انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1065 100 1

اتیوپی

اتیوپی در دانشنامه اسلامی

اتیوپی
اتیوپی (حبشه) کشوری است در شرق آفریقا. پایتخت آن آدیس آبابا است.
اتیوپی کشوری است کوهستانی که با220/128/1 کیلومترمربع مساحت،در منطقه ی استوایی بین سودان وسومالی قرار دارد. از ارتفاعات آن رودهای مهمی نشات می گیرد که مهم ترین آن ها نیل آبی است. این کشور به دلیل وجود ارتفاعات وقرار گرفتن در ناحیه ی استوایی،آب وهوایی گرم ومرطوب و پر باران دارد.
لقمان که حکمت های وی شهرت ویژه ای دارد،از این دیار برخاسته وبلال حبشی،موذن پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) وصحابی معروف آن حضرت اهل اتیوپی است.
جعفر بن ابیطالب معروف به جعفر طیار همراه با گروهی دیگر از مسلمانان برای در امان ماندن از شکنجه ها و فشارهای مشرکان مکه،بنا به توصیه حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) به این دیار مهاجرت کند.
اسلام بدون درگیری در حبشه نفوذ کرد و گرایش به خاندان عترت در میان مسلمانان این سامان قوی است. احمدبن ابراهیم که برای گسترش اسلام تلاش کرد از اتیوپی برخاست.
حکومت اتیوپی تامارس 1975 مشروطه سلطنتی بود و در این سال با قیام نظامیان، به جمهوری سوسیالیستی تبدیل گردید. در دوران چهارده ساله حکومت سوسیالیست ها،مسلمانان دچار مشکلات زیادی شدند وجایگاه حقوقی واجتماعی آنان ضعیف گردید وحتی به عنوان شهروند درجه دوم به حساب می آمدند وهویت نداشتند. اتیوپی 55 میلیون نفر جمعیت دارد که نزاد بیشتر آن ها سیاه وسامی است وبه زبان امهری و عربی تکلم می کنند. بیش از نیمی از جمعیت آن مسلمان، بقیه غالبا مسیحی و پیرو کلیسای کاتولیک هستند. جمعیت اتیوپی به طور نابرابر درسطح کشور تقسیم شده است. در استان های مرکزی وغربی جمعیت متراکم است، ولی در وسیع ترین استان کشور یعنی هرارج و باله وشرق کشور (آفارو دنقله) مردم تراکم کمتری دارند. اتیوپی در سیزده نوامبر سال 1945 به عضویت سازمان ملل د رآمد.
قهوه، گندم، جو، ذرت، ارزن، نیشکر، چغندر قند،پسته و فرآورده های جنگلی محصولات کشاورزی آن است. پرورش گاو، گوسفند، گاومیش، وشتر نیز به شیوه ی سنتی در اتیوپی رواج دارد و عده ای از مردم از طریق ماهی گیری روزگار می گذرانند. سنگ آهن، زغال سنگ، نفتف پتاس، مس، میکا قلع و پنبه نسوز از منابع معدنی آن است. این سرزمین در صنایع غذایی، نساجی، مصالح ساختمانی و مصنوعات دستی نیز به پیشرفت هایی رسیده است. اتیوپی از جمله کشورهای فقیر دنیا است و به دلیل خشکسالی و قحطی، اقتصاد عقب افتاده ای دارد.
سایت رحماء بازیابی: بیست و سوم تیرماه 1394

اتیوپی در دانشنامه ویکی پدیا

اتیوپی
اِتیوپی با نام رسمی جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی (نام تاریخی حبشه) کشوری محصور در خشکی واقع در شاخ آفریقا است. این کشور با ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت دومین کشور پرجمعیت قاره آفریقا و با ۱٬۱۰۰ هزار کیلومتر مربع دهمین کشور بزرگ قاره آفریقا است. پایتخت آن آدیس آبابا است.مرزها و شهرها   نقشه سیاسی   نقشه ناهمواری ها   دید ماهواره ای   نقشه شهر آدیس آبابا
اتیوپی از شمال با اریتره، از غرب با سودان و سودان جنوبی، از شرق و جنوب شرقی با سومالی، جیبوتی و در جنوب با کنیا همسایه است. اتیوپی از قدیم ترین کشورهای مستقل آفریقا و یکی از کهن ترین کشورهای جهان است. این کشور پس از ارمنستان دومین کشوری بود که مسیحیت را دین رسمی خود اعلام کرد.
همچنین این کشور برای مدت های مدید محل تلاقی تمدن های شمال آفریقا، خاورمیانه و باقی مناطق آفریقا بوده است. به عنوان یک خصوصیت شاخص در میان ملت های آفریقائی، اتیوپی هرگز مستعمره کشورهای دیگر نبوده و همیشه استقلال خود را در درگیری های سطح آفریقا حفظ نموده است.
از زمان های قدیم، اتیوپی عضو سازمان های بین المللی بوده است. از جمله: در سال ۱۹۴۲ با امضای منشور ملل متحد به عضویت سازمان ملل متحد درآمد. همچنین پس از تأسیس مرکز سازمان ملل در قاره آفریقا، اتیوپی به عنوان پنجاه و یکمین عضو اصلی سازمان ملل متحد پذیرفته گردید. از سوی دیگر مرکز مدیریت و یکی از بنیان گذاران اصلی سازمان اتحاد آفریقا که نام فعلی آن اتحادیه آفریقا است، است.
عکس اتیوپی
سیارک ۱۴۳۲ (به انگلیسی: 1432 Ethiopia، نامگذاری:1937PG) هزار و چهارصد و سی و دومین سیارک کشف شده است که در ۱ اوت ۱۹۳۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۷۰ است.
پیش از سال ۱۹۹۶، اتیوپی به سیزده استان تقسیم گشته بود که اکثر آن ها ریشه در مقاطع تاریخی داشتند. در حال حاضر اتیوپی دارای یک نظام حکومتی ردیفی است که متشکل است از دولت فدرال که نظارت بر ایالات محلی نژادی، استان ها، محلات ("ورداها") و ("کبله های") مجاور را برعهده دارد.
اتیوپی به نه استان نظارتی قومی بنام ("کیلیلوچ" مفرد "کیلی") تقسیم گردیده که این استان ها نیز به نوبه خود به شصت و هشت شهرستان و دو شهر شاخص (" استه دادر اکابابی وچ" مفرد "استه دادراکابابی"): آدیس آبابا و دیرداوه (در روی نقشه بترتیب زیر مجموعه های ۱ و ۵) تقسیم گردیده اند. این مناطق در مرحله بعدی تقسیم بندی، به ۵۵۰ "وره داس" و ۶ "وره داس" ویژه تقسیم می شوند.
بر طبق قانون اساسی قدرت گسترده ای به ایالات محلی تفویض گشته بطوریکه آن ها بر اساس نظامنامه دولت فدرال، قادر به تأسیس دولت و دمکراسی خاص خودشان می باشند. هر منطقه دارای شورای محلی بوده که اعضای آن بصورت مستقبم از برای نمایندگی آن محل انتخاب گشته و شورا دارای قدرت قانونگذاری و مدیریت امور داخلی استان می باشد. ماده ۳۹ قانون اساسی اتیوپی از آن فراتر رفته و به هر یک از این ایالات محلی حق انتزاع از اتیوپی را اعطاء نموده است. بهرحال این مسئله مورد بحث است که چه مقدار از قدرت تفویضی در قانون در واقعیت اعطاء می گردد.
این شوراها قیمومیت خود را از طریق کمیته های اجرائی و دفاتر محلی بخشی اعمال می نمایند. ساختار استادانه این شوراها، کمیته های اجرائی و موسسات عمومی بخشی در سطوح بعدی آن (وره دا) نیز اعمال شده است.
اقتصاد اتیوپی از لحاظ تاریخی یکی از بهترین اقتصادهای جهان می باشد که در طول دوران سلطنت هایله سلاسی که در آن ارزش دلار اتیوپی خیلی بالا رفته بود، نیز ادامه داشته است. اتیوپی در مرز یک ملت کامیاب قرار داشت. اما در هر صورت پس از انقلاب سال ۱۹۷۴ (میلادی)، نحوه اداره اقتصاد اتیوپی به صورت اقتصاد سوسیالیستی تغییر یافت: کنترل های قدرتمند ایالات تثبیت گشته و بخش عمده ای از اقتصاد و از جمله صنایع مدرن، کشاورزی سطح بالا و تجاری، کلیه زمین های کشاورزی، مناطق اجاره ای شهری و کلیه موسسات مالی به بخش خصوصی منتقل گردیدند. از نیمه سال ۱۹۹۱ (میلادی)، اقتصاد شروع بحرکت به سمت اقتصاد بازار محور غیر متمرکز نموده و تأکید آن بر ابتکار عمل فردی قرار گرفت که نتیجه آن یک دهه رکود اقتصادی بود. در سال ۱۹۹۳ (میلادی) حرکت تدریجی خصوصی سازی کسب و کار، صنعت، بانکداری، کشاورزی، تجارت و بازرگانی ادامه یافت.
میوه
سبزیجات
دانه های روغنی
چرم و پوست و حیوانات زنده
با این حال، اتیوپی به صورت کامل یک کشور خصوصی نیست. حزب حاکم ائی پی آر دی اف کنترل بیش از پنجاه مؤسسه تجاری قدرتمند در اتیوپی را در دست دارد. این روش نسخه کپی برداری شده از اقتصاد چین می باشد. برخی از این موسسات عبارتند از امباسل، تیکور آبای، دینشو، مگا و غیره. هم اکنون بسیاری از مایملک رژیم قبل بنام خصوصی سازی به این موسسات تحت کنترل ائی پی آر دی اف انتقال یافته اند. از آن گذشته، بر اساس قانون اساسی اتیوپی، حق مالکیت زمین تنها به "ایالت و مردم" تعلق دارد، لکن شهروندان تنها امکان تملک زمین (تا ۹۹ سال) را داشته و قادر به اجاره مجدد، فروش یا تملک زمین نیستند..
در اتیوپی کشاورزی حدود ۴۱ درصد تولید ناخالص ملی (جی دی پی)، ۸۰ درصد صادرات و ۸۰ درصد نیروی کار را تشکیل می دهد. بسیاری از فعالیت های دیگر اقتصادی از جمله بازاریابی، پردازش و صادرات محصولات کشاورزی نیز به رشته کشاورزی وابسته هستند. تولید به صورت فشرده دارای اساسی معیشتی بوده و بخش عمده ای از کالاهای صادراتی توسط بخش کوچکی فراورده های سودآور کشاورزی تأمین می گردد. محصولات اصلی این کشور شامل قهوه، موج (" به عنوان مثال " لوبیا)، دانه های روغنی، غلات، سیب زمینی، نیشکر و سبزیجات می گردد. اقلام کشاورزی، صادرات عمده این کشور را تشکیل داده و قهوه پر درآمدترین محصول بحساب می آید. بنظر می رسد جمعیت دام اتیوپی، بزرگترین رقم در کل قاره آفریقا را تشکیل داده و از سال ۱۹۸۷ (میلادی) ۱۵ درصد تولید ناخالص کشور را شکل داده است.
تولید ناخالص داخلی این کشور ۵۵٫۰۷ میلیارد دلار است. اتیوپی ۲۷٫۲۷ میلیون نفر نیروی کار دارد که ۸۰ درصد آن ها در بخش کشاورزی مشغول به کارند.
امبو، اتیوپی (به لاتین: Ambo, Ethiopia) یک منطقهٔ مسکونی در اتیوپی است که در منطقه اورومیا واقع شده است.
فهرست شهرهای اتیوپی
امبو ۹۴٬۳۴۲ نفر جمعیت دارد و ۲٬۱۰۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
امپراتوری اتیوپی (به امهری: የኢትዮጵያ ንጉሠ ነገሥት መንግሥተ) که به نام حبشه نیز شناخته می شود یک پادشاهی در منطقه جغرافیایی شمال اتیوپی امروزی است. از حدود سال ۱۱۳۷ میلادی وجود داشته تا سال ۱۹۷۴ میلادی هنگامی که سلسله سلیمانیان در کودتا سرنگون شد. پس از اشغال مصر توسط بریتانیا در سال ۱۸۸۲، اتیوپی و لیبریا تنها کشورهای آفریقایی مستقل پس از تقسیم آفریقا توسط قدرت های امپریالیستی اروپا در اواخر قرن ۱۹ میلادی بودند. این کشور یکی از بنیان گذاران سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ بود. در سال ۱۹۷۴ اتیوپی یکی از تنها سه کشور در جهان بود که به عنوان امپراتور در راس رژیم قرار داشت به همراه ژاپن که امپراتور ژاپن حکومت می کرد و ایران که تحت رژیم دودمان پهلوی بود. این کشور دومین استفاده کننده عنوان امپراتوری در آفریقا بود؛ تنها پس از امپراتوری آفریقای مرکزی که بین سال های ۱۹۷۶ و ۱۹۷۹ توسط ژان-بدل بوکاسا اجرا شد.
نمک
تالر ماریا ترزا (قرن ۱۸ تا ۱۹ میلادی)
بیر اتیوپی (از ۱۸۹۴)
یافته ها نشان می دهند که سکونت انسان در اتیوپی از زمان های اولیه بوده و اعتقاد بر این است که در سال ۹۸۰ پیش از میلاد در پادشاهی پانت مصر باستان به عنوان کشور طلا شناخته می شد، بر اساس همین گزارش از کبرا ناگاست، در قرن ۱ پیش از میلاد منلیک یکم (ابن حکیم) امپراتوری اتیوپی را تأسیس کرد. امپراتوری اکسوم در قرن چهارم با کلیسای ارتدکس توحیدی اتیوپی به عنوان نخستین امپراتوری مسیحی پدید آمد.
آخرین جانشین ملکه یودیت توسط مارا تاکلا هایمونت سرنگون شد. وی سلسله زگوه را در سال ۱۱۳۷ بنا نهاد و با یکی از نوادگان از آخرین امپراتور اکسوم ازدواج کرد و ادعا کرد که وارث قانونی این سلسله منقرض شده است. پایتخت این سلسله در آدافا در نزدیکی لالی بلا بود. زگوه به دین مسیحیت در اکسوم ادامه داد و کلیساهای سنگی بسیاری مانند لالی بلا ساخت. سلسله توسط فردی که مدعی وراثت اکسوم را داشت سرنگون گشت.
در سال ۱۲۷۰ سلسله زگوه توسط یک پادشاه از امپراتوری اکسوم سرنگون شد و نامش به خاطر نام سلیمان به سلیمانیان معروف شد. سلسله توسط مردم حبشه بنا نهاده شد. حبشه تنها با چند وقفه از ۱۲۷۰ تا اواخر قرن ۲۰ پادشاه شد. بسیاری از رخدادهای مدرن اتیوپی در این سلسله رخ داده است. در طول این زمان، با پادشاهی بر تقریباً تمام مردم، اتیوپی مدرن بنا شده است. آنها با موفقیت با مردم ایتالیا، مردم عرب و ترکیه مبارزه کردند.
بلندی های اتیوپی به ناهمواری های کوهستانی در اتیوپی می گویند. این بلندی ها پهناورترین منطقهٔ یکپارچه در ارتفاع خود است، که به ندرت ارتفاع آن به زیر ۱۵۰۰ متر می رسد و بلندی قله های آن به ۴۵۵۰ متر می رسد. این منطقه به خاطر بلندی و پهناوریش به بام آفریقا معروف است.
بیر اتیوپی (به انگلیسی: Ethiopian birr) با کد ایزوی ETB، یکای پول رایج در کشور اتیوپی است. مسئولیت کنترل این یکای پول برعهدهٔ بانک ملی اتیوپی قرار دارد.
فهرست یکای پول رایج کشورها
پرامردم اتیوپی یک گونهٔ منقرض شده از انسان سایان است. این گونه در سال ١٩٨٥ میلادی توسط الن واکر در غرب دریاچهٔ تورکانا، در کنیا کشف شد. جمجمهٔ یافته شده از این گونه به دلیل رنگ سیاه استخوان در اثر وجود منگنز زیاد، با نام «جمجمهٔ سیاه» نیز شناخته می شود. این گونه یکی از نخستین نمونه های انسان سایان تناور پلیستوسن است. قدمت جمجمه ٢/٥ میلیون سال تخمین زده شد که قدیمی تر از صورت های جدیدتر جنوبی کپی آساهای تناور است. انسان شناسان دورهٔ زندگی پرامردم اتیوپی را بین ٢/٧ تا ٢/٥ میلیون سال پیش تخمین می زنند.
List of Paranthropus aethiopicus fossils found to date
پرچم اتیوپی در ۶ فوریۀ ۱۹۹۶ تصویب شد. سه رنگ سنتی این کشور (سبز، زرد و قرمز) که در پرچم به صورت افقی حضور دارند به دورۀ امپراتور اتیوپی (۱۸۸۹-۱۹۱۳) بازمی گردد. اولین استفاده از پرچم در این کشور در سال ۱۸۹۷ صورت گرفت. اما پرچم کنونی، بعد از سقوط حکومت مارکسیستیِ منجیستو، که بین سال های ۱۹۷۴-۱۹۹۱ در قدرت بود، استفاده شد. نماد این کشور نماد همزمان گوناگونی و وحدت است و پرتوهای خورشید نماد موفقیت و کام یابی و رنگ سبز نماد سرزمین، زرد نماد صلح و امید و قرمز نماد قدرت است.
پرستوی اتیوپی (نام علمی: Hirundo aethiopica) نام یک گونه از سرده پرستو است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اتیوپی در دانشنامه آزاد پارسی

اِتیوپی (Ethiopia)
اِتیوپی
اِتیوپی
موقعیت. کشور اتیوپی، کهن ترین کشور جهان، در افریقای شرقی قرار دارد و از شمال به اریتره، از شرق به سومالی، از جنوب به کنیا، و از غرب به سودان محدود می شود. مساحت این کشور ۱,۱۳۳,۸۸۰ کیلومتر مربع و پایتخت آن شهر آدیس آبابا است. نام سابق آن حبشه بود.سیمای طبیعی. کشور اتیوپی که از هر سو در خشکی محصور است، بقایایِ امپراتوری باستانی توانمندی است که در ادبیات و کتاب های مشرق زمین به حبشه معروف است. اتیوپی امروزی کشوری است کوهستانی که کافت بزرگافریقا از شمال به جنوب آن را به دو نیمه تقسیم کرده است. بلندی ارتفاعات بخش غربی، که به مرز کشور سودان منتهی می شود، به ۳,۷۰۰ متر می رسد و شهر آدیس آبابا، با ارتفاع ۲,۳۰۰ متر، در قلب آن جا دارد. درۀ رود نیل آبی، که از دریاچۀ تاناواقع در شمال غربی کشور شروع می شود و همچون قوس عظیمی نخست به طرف جنوب شرقی و سپس به سوی غرب و شمال غربی روان است، اراضی این بخش را قطع می کند. کوه راس دِ شان، در ۱۵۰کیلومتری شمال شرقی دریاچۀ تانا، با ارتفاع ۴,۶۲۰ متر، مرتفع ترین نقطۀ کشور اتیوپی است و دشت معروف دَناقِل، در شمال شرقی کشور، از دامنۀ شرقی کوه مزبور تا دریای سرخ امتداد دارد. پهنای کافت بزرگ افریقا ۵۰ کیلومتر است و در انتهای جنوبی آن، نزدیک مرز کشور کنیا، چند دریاچۀ کوچک و تعدادی قلۀ آتشفشانی قرار دارد. بخش شرقی آن، در مقایسه با بخش غربی کم ارتفاع تر است و از دشت دناقل و درّۀ پهناور رود عواش شروع می شود و چشمه های آب گرم و آتشفشان های فعال و نمکزارهای متعدد از ویژگی های این قسمت است. این بخش رو به جنوب، به ارتفاعاتی می پیوندد که بلندی آن ها ۴,۳۰۰ متر است. کوه های اتیوپی که از بلندترین نواحی افریقا به شمار می آید، سرچشمۀ رودخانه های بسیاری ازجمله نیل ازرق (آبی) و تِکِزِهاست که از دریاچۀ تانا سرچشمه می گیرند و هر دو ریزابه های رود نیل محسوب می شوند اومو، عواش، شبلی، جوبا، و داوااز دیگر رودهای مهم این کشورند. اتیوپی سرزمینی آباد و نسبتاً پرباران است. دیر داوه، نازرِت، دِسِه، قندار، مِکِلِه، جیما، و هرِرشهرهای مهم آن به شمار می آیند. سرزمین اتیوپی به سبب وسعت بسیار، اقلیم متنوعی دارد و هوای آن از بسیار گرم و مرطوب در اراضی پست تا سرد و بارانی در ارتفاعات متغیر است. دره های ژرف نواحی کوهستانی گرم و بارانی و محل رویش گیاهان استوایی اند. فصل بارندگی عمدۀ آن از خرداد تا مرداد و ماه های خشک و کم باران آن از بهمن تا فروردین به درازا می کشد. میانگین دمای هوای شهر آدیس آبابا در سراسر سال پانزده تا شانزده درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۱,۲۳۷ میلی متر می رسد. اتیوپی متناسب با گوناگونی اقلیمی از تنوع گیاهی بهره مند است و پوشش گیاهی آن را جنگل های بارانی در کوهستان ها و علفزارهای استوایی در دره ها و اراضی کم ارتفاع تشکیل می دهد. حیات وحش این کشور شامل نوعی بز کوهی در ارتفاعات و اسب آبی و تمساح در دریاچه ها و رودخانه هاست.
اقتصاد. حدود سه چهارم از نیروی کار کشور اتیوپی به کشاورزی مشغول اند ولی خشکسالی ها و جنگ های داخلی از بازده آن به شدت کاسته است. این کشور در ارتفاعات بالای ۳هزار متر چراگاه های خوب و مناسبی دارد و ارتفاعات زیر ۳هزار متر آن بیشتر به نواحی مسکونی اختصاص یافته است. ذرت، گندم، جو و دیگر غلات در همین نواحی به دست می آیند و پرورش اسب و دام نیز خاص این نواحی است. ارتفاعات کمتر از ۱,۸۰۰ متر، اقلیم استوایی دارند و به کشت قهوه و نیشکر که از اقلام عمدۀ صادراتی محسوب می شوند، اختصاص یافته است. طلا، پلاتین، مس، و سنگ های آهکی از منابع عمدۀ زیرزمینی اتیوپی اند و بیشترین نیروی الکتریسیته با روش برقابیتأمین می شود. در سال های اخیر بررسی هایی نیز برای بهره برداری از شیوۀ زمین گرمایشی (ژئوترمال) در امتداد کافت بزرگ صورت گرفته است.
حکومت و سیاست. کشور اتیوپی به شیوۀ جمهوری فدرال با دو مجلس قانون گذاری اداره می شود. مجلس نمایندگان مردم از ۵۴۸ عضو و مجلس شورای فدرال از ۱۱۷ عضو تشکیل شده است که برای مدت پنج سال انتخاب می شوند. رئیس جمهور که عالی ترین مقام تشریفاتی کشور است با رأی اکثریت شورای نمایندگان مردم برای پنج سال انتخاب می شود و رهبر حزب اکثریت مقام اجرایی نخست وزیری و تشکیل هیئت دولت را برعهده دارد.
مردم و تاریخ. جمعیت اتیوپی حدود ۸۲,۱۰۱,۹۹۸ نفر است(۲۰۱۱) و تراکم نسبی آن به ۷۲.۴ نفر در کیلومتر مربع می رسد. روند افزایش جمعیت این کشور۲.۴ درصد است و اقوام اوروموو امهره اکثریت قومی آن کشور را تشکیل می دهند. حدود ۵۰ درصد از مردم آن مسلمان اند و ۸۵ درصدشان در روستاها به سر می برند. زبان رسمی اتیوپی امهری است و میانگین امید به زندگی در این کشور ۵۳ سال است و حدود۳۷.۵ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. بنابر افسانه ها، تبار امپراتوری حبشۀ باستان به سلیمان نبی و ملکۀ سبا می رسد. نام حبشه که نام قدیم کشور اتیوپی است از حبشت نام قومی از اعراب که در ۲هزار سال پیش از میلاد از یمن به افریقا مهاجرت کرده بودند، اقتباس شده است. یونانیان باستان از واژۀ اتیوپی به مفهوم سیه چهره استفاده می کردند و آن را برای افریقایی های سیاه پوست به کار می بردند. تاریخ مدون و مکتوب کشور اتیوپی به قرن ۲م بازمی گردد، یعنی زمانی که امپراتوری اکسوم در شمال اتیوپی امروزی تشکیل شد. با ظهور آیین اسلام، اتیوپی که قبلاً آیین مسیحیت را پذیرفته بود، به انزوا کشیده شد و ناگزیر از افتتاح باب دولتی و برقراری رابطه با کشورهای اروپایی گردید. اولین تماس مکتوب اروپاییان با اتیوپی مربوط به ۱۴۹۰م و آن زمانی است که یک دریانورد پرتغالی از این کشور دیدن کرده است. نخستین سفیر اروپایی که از کشور پرتغال بود، در ۱۵۲۰ به دربار امپراتوری حبشه وارد شد تا برای مقابله با توسعه طلبی مسلمانان چاره اندیشی کنند. ولی تلاش پرتغالی ها برای اشاعۀ آیین کاتولیک رومی به نتیجه نرسید و کلیسای قبطی موقعیت خود را در اتیوپی همچنان حفظ کرد. اختلافات و جنگ های داخلی بین اقوام مختلف در حبشه تا قرن ۱۹ ادامه داشت، و به این کشور آسیب بسیار زد. با به سلطنت رسیدن تئودور دوم در ۱۸۵۵ وحدت کشور دوباره تأمین شد و منلیک دومدر ۱۸۸۹ ایتالیایی ها را، که در قرن ۱۹ به اتیوپی تجاوز کرده بودند، شکست داد و آنان موقتاً از اتیوپی دست کشیدند. در ۱۹۱۷ با به سلطنت رسیدن هایِله سِلاسی، اختلاف اتیوپی و ایتالیا شدت گرفت و به جنگ ۱۹۳۵ منجر شد و اتیوپی در ۱۹۳۶ به تصرّف ایتالیا درآمد. استیلای ایتالیا بر اتیوپی تا ۱۹۴۱ به درازا کشید و پس از شکست ارتش ایتالیا از ارتش بریتانیا، در جنگ جهانی دوم، ایتالیایی ها به ناچار اتیوپی را تخلیه کردند و هایله سلاسی مجدداً به اتیوپی بازگشت و زمام امور را در دست گرفت و اریتره را به اتیوپی ضمیمه کرد. با کشته شدن هایله سلاسی به دست کمونیست ها (۱۹۷۵)، اتیوپی دچار آشوب و هرج و مرج شد و ژنرال هایله ماریام، رهبر کمونیست ها، زمام امور کشور را در دست گرفت و با شورشیان و استقلال طلبان اریتره به نبرد پرداخت. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ۱۹۹۰، شورشیان اریتره بر شدت فعالیت های خود افزودند و سرانجام در ۱۹۹۳ اریتره را از اتیوپی جدا کردند و قانون اساسیِ ۱۹۹۵، نظام جمهوری دموکراتیک فدرال بر اتیوپی حاکم گردید.

نقل قول های اتیوپی

اتیوپی با نام رسمی جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی، کشوری خشکی فراگرفته که در شاخ آفریقا قرار گرفته است.
• «حبشه از سه هزار سال پیش وجود داشته است. نه، حتی از روز پیدایش آدم. دودمان ما از روی که ملکه سبا با حضرت سلیمان ازدواج کرد و از این ازدواج پسری به دنیا آمد، حکومت می کند. سلسلهٔ ما از قرن ها پیش بوده است و باز هم قرن ها حکومت خواهد کرد. یک امپراتور جانشین دارد و در مورد ما هم جانشینی معین و مسلم است و روزی که دیگر ما نباشیم او حکومت خواهد کرد.» در مصاحبه با اوریانا فالاچی، «مصاحبه با تاریخ» ترجمه پیروز ملکی، نشر امیرکبیر سال ۲۵۳۶ -> هایله سلاسی
• «زمینی است وسیع و خلیج بربر، در شمال این ولایت واقع است و جنوب این ولایت، بیابان است، و شرقی این ولایت، متصل به ممالک زنگبار است، و غربی این مملکت، بلاد البجه است… از کثرت گرما، اهل این ممالک، سیاه چرده می باشند و مذهب نصرانیت دارند و اهل اسلام در آنجا بسیار کم است. زمینشان بسیار، و لیکن خراب است و شهرهای ایشان کم است؛ چرا که آب جاری در آن ولایت کمیاب و باران کم می بارد. گندم و ارزن در آن ولایت به عمل می آید و از فواکه موز و انگور و انار در آن ولایت می باشد.» در «آثار البلاد و اخبار العباد/ الاقلیم الاول / بلاد حبشه» (نگاشته به سال ۶۷۴ق/ ۱۲۷۵م) -> ابوعبدالله زکریا قزوینی
• «پرچم: پرچم اتیوپی ابتدا به صورت سه نوار جدای از یکدیگر بود که هر یک در بالای دیگری در اهتزاز بود . پرچم مستطیلی کنونی از ۱۸۹۷م، رایج گردیده ولی در ابتدا رنگ قرمز در بالای پرچم قرار داشته و بعدها در سال ۱۹۴۱م، به پایین مستطیل منتقل شده است . در زمان حکومت امپراتوری در وسط این پرچم تصویر شیری قرار داشت که به نام شیر جودا (Lion of Judah) معروف بوده و بر سر آن تاجی قرار داشت ولی حکومت جدید اتیوپی تصویر شیر مذکور را از روی پرچم حذف نموده است . رنگ های پرچم اتیوپی نشانه های ایمان، امید و نیکوکاری است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با اتیوپی

اتیوپی در جدول کلمات

اتیوپی قدیم
حبشه
اتیوپی | حبشه
آدیس آبابا

اتیوپی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیررضا ٠٠:٤٥ - ١٣٩٥/١٢/٢٦
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Ethiopie است. از یونانی Αἰθιοπία (Æthiopia)، از Αἰθίοψ (Æthiops)، به معنای «سوخته (αιθ-) چهره (ὄψ)». البته اتیوپیان کشور خود را Ityopp'is می نامیدند و می گفتند نم پسر کوش و نوه حام (پسر نوح) است.
•Abyssinia (نام پیشین): از عربی، از Ge'ez (زبانی افرواسیایی) واژه "حبشه" که اقوامی در اتیوپی بودند. ویکی پدیا
|

کمیل قیصری ١٨:٠٨ - ١٣٩٦/٠٦/٢١
سرزمین چهره سوختگان
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اتیوپی   • مفهوم اتیوپی   • تعریف اتیوپی   • معرفی اتیوپی   • اتیوپی چیست   • اتیوپی یعنی چی   • اتیوپی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اتیوپی
کلمه : اتیوپی
اشتباه تایپی : hjd,~d
عکس اتیوپی : در گوگل


آیا معنی اتیوپی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )