انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1079 100 1

اتریش مجارستان

اتریش مجارستان در دانشنامه ویکی پدیا

اتریش مجارستان
مختصات: ۴۸°۱۲′ شمالی ۱۶°۲۱′ شرقی / ۴۸٫۲۰۰°شمالی ۱۶٫۳۵۰°شرقی / 48.200; 16.350
اتریش-مجارستان پادشاهی دوگانه ای بود که از سال ۱۸۶۷م تا ۱۹۱۸م در اروپای مرکزی سیطره داشت. این کشور از اتحاد امپراتوری اتریش و پادشاهی مجارستان به وجود آمد.
به موجب سازش ۱۸۶۷م، امپراتوری اتریش به اتریش (سرزمین هایی که در پارلمان امپراتوری نماینده داشتند) و مجارستان تقسیم گردید. هر دو کشور یک نخست وزیر و یک پارلمان داشتند ولی از هر پارلمان ۶۰ نماینده به دعوت امپراتور-پادشاه، در بوداپست یا وین گرد می آمدند و مستقل از یکدیگر مسائل مشترک اتریش-مجارستان را مورد بحث قرار می دادند.
این سازش آلمان های ساکن اتریش و مجارها را به هم نزدیک کرد، اما موجب رضایت خاطر رومنها، اسلاوها و ایتالیایی های ساکن امپراتوری که با هم اکثریت سکنه مملکت را تشکیل می دادند، نشد. این اقوام با اصرار تمام هواخواه ایجاد حکومت فدرالیسم بودند. در خارج، اتریش با آلمان مصالحه کرد و پس از اتحاد با آن در سال ۱۸۷۹م ناحیه بوسنی و هرزگووین را گرفت. سیاست خارجی این امپراتوری متکی به اتحاد با آلمان و سپس اتحاد با ایتالیا بود و با روسیه و صربستان مخالفت می شد، چون صربستان مرکز فعالیت های خطرناک اسلاوهای امپراتوری به شمار می رفت.
عکس اتریش مجارستان
الیزابت اتریش (انگلیسی: Empress Elisabeth of Austria؛ زاده ۲۴ دسامبر ۱۸۳۷ درگذشته ۱۰ سپتامبر ۱۸۹۸(1898-09-10)) همسر فرانتس یوزف یکم، مادر رودلف، ولیعهد اتریش، ملکه اتریش، مجارستان، کرواسی و بوهم بود.
او در خانواده سلطنتی باواریا به دنیا آمد. پیش از ازدواجش با فرانتس یوزف یکم در شانزده سالگی، از تربیت غیررسمی بهره مند بود. ازدواجش او را بیشتر به زندگی به صورت رسمی نزدیک کرد که برایش ناآماده بود و از آن لذت نمی برد. اوایل ازدواجش با مادر شوهرش، شاهزاده سوفی سر ناسازگاری داشت. اما تولد وارث تاج و تخت، رودلف جایگاهش را بهبود بخشید. با این همه او سلامتی اش تحت فشار نوع زندگی اش متزلزل بود و او اغلب برای تمدد اعصاب به مجارستان سفر می کرد. او نزدیکی اش را با مجارستان به حدی گسترش داد که به ایجاد امپراتوری اتریش-مجارستان در سال ۱۸۶۷ کمک بسیار کرد.
خودکشی پسرش رودلف و معشوقه اش بارونس ماری وتسرا در ۱۸۸۹ شوک بزرگی به او وارد کرد به صورتی که دیگر مانند سابقش نشد. او وظایف خطیر خانوادگی و سلطنتی را رها کرد و به سفر کردن پرداخت. در طول یکی از همین سفرها در ژنو، به دست یک آنارشیست ایتالیایی به نام لوییجی لوکنی در ۱۸۹۸ به قتل رسید.
گولدن اتریش-مجارستان (به انگلیسی: Austro-Hungarian gulden) یکای پول رایج در کشور مجارستان است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ ] قرار دارد.
فهرست یکای پول رایج کشورها
کرون اتریش-مجارستان (به انگلیسی: Austro-Hungarian krone) یکای پول رایج در کشور مجارستان است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ قرار دارد.
فهرست یکای پول رایج کشورها


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اتریش مجارستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اتریش مجارستان   • مفهوم اتریش مجارستان   • تعریف اتریش مجارستان   • معرفی اتریش مجارستان   • اتریش مجارستان چیست   • اتریش مجارستان یعنی چی   • اتریش مجارستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اتریش مجارستان
کلمه : اتریش مجارستان
اشتباه تایپی : hjvda l[hvsjhk
عکس اتریش مجارستان : در گوگل


آیا معنی اتریش مجارستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )