انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1094 100 1

احمدآباد

معنی احمدآباد در لغت نامه دهخدا

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) قریه ای است از قراء ریوند از نواحی نیشابور در نزدیکی بیهق و آن آخرین حدود ریوند باشد. (مراصد ص 16) (معجم البلدان ج 1 ص 144).

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) قریه ای است از قراء قزوین و تا این شهر سه فرسخ مسافت دارد و آنرا ابوعبداﷲ احمدبن هبةاﷲ الکمونی القزوینی بنا کرده است. (معجم البلدان ج 1 ص 144).

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) حاکم نشین ناحیتی است بهمین نام در هندوستان تابع حکومت بمبئی. این شهر در کنار نهر سابرمتی در پنجاه میلی شمال خلیج کمبای و 309 میلی شمال بمبئی است در 23 درجه و یک دقیقه ٔ عرض شمالی و 72 درجه و 42 دقیقه ٔ طول شرقی و محیط آن شش میل است. در سال 1901 م. جمعیت آن 185899 تن بود که خمس آنان مسلمانان بودند. مساحت ناحیه ٔ احمدآباد 3816 میل مربع (و یا 9883 کیلومتر مربع) و جمعیت آن 795967 تن است. شهر احمدآباد را احمدشاه گجراتی بسال 830 هَ. ق. / 1411 م. بنا کرد و آنرا حصار و قلعه های سخت استوار است و رونق این شهر در زمان محمد اکبر و جانشینان وی رو بفزونی نهاد و بدانجا رسید که در قرن 17 میلادی زیباترین شهرهای هندوستان گردید و بتجارت نیل و پنبه و تریاک و صنایع زرین و سیمین و حریربافی و منبت کاری شهرتی بسزا داشت و هنگامی تحت حکومت قبیله ٔ مهرات درآمد (1235 هَ. ق.) و این قبیله اطاعت انگلیسان را گردن نمی نهادند تاکار این شهر و ناحیه بخرابی کشید و راه انحطاط پیمود و در سال 1818 م. بتصرف انگلیسان درآمد. گویند احمدآباد را هزار مسجد و هر مسجد را دو مناره بود، و بزرگترین آنها مسجد سلطان احمد است ، و نیز 360 محله داشته است و تا شهر محمودآباد که اکنون ده میل از آن فاصله دارد ممتد می شده است. این شهر از زلزله ای که بسال 1235 هَ. ق. دچار آن شد آسیب دید و اکنون مساجد و مزاراتی از دو قرن 15 و 16 میلادی در آنجا دیده میشود که بسیاری از آثار صنایع قدیم اسلامی در آن برجاست و سه مسجد زیبای آن هنوز برپا باشد یکی از آنها مسجد هند است و همچنین است مسجد سوجات خان و از بناهای قابل ذکر، آتشکده و برج سکوت است اطراف آن نیز زیبا و دلکش می باشد و در پنج میلی شهر مسجدی است بصورت خانه ٔ کعبه. (از ذیل معجم البلدان ج 1 ص 153 و دائرةالمعارف اسلام ج 1 ص 209).

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) ناحیه ای است نزدیک کوفه چنانکه ابن الاثیر در حوادث سال 285 هَ. ق. آورده : کان بالکوفة ریح صفراء فبقیت الی المغرب ثم اسودت فتضرع الناس ثم أمطروا مطراً شدیداً برعود هائلة و بروق متصلة ثم سقط بعد ساعة بقریة تعرف باحمدآباد و نواحیها احجار بیض و سود مختلفةالالوان و حمل منه الی بغداد فرآه الناس.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) محله ای است در مشرق شهر اصفهان.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) قریه ای بچهار فرسخ جنوبی ارسنجان است. (فارسنامه ).

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) قریه ای است بیک فرسنگی مشرق ده رم. (فارسنامه ).

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) یکی از قراء فیروزآباد است و در فارسنامه در قسمت بلوک فیروزآباد آمده که این بلوک مشتمل است بر بیست ودوقریه ٔ آباد و از آنجمله است احمدآباد در یک فرسخ و نیم کمتر میانه شمال و مغرب و آن قریه ای کوچک است.

احمدآباد.[ اَ م َ ] (اِخ ) دیهی در سه فرسخ و نیمی سروستان.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) یکی از دیههای بلوک سرحد چهاردانگه یا چهارناحیه در شش فرسخی جنوب شرقی قریه آسپاس.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) قریه ای بیک فرسنگی مغرب شیراز.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) نام ناحیه ای است که راه آهن جنوب از آنجا میگذرد و ایستگاه شماره ٔ 10 راه آهن در آنجاست و نام فعلی آن نودژ است ، میان انجیلاوند و پل ، در 148 هزارگزی طهران.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) قریه ای است میان تون و طبس. صاحب حبیب السیر در شرح رفتن میرزا رستم بآستان خاقان دوست و مراجعت کردن میرزا اسکندر بجانب شیراز گوید:..و میرزا اسکندر روزی چند در قریه ٔ احمدآباد که میان تون و طبس واقع است بسربرده.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) نام محلی در جنوب غربی سنگبست از نواحی مشهد.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) محلی در مشرق ناحیه ٔ اندرخ بشمال شرقی مشهد.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) محلی در کنار راه مشهد بکاریز میان تربت جام و عباس آباد در 191800 گزی مشهد.

احمدآباد. [اَ م َ ] (اِخ ) محلی بشمال خمسه ، شمال غربی آق کند.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) محلی است در استان نهم.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) محلی کنار راه بروجرد و خرم آباد میان حاجی آباد و قروق در 467600 گزی طهران.

احمدآباد. [ اَ م َ ] (اِخ ) محلی کنار جاده ٔ سیرجان و بندرعباس میان علی آباد و ابراهیم آباد در 1185100 گزی تهران.

احمدآباد در دانشنامه ویکی پدیا

احمدآباد
احمدآباد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
احمدآباد (هندوستان)، مرکز ایالت گجرات، هند
احمدآباد (یزد)، شهری در بخش مرکزی شهرستان اردکان، استان یزد
احمدآباد یک روستا در ایران است که در دهستان آبژدان واقع شده است. احمدآباد ۶۱۲ نفر جمعیت دارد.
احمدآباد یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در دهستان آبگرم واقع شده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، احمدآباد ۲۴۴ نفر جمعیت دارد.
فهرست روستاهای ایران
مختصات: ۳۷°۰۸′۵۵″ شمالی ۵۵°۱۱′۱۴″ شرقی / ۳۷٫۱۴۸۶۱°شمالی ۵۵٫۱۸۷۲۲°شرقی / 37.14861; 55.18722
احمد آباد، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آزادشهر در استان گلستان ایران.
این روستا در دهستان نظام آباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۱۴ نفر (۲۱۲خانوار) بوده است.
احمدآباد یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در دهستان شهیدآباد واقع شده است.
فهرست روستاهای ایران
احمدآباد (ابرکوه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ابرکوه در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان تیرجرد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۵۹ نفر (۷۲خانوار) بوده است.
احمدآباد (اردستان)، روستایی از توابع بخش زواره شهرستان اردستان در استان اصفهان ایران است.
این روستا در دهستان ریگستان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۶ نفر (۳۸خانوار) بوده است.
احمدآباد (ارسنجان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ارسنجان در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان شورآب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۱۸ نفر (۹۲خانوار) بوده است.
احمدآباد روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان پاچه لک غربی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
مختصات: ۳۴°۴۳′۵۲″ شمالی ۴۸°۰۲′۱۱″ شرقی / ۳۴٫۷۳۱۱۱°شمالی ۴۸٫۰۳۶۳۹°شرقی / 34.73111; 48.03639
احمدآباد (اسدآباد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اسدآباد در استان همدان ایران است.
این روستا در دهستان دربندرود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۲۵ نفر (۱۷۲ خانوار) بوده است.
احمدآباد (اقلید)، روستایی از توابع بخش حسن آباد شهرستان اقلید در استان فارس ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان احمدآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۲۸ نفر (۱۳۴خانوار) بوده است.
آب انبار روستای احمدآباد مربوط به دوره پهلوی دوم است و در شهرستان گرمسار، بخش ایوانکی، دهستان ایوانکی، روستای احمدآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۰۵۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
اردوگاه احمدآباد (به انگلیسی: Ahmedabad Cantonment) یک منطقهٔ مسکونی در هند است که در گجرات واقع شده است.
فهرست شهرهای هند
اردوگاه احمدآباد ۱۴٬۷۱۳ نفر جمعیت دارد.
احمد آباد یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر اسفوردی استان یزد قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سرب و روی است.
فهرست اندیس های استان یزد
تراورتن احمدآباد یک اندیس مصالح ساختمانی است که در حوالی شهر ابر کوه استان یزد قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، تراورتن است.سنگ میزبان این اندیس شیل و مارن است و دیرینگی آن به دوران سنوزوئیک می رسد.
فهرست اندیس های استان یزد
مرمریت احمدآباد یک اندیس مصالح ساختمانی است که در حوالی شهر آباده استان یزد قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، مرمریت است؛ و دیرینگی آن به دوران الیگومیوسن می رسد.
فهرست اندیس های استان یزد
بافت شهر احمدآباد مربوط به دوره آل مظفر به بعد است و در ۵ کیلومتری شمال شهرستان اردکان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
بخش احمدآباد یکی از بخش های شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی ایران به مرکزیت شهر ملک آباد است.
دهستان پیوه ژن
دهستان سرجام
شهر: ملک آباد
شهر: بینالود
بخش احمدآباد در سال ۱۳۱۶ تأسیس شده است. این بخش شامل دو دهستان و دو شهر است:
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش احمدآباد شهرستان مشهد در سال ۱۳۸۵ برابر با ۵۲۳۵۳ نفر بوده است. جمعیت این بخش در سال ۱۳۹۰ به ۲۸۱۱۸ نفر (در ۸۴۹۲ خانوار) رسیده است.
تپه احمدآباد مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در شهرستان دیواندره، بخش سارال، روستای احمدآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه بزرگ احمدآباد مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان تفرش، بخش فراهان، روستای نظام آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۶۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه سبزه احمدآباد مربوط به عصر آهن است و در شهرستان دورود، بخش سیلاخور، دهستان چالانچولان، ۱ کیلومتری غرب روستای احمدآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۵۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

احمدآباد در دانشنامه آزاد پارسی

معبد سوامی نارایان، شهری در گجرات، هند، کنار رود سابرمتی، به فاصلۀ ۵۵۰کیلومتری شمال غرب بمبئی (مومبای)، با ۳,۶۵۳,۷۰۰ نفر جمعیت (۱۴۱۲ق/۲۰۰۳). این شهر مرکز سابق استان و بزرگ ترین شهر گجرات، و از مراکز بزرگ صنعت نساجی هند است. زری بافی، تولید کتان و ابریشم و ساخت زینت آلات و صنایع چوب و شیشه و کاشت تنباکو نیز در این شهر رواج دارد. به منچستر شرق معروف است. احمدآباد از شهرهای مقدس فرقۀ هندی جینبوده و از دیدگاه مسلمانان نیز به واسطۀ کثرت مساجد قدیمی آن، نظیر مسجدجامع، معتبر است. سلطان شهاب الدین احمدشاه اول، پادشاه گجرات (۸۱۴ـ۸۴۶ق/۱۴۱۱ـ۱۴۴۲م)، این شهر را در ۸۱۴ق/۱۴۱۱م بنا کرده و به نام او شهرت یافته است. مزار سلطان احمد در این شهر واقع است. احمدآباد در قرن ۱۰م/۱۶ق به سبب تسلط پرتغالی ها بر مسیرهای تجارت دریایی اقیانوس هند و دریاهای عمان و عربستان و نیز جنگ های میان مسلمانان و هندوان و اختلافات و جنگ های داخلی بزرگان گجرات، اعتبار خود را از دست داد و در ۹۸۰ق/۱۵۷۲ به اشغال قوای اکبرشاه مغول، پادشاه معروف هندوستان، درآمد. کمپانی هند شرقیدر ۱۲۳۳ق/۱۸۱۸، این شهر را همانند بسیاری دیگر از نواحی هندوستان تصرف کرد. احمدآباد در جنبش ضداستعماری هند و ازجمله در رویدادهای سال های ۱۳۳۷ و ۱۳۴۹ق/۱۹۱۸ و ۱۹۳۰ شرکت داشت. راهپیمایی معروف گاندیعلیه قانون انحصاری نمک در ۱۳۴۹ق/۱۹۳۰ از این شهر آغاز شد. این شهر هنوز مرکز ملی گرایی هند است.

ارتباط محتوایی با احمدآباد

احمدآباد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

جمشید ٠٠:٣٧ - ١٣٩٧/٠٨/٢١
احمدآباد مصدق، مرکز دهستان احمدآباد در بخش مرکزی شهرستان نظرآباد، غربی‌ترین شهرستان استان البرز است.مردمان این منطقه تات نژاد هستند و به زبان های فارسی و ترکی هم مسلط هستند (درجنوب غربی شهر آبیک) اراضی این روستا پیش از این جزء املاک ابوالفضل میرزاعضدالسلطان پسر مظفرالدین شاه قاجار و شوهر خواهر دکتر مصدق بوده‌است که مصدق آنرا با زمین‌هایی که در اراک داشت معاوضه کرد. نام این روستا توسط دکتر محمد مصدق -که مالک آن بود- به نام پسرش احمد، �احمدآباد� گذاشته شدقلعه احمدآباد نام قلعه‌ای خشتی است که در روستای احمدآباد در بخش مرکزی شهرستان نظرآباد (هفت و نیم کیلومتری جنوب غربی شهر آبیک)، در استان البرز جای گرفته‌است. بنای قلعه احمدآباد (مصدق) در فهرست آثار ملی ایران به شماره ثبت ۲۹۴۳ قرار داشته و در فهرست موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به ثبت رسیده‌است.
دکتر مصدق مدتی از دوران انزوای سیاسی پس از نمایندگی مجلس شورای ملی و زندان بیرجند را در زمان سلطنت رضاشاه پهلوی در این روستا گذراند. پس از کودتای ۲۸ مرداد نیز در پی ۳ سال حبس در زندان لشکر ۲ زرهی ارتش، به احمدآباد تبعید شد و تا پایان زندگی در حالت تبعید در آنجا بود.
دکتر مصدق در قلعه احمدآباد
مصدق در اینباره می‌گوید:
دادگاه نظامی مرا به سه سال حبس مجرد محکوم کرد که در زندان لشکر ۲ زرهی آن را تحمل کردم. روز ۱۲ مرداد۱۳۳۵ که مدت آن خاتمه یافت به جای این‌که آزاد شوم به احمدآباد تبعید شدم و عده‌ای سرباز و گروهبان مأمور حفاظت من شدند. اکنون که سال ۱۳۳۹ خورشیدی هنوز تمام نشده مواظب من هستند و من محبوسم و چون اجازه نمی‌دهند بدون اسکورت به خارج [قلعه] بروم در این قلعه مانده‌ام و با این وضعیت می‌سازم تا عمرم به سر آید و از این زندگی خلاصی یابم.
علیرغم درخواست و وصیت دکتر مصدق برای دفن شدن در �قبرستان ابن‌بابویه�، در کنار شهدای قیام ملی سی تیر، وی در احمدآباد دفن شد.[۳]
یکی از نوادگان دکتر مصدق جهت حفاظت قلعه و استفاده مردم ایران، آن را در سال ۱۳۷۳ وقف کرد. اعضای هیئت امنای آن :دکتر محمود مصدق، مهندس مهدی بازرگان، دکتر یدالله سحابی، دکتر نورعلی تابنده، داریوش فروهر، علی اردلان، حسین شاه‌حسینی و سیدجواد مادرشاهی بودند که با مرگ تنی چند از جمله مهندس بازرگان، دکتر سحابی، عزت‌الله سحابی، علی اردلان و سیدجواد مادرشاهی و قتل داریوش فروهر، آقایان دکتر فروزان، خسرو سیف، دکتر سحابی و قاضی خزاعی به هیئت امنا پیوستند. تا سال ۱۳۸۸ خورشیدی هر سال مراسم سالگرد درگذشت محمد مصدق در روستا برگزار می‌شد. بنای قلعه با شدت گرفتن تدابیر امنیتی سالیان اخیر در خطر ویرانی است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی احمدآباد   • مفهوم احمدآباد   • تعریف احمدآباد   • معرفی احمدآباد   • احمدآباد چیست   • احمدآباد یعنی چی   • احمدآباد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی احمدآباد
کلمه : احمدآباد
اشتباه تایپی : hplnHfhn
عکس احمدآباد : در گوگل


آیا معنی احمدآباد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )