انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1066 100 1

ابو هریره

معنی ابو هریره به فارسی

ابو هریره
عبد الرحمن بن صخر ازدی ( یادوسی ) از عشیره سلیم بن فهم صحابی ( ف . مدینه ۵۹ ۵۸ ۵۷ ه . ق . ) و او در غزوه خیبر مسلمانی پذیرفت و در آن غزوه حضور یافت و چون گربه بسیار دوست داشت و روزی رسول اکرم ص او را با بچه گربهای در دامن دید بدین کینت افتخار داد . وی بسیار تهیدست بود و به هیچ کسب و شغل نمی پرداخت و دایم ملازمت رسول اکرم ص میکرد و چون حافظه قوی داشت احادیث بسیار از وی روایت شده و بقول بخاری ۸٠٠ تن از صحابه و تابعین از وی نقل حدیث کنند . در خلافت عمر ولایت بحرین داشت و بروزگار عثمان قضائ مکه بدو محول شد و بزمان معاویه چندی حکومت مدینه رسول میراند. یا انبان ابوهریره. مشهور است که ابوهریره انبانی داشت که در آن غالبا نان خشک که تنها غذایش بود می نهاد و هیچگاه آنرا از خود دور نمی کرد .
از عشیره سلیم ابن فهم صحابیست

ابو هریره در دانشنامه اسلامی

ابو هریره
عبدالله یا عبدالرحمان بن عامر دَوسی (یا صخر) به عنوان صحابی مشهور پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) نزد اهل سنت معروف بوده و راوی بیشترین حدیث از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) در کتاب اهل سنت می باشد.
عمیر بن عامر بن ذی الشری از تیره دوس قبیله ازد یمن بود. شرح حال نگاران با توجه به اختلاف بسیار در نام او، به رغم شهرت فراوانش در میان اصحاب، در ضبط نام و نسب او و پدرش چنان اختلافی در میان منابع وجود دارد که گفته اند در فرهنگ اسلامی هیچ کس مانند او و پدرش در ضبط نام اختلاف نداشته اند. از نام او و پدرش در دورۀ جاهلیت و اسلام اثری یافت نشده از این رو همه او را با کنیه اش شناخته و شرح حالش را در بخش کنیه ها آورده اند. کتاب های رجالی و تاریخی بیش از ۱۸ نام برای او ثبت کرده اند؛ از جمله: عبدالرحمن بن صخر، عبدالله بن عامر، عبدالله بن عائذ، سکین بن صخر و عامر بن عبدشمس. میمونه/امیمه دختر صفیح/ صبیح بن حارث، مادر او بود که به گزارش ابوهریره با دعای پیامبر مسلمان شد. از آن جا که وی به سال ۵۸ق. در ۷۸ سالگی درگذشت، می توان تولد او را حدود ۲۰ سال پیش از هجرت دانست.
وصف ظاهری وی
وی به کنیه ابوهریره شهرت داشت. بر پایه گزارش خودش، از آن جا که در جوانی گربه ای را نگاه می داشت، این کنیه را پدرش به او داد. به گفتۀ خودش و برخی به سبب علاقۀ بسیار به گربه ها، رسول خدا این کنیه را به او داده است. این سخن پذیرفتنی نیست؛ زیرا رسول خدا بر کسی لقب زشت نمی نهاد، بلکه لقب ها و نام های ناروا را تغییر می داد. از او با لقب «شیخ المضیره» نیز یاد شده؛ زیرا بر سفره مضیره (غذای مخصوص و لذیذ معاویه) حضور می یافت. او را فردی شوخ طبع، گندمگون، چهارشانه، دارای موی بلند، گشاده دندان، با ریش بلند خضاب شده به رنگ زرد، و دارای سبیل تراشیده وصف کرده اند.
جوانی ابوهریره
ابوهریره پیش از اسلام با یتیمی و فقر و چوپانی نزد خانواده اش زندگی می کرد. نخستین بار همراه هیئت یمن به ریاست طفیل بن عمرو دوسی، در سال هفتم ق. در مدینه یا خیبر نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) آمد و اسلام را پذیرفت. به سبب حضور نداشتن در صلح حدیبیه، از غنیمت های خیبر که به حاضران در حدیبیه اختصاص داشت، بی بهره ماند. در روایتی غیر معتبر، از حضور او در غزوه ذات الرقاع در سال چهارم ق. یاد شده است.
زندگی ابوهریره در یمن و مدینه
...

ارتباط محتوایی با ابو هریره

ابو هریره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ابوهریره کیست   • احادیث ابوهریره   • ابوهریره از دیدگاه شیعه   • گربه ابوهریره   • ابوهریره از نگاه اهل سنت   • ابوهریره رضی الله عنه   • ابوهریره و احادیث ساختگی   • زندگینامه ابوهریره   • معنی ابو هریره   • مفهوم ابو هریره   • تعریف ابو هریره   • معرفی ابو هریره   • ابو هریره چیست   • ابو هریره یعنی چی   • ابو هریره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابو هریره
کلمه : ابو هریره
اشتباه تایپی : hf, ivdvi
عکس ابو هریره : در گوگل


آیا معنی ابو هریره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )