انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1083 100 1

ابومحذوره

معنی ابومحذوره در لغت نامه دهخدا

ابومحذوره. [ اَ م َ رَ ] (اِخ ) الجمحی القرشی. سمرةبن معیر یا سمرةبن مغیره یا سمرةبن معین. صحابی است. او پس از غزوه ٔ حنین مسلمانی گرفت و رسول صلوات اﷲ علیه مؤذنی مکه وی را داد. او عظیم جهوری الصوت بود چنانکه وقتی عمربن الخطاب بدو گفت : با این بلندی که آواز برآری بیم نداری که پوست شکمت از هم بدرد. وفات وی به سال 59 هَ. ق. بود و صاحب استیعاب گوید به سال 79 هَ. ق.

ابومحذوره. [ اَ م َ رَ ] (اِخ ) ضمرةبن معیر یا معیر اوس. صحابی است.

ابومحذوره در دانشنامه اسلامی

ابومحذوره
ا َبومَحْذوره، اوس بن مِعْیَر بن لوذان جُمَحی (د۵۹ق/۶۷۹م)، از اصحاب پیامبر اسلام (ص) بود.
در نام او و پدرش اختلاف وجود دارد.این اختلاف در روایت مورخان و نسب شناسان، تعیین دقیق نام او را مشکل می سازد برخی از منابع نام او را سمره و غیر آن نیز آورده اند، ولی در مورد نام پدرش اختلاف در حد تصحیف لفظ است حتی در برخی از منابع اوس یا انیس برادر ابومحذوره دانسته شده که در جنگ بدر در زمره کافران کشته شد و به گفته ابن عباس در شمار مصادیق «مقتسمین» در آیه ۹۰ سوره حجر بوده است.
اسلام آوردن
گویند ابومحذوره در روز فتح مکّه اسلام آورد و به گفته برخی بعد از جنگ حنین بود که مسلمان شد و به فرمان پیامبراسلام به اذان گویی در مکّه تعیین گردید و نیز گویند:وی همراه با چند تن دیگر به تقلید از مؤذّن پیامبر (ص)، اذان گفت و چون آن حضرت آوای وی را شنید، او را به اذان گویی در مکه گماشت در روایتی که ابن سعد نقل کرده، گفته شده که پیامبر اکرم (ص) سه مؤذن داشت: بلال ، ابومحذوره و عمر بن ام مکتوم ، و هنگامی که بلال حاضر نبود، ابومحذوره اذان می گفت، اما با توجه به این که ابن سعد، خود به اقامت ابومحذوره در مکه اشاره می کند، باید به موضوع جانشینی او در غیاب بلال با تردید نگریست.ابومحذوره گوید که پیامبر (ص) اذان را حرف به حرف به او آموخت و فرمود که اذان ۱۹ کلمه و اقامه ۱۷ کلمه است.
اهمیت روایات اذان و اقامه
روایات ابومحذوره در باب اذان و اقامه از نظر ارزش فقهی شایان توجه و مبنای مهمی برای فقها در استنباط احکام آن ها بوده است.برخی از راویان اذان را با دو تکبیر از وی نقل نموده اند ، اما روایات مشهور ناظر به چهار تکبیر است و ابوحنیفه ، شافعی ، احمد بن حنبل و بیش تر فقیهان نیز قائل به ۴تکبیر بوده و به آن فتوی داده و آن را عمل اهل مکه دانسته اند، ولی مالک به ۲ تکبیر فتوی داده و آن را عمل اهل مدینه دانسته است. در روایت عبدالله بن محیریز از ابومحذوره تثویب یعنی گفتن «الصلاة خیر من النوم» نیز در اذان فجر آمده است، لیکن شافعی آن را از جانب پیامبر (ص) نمی داند و کراهت خویش را در این مورد بیان می دارد. همچنین در یک روایت زیدی از طریق عبدالعزیز بن رفیع «حی علی خیرالعمل» نیز در بیان کلمات اذان آمده است. از ابومحذوره، پسرش عبدالملک، عبدالله بن محیریز، صفیه بنت بحره، اسود بن یزید ، عبدالعزیز بن رفیع و ابن ابی ملیکه در باب اذان روایت کرده اند.
مؤذن بودن در نسل ابومحذوره
...
ا َبومَحْذوره، اوس بن مِعْیَر بن لوذان جُمَحی (د۵۹ق/۶۷۹م)، از اصحاب پیامبر اسلام (ص) بود.
در نام او و پدرش اختلاف وجود دارد.این اختلاف در روایت مورخان و نسب شناسان، تعیین دقیق نام او را مشکل می سازد برخی از منابع نام او را سمره و غیر آن نیز آورده اند، ولی در مورد نام پدرش اختلاف در حد تصحیف لفظ است
محمد ابن سعد، الطبقات الکبری، ج۵، ص۴۵۰، بیروت، دار صادر.
گویند ابومحذوره در روز فتح مکّه اسلام آورد و به گفته برخی بعد از جنگ حنین بود که مسلمان شد و به فرمان پیامبراسلام به اذان گویی در مکّه تعیین گردید
محمد ابن سعد، الطبقات الکبری، ج۵، ص۴۵۰، بیروت، دار صادر.
روایات ابومحذوره در باب اذان و اقامه از نظر ارزش فقهی شایان توجه و مبنای مهمی برای فقها در استنباط احکام آن ها بوده است.برخی از راویان اذان را با دو تکبیر از وی نقل نموده اند ، اما روایات مشهور ناظر به چهار تکبیر است و ابوحنیفه ، شافعی ، احمد بن حنبل و بیش تر فقیهان نیز قائل به ۴تکبیر بوده و به آن فتوی داده و آن را عمل اهل مکه دانسته اند،
محمد بن یزید ابن ماجه، سنن، ج۱، ص۲۳۴-۲۳۵، به کوشش محمدفؤاد عبدالباقی، قاهره، ۱۹۵۴م.
...
ابومحذوره جمحی مؤذن پیامبر در مسجدالحرام پس از فتح مکه تا هنگام درگذشتش در دهه پنجم ق. بوده است.
ابومحذوره اوس بن معیر بن لوذان از تیره بنی جمح قریش بود. در نام او اختلاف فراوان دیده می شود و مشهورترین نام های او اوس و سمره است. وی پس از فتح مکه به سال هشتم ق. مسلمان شد. برخی اسلام آوردنش را در همان سال پس از جنگ حنین دانسته اند.
جریان اسلام آوردن
در چگونگی اسلام آوردن وی گفته اند: پس از فتح حنین، همراه گروهی از کودکان یا جوانان برای تمسخر پیامبر (صلی الله علیه و اله) نزد ایشان آمد و با شنیدن صدای مؤذن رسول خدا، به تمسخر اذان گفت. از آن جا که صدایی زیبا داشت، پیامبر او را فراخواند و دست مبارکش را بر سر وی کشید و برایش دعا کرد. سپس ابومحذوره اسلام آورد و تا پایان عمر، حدود ۵۰ سال، موهای جلوی سرش را به پاسداشت تبرک دستان پیامبر کوتاه نکرد وی پس از یادگیری اذان و اقامه، به درخواست خود، از سوی رسول خدا مؤذن مسجدالحرام شد.
اذکار اذان
ابومحذوره روایت هایی درباره اذان از رسول خدا (صلی الله علیه و اله) نقل کرده است. در برخی از این روایات، پیامبر (صلی الله علیه و اله) بندهای اذان و اقامه را به ترتیب در ۱۹ و ۱۷ فقره به وی تعلیم فرموده است در اذان ابومحذوره، جمله «حی علی خیر العمل» نیامده است. در برخی گزارش ها از وی نقل شده که رسول خدا در اذان صبح افزودن «الصلاة خیر من النوم» را به او امر کرده است.
تحریف در روایت
...
ابومَحذوره جُمَحی، از تیره بنی جمح مؤذن پیامبر در مسجدالحرام پس از فتح مکه تا هنگام درگذشتش در دهه پنجم ق. بود. وی روایت هایی درباره اذان از پیامبر خدا(ص) روایت کرده است. روایتی از پیامبر(ص) مبنی بر جهنمی بودن آخرین نفری که از میان ابوهریره و سمرة بن جندب و ابومحذوره بمیرد وارد شده و علامه شرف الدین آن را دال بر خبث باطنی وی دانسته است.
ابومحذوره اوس بن مِعْیر بن لوذان از تیره بنی جُمح قریش بود. در نام او اختلاف فراوان دیده می شود و مشهورترین نام های او اوس و سمره است.
وی پس از فتح مکه به سال هشتم ق. مسلمان شد. برخی اسلام آوردنش را در همان سال پس از جنگ حنین دانسته اند. در چگونگی اسلام آوردن وی گفته اند: پس از فتح حنین، همراه گروهی از کودکان یا جوانان برای تمسخر پیامبر(ص) نزد ایشان آمد و با شنیدن صدای مؤذن رسول خدا، به تمسخر اذان گفت. از آن جا که صدایی زیبا داشت، پیامبر او را فراخواند و دست مبارکش را بر سر وی کشید و برایش دعا کرد. سپس ابومحذوره اسلام آورد و تا پایان عمر، حدود ۵۰ سال، موهای جلوی سرش را به پاسداشت تبرک دستان پیامبر کوتاه نکرد. وی پس از یادگیری اذان و اقامه، به درخواست خود، از سوی رسول خدا مؤذن مسجدالحرام شد.

ارتباط محتوایی با ابومحذوره

ابومحذوره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابومحذوره   • مفهوم ابومحذوره   • تعریف ابومحذوره   • معرفی ابومحذوره   • ابومحذوره چیست   • ابومحذوره یعنی چی   • ابومحذوره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابومحذوره
کلمه : ابومحذوره
اشتباه تایپی : hf,lpb,vi
عکس ابومحذوره : در گوگل


آیا معنی ابومحذوره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )