انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1099 100 1

اتریش

/'otriS/

معنی اتریش در لغت نامه دهخدا

اتریش. [ اِ ] (اِخ ) نام قلعه ای به اندلس از اعمال ریه.

اتریش. [ اُ ] (اِخ ) رجوع به اطریش شود.

معنی اتریش به فارسی

اتریش
استریه ( ه . م ٠ ) کشوریست در اروپای مرکزی میان سویس آلمان ایتالیا یوگوسلاوی مجارستان و چکوسلواکی ٠ وسعت آن ۸۳/۸۵٠ کیلومتر مربع و ۷۵۳٠٠٠٠ سکنه دارد ٠ پایتخت آن وین ( وینه ) و مردم آن بزبان ژرمنی تکلم می کنند ٠
نام قلعه به اندلس
یکی از ایالات اتریش ۱/۱۳۱/٠٠٠ سکنه کرسی ان لینتز
نامی است که از ۱۸۶۷ تا ۱۹۱۸ م ٠ بحکومت مرکب از امپراتوری اتریش ( پایتخت وین ) و سرزمین هنگری ( پایتخت بوداپست ) که سلسله پادشاهی ( هابسبورگ ) بر آنها سلطنت می کرد اطلاق شده و آن شامل چند مملکت بود ٠
یکی از ایالت اتریش ۱/۳۷۴/٠٠٠ سکنه کرسی آن وین ( وینه )

اتریش در دانشنامه اسلامی

اتریش
اتریش کشوری در مرکز اروپا با جمعیتی در حدود هشت میلیون نفر که بیش از ۳۵۰.۰۰۰ مسلمان در این کشور زندگی می کنند. شیعیان نیز در این کشور حضور دارند و مرکز اسلامی امام علی(ع) وین از مهم ترین مراکز شیعی این کشور است.
کشور اتریش، با مساحت ۸۳۸۷۵ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۸۰۷۸۰۰۰ نفر در مرکز اروپا واقع شده است.
از شمال به کشورهای آلمان و چک، از جنوب به ایتالیا و اِسْلُوانی، از شرق به مجارستان و اُسْلواکی و از مغرب به لیشتن اشتاین و سوئیس محدود است. آب و هوای متنوع، جنگلهای انبوه، اعتدال کلی منطقه، بارندگی فراوان، موقعیت کوهستانی، مراتع سرسبز، رودخانه های پر آب به ویژه دانوب که طولانی ترین رودخانه اروپا به طول ۲۸۵۰ کیلومتر است و دریاچه های متعدد از مشخصات این سرزمین هستند. اتریش به جهت آن که در مرکز اروپا قرارگرفته و مرز بین اروپای شرقی و غربی و محل تلاقی فرهنگها و راههای تجاری اروپا است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خط مرزی این کشور با کشورهای همجوار بالغ بر ۲۷۰۶ کیلومتر است که بیشترین آن با آلمان (۸۱۶ کیلومتر) و کمترین آن با کشور لیشتن اشتاین (۳۵ کیلومتر) می باشد.

اتریش در دانشنامه ویکی پدیا

اتریش
مختصات: ۴۸°۱۲′ شمالی ۱۶°۲۱′ شرقی / ۴۸٫۲۰۰°شمالی ۱۶٫۳۵۰°شرقی / 48.200; 16.350
وین
گراتس
اینسبروک
زالتسبورگ
کلاگن فورت
لینتس
لئوبن
آیزن اشتات
فیلاخ
اتریش (به آلمانی: Österreich) با نام رسمی جمهوری اتریش (به آلمانی: Republik Österreich) یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم مرز است.
اتریش تلفظ فرانسوی (به فرانسوی: Autriche) نام این کشور است. نام آلمانی آن یعنی اۊستِررایش برگرفته از دو واژه اۊستر (شرق) و رایش (قلمرو و پادشاهی) است که در مجموع این نام به معنی پادشاهی شرقی است.
پیشتر در سرزمین های اسلامی، از جمله ایران، نام این کشور را نَمْسا (و در ایران گاه نَمْسه) می گفتند. در اسناد دوره قاجار و پیش از آن، واژهٔ نَمسا یا نَمسه به کشور اتریش اشاره دارد؛ حتی زبان آلمانی را نیز زبان نَمْسَوی یا نَمْساوی می خواندند، چراکه در آن دوره که هنوز کشور امپراتوری آلمان یکپارچه به وجود نیامده بود، امپراتوری های نمسا و پروس (و به ویژه نمسا) پرقدرت ترین و نام آورترین کشورهای آلمانی زبان، و در نتیجه، نماد این مردمان بودند. اصل واژهٔ نمسا روسی (و یا شاید به بیان دقیقتر اسلاوی) است و به معنای گنگ. روس ها خارجی ها را با این نام می خواندند و به تدریج صرفاً در مورد مردم آلمانی زبان و بالاخره در اشاره به مردم مهم ترین کشور آلمانی زبان آن دوران —اتریش — به کار رفت. اکنون هم در زبان های اسلاوی (برای نمونه: به روسی неме́цкий، بلغاری немски، چکی němčina، لهستانی niemiecki، اسلواکی nemčina، اسلونیایی nemščina، اوکراینی німецька) و حتی زبان های غیر اسلاوی اروپای شرقی (مانند مجاری német، رومانیایی nemţeşte)، این واژه یا شبیه آن به کار می رود. واژهٔ نمسا در زبان های عربی و ترکی و فارسی هم برگرفته از نام روسی آن است. هنوز هم در زبان عربی به جای اتریش یا همانندهای آن، از واژهٔ نَمسا استفاده می شود.
عکس اتریش
اتریش ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اتریش
آرشیدوک نشین اتریش
دوک نشین اتریش
امپراتوری اتریش
جمهوری اتریش آلمانی
اتریش ۱۳۶
اس اس اتریش
سیارک ۱۳۶ (به انگلیسی: 136 Austria) صد و سی و ششمین سیارک کشف شده است که در ۱۸ مارس ۱۸۷۴ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۹٫۶۹ است.
اشغال اتریش توسط متفقین از ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۵ به طول انجامید.
http://en.wikipedia.org/wiki/Allied-occupied_Austria
اتریش تاکنون ۵۲ بار در مسابقه آواز یوروویژن شرکت کرده است. اولین حضور آن در سال ۱۹۵۷ بود و در سال های ۱۹۶۶ و ۲۰۱۴ برنده این مسابقات شد. این فاصله ۴۸ ساله رکورد طولانی ترین فاصله بین دو پیروزی در کل مسابقات یوروویژن است.۱۹۵۷–۱۹۶۸ ۱۹۷۱–۱۹۷۲ ۱۹۷۶–۱۹۸۰ ۱۹۸۵–۱۹۸۹ ۱۹۹۲ ۱۹۹۵–۱۹۹۷ ۱۹۹۹–۲۰۰۰ ۲۰۰۷ ۲۰۱۴ ۲۰۱۷–۲۰۱۹
مختصات: ۴۸°۱۲′ شمالی ۱۶°۲۱′ شرقی / ۴۸٫۲۰۰°شمالی ۱۶٫۳۵۰°شرقی / 48.200; 16.350
اتریش-مجارستان پادشاهی دوگانه ای بود که از سال ۱۸۶۷م تا ۱۹۱۸م در اروپای مرکزی سیطره داشت. این کشور از اتحاد امپراتوری اتریش و پادشاهی مجارستان به وجود آمد.
به موجب سازش ۱۸۶۷م، امپراتوری اتریش به اتریش (سرزمین هایی که در پارلمان امپراتوری نماینده داشتند) و مجارستان تقسیم گردید. هر دو کشور یک نخست وزیر و یک پارلمان داشتند ولی از هر پارلمان ۶۰ نماینده به دعوت امپراتور-پادشاه، در بوداپست یا وین گرد می آمدند و مستقل از یکدیگر مسائل مشترک اتریش-مجارستان را مورد بحث قرار می دادند.
این سازش آلمان های ساکن اتریش و مجارها را به هم نزدیک کرد، اما موجب رضایت خاطر رومنها، اسلاوها و ایتالیایی های ساکن امپراتوری که با هم اکثریت سکنه مملکت را تشکیل می دادند، نشد. این اقوام با اصرار تمام هواخواه ایجاد حکومت فدرالیسم بودند. در خارج، اتریش با آلمان مصالحه کرد و پس از اتحاد با آن در سال ۱۸۷۹م ناحیه بوسنی و هرزگووین را گرفت. سیاست خارجی این امپراتوری متکی به اتحاد با آلمان و سپس اتحاد با ایتالیا بود و با روسیه و صربستان مخالفت می شد، چون صربستان مرکز فعالیت های خطرناک اسلاوهای امپراتوری به شمار می رفت.
آرشیدوک نشین اتریش (به آلمانی: Erzherzogtum Österreich) یک دولت، قلمرو و حکومت دوک اتریش می باشد که یکی از مهمترین کشورهای امپراتوری مقدس رم و همچنین هستهٔ اصلی سلسله هابسبورگ بود، سرمایهٔ اصلی این دوک نشین از مرکز قدرت یعنی وین تأمین می شد و تمرکز اصلی آن در حوضهٔ رود دانوب در اتریش است که در اروپای مرکزی واقع شده است.
فهرست شهرهای اتریش
Coat of arms
آرشیدوک یوزف فردیناند اتریش (آلمانی: Joseph Ferdinand Salvator Maria Franz Leopold Anton Albert Johann Baptist Karl Ludwig Rupert Maria Auxilatrix؛ ۲۴ مهٔ ۱۸۷۲ – ۲۸ اوت ۱۹۴۲(1942-08-28)) یک شاهزاده اهل اتریش بود.
آرشیدوک یوهان اتریش (به آلمانی: Erzherzog Johann von Österreich)؛ (زاده ۲۰ ژانویهٔ ۱۷۸۲ درگذشته ۱۱ مه ۱۸۵۹(1859-05-11)) یکی از اعضای دودمان هابسبورگ بود وی یک فیلد مارشال اهل اتریش بود که بعنوان نایب السطلنه پادشاهی آلمان خدمت نمود. وی پسر لئوپولد دوم، امپراتور مقدس روم بود.
آسپخ آپر (به آلمانی: Aspach) یک منطقهٔ مسکونی در اتریش است که در برونو آم این واقع شده است. آسپخ آپر ۳۱٫۴۶ کیلومتر مربع مساحت دارد ۴۴۳ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای اتریش
5252 Aspach, 4933 Wildenau, 5251 Höhnhart, 4931 Mettmach
آستن (به آلمانی: Asten) یک منطقهٔ مسکونی در اتریش است که در ناحیه لینتس لند واقع شده است. آستن ۸٫۵ کیلومتر مربع مساحت دارد ۲۵۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
آن اتریش (به فرانسوی: Anne d'Autriche) (زادهٔ ۲۲ سپتامبر ۱۶۰۱ – درگذشتهٔ ۲۰ ژانویه ۱۶۶۶) ملکهٔ فرانسه به واسطهٔ ازدواج با لویی سیزدهم (دوران حکومت ۱۶۱۰-۱۶۴۳) و نایب السلطنهٔ پسرش لویی چهاردهم در نخستین سال های بر تخت نشستن او بود.
«Anne OF AUSTRIA». Universitat de València / Encyclopedia Britannica. دریافت شده در ۲۸ فوریه ۲۰۱۱.
آن دختر بزرگ فیلیپ سوم، پادشاه اسپانیا و مارگارت اتریش بود که در نوجوانی در نوامبر ۱۶۱۵ به همسری لویی سیزدهم ۱۴ ساله درآمد. اما این ازدواج موفقی نبود و لویی برخورد سردی با او داشت و این شرایط پس از روی کار آمدن کاردینال ریشلیو بدتر شد.
ریشلیو که در ۱۶۲۴ به صدارت اعظمی لویی سیزدهم رسیده بود و تا هنگام مرگش در ۱۶۴۲ این مقام را در اختیار داشت تمام تلاشش را متوجه آن ساخته بود تا جلوی هرگونه اعمال نفوذ آن بر شوهرش را بگیرد و بدین ترتیب باعث جدایی بیشتر بین آن دو نفر شده بود.
ریشلیو در ۱۶۳۵ علیه فیلیپ چهارم، پادشاه وقت اسپانیا و برادر آن اعلان جنگ کرد. با این حال آن به طرفداری خود از اسپانیا ادامه داد و همین موضوع سبب شد تا کاردینال جاسوسانی را به مراقبت از او بگمارد. سرانجام آن در ۱۶۳۷ از سوی ریشلیو متهم به خیانت از طریق نامه نگاری با برادرش فیلیپ شد، با این حال او پس از به دنیا آوردن نخستین فرزندش لویی، وارث تاج و تخت فرانسه توانست جایگاه از دست رفتهٔ خود در دربار آن کشور را بار دیگر به دست آورد. لویی (بعدتر لویی چهاردهم) در ۱۶۳۸ و دومین پسر آن فیلیپ (بعدتر دوک اورلئان) در ۱۶۴۰ به دنیا آمدند.
آنابرگ (به آلمانی: Annaberg) یک منطقهٔ مسکونی در اتریش است که در ناحیه لیلینفلد واقع شده است. آنابرگ ۶۸۷ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای اتریش
آکادمی علوم اتریش (به آلمانی: Österreichische Akademie der Wissenschaften)، یک سازمان قانونی تحت حفاظت ویژهٔ جمهوری اتریش است. با توجه به اساسنامهٔ آکادمی، مأموریت آن ترویج علوم و علوم انسانی در هر جهت و در هر زمینه، به ویژه در پژوهش های بنیادی است. در سال ۲۰۰۹، آکادمی علوم اتریش در رتبه بندیِ ۳۰۰ مرکز تحقیقاتی در سطح جهان در رتبهٔ هشتاد و دوم قرار گرفت که این رتبه بندی براساس حضور و کیفیت اینترنتی آکادمی ها توسط وبومتریک؛ سامانهٔ «رتبه بندی های وبومتریک مراکز تحقیق جهانی» انجام شده است.
آیشنبرگ (به آلمانی: Eichenberg) یک منطقهٔ مسکونی در اتریش است که در ناحیه برگنتس واقع شده است. آیشنبرگ ۱۱٫۵۹ کیلومتر مربع مساحت دارد ۷۹۰–۸۹۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای اتریش
ابرشتاین (به آلمانی: Eberstein) یک منطقهٔ مسکونی در اتریش است که در Sankt Veit an der Glan District واقع شده است. ابرشتاین ۱٬۵۳۵ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای اتریش


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اتریش در دانشنامه آزاد پارسی

اُتریش (Austria)
نقشه کشور موقعیت. جمهوری اتریش در اروپای مرکزی و در جنوب کشور آلمان جا دارد. از شمال به آلمان و چک، از شرق به اسلوواکی و مجارستان، از جنوب به اسلوونی و ایتالیا، و از غرب به سوئیس و لیختنشتاین محدود شده است. این کشور ۸۳,۸۷۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و شهر وینپایتخت آن است.سیمای طبیعی. اتریش از نظر جغرافیایی به سه ناحیۀ کوه های آلپ، فروبومانشرقی و بلندی های شمال شرقی تقسیم می شود: ۱. کوهستان آلپ حدود دو سوم از کشور را فراگرفته و از رشته کوه هایی موازی تشکیل شده است که از غرب به شرق کشیده شده و با درّه هایی نسبتاً پهناور از هم جدا شده اند. آلپ های تیرول شمالیو آلپ های سالزبورگ، شمالی ترین رشته های این ناحیه اند و کوه های هوئه تاوئرنبا بلندی ۳,۷۹۷ متر، (قلّۀ گروسگلوکنریا مرتفع ترین نقطۀ کشور) رشتۀ مرکزی را تشکیل می دهند و آلپ های اوتستال، آلپ های تسیلر تالر، آلپ های کارنیک، و آلپ های کاراوانکنجنوبی ترین رشته های این قسمت اند. گردنه های برِنِرو زِمِرینگاز این کوهستان می گذرند و رودخانه های دانوب و ایزار، این، زالتساخ، اِنس، مور، و دراواکه همگی ریزابه های دانوب اند، این کشور را مشروب می کنند. علاوه بر رودخانه های مزبور که کلاً از این کوهستان سرچشمه می گیرند، دریاچه های کوچکی مانند کنستانس(بودِنْزِه) و نویزیدلِراز دیگر عارضه های آبی این سرزمین محسوب می شوند. ۲. ارتفاعات آلپ از شمال به درّۀ دانوب و از شرق به فروبومانِ حوضۀ وینمنتهی می شود و دریاچۀ نویزیدلر در آن واقع است. بیشترین کشتزارها و مهم ترین شهرها و آبادی های اتریش در درّۀ دانوب و حوضۀ وین قرار دارند و دامنۀ ارتفاعات آن را تاکستان های متعدد فراگرفته است. ۳. درّۀ دانوب، از شمال به کوه های جنگل بوهمیمحدود می شود و بلندی های شمال شرقی را که از جنگل پوشیده شده تشکیل می دهد و اتریش را از کشورهای چک و اسلوواکی جدا می سازد. کشور اتریش از نُه ایالت فدرالتشکیل شده و شهرهای مهم آن عبارت اند از وین، زانکت پولتِن، لینتس، اینسبروک، گراتس، و سالزبورگ. آب و هوای این کشور معتدل است. نواحی جنوبی و غربی آن دارای اقلیم آلپی با بارندگی فراوان و گاه توام با طوفان های تُندریاست. زمستان هایش سرد و برفی و تابستان های نواحی شرقی گرم و نسبتاً خشک است. میانگین دمای شهر وین در دی ماه صفر درجۀ سانتی گراد و در تیرماه بیست درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۸۲۵ میلی متر می رسد. کشور اتریش عمدتاً از جنگل و علفزار پوشیده شده است. جنگل های مخروطیخاص ارتفاعات آلپ است و دامنه ها و نواحی کم ارتفاع آن پوشیده از علفزار و درختان دیگر است. خرس، گرگ، گراز، آهو، بزکوهی، و پرندگانی چون عقاب، شاهین، و جغد، گونه هایی از حیات وحش این کشور به شمار می آیند.
اقتصاد. اتریش در مرز اروپای شرقی و غربی قرار دارد و از نظر دادوستد میان این دو منطقه از موقعیت مهمی برخوردار است. اقتصاد این کشور طی ۵۰ سال اخیر از کشاورزی به صنعتی تغییر یافته و حدود بیست درصد از اراضی آن به کشاورزی اختصاص یافته و با به کارگیری روش های مکانیزه، در زمینۀ تولید محصولاتی چون غلات و سبزیجات، تا ۷۵ درصد به خودکفایی رسیده است. بیشتر اراضی قابل کشت اتریش در فروبومان شرقی قرار دارند و غلات، ذرت، جو دوسر، میوه و سبزیجات از محصولات کشاورزی این کشورند. کوه پایه ها و فروبومان شرقی غالباً از تاکستان مستورند و شراب در ردیف اقلام صادراتی آن قرار دارد. چراگاه های شرقی و دامنه های آلپ برای دامداری و تولید فرآورده های دامی و لبنی تخصیص یافته و شیلات آن به صید ماهی در آب های داخلی منحصر است و محصول سالانۀ آن به حدود ۴۳۵ تن می رسد. نزدیک به ۹,۳ میلیون هکتار از اراضی این کشور را جنگل فراگرفته و تولید سالانۀ چوب آن به حدود ۱۴میلیون متر مکعب می رسد. اتریش از نظر منابع طبیعی و تولید نیرو در شرایط مناسبی قرار دارد و از بابت تولید و صدور منگنز مقام اول جهان را دارد. آهن، لیگنیت، گرافیت، نمک، کوارتز، و خاک رس نیز از کانی های مهم آن محسوب می شوند. تولید سالانۀ نفت خام و گاز طبیعی این کشور به ترتیب ۹۵۰هزار تن و۱.۵میلیارد متر مکعب است. استخراج نفت و گاز اتریش از ۱۹۳۰ آغاز شده و کاهش تولید در سال های اخیر از رو به اتمام نهادن ذخایر مزبور حکایت دارد. بیشتر نیروی الکتریسیتۀ این کشور به شیوۀ برقابیتأمین می شود و تولید آن به۶۰.۵میلیارد کیلووات ساعت می رسد. توجه و حمایت دولت اتریش از صنایع داخلی، موجب رونق آن شده و پایه های اصلی اقتصاد کشور بر آن استوار است. تولید آلومینیوم، و پالایش نفت، مصنوعات شیمیایی و پلاستیکی، ماشین آلات الکتریکی، ابزارهای اپتیک و تجهیزات حمل و نقل، جزء فرآورده های صنعتی آن محسوب می شوند.
حکومت و سیاست. نوع حکومت اتریش جمهوری فدرال چندحزبی، با دو مجلس قانون گذاری است. مجلس شورای ملی با ۱۸۳ نماینده و مجلس شورای فدرال با ۶۴ عضو، نهادهای قانون گذاری این کشورند و اعضای آن ها را مردم برای چهار سال برمی گزینند. دورۀ ریاست جمهوری اتریش شش سال است و رهبر حزب حائز اکثریت در مجلس شورای ملی سمت صدراعظمی و سرپرستی قوۀ مجریه را بر عهده دارد.
مردم و تاریخ. جمعیت این کشور حدود ۸,۴۰۴,۲۵۲ نفر است (۲۰۱۱)و تراکم نسبی آن به ۱۰۰.۲ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت اتریش۰.۵ درصد است و اتریشی ها ۹۶ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. ۸۵ درصد از مردم آن پیرو آیین کاتولیک رُم اند و ۶۷ درصدشان شهرنشین اند و زبان رسمی آنان آلمانی است. میانگین امید به زندگی در اتریش ۷۸ سال است و ۹۹ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. سرزمین اتریش از آغاز عصر حجرمسکون بوده است و ایلی ریاییها، که در ساحل دریای آدریاتیکمی زیستند، تمدن عصر آهنرا در آن سرزمین پایه گذاری کردند. رومیان در ۲۰۰پ م به اتریش وارد شدند و به راه سازی و احداث تاکستان پرداختند. ژرمن هاو اسلاو هادر قرن ۵م بیشتر نواحی اتریش را تصرف کردند و امپراتور شارلمانی(۷۴۲ـ۸۱۴م) مسیحیت را در این سرزمین رواج داد و بخش شرقی آن را اوستر رایشنامید. اوتوی اولدر ۹۵۵م اتریش را تصرف کرد و آن را به صورت دوک نشینی مستقل به امپراتوری مقدس رومضمیمه کرد. این سرزمین در ۱۲۵۳م تحت فرمانروایی اوتاکار دوم، پادشاه بوهم، قرار گرفت و در ۱۲۷۸ امپراتوری هاپسبورگدر این کشور تشکیل شد. در جنگ های ناپلئونی(۱۷۹۲ـ۱۸۱۵) کروآسی، مجارستان، چک، ایتالیا، اسلوواکی، و لهستان ضمیمۀ خاک اتریش شدند؛ و بعد از کنفرانس وین (۱۸۱۵) با هدایت و کاردانی های پرنس مترنیخ(۱۷۷۳ـ۱۸۵۹)، وزیر خارجۀ این کشور، کنفدراسیونی از دولت های آلمانی زبان تشکیل شد. انقلاب ۱۸۴۸ موجبات ضعف اتریش را فراهم کرد و به جداشدن آن از لومباردیدر ۱۸۵۹ انجامید و درپی آن تسلط بر آلمان نیز در ۱۸۸۶ پایان یافت. اتریش در ۱۸۶۷ با مجارستان متحد شد و امپراتوری اتریش ـ مجارستانرا تشکیل داد و در ۱۸۷۸ بوسنی ـ هرزگووین را به خاک خود افزود. جنگ جهانی اول (۱۹۱۴ـ۱۹۱۸) به شکست اتریش انجامید و به موجب پیمان سن ژرمن، این سرزمین مطابق محدودۀ امروزی کوچک شد. پس از کشته شدن دولفوس، رئیس جمهور وقت اتریش (۱۹۳۴) که با ناسیونالیست های تندرو مخالفت می کرد، این کشور به آلمان نازی ملحق شد (۱۹۳۸). در پایان جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵) متفقین آن جا را اشغال کردند و جمهوری اتریش دوباره تأسیس شد. این کشور در ۱۹۵۵ به عضویت سازمان ملل متحد درآمد، در ۱۹۵۶ به شورای اروپا ملحق شد، و در ۱ ژانویۀ ۱۹۹۵ به اتحادیۀ اروپا پیوست.

نقل قول های اتریش

اتریش با نام رسمی جمهوری اتریش، کشور ی فدرال دموکراتیک و خشکی فراگرفته در اروپا ی مرکزی است.
• «پرچم: در قرن دوازدهم میلادی لئوپلد، دوک اتریش در نبردی شرکت کرد. او در این نبرد کت سفیدی پوشیده بود. در طول جنگ خون به تمامی قسمت های لباس وی پاشیده شد و فقط قسمتی که کمربند بسته بود به صورت نوار سفیدی باقی ماند. با الهام از این واقعه پرچم اتریش عبارت است از نواری سفیدرنگ در زمینه ای قرمز .» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

اتریش در جدول کلمات

اتریش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

هلیا ٢١:٢٩ - ١٣٩٦/٠١/١٣
اتریش (Austria)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Autriche است. مقایسه کنید با نام آلمانی Österreich، از آلمانی باستان شمالی ôstarrîhhi، به معنای «پادشاهی شرقی». در سده نهم میلادی کشوری در بخش شرقی امپراتوری فرانک ها و در مرز با اسلاو ها تشکیل شد به این نام. این نام در زمان شارلمانی و اوایل قرون وسطی به نام لاتین marchia orientalis یا «مارس شرقی» خوانده می شد. نام آلمانی باستان آن از نام محلی آن Ostarrîchi آمده.
عربی: «نمسه». احتمالاً از واژه اسلاوی nowaday که برای آلمان استفاده می شده و از طریق زبان ترکی به عربی راه یافته.
چکی: Rakousko
فنلاندی: Itävalta . ویکی پدیا
|

کمیل قیصری ١٨:٠٧ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
شاهنشاهی شرق
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اتریش پناهندگی   • نقشه اتریش   • کشور اتریش برای زندگی   • اتریش وین   • آب و هوای اتریش   • اتریش کالجها و دانشگاهها   • اتریش مناطق دیدنی   • اتریش به انگلیسی   • معنی اتریش   • مفهوم اتریش   • تعریف اتریش   • معرفی اتریش   • اتریش چیست   • اتریش یعنی چی   • اتریش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اتریش
کلمه : اتریش
اشتباه تایپی : hjvda
آوا : 'otriS
نقش : اسم خاص مکان
عکس اتریش : در گوگل


آیا معنی اتریش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )