برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1151 100 1

احمد قوام

احمد قوام در دانشنامه اسلامی

احمد قوام
احمد قوام فرزند میرزا ابراهیم معتمدالسلطنه فرزند میرزامحمد قوام الدوله، فرزند محمدتقی قوام الدوله، فرزند هاشم خان فرزند میرزا محسن آشتیانی است. احمد قوام در ۱۲۵۲ش، در تهران متولد شد.
(میرزا محسن از فئودالها و مالکین بزرگ آشتیان بود و در زمان نادر شاه افشار در آن منطقه یک نوع حکومت مستقل داشت. او به کریم خان زند پناه داد و جان او را حفظ کرد به همین دلیل هاشم خان در زمان کریم خان به مناصب عالی و مهم رسید و در دربار سلسله قاجار نیز مقامی منیع پیدا کرد. محمد تقی در اوایل سلطنت فتحعلی شاه وارد خدمت شد. او قرار مصالحه را در ارزنة الروم امضا کرد و لقب قوام الدوله گرفت و در اوایل سلطنت ناصرالدین شاه درگذشت. میرزا محمد در ۱۸ سالگی به نیابت مستوفی گری آذربایجان منصوب گردید و در زمان محمد شاه از مستوفیان درجه اول ایران بود. در سال ۱۲۷۲ ه. ش فرمان حکومت خراسان به نام وی صادر شد.)
مادر قوام
مادرش نوۀ عباس میرزا نائب السلطنه بود. چون امور مالی آذربایجان با پدر و جدّش بود، در سال ۱۲۹۷ (ه. ق) از طرف میرزا هدایت الله وزیر دفتر مستوفی آذربایجان شد. در سال ۱۳۰۴ ناصرالدین شاه به وی لقب معتمدالسلطنه داد. وی پیش کاری و وزارت حکومت فارس، گیلان را نیز برای مدتی به عهده گرفت. آخرین سمت دولتی معتمدالسلطنه حکومت قزوین بود. مادرش طاووس خانم دختر میرزا محمدخان مجدالملک سینکی (خواهرزادۀ میرزا آقاخان نوری) بود.
تحصیلات
احمد هنوز بیش از یک سال نداشت که مادر خود را از دست داد. احمد از ۶ سالگی تحصیلات مقدماتی را آغاز کرد و تحصیلات متوسطه و عالی خود را آغاز نمود. قوام به تعلیم حسن خط پرداخت و نزد میرزا کاظم خوش نویس مشق خط کرد به طوری که خط شکسته و نستعلیق را استادانه می نوشت.
دوران جوانی
...

احمد قوام در دانشنامه ویکی پدیا

احمد قوام
احمد قوام (زادهٔ ۱۲۵۲ تهران - درگذشتهٔ ۱۳۳۴ تهران) ملقب به قوام السلطنه، سیاستمدار ایرانیِ پایان دوران قاجار و روزگار پهلوی بود که پنج بار نخست وزیر ایران شد (دو بار در پایان دوران قاجار و سه بار در زمان حکومت محمدرضا پهلوی). او فرزند ابراهیم معتمدالسلطنه و نوهٔ محمد قوام الدوله آشتیانی و برادر کوچک تر وثوق الدوله بود.نبو
فتحعلی شاهمحمدشاهناصرالدین شاهمظفرالدین شاهمحمدعلی شاه
۱۱۷۵–۱۱۶۱ ۱۲۱۳–۱۱۷۶ ۱۲۲۶–۱۲۱۳ ۱۲۷۵–۱۲۲۶ ۱۲۸۵–۱۲۷۵ ۱۲۸۸–۱۲۸۵
قیام کلنل محمد تقی خان پسیان در خراسان در سال ۱۳۰۰ و غائلهٔ آذربایجان در سال ۱۳۲۵ در دوران نخست وزیری قوام رخ داد. او در زمان قاجار لقب قوام السلطنه یافت و محمدرضا شاه به او لقب حضرت اشرف را داد (پس از بروز اختلاف نظر میان این دو این لقب پس گرفته شده و سپس دوباره اعطا شد). القاب قدیمی تر او عبارت اند از منشی حضور (۱۳۱۵ ه‍. ق)، دبیر حضور (حدود ۱۳۲۲ ه‍. ق)، و وزیر حضور (۱۳۳۴ ه‍. ق)
عکس احمد قوام


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های احمد قوام

احمد قوام (۲ ژانویه ۱۸۷۳، تهران - ۲۳ ژوئیه ۱۹۵۵، تهران) ملقب به قوام السلطنه، سیاستمدار ایرانیِ پایان دوران قاجار و روزگار پهلوی بود که پنج بار نخست وزیر ایران شد (دو بار در پایان دوران قاجار و سه بار در زمان حکومت محمدرضا پهلوی).
• «اگر بخواهیم ویژگی های سیاستمدار معاصری را نزدیک به چرچیل بدانیم تا حدودی احمد قوام السلطنه را می توان در نظر گرفت. او قدرت تسلط شخصیتی داشت، منافع ملی را حتی بر حقوق ملی ترجیح می داد، می دانست در کجاها باید کوتاه بیاید و در کجاها باید ایستادگی کند.» ، ۱۳۹۴ -> سیاست نامهٔ روزنامه اعتماد

ارتباط محتوایی با احمد قوام

احمد قوام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی احمد قوام   • مفهوم احمد قوام   • تعریف احمد قوام   • معرفی احمد قوام   • احمد قوام چیست   • احمد قوام یعنی چی   • احمد قوام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی احمد قوام
کلمه : احمد قوام
اشتباه تایپی : hpln r,hl
عکس احمد قوام : در گوگل

آیا معنی احمد قوام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )