انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1062 100 1

اثبات گرایی

اثبات گرایی در دانشنامه ویکی پدیا

اثبات گرایی
اثبات گرایی،(یافت باوری) (انگلیسی: Positivism) هر گونه فلسفه علم بر اساس این دیدگاه است که در علوم طبیعی و اجتماعی، داده های برگرفته شده از «تجربه حسّی» ، تنها منبع همه شناخت های معتبر است. داده هایی که می توان از راه حس ها به دست آورد را «شواهد تجربی» گویند.
http://plato.stanford.edu/entries/vienna-circle
Oxford Dictionary of Philosophy
نظریه های جامعه شناسی. دکتر غلامعباس توسلی
اثبات گرایی اصطلاحی فلسفی است که حداقل به دو معنیِ متفاوت به کار رفته است. این اصطلاح در قرنِ هجدهم توسطِ فیلسوف و جامعه شناسِ فرانسوی. اگوست کنت ساخته شده و به کار رفت. کنت بر این باور بود که جبری تاریخی بشریت را به سمتی خواهد برد که نگرشِ دینی و فلسفی از بین رفته و تنها شکل از اندیشه که باقی می ماند متعلق به اندیشهٔ قطعی (positive) و تجربی علم است. در این عصرِ جدیدِ تاریخ، نهادهایِ اجتماعیِ مربوط به دین و فلسفه از بین خواهد رفت.
در قرنِ بیستم در آلمان و انگلستان فلاسفه ای که تحقیقاتِ عمیق و وسیعی در رابطه با روشِ علم در شناختِ جهان انجام می دادند برایِ آن که خود را از پوزیتیویست هایِ فرانسوی جدا کنند نامِ «پوزیتیویسمِ منطقی» را بر نگرشِ خود نهادند. این فلاسفه معتقد بودند که تنها بخشِ غیرِتجربی (پیشینیِ) دانشِ بشر اصولِ منطق است که از تجربه حاصل نمی شوند و اندیشیدن را پیشاپیش محدود می کنند. هر شناخت دیگری که انسان می تواند کسب کند باید از راهِ تجربه به دست آید. اما بسیاری از گزاره هایی که ما در زندگی یا در فلسفه به کرات به کار می بریم اگر به درستی تحلیل شوند هیچ جا به تجربه متصل نمی شوند.
اثبات گرایی منطقی گذشته از اعتقاد به اعتبارِ علم تعریفِ دقیقی دارد: به هر گزاره ای که از جنسِ گزاره هایِ خبری باشد یک «شرایط صدق» تعلق می گیرد. شرایطِ صدق بیان می کنند که گزاره در چه شرایطی صادق و در چه شرایطی کاذب است. توجه کنید که «صدق» با «اثبات» خلط نشود. مثلاً گزارهٔ «باران می بارد» در برخی شرایط صادق است و در برخی شرایط کاذب. به عبارتِ دیگر شرایطِ صدق بیان می کنند که گزاره چه «وضعی از امور» (state of affairs) را توصیف می کند. پوزیتیویسمِ منطقی یعنی این اعتقاد که «معناًیِ هر گزاره همان شرایطِ صدقِ آن است». به این ترتیب هر گزاره ای که همیشه صادق یا همیشه کاذب یا همیشه نامعلوم باشد کاملاً بی معنا است. مثلاً این گزاره که «این اتفاق که افتاد قسمت بود» از نظرِ پوزیتیویست بی معنا ست، زیرا هر وضعی از امور پیش بیاید باز هم می توان این حرف را زد. پس این گزاره در واقع هیچ وضعی از امور را توصیف نمی کند.
عکس اثبات گرایی
پوزیتیویسم منطقی یا اثبات گرایی منطقی نوعی از پوزیتیویسم جدید است که اثبات گرایی را می پذیرد. پوزیتیویسم منطقی نظریه ای است معرفت شناسانه که تجربه گرایی قوی -که عبارت است از این رأی که منشأ همهٔ شناخت ها حواس تجربی است- را با منطق ریاضی ترکیب می کند، و معتقد است که درستی هر گزارهٔ علمی صادق باید قابل اثبات باشد. اثبات گرایی منطقی به طور جدایی ناپذیر با مدل قانونی عام برای تبیین علمی گره خورده است. پوزیتیویسم منطقی که دیدگاه حلقهٔ وین به شمار می رفت گونه ای از فلسفه تحلیلی است که در فلسفهٔ انگلیسی-آمریکایی به ویژه از ۱۹۳۰ تا دههٔ ۱۹۶۰ حکم فرما بود. از چهره های مشهور این نگرش می توان به رودلف کارناپ و صاحبنظران جدیدتری چون مایکل فریدمن اشاره کرد.
فلسفه تحلیلی
اثبات گرایی
واقع گرایی استرالیایی
پارادوکس کلاغ


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اثبات گرایی در دانشنامه آزاد پارسی

اِثبات گرایی
رجوع شود به:پوزیتیویسم

ارتباط محتوایی با اثبات گرایی

اثبات گرایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اثبات گرایی   • مفهوم اثبات گرایی   • تعریف اثبات گرایی   • معرفی اثبات گرایی   • اثبات گرایی چیست   • اثبات گرایی یعنی چی   • اثبات گرایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اثبات گرایی
کلمه : اثبات گرایی
اشتباه تایپی : hefhj 'vhdd
عکس اثبات گرایی : در گوگل


آیا معنی اثبات گرایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )