انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1074 100 1

اختناق (پزشکی)

اختناق (پزشکی) در دانشنامه ویکی پدیا

اختناق (پزشکی)
تغییرات بیماری شناختی ناشی از فقدان اکسیژن در هوای تنفسی را اِختِناق یا آسفیکسی (به فرانسوی: Asphyxie) (به انگلیسی: Asphyxia) می گویند.
در پزشکی به وضعیتی گفته می شود که در پی غیرعادی شدن تنفس، رسیدن اکسیژن به بدن با دشواریِ بسیار جدی روبرو شود. مهم ترین علت آسفیکسی خفگی است.
اختناق ابتدا باعث کمبود اکسیژن در بدن (هیپوکسی) می شود که نخست به آن دسته از بافت ها و اندام های حساس به هیپوکسی، برای نمونه مغز، آسیب می زند. محرومیت این اندام ها به مدت ۶–۴ دقیقه باعث آسیب و مرگ آن ها می شود؛ به همین دلیل به این زمان «زمان طلایی» می گویند.
اختناق معمولاً با تنفس خواهی همراه است. نیاز بدن به تنفس به دلیل افزایش دی اکسید کربن در خون ایجاد می شود و نه به خاطر کمبود اکسیژن در خون بدن. گاهی پیش می آید که اندازهٔ دی اکسید کربن به حدی نیست که باعث تنفس خواهی شود و شخصِ قربانی بدون این که متوجه بشود دچار کمبود اکسیژن و خفگی می گردد.
تنگی نفس، کبودی لب ها و نوک انگشتان، کاهش یا توقف حرکات قفسهٔ سینه، رنگ پریدگی، اشکال در صحبت کردن، سرفه، گشادی مردمک، چنگ زدن گردن با دست، خرخر کردن، لرزش، تشنج، کاهش سطح هشیاری، کندی و نامنظمیِ نبض و از دست دادن حواس از نشانه های اولیهٔ خفگی هستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اختناق (پزشکی)

اختناق (پزشکی) را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اختناق (پزشکی)   • مفهوم اختناق (پزشکی)   • تعریف اختناق (پزشکی)   • معرفی اختناق (پزشکی)   • اختناق (پزشکی) چیست   • اختناق (پزشکی) یعنی چی   • اختناق (پزشکی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اختناق پزشکی
کلمه : اختناق (پزشکی)
اشتباه تایپی : hojkhr (~ca;d)
عکس اختناق (پزشکی) : در گوگل


آیا معنی اختناق (پزشکی) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )