انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1038 100 1

احترام

/'ehterAm/

مترادف احترام: آبرو، اعتبار، اعزاز، اکرام، بزرگداشت، پاس، تجلیل، تعظیم، تکریم، توقیر، حرمت، رعایت، عز، عزت، کرنش

متضاد احترام: احتقار، خوارداشت

برابر پارسی: ارج، آزرمیدن، بزرگداری، بزرگداشت، پاس، سنایش، شکوهیدن، گرامیداشت

معنی اسم احترام

اسم: احترام
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: ehterām) (عربی) حرمت داشتن، محترم بودن، حرمت، پاس، بزرگداشت، رفتار و گفتاری که نشان دهنده ی بزرگداشت و اهمیت دادن به کسی یا چیزی است - بزرگ داشتن

معنی احترام در لغت نامه دهخدا

احترام. [ اِ ت ِ ] (ع مص ) حرمت داشتن. (زوزنی ) (منتهی الارب ) (تاج المصادر). بزرگ داشتن. بزرگ داشت. پاس. توقیر. حرمت : او را به اکرام و احترام تمام به هرات آوردند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ). پدر او را از هرات بحضرت آوردند و بنظر احترام ملاحظه فرمودند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ).
- احترام کردن ؛ حرمت کردن. توقیر. بزرگ داشتن :
مخالف چو از شعبگی (؟) یافت نام
چو اهل حجازش کنند احترام.
ملاطغرا.

معنی احترام به فارسی

احترام
حرمت داشتن، گرامی داشتن، بزرگ داشتن، بزرگ داشت
۱ - ( مصدر ) حرمت داشتن بزرگ داشتن . ۲ - ( اسم ) حرمت پاس بزرگداشت .
( مصدر ) محترم بودن مورد احترام و بزرگداشت بودن .
( مصدر ) ۱ - احترام کردن بر چیزی یا کسی به چیزی یا کسی عزت نهادن چیزی یا کسی را بزرگ داشتن . ۲ - سم نظامی دادن .
( مصدر ) کسی یا چیزی را گرامی و بزرگ داشتن .

معنی احترام در فرهنگ معین

احترام
(اِ تِ) [ ع . ] ۱ - (مص م .) حرمت گذاشتن ، بزرگ داشتن . ۲ - (اِمص .) حرمت ، بزرگداشت .

معنی احترام در فرهنگ فارسی عمید

احترام
۱. رفتاری که نشان دهندۀ بزرگداشت و گرامی داشتن کسی است.
۲. حرمت داشتن، گرامی بودن.
* احترامات فائقه: احترامات بیشتر و بهتر. &delta، معمولاً در ذیل نامه ها نوشته می شود.

احترام در دانشنامه اسلامی

احترام
احترام به معنی حرمت نگه داشتن و ارج نهادن می باشد. از احترام به مناسبت در باب های بسیاری مانند طهارت، حج، جهاد، تجارت، مضاربه، مزارعه، عاریه، نکاح، طلاق، حدود و دیات سخن رفته است.
ارج نهادن به هر چیز متناسب با آن است. برای مثال، احترام به انسان، تعرض نکردن به ناموس، جان و مال او، بلکه دفاع از آن ها در مقابل تعرض کنندگان است یا حرمت داشتن قرآن، جلوگیری از نجس شدن آن و پرهیز از هرگونه اقدامی است که موجب هتک آن می شود.
اقسام چیز های محترم
چیزهای محترم را می توان در دو دسته «ذوات» و «افعال» قرار داد.
← اقسام ذوات محترم
 ۱. ↑ کاشف الغطاء، جعفر، کشف الغطاء، ج۴، ص۳۵۶.    
...
احترام
انسان موجودی است که از هر جهت قابل احترام می باشد، زیرا او از یک کرامت و شرافت ذاتی برخوردار است تاجایی که گل سرسبد موجودات و جانشین خدا در روی زمین گردید و فرشتگان به کرنش و خضوع در برابر او مامور شدند و به احترام وی، در برابرش سجده کردند.
این عظمت و بزرگی به اندازه ای است که جبرئیل امین در شب معراج، هنگام نماز به نبی اکرم صلی الله علیه و آله اقتدا می کند و او را برخود مقدم می دارد، وقتی آن حضرت می فرماید: شما جلو باشید، جبرئیل می گوید: اِنّا لا نَتَقَدَّمُ اْلادَمِیّینَ مُنْذُ اُمِرْنا بِالسُّجُودِ لاَِّدَمَ عَلَیْهِ السَّلامُ ما از هنگامی که مامور شدیم بر آدم علیه السلام سجده کنیم، بر آدمیان پیشی نمی گیریم.
احترام به انسان در دو بُعد اساسی قابل بررسی است یکی خودداری از هتک حرمت او و دیگری تکریم و احترام گذاشتن به او.
ما باید با احترام به خویش بنگریم. ما همچون درختی نیستیم که در مزرعه ای بروید و پس از عمری محدود بدون هیچ رنجی دنبال کار خویش ‍رود. آدمی هم چون چهارپایان یا موجودات دیگری نیست که با خوشی زندگی خود را سپری کند. او نفسی است که خداوند او را بزرگ داشته و خورشید و ماه و هر آنچه را که در زمین است در اختیار او نهاده است آن هم برای هدفی بزرگ.
این هدف چیزی نیست جز دیدار خداوند سبحان و سپس دریافت و کیفر و پاداش.
احترام به نفس از بزرگترین واجبات و تکالیف است زیرا خدا از ما خواسته نفس، عقل، جسد و تمام وجود خویش را معتبر و محترم بداریم روابط اجتماعی ما نیز چنین اقتضا می کند بلکه خود قوای ما نیز می خواهد حق آن را ادا کنیم و اهتمامی که شایسته است معمول داریم هم چنان که بر ما لازم است خویشتن را محترم بداریم باید دیگران نیز محترم بداریم و بر آن ها نیز همین تکلیف ما وارد است تا در نتیجه اعتبار متبادل بین تمام افراد عدل و آسایش عمومی بوجود آید احترام به نفس بهترین فضیلتی است که انسان بدان آرایش می شود.
فیثاغورث به شاگردش اندرز می دهد که همیشه خویشتن را محترم بدار زیرا هر کس خود را محترم شمارد عقل و بدنش را از رذائل و پستی ها محفوظ داشته است این صفت پایه هر فضیلت است اساس عفت تعقل و پاکیزگی و پرهیزکاری و دیانت است.
احترام ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد: • احترام (فقه)، احترام به معنی حرمت نگه داشتن و ارج نهادن، از مباحث به کار رفته در علم فقه• احترام (فضائل اخلاق)، به معنای حرمت نگه داشتن، از مباحث به کار رفته در مباحث اخلاقی
...
احترام در لغت به معنای حرمت نگه داشتن و در اصطلاحات عرفی به معنای تعظیم و تکریم و گرامیداشت شخص است. احترام در حوزه ارتباطات اجتماعی به کار می رود و برای داشتن جامعه ای سالم و پیشرفته، احترام متقابل بین انسان ها لازم است، لذا فراگیری معانی مختلف احترام، و مصادیق احترام و بی احترامی برای تعامل بهتر بین انسان ها از امور لازم می باشد.
احترام در حوزه ارتباطات اجتماعی از جایگاه خاصی برخوردار است. اصولا انسان ها، بدون احترام نمی توانند اجتماعی سالم و پیشرفته را تشکیل دهند. از این رو احترام متقابل به عنوان عنصر و مولفه اصلی در ایجاد جامعه های سالم دارای جایگاه و اهمیت خاصی است. با حفظ حریم هاست که زمینه تعامل سازنده و مثبت میان دو شخص فراهم می شود. به هر حال افراد، اندیشه ها، منافع و نیازهای جداگانه ای دارند و گاه این تفاوت ها، خود عامل مهمی برای اختلاف و جدایی است. از این رو برخی از اندیشمندان چون استاد مرتضی مطهری بر این باور هستند که اصل در میان انسان اختلاف است و تنها با بهره گیری از اصولی انسانی می توان آن را به اتحاد تبدیل کرد.
معنای لغوی
احترام از واژه های غیرمصرح قرآنی است که از ریشه حرم و حرمت گرفته شده است. حریم چاه به معنای آن محدوده ای است که نمی توان بدان نزدیک شد و کسی حق تصرف و حفر چاه دیگر در آن محدوده را ندارد.حرمت شخص به معنای چیزی است که شخص از آن حمایت و دفاع می کند. کلمه احترام در لغت نامه دهخدا نیز به معنای حرمت داشتن، بزرگ داشتن و بزرگداشت آمده است.
دهخدا، علی اکبر، لغت نامه دهخدا، ج۳، ص۱۰۵۵، تهران، دانشگاه تهران، سال ۱۳۲۵ش.
چنان که گفته شد در قرآن این اصطلاح با لفظ احترام به کار نرفته ولی مفهوم آن به شکل اصطلاحات دیگر و یا بیان مصداقی احترام، تبیین و توصیه شده است.
← در معنای حرام
...
احترام به معنی حرمت نگه داشتن و ارج نهادن می باشد. از احترام به مناسبت در باب های بسیاری مانند طهارت، حج، جهاد، تجارت، مضاربه، مزارعه، عاریه، نکاح، طلاق، حدود و دیات سخن رفته است.
ارج نهادن به هر چیز متناسب با آن است. برای مثال، احترام به انسان، تعرض نکردن به ناموس، جان و مال او، بلکه دفاع از آن ها در مقابل تعرض کنندگان است یا حرمت داشتن قرآن، جلوگیری از نجس شدن آن و پرهیز از هرگونه اقدامی است که موجب هتک آن می شود.
اقسام چیز های محترم
چیزهای محترم را می توان در دو دسته «ذوات» و «افعال» قرار داد.
← اقسام ذوات محترم
 ۱. ↑ کاشف الغطاء، جعفر، کشف الغطاء، ج۴، ص۳۵۶.    
...
احترام به معنای بزرگ داشت و گرامی داشتن چیزی می باشد.
احترام مصدر باب افتعال از ماده «حرم»به معنای حرمت داشتن چیزی است. و بدین معناست که هتک آن ناروا است و در شخص، زمان، مکان، کاربرد دارد. در این مدخل از واژه های «حرام»، «یعظم» ، «اکرام» ، «تکریم»و مشتقات آن ها، «سلام» ، « وقار» ، «خفض جناح» ، «سجود» ، «عزروه» ، «تحیت» و نیز از سیاق برخی آیات استفاده شده است.
حضرت آدم علیه السّلام بر اساس آیات قرآن از احترام خاصی برخوردار هستند.
۱. تکریم آدم علیه السّلام از سوی خداوند : واذ قلنا للملـئکة اسجدوا لادم فسجدوا... امر خداوند به ملائکه برای سجده بر آدم علیه السّلام ، دلیل تکریم او از سوی خدا است.۲. ولقد خلقنـکم ثم صورنـکم ثم قلنا للملـئکة اسجدوا لادم فسجدوا... . ۳. واذ قال ربک للملـئکة انی خــلق بشرا من صلصـل من حما مسنون فاذا سویته ونفخت فیه من روحی فقعوا له سـجدین فسجد الملـئکة کلهم اجمعون. ۴. واذ قلنا للملـئکة اسجدوا لادم فسجدوا الا ابلیس... قال ارءیتک هـذا الذی کرمت علی لـئن اخرتن الی یوم القیـمة لاحتنکن ذریته الا قلیلا. ۵. واذ قلنا للملـئکة اسجدوا لادم فسجدوا... ۶. واذ قلنا للملـئکة اسجدوا لادم فسجدوا... . ۷. اذ قال ربک للملـئکة انی خــلق بشرا من طین فاذا سویته ونفخت فیه من روحی فقعوا له سـجدین.
اعتراض ابلیس به تکریم آدم
اعتراض ابلیس به تکریم آدم علیه السّلام از سوی خداوند: واذ قلنا للملـئکة اسجدوا لادم فسجدوا الا ابلیس قال ءاسجد لمن خلقت طینا قال ارءیتک هـذا الذی کرمت علی لـئن اخرتن الی یوم القیـمة لاحتنکن ذریته... .
احترام در لغت به معنای منع و محرومیت آمده و در اصطلاح اصل و بناء در اموال و منافع است که بدون اذن صاحب آن از تحت اختیارش خارج نشود و کسی بدون رضایت خاطر او در آن مال تصرف نکند. مناسبت معنای لغوی با اصطلاحی این می شود که: تصرف در مال دیگری چون موجب محرومیت او ازمال و منافعش می شود لذا از این تصرف بدون اجازه مالک منع شده است.
۱)اگر احمد از سعید طلبکار باشد و سعید به بدهکار بودن خود اقرار داشته و می گوید بدهی ات را خواهم داد. احمد نمی تواند بدون اذن او طلبش را از مال او بردارد. چون: آنچه در ذمه سعید است یک امر اجمالی است و فقط بعد از قبض معین می شود و تصرف این چنین بدون اذن صاحب مال به قاعده احترام حرام می شود.
۲)از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که: «هر کس به غذایی دعوت شود پسرش را هم با خود ببرد، در این صورت اگر بخورد حرام خورده و گنهکار وارد شده است».
شاید این حکم امام به خاطر قاعده احترام بوده و حرمت غذا خوردن پدر با اینکه دعوت شده به خاطر این است که اذن صاحب طعام در این حالی که بچه را با خود آورده معلوم نمی باشد.

استثنائات این قاعده
۱) اگر عین مال کسی در دست دیگری باشد و رسیدن به مالش منحصراً متوقف است بر تصرف در مال دیگری.
۲) اگر تصرف در مال دیگری به خاطر احسان به او باشد مثل اینکه شخص به او هدیه دهد و او می داند که این هدیه مال شخص دیگری است، در این صورت گرفتن آن به قصد رساندن آن به مالک اشکال ندارد گرچه تصرف در مال غیر می باشد.
۳) تصرف در مال غیر به خاطر تقیه یا اجبار یا اضطرار باشد.
۴) مصلحت مهم تری از آن در میان باشد مثلاً: نجات دادن غریق متوقف بر واردشدن بر زمین دیگری باشد بدون اینکه اذنی داشته باشد که در این صورت بر شخص واجب است که غریق را نجات دهد و تصرف در مال غیر نیز در این صورت حرام نمی باشد.


مقصود از احترام مال مردم، مصونیت اموال آنان از تصرف و تعدی است؛ بدین معنا که اولا تعدی و تجاوز نسبت به آن ها جایز نیست و ثانیا در فرض وقوع تعدی و تجاوز، متجاوز، مسئول و ضامن است.
 ۱. ↑ وسائل الشیعة، ج۸، ص۵۹۹، حدیث ۱۲.    
قواعد فقه،ج۱،ص ۲۱۳،برگرفته از مقاله«مستندات قاعده احترام»    
...
احترام، بزرگ داشت، گرامی داشتن چیزی می باشد، بی ارتباط با معنای لغوی آن نیست.
احترام ، مصدر باب افتعال از ریشه «ح ر م» و به معنای حرمت نگه داشتن است. حرمت نیز به معنای آن چه که هتک و شکستن آن روا نباشد، آمده است و «حرام» به معنای چیزی (کاری) که انجام دادن آن ممنوع باشد و «حَرَم» مکان محترمی است که انجام دادن برخی امور مجاز در مکان های دیگر در آن جا روا نیست و «حریم چاه» به معنای اطراف آن است که جز مالک، کسی حقّ تصرّف و حفر چاه دیگر در آن جا را ندارد و «حرمت شخص» چیزی است که شخص از آن حمایت و دفاع می کند. احترام در اصطلاح عرف به معنای تعظیم ، گرامی داشت و بزرگ داشت، بی ارتباط با معنای لغوی آن نیست؛ زیرا شخص، شیء، مکان یا زمان محترم، دارای حرمت و حریمی است که حفظ آن لازم و هتک آن نارواست.
احترام در قرآن
احترام، از واژه های غیر مصرّح قرآن است. این مفهوم از اضافه وصفی پاره ای موارد به وصف حرام (محترم بودن) چون:«نفس»، «بیت»، «أشهر» و ... استفاده می شود. برخی مشتقّات «تکریم» و ... ، «احسان»، «توقیر»، «تعزیر» ، «تعظیم»، تحیّت و «احیاء»، و «خفضِ جناح» نیز هریک به نوعی متضمن احترام است. افزون بر این، برخی واژه ها بیان گر مصادیق و شکل های خاص احترام و نمودهای خارجی آن است:«سجده»، « سلام و صلوات »، «إذن» اجازه ورود و ... . افزون بر موارد یاد شده، از برخی آیات که در آن رعایت اموری چون:«عدم تقدّم بر رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم)»، «بلند نکردن صدا در برابر رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم)»، «عدم برخورد با رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) مانند برخورد با افراد عادی» سفارش شده، مفهوم احترام برداشت می شود. مصادیق بی احترامی که لازمه احترام، ترک کردن آن ها است، از این واژه ها فهمیده می شود:«اهانت»، «اذیّت»، «خزی»، «خسأ»، «سبّ»، «لعن» و «قتل»
منشأ اصلی احترام از دیدگاه قرآن
از دیدگاه قرآن منشأ اصلی احترام به خداوند باز می گردد که در نهاد برخی موجودات قرار داده یا برای آن ها اعتبار شده است:«و مَن یُهِنِ اللّهُ فَما لَهُ مِن مُکرِم»، منشأ احترام انسان ها، همان برخورداری ایشان از کرامت الهی است:«و لَقَد کَرَّمنا بَنی ءادَمَ ...» و منشأ احترام چیزهای دیگر (زمان ها، مکان ها و دیگر موجودات) حقوقی است که خداوند برای آنان قرار داده است.
کاربرد قاعده احترام در فقه ، اغلب مواردی است که فقیهان برای تمسک به قاعده ضمان ید ، اتلاف و تسبیب با مشکل روبه رو می گردند.
محقق حلی در شرائع می گوید: «در هر جا که عقد اجاره فاسد است، چنانچه کلا یا جزئا استیفای منفعت شده باشد، اجرت المثل واجب می شود، خواه از اجرت المسمی زیادتر باشد و خواه کمتر». («کل موضع یبطل فیه عقد الاجاره، یجب فیه اجرة المثل معاستیفاء المنفعه او بعضها، سواء زادت عن المسماة او نقصت عنه) صاحب جواهر در شرح این عبارت می گوید: «در این مساله، قول مخالفی نیافتم و گویی فقها این موضوع را جزء مسلمات دانسته اند و جزء قطعیات است». (بلا خلافاجده فی شی ء من ذلک، بل قد یظهر من ارسالهم ذلک من المسلمات انه من القطعیات)هر چند برای توجیه فقهی ضمان منافع مستوفات ، برخی فقیهان به قاعده اتلاف و تسبیب استناد کرده اند، ولی به نظر دیگران، صدق اتلاف بر استیفا با مشکل مواجه است و به هر حال جای چون و چرا دارد، ولی استناد به قاعده احترام بی اشکال است.


احترام در دانشنامه ویکی پدیا

احترام
اِحتِرام احساسی مثبت از ارج نهادن و اعتنا به فرد یا شی ای است که فرد احترام گذارنده آن را سزاوار احترام می شمارد.
مهربانی
قدرشناسی
حرمت نهادن، نکوداشت، بزرگ داشتن، ارج نهادن و آزَرم برابرهایی برای احترام هستند.
فردی که به شخص یا چیزی احترام می گذارد، به آن شخص یا چیز توجه می کند و برای آن اندازه ای ارزش قائل می شود. این ارزش گذاری متعاقباً ممکن است خود را در رفتار و عملکرد احترام گذارنده نسبت به احترام یافته نمایان کند.
احترام گذارنده معمولاً امتیازها و کیفیت هایی را در فرد یا چیزی می بیند و این گونه داوری می کند که آن فرد یا چیز، سزاوار توجه، پاسخ و ارزش گذاری است و باید ادعای او بر حق و حقوقی را نیز به رسمیت شناخت. با تغییر این امتیازها و کیفیات ممکن است میزان احترام نسبت به آن فرد یا شی نیز تغییر یابد.
عکس احترام
احترام آلبومی است که به صورت زنده در تاج محل هند و شهر ممنوعه پکن در مارس تا مه ۱۹۹۷ برگزار شده است.
کارن بریجز (ویلون)
دنیل دلوس ریس (پرکاشن)
پدرو استاچه (فلوت)
ریک فیرابریچی (گیتار بیس)
مینگ فریمن (ساز کلیدی)
دیوید هادسون (دیجریدو
رامون استاگنارو (گیتار)
جوئل تیلور (درام)
آرمن آناسیان (ویلون - رهبر)
احترام (انگلیسی: Respect) ترانه ای با اجرا و نویسندگی اوتیس ردینگ است که نسخهٔ سال ۱۹۶۵ آن با صدای اریثا فرنکلین ترانه ای مشهور و موفق شد. بین دو نسخه تفاوت هایی در متن، مفهوم و ملودی است.
احترام السادات حبیبیان (۱۲ فروردین ۱۳۰۳ - ۱۹ آبان ۱۳۹۷) هنرپیشه اهل ایران بود.
کلاس هنرپیشگی (۱۳۹۰)
مرهم (۱۳۸۹)
هوو (۱۳۸۴)
دختری در قفس (۱۳۸۱)
بچه های بد (۱۳۷۹)
بهشت از آن تو (۱۳۷۹)
مصائب شیرین (۱۳۷۷)
او مادر علیرضا داوودنژاد کارگردان سینما و تلویزیون، محمدرضا داوودنژاد بازیگر سینما و تلویزیون، مادربزرگ زهرا داوودنژاد، رضا داوودنژاد و مونا داوودنژاد از بازیگران سینما و تلویزیون می باشد.
احترام السادات حبیبیان که مدت ها به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود، صبح روز ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۷ در شهرستان کرج به دلیل کهولت سن درگذشت.
وی بخاطر بازی در فیلم مصائب شیرین برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم زن در هفدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد
زرین کلاه احترام السلطنه شاهزاده قاجار و دختر دوم مظفرالدین شاه قاجار بود.
منظورالاجداد، سید محمد حسین، اسناد قتل صنیع الدوله. مندرج در مجله گنجینه اسناد، شماره ۵ و ۶ (بهار و تابستان ۱۳۷۱): ص۱۱۸ و ص۱۵۰
احترام السلطنه بنا به درخواست علیقلی خان مخبرالدوله در زمان ولیعهدی پدرش در حدود سال ۱۳۰۰ هـ. ق به ازدواج پسر مخبرالدوله، مرتضی قلی خان درآمد. او هشت سال پیش از کشته شدن شوی خود، در هشتم شعبان سال ۱۳۲۱ هـ. ق در سن سی و سه سالگی درگذشت.
او از صنیع الدوله صاحب ده فرزند بود، از جمله:
احترام السادات برومند یزدی معروف به احترام برومند (زاده ۱۳۲۶، تهران) مجری تلویزیون و بازیگر ایرانی است. او مجری برنامهٔ کودک تلویزیون ایران پیش از انقلاب بود. او از سال ۱۳۴۶ با برنامه کودک در تلویزیون فعالیت هنری خود را آغاز کرد و به مدت ۱۱ سال یعنی تا سال ۱۳۵۸ به این فعالیت ادامه داد.
۱۳۹۴ - فروشنده (اصغر فرهادی)
۱۳۹۴ - قشنگ و فرنگ (وحید موسائیان)
۱۳۸۳ - دیشب باباتو دیدم آیدا (رسول صدرعاملی)
پس از انقلاب چند نوار قصه برای بچه ها منتشر کرد و همچنین در فیلم دیشب باباتو دیدم آیدا (۱۳۸۳) ساخته رسول صدرعاملی نقشی فرعی داشت. او پس از سال ها دوری از صحنه در نهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ به عنوان مجری در جشن انجمن تئاتر کودک و نوجوان حضور یافت.
گرگ و میش احترام (به انگلیسی: Twilight of Honor) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی بوریس ساگال است که در سال ۱۹۶۳ منتشر شد.
ریچارد چمبرلین
نیک آدامز
کلود رینس
جوآن بلکمن
جیمز گرگوری
جویی هدرتون
جانت نولان
لیندا ایوانز
دان بری

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

احترام در جدول کلمات

احترام | بزرگداشت
تکریم
احترام نظامی
اوس
احترام و بزرگداشت
تکریم
احترام کردن | گرامی داشتن
اکرام
احترام کردن | بزرگ داشتن
اکرام
از واژه هایی که برای ادای احترام به کار می روند
جناب
شاهزاده و لقبی که برای احترام به بزرگتر ها در دوزه قاجاریه کاربرد داشت•
میرزا
عنوان احترام آمیز برای بانوان
بیگم
عنوانی احترام آمیز
سرکار
عنوانی احترام آمیز برای افسران از سرهنگ به بالا
تیمسار

معنی احترام به انگلیسی

tribute (اسم)
خراج ، احترام ، تکریم ، باج
regard (اسم)
توجه ، نظر ، سلام ، مراعات ، بابت ، ملاحظه ، درود ، احترام ، نگاه ، رعایت ، باره
deference (اسم)
تمکین ، تسلیم ، احترام ، تن دردهی
honor (اسم)
غیرت ، افتخار ، خوشنامی ، برو ، اب رو ، نجابت ، احترام ، عزت ، شرافت ، فخر ، شرف ، ناموس ، حضرت ، جناب ، تشریفات امتیازویژه
greeting (اسم)
برخورد ، سلام ، خوشامد ، درود ، خوش آمد ، تبریک ، تهنیت ، احترام ، تبریکات ، خوش باش ، سلام کننده
respect (اسم)
نسبت ، رابطه ، احترام ، عزت ، تکریم ، حیثیت ، رجوع ، حرمت ، حیث ، بزرگداشت
obeisance (اسم)
تعظیم ، تواضع ، احترام ، کرنش
curtsey (اسم)
تعظیم ، ادب ، احترام
curtsy (اسم)
تعظیم ، ادب ، احترام
reverence (اسم)
احترام ، تکریم ، حرمت
respectability (اسم)
احترام
revere (اسم)
احترام ، حرمت

معنی کلمه احترام به عربی

احترام
احترام , اعتبار , تحية , تقدير , شرف , وقر
الإحترام المتبادل
اِحْتِرامٌ مُتَبادِلٌ
اِحْتِرامٌ مُتَبادِلٌ
اِحْتِرامُ المعاهَدَة
وقر
احترام
اِحْتِرامٌ مُتَبادِلٌ
تحية
شرف
تحية
محترم
محترم , موقر
شريف

احترام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Sayyed ٠٩:٤٥ - ١٣٩٨/٠٣/٢٠
Reverence
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• احترام به یکدیگر   • احترام به دوست   • حدیث احترام به دیگران   • شعر احترام   • احترام چیست   • تعریف احترام   • انواع احترام   • معنی احترام   • مفهوم احترام   • معرفی احترام   • احترام یعنی چی   • احترام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی احترام
کلمه : احترام
اشتباه تایپی : hpjvhl
آوا : 'ehterAm
نقش : اسم
عکس احترام : در گوگل


آیا معنی احترام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )