انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1075 100 1

ادرار

/'edrAr/

مترادف ادرار: بول، پیشاب، جیش، شاش، گمیز، راتب، راتبه، شهریه، مستمری، مشاهره، مواجب، وظیفه

برابر پارسی: آبگونه، پیشاب، میزش

معنی ادرار در لغت نامه دهخدا

ادرار. [ اِ ] (ع مص ) گردانیدن تیر بر ناخن. || بسیارشیر شدن.
- ادرار ناقه ؛بسیار شیر دادن آن.
|| ادرار مغزل ؛ سخت برگردانیدن دوک را. || ادرار شیئی ؛ حرکت دادن آن. || ادرار ریح سحاب را؛ بباریدن داشتن. دوشیدن باد ابر را. بیرون آوردن باد باران از ابر. (تاج المصادر بیهقی ) :
باران بهمنی همه یاقوت گشت و دُر
و ادرار ابر گشت همه دُرّ آبدار.
حاتمی هروی.
|| شیر و باران فروگذاشتن. (زوزنی ). || پیوسته گردانیدن عطا. (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ). پیوسته کردن بخشش. باربار بخشش نمودن. (غیاث اللغات ). || آب ورطوبت راندن ، چنانکه داروهای مدرّ: ادرار بول ، ادرار حیض ، ادرار طمث : بر ادرار به گلشکر علاج کردم شفا یافت. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). و هر گاه که مادّه برگها میل کند استفراغ یا بعرق باشد یا به ادراربول. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). و داروهای لطیف کننده و ادرار بول و طمث آرنده. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). و شربتهاکه ادرار بول کند بکار دارند. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).ازبهر آنکه رطوبتها را بعرق تحلیل نباشد رطوبتها درتن بماند و بدین سبب ادرار بول بیشتر باشد. (ذخیره ٔخوارزمشاهی ). آبی ترش معده را قوی کند و ادرار کند.(ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). و تدبیر ادرار بول... برفق باید کرد. (ذخیره ). هر روز قلیه فرمودمی از کوک از بهره آنکه ادرار کند. (ذخیره ). و بعضی داروها ادرار بول کند چون بادیان و تخم کرفس و فطراسالیون و مانند آن. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ). بطم بنمشک ، عرب حبةالخضرا خوانند زیادتی اشتهای طعام آرد و ادرار بول کند. (نزهةالقلوب ). || (اِ) در تداول عامه ادرار، بول و شاش را گویند: ادرار کردن. ادرار داشتن. || وظیفه و مقرری. اجراء. مرسوم. مستمری. راتبه. عطیه. انعام :
هرچند بلای چرخ ، مرسومم
هر روز عنای دهر ادرارم.
مسعودسعد.
ز پیش آنکه ز ادرار تو بگشتم حال
نشسته بودم بامرگ در جدال و قتال.
مسعودسعد.
نان حلال کسب کنیم از طریق علم
ادرار چون خوریم چو جهال صوفیان.
انوری.
شاه خلعت داد و ادرارش فزود
پس زبان در مدح عقل او گشود.
مولوی.
خلعت و ادرار از راهش نبرد
کرد گوهر ز امر شاه او خرد و مرد.
مولوی.
بنده دایم خلعت و ادرارجوست
خلعت عاشق همه دیدار اوست.
مولوی.
مرا در نظامیه ادرار بود
شب و روز تلقین و تکرار بود.
سعدی.
و یکی را از بزرگان در حق این طایفه حسن ظنی بلیغ بود و ادراری معین کرده. (گلستان ). گفتم خاموش که اشارت سید (ص ) بفقر طایفه ایست که مرد میدان رضااند و تسلیم تیر قضا، نه اینان که خرقه ٔ ابرار پوشند و لقمه ٔ ادرار نوشند. (گلستان ). از ادراری که سال بسال از دیوان عزیز لایزال غزیراً میرسد. (جهانگشای جوینی ). و از خراج املاک که در ناحیت قومس بر ایشان منسوب بود سه هزار دینار ادرار فرمود. (جهانگشای جوینی ).

ادرار. [ اَ ] (ع اِ) ج ِ دار. سرای ها : و بناهای مساجد و انشای مدارس و رباطات و قناطرو ادرار و انظار و اوقاف بر علما و سادات و زهاد و ابرار. (تاریخ سیستان ).

معنی ادرار به فارسی

ادرار
۱ - ( مصدر ) روان کردن و جاری ساختن آب و جز آن . ۲ - انعام و بخشش کردن پیوسته گردانیدن عطا. ( اسم ) وظیفه مقرری اجرائ مرسوم مستمری راتبه عطیه انعام . ۴ - بول شاش پیشاب .
جمع دار سرای ها
( اسم صفت ) ادرار خوارنده راتبه خوار .
( مصدر ) بول داشتن در مثانه شاش داشتن .
( اسم ) نامه ای که خلیفگان و شاهان برای تعیین راتبه به کسی میدادند ابغ و فرمان اعطای وظیفه و مستمری .
( مصدر ) بیرون ریختن بول خارج ساختن بول و گمیز از مثانه شاشیدن .
[enuresis , functional enuresis] [روان شناسی] اختلال ادرار غیرارادی و مکرر در مکان های نامناسب، بی آنکه ناشی از مصرف دارو یا شرایط درمانی خاص باشد، در افرادی که از جهت رشد روانی و سنی از آنها انتظار نمی رود
[urinary frequency] [پزشکی] دفع پیشاب در فاصله های کوتاه و معمولاً بدون افزایش در حجم آن

معنی ادرار در فرهنگ معین

ادرار
( اِ) [ ع . ] ۱ - (مص م .) روان ساختن ، جاری کردن . ۲ - (اِ.) وظیفه ، مقرری . ۳ - (عا.) بول ، شاش .

معنی ادرار در فرهنگ فارسی عمید

ادرار
۱. مایعی زردرنگ، مرکب از آب، اسیداوریک، نمک طعام، و املاح دیگر که از طریق آلت تناسلی دفع می شود، پیشاب، شاش.
۲. [قدیمی] وظیفه، مستمری، مقرری.
۳. (اسم مصدر) [قدیمی] ریختن.

ادرار در دانشنامه اسلامی

ادرار
پیشاب را ادرار (بول) گویند. احکام آن در باب های طهارت، صلات، تجارت، اطعمه و اشربه و ارث آمده است.
ادرار جانداران از نظر حکم دو گونه است:

← ادرار نجس
ادرار غیر از موارد عنوان شده در بالا دارای آثار و احکام دیگری نیز می باشد که به آنها اشاره می شود:

← بطلان وضو و نماز با خروج ادرار
 ۱. ↑ العروة الوثقی ج۱، ص۵۵.    
...

ادرار در دانشنامه ویکی پدیا

ادرار
ادرار (به انگلیسی: Urine) یا گمیز یا میز یا در اصطلاح عامیانه، شاش، یا در زبان کودکانه جیش، مایعی است که توسط نفرون در کلیه ها تولید و از طریق میزراه از بدن دفع می شود. فراوان ترین ماده آلی ادرار اوره است (اوره یک اسید ضعیف است اما در ادرار به دلیل وجود هیدروژن کربنات ادرار تقریباً خنثی است) و پی اچ آن برای فرد طبیعی نزدیک به هفت است، اما در میان انسان ها از ۴٫۴ تا ۸ متغیر است. ادرار فرد سالم سمّی نیست. اما شامل ترکیباتی است که توسط بدن به عنوان مواد نامطلوب حذف شده است و می تواند محرک و سوزانندهٔ پوست و چشم باشد. طی فرایندی، می توان آب آشامیدنی از ادرار استخراج کرد.
آب: ۹۶‎٪
ادرار عمدتاً آب و حاوی نمک های معدنی و در حدود ۲٪ اوره است، که در کبد به منظور حذف آمونیاک که ماده ای بسیار سمّی است، تولید می شود. اوره دارای سمّیّت بسیار پایین است.
اوره: ۲‎٪ نمک و یونها دیگر: ۲‎٪ رنگ ادرار به طور معمول از بی رنگ تا زرد متغیر است. رنگ زرد به وسیلهٔ یوروبیلین ها ایجاد می شود. رنگ زرد ادرار به دلیل وجود بیلی روبین است که از تخریب گلبول های قرمز پدید می آید. اگر فرد دچار کم آبی باشد، ادرار کمتر (شاید کمتر از ۱ لیتر در هر روز)، و همچنین غلیظتر خواهد شد. اگر فرد آب زیادی بنوشد، ادرار بیشتر (شاید به اندازهٔ دو لیتر در روز) و همچنین رقیق تر خواهد شد. ادرار باعث می شود که بدن از موارد زیر خلاص شود: ۱ آب اضافی در بدن ۲ الکترولیت های اضافی (نمک) ۳ اوره (بیشتر توسط بدن مورد نیاز نیست) ۴ مواد مخدر ۵ سموم (سموم در بدن) (توجه داشته باشید که سموم به طورکلی توسط کبد برداشته می شود. بسیاری از آثار تشریح می گویند که برخی مواد سمّی در ادرار دفع می شود، اما نمی گویند اینها چه سمومی هستند). ۶ داروها ادرار اصلی ترین عامل هم ایستای است.
عکس ادرار
ادرار، الجزایر (به عربی: أدرار) یک شهر و شهرستان در الجزایر است که در ناحیه ادرار واقع شده است. ادرار ۶۳۳ کیلومتر مربع مساحت و ۶۴٬۷۸۱ نفر جمعیت دارد و ۲۵۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای الجزایر
ادرار، الجیره (به عربی: أدرار) یک شهر و شهرستان الجزایر در الجزایر است که در ناحیه ادرار واقع شده است. ادرار ۶۳۳ کیلومتر مربع مساحت و ۶۴٬۷۸۱ نفر جمعیت دارد و ۲۵۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای الجزایر
ادرار صفرایی، صفرامیزی، کلوری، زرداب شاشی یا زردآب میزی به وجود صفرا در ادرار گفته می شود که در هنگام ترشح بیش ازحد صفرا در خون رخ می‏دهد. این نوع اختلال حاصل از تجمع فرم کانژوگه (مستقیم) بیلی روبین در خون بوده و ناشی از اختلالاتی است که دفع صفرا را تحت تاثیر قرار می دهند. از جمله اختلال های کبدی مانند هپاتیت و کبد چرب و انسداد مجاری صفراوی.
کرن ایکتروس
چرک میزی
ادرار کردن (در گفتار عامیانه: شاشیدن) عبارت است از عملی در جانوران که با تخلیه شدن مثانه از ادرار (میز) و خروج ادرار (میز) از طریق مجاری ادراری انجام می شود. در فارسی قدیم فعل های میزیدن و گمیزیدن هم برای آن به کار می رفته است که امروزه فرهنگستان برای برساختن واژگان میزنای، میزراه، دش میزی، خون میزی، شب میزی و … از آن ها بهره برده است.
ادرار
توالت سرپایی
محل نهایی خروج شاش در همهٔ موجودات در هر دو جنس نر و ماده در مجاورت آلت تناسلی شان است. در مردان این محل در نوک آلت تناسلی شان قرار دارد و در زنان این محل کمی بالاتر از مهبل و در زیر کلیتریس قرار دارد.
به طور کلی، دستگاه تناسلی ادراری، ادرار را تا زمان مناسب جهت تخلیه محتویات مثانه در خود ذخیره نگه می دارد. در دوران شیرخوارگی ادرار کردن به صورت یک رفلکس رخ می دهد و به دلیل کامل نبودن ارتباط عصبی با مراکز کنترل ادراری، غیرارادی می باشد. در جریان روند تخلیه ای، کف لگن و اسفنکتر پیشابراه شل می شوند و یک معبر کم مقاومت را به وجود می آورند (جهت عبور محتویات مثانه) و بعد عضله دتروسور برای تخلیهٔ محتویات مثانه منقبض شده و ادرار به سمت جلو پیش می رود.
با تخریب فیبرهای عصبی (نوع حسی) که از مثانه به نخاع می روند، در روند پیام رسانی اختلال به وجود آمده و دیگر پیام کششی از مثانه به نخاع نمی رسد و رفلکس دفع ادرار رخ نمی دهد، در این صورت کنترل دفع ادرار از فرد سلب می شود؛ در این مورد مثانه تا ظرفیت نهایی خود پر شده و بر اثر فشار وارده بر اثر افزایش حجم، چند قطره ادرار هر چند ثانیه به پیشابراه جاری می شود که به آن بی اختیاری ناشی از لبریز شدن می گویند.
آزمایش ادرار یا آنالیز ادراری (به انگلیسی: Urinalysis) هنوز یکی از ساده ترین روش های آزمایشگاهی در طب بالینی است. ادرار نمونه ای است که به فراوانی و به آسانی بدست می آید و متدولوژی برای آزمایش آن کاملاً ساده است. نتایج غیرطبیعی این آزمایش هرچند ممکن است ویژگی قابل توجهی نداشته باشداما از حساسیت خوبی در نشان دادن بیماریهای پارانشیم کلیه و مجاری ادراری برخوردار هستند. یک رسوب غیرطبیعی ادراری هرگز نباید نادیده گرفته شودمگراینکه یک توضیح یا توجیه قابل قبول برای آن یافت شده باشد. طیفی از بیماریهای قابل درمان (مانندعفونت پارانشیمال کلیه بویژه توبرکلوز، نفریت اینترسیشیال آلرژیک یا نفروپاتی آنالژزیک) اگر بدون آزمایش ساده ادراری رها شوند می توانند به نارسایی مزمن کلیه منجر شوند. تظاهرات اولیه نئوپلاسم کلیوی قابل درمان ممکن است یک خون در ادرار هماچوری ساده باشد.
کشت ادرار
پیوری
هماچوری
پروتئینوری
معمولاً آزمایش ادرار همزمان با کشت ادرار و نیز آزمایش آنتی بیوگرام (آزمایش حساسیت باکتریهای رشد نموده به آنتی بیوتیکها) انجام می شود.
بهترین نتایج همیشه روی ادرار اول صبح که اسمولالیته بالا و pH پایینی دارد بدست می آید. برای تهبه رسوب ادراری ابتدا نمونه ادرار را خوب مخلوط کرده، سپس ۱۰میلی لیتر از آن را داخل یک لوله ریخته و به مدت ۳ تا ۵ دقیقه با دور ۳۰۰۰ سانتریفیوژ نمایید. بعد از سانتریفیوژ کل ادرار رویی را دور ریخته و از چند قطره باقی مانده ته لوله یک قطره روی اسلاید میکروسکوپی قرار دهید و سپس با عدسی ۱۰ و ۴۰ بررسی کنید. در نمونه های ادرار نرمال صبحگاهی عناصر زیر با عدسی ۴۰ دیده می شوند: سلول اپی تلیال: گاه گاهی ممکن است در میدان های میکروسکوپی دیده شود. (در زنان بیشتر دیده می شود) گلبول قرمز: ۰ تا ۳ عدد گلبول سفید: ۰ تا ۳ عدد سیلندرها: سیلندر هیالن، گاهی اوقات در برخی میدان های میکروسکوپی کریستال ها: گاهی اوقات در برخی میدان های میکروسکوپی لازم است حدود ۱۰ تا ۱۵ میدان بررسی شود.
If the RBCs are of renal or glomerular origin (due to glomerulonephritis), the RBCs incur mechanical damage during the glomerular passage, and then osmotic damage along the tubules, so get dysmorphic features. The dysmorphic RBCs in urine which are most characteristic of glomerular origin are called "G1 cells", which are doughnut-shaped rings with protruding round blebs sometimes looking like میکی ماوس's head (with ears).
احتباس ادرار (به عربی: احتباس البول/حبس البول) یا شاش بند به عدم قابلیت دفع ادرار گفته می شود. این عارضه از اصلی ترین علل هیپرپلازی خوش خیم پروستات است. از دیگر دلایل ایجاد احتباس ادراری می توان به انواع عفونت، مشکلات عصبی، یبوست و اثر برخی داروها و آمفتامین اشاره نمود.mbbs admission 2017 India * این اختلال در سیستم ادراری بمعنی تخلیهٔ کم یا ناکامل مثانه است. گاه عضله های مثانه و اسفنکتر مثانه آزاد نشده و ادرار به سختی جریان پیدا می کند و باعث عدم تخلیه کامل مثانه می شود. ادرار باقی مانده می تواند منجر به ایجاد عفونت شود.
عملکرد ناقص اسفنکتر
اختلال عصبی در اعصاب مربوط به سیستم ادراری و همچنین پارکینسون
مشکلات و بیماری در بافت مثانه
احتباس ادرار توسط جریان کم ادرار یا تناوب در ادرار، احساس دفع ناقص (تأخیر بین تلاش برای ادرار کردن)، شب ادراری (نیاز به ادرار کردن در شب) و تکرر ادراری خود را نمایان می سازد. ادرار باقی مانده در مثانه ممکن است منجر به بی اختیاری ادرار گردد و در موارد حاد احتباس کامل یا آنوری، نیازمند اورژانس پزشکی خواهد بود چراکه ممکن است بعلت کشش (اتساع) بیش ازحد در بافت ماهیچه، مثانه دچار پارگی بافت گردد.
از دلایل و علل ایجاد این عارضه می توان با گروه بندی هریک از ارگان های مرتبط، به موارد زیر اشاره نمود:
به علت شیوع بالای انسداد مجرای خروجی مثانه، مشکلات تخلیه ادرار شایع ترین دلیل مراجعه مردان به بیمارستان می باشد. دلایل اشکال در تخلیه ادرار مردان عبارتند از:
ولایت اَدرار (به عربی: ولایة أدرار) یکی از استان های موریتانی در موریتانی است.Aoujeft Atar Chinguetti
ولایت ادرار ۲۱۵٬۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۶۰٬۸۴۷ نفر جمعیت دارد.
اولاد عیسی، ادرار (به عربی: أولاد عیسی) یک شهرداری در الجزایر است که در ناحیه شروین واقع شده است. اولاد عیسی ۴٬۰۳۰ کیلومتر مربع مساحت و ۷٬۰۳۴ نفر جمعیت دارد و ۳۵۶ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای الجزایر
بی اختیاری ادرار به دفع غیرارادی ادرار می گویند. دفع ادرار هنگامی اتفاق می افتد که فشار داخل مثانه از فشار ناشی از تون عضلات صاف و مخطط مجرای ادراری بالاتر رود. بی اختیاری ادرار می تواند عامل مهمی در کاهش کیفیت زندگی به شمار رود. بسیاری از افراد مسن بی اختیاری ادرار را به عنوان نشانه ای از سن بالا می پذیرند و به پزشک مراجعه نمی کنند. اما در واقع بی اختیاری ادرار تظاهری از یک بیماری زمینه ای است و گاه موقت بوده و خودبخود برطرف می شود، اما در بیشتر موارد مزمن و پیشرونده است. بی اختیاری ادرار موقت می تواند به دنبال زایمان ایجاد شود. توانبخشی کف لگن و بی اختیاری ادرار و مشکلات دفعی همچون یبوست را می توان در مشورت با یک پزشک انجام داد مهمترین عوامل خطر در بی اختیاری ادراری شامل بارداری و زایمان مهبلی، جراحی دستگاه ادراری، ضعف عضلات کف لگن، سکته ی مغزی، چاقی مرضی، اختلالات مغزی مانند بیماری پارکینسون و تمرینات شدید ورزشی است.
بی اختیاری استرسی (آناتومیک): این نوع بیماری بیشتر در زنان (بخصوص پس از زایمانهای مکرر) رایج است و به علت به هم خوردن زاویه طبیعی گردن مثانه رخ می دهد. فرد در مواقعی مانند عطسه و خنده دچار بی اختیاری ادرار می شود.
بی اختیاری فوریتی: اگر فرد بعد از نیاز ناگهانی و قدرتمندی برای ادرار کردن دچار نشت و خروج ادرار شد، دچار بی اختیاری ادرار فوری است. این مشکل در کنترل مثانه ممکن است در نتیجه آسیب عصب ناشی از دیابت، سکته، عفونت یا شرایط پزشکی دیگر باشد.
بی اختیاری عملکردی: در این نوع بی اختیاری عملکرد دستگاه ادراری بی نقض است اما مشکل از بیماری هایی مانند دیابت، پارکینسون، سکته مغزی، مولتیپل اسکلروز (ام اس) و ترومای به اعصاب مثانه است.
بی اختیاری فوریتی
بی اختیاری ناشی از درمان
بی اختیاری مرکب
بی اختیاری مادرزادی
بی اختیاری تروماتیک
بی اختیاری ناشی از فیستول
تست های تشخیصی معمول عبارتند از:
جهت درمان، ابتدا روش هایی که تهاجم کمتری دارند، برای فرد در نظر گرفته می شوند. برخی اقدامات درمانی عبارتند از:
این قبیل تمرینات، به استحکام و تقویت عضلات و ماهیچه های این ناحیه و هم چنین پیشگیری از بی اختیاری ادرار کمک می کند. این تمرینات که با نام کلی تمرینات کگل شناخته می شوند، در درمان بی اختیاری استرسی و اضطرابی موثر هستند.
تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار (به انگلیسی: Transurethral Resection of the Prostate) که معمولاً با نام مخفف آن تِرپ (به انگلیسی: TURP) - و به ندرت (به انگلیسی: Transurethral Prostate Resection, TUPR) - شناخته می شود، یک عمل جراحی اورولوژی است. این نوع از عمل جراحی برای درمان عوارض ناشی از بزرگی پروستات (به انگلیسی: BPH) به کار می رود. همانطور که از نام این روش جراحی بر می آید، این عمل با رویت پروستات و دسترسی به آن از داخل مسیر مجرای ادراری انجام می شود و در طی آن، قسمتی از بافت پروستات با روش الکتروکوتری یا برش با تیغ جراحی برداشته می شود. این عمل جراحی، معمولاً به عنوان مؤثرترین روش برای درمان BPH در نظر گرفته می شود و با بی حسی نخاعی یا بی هوشی کامل انجام می شود. بعد از انجام عمل، به طور موقت یک سوند ادراری در مجرای ادراری قرار داده می شود تا جریان ادرار برقرار شده و مثانه تخلیه شود. نتیجه این عمل برای 80-90% بیماران BPH، عالی ارزیابی می شود.
خون ریزی (رایج ترین): خون ریزی ممکن است بعد از عمل رخ دهد و با آنتی آندروژن مانند فیناستراید یا فلوتامید کاهش می یابد.
احتباس لخته خون و درد لخته
صدمه به جدار مثانه مانند پارگی (به ندرت)
سندرم TURP: هیپوناترمی و مسمومیت آب (علائم شبیه سکته مغزی در یک بیمار سالمندان) ناشی از جذب بیش از حد مایع (به عنوان مثال ۳ تا ۴ لیتر) توسط سینوس های پروستات در طی عمل جراحی است. این عارضه می تواند به سردرگمی منجر شود، تغییر در وضعیت ذهنی، استفراغ، حالت تهوع، و حتی کما از علاعم این حالت است. برای جلوگیری از سندرم TURP:
بزرگی پروستات (هایپرپلازی خوش خیم پروستات) معمولاً در ابتدا با دارو درمان می شود. درمان دارویی با تجویز یکی از انواع آنتاگونیست های آلفا مانند تامسولوسین یا یکی از انواع مهارکننده ۵ آلفا ردوکتاز مانند فیناستراید یا دوتاستراید انجام می شود. اگر درمان دارویی علایم ادراری بیمار را کاهش ندهد، پس از بررسی دقیق پروستات و مثانه با سیستوسکوپ، ممکن است عمل جراحی ترپ به عنوان روش درمانی در نظر گرفته شود.
از آنجا که خون ریزی از خطرات مرتبط با عمل جراحی، TURP است، این عملیات برای بسیاری از بیماران با مشکلات قلبی در نظر گرفته نمی شود.
عوارض بعد از عمل عبارتند از:
تکرّرِ ادرار (به انگلیسی: Frequent urination) به معنی احساس نیاز به دفع ادرار بیش از حد معمول است. تکرّرِ ادرار از چکمیزک (بی اختیاری ادراری) و پرادراری متفاوت است، هرچند بسیاری اوقات با یکدیگر همراه اند. احساس فوریت در دفع ادرار را «اورژانسی» می گویند.
شب ادراری
سوزش ادرار
علل مختلفی ممکن است موجب تکرّر ادرار شود. از جمله علل آن دیابت و التهاب مثانه، مشکلات مربوط به پروستات، بارداری، سرطان مثانه و سکتهٔ مغزی هستند. عفونت ادراری اغلب موجب سوزش ادرار و تکرّر ادرار می شود.
سالی، ادرار (به عربی: سالی) یک شهرداری در الجزایر است که در ناحیه رقان واقع شده است. سالی ۱۳٬۱۳۸ نفر جمعیت دارد و ۲۲۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای الجزایر
سوزش ادرار یا دُش میزی (به انگلیسی: Dysuria) به معنی احساس سوزش و درد هنگام دفع ادرار می باشد.
تکرر ادرار
خون ادراری
دُش میزی مشتق از پیشوند «دُش» به معنی بدی و زشتی و «میزی» اسم مصدر از «میختن» (میزیدن) به معنی ادرار کردن است تشکیل شده است.
علل مختلفی می تواند موجب سوزش ادرار شود. از جمله علل آن بیماری های ادراری مانند عفونت ادراری و سیستیت ، سنگ کلیه ، سنگ مثانه و پروستات می باشند.
عفونت ادراری اغلب موجب سوزش ادرار و تکرر ادرار می شود.
فلات اَدرار (به عربی: هضبة آدرار، به زبان بربری: ) فلاتی طبیعی و منطقه ای تاریخی است در صحرای بزرگ آفریقا واقع در شمال موریتانی. استان ادرار کشور موریتانی نام خود را از این فلات گرفته است. منطقه ادرار جمعیت کمی دارد که بیشترشان در شهر اطار گرد آمده اند. شهر باستانی وادان نیز که در قدیم از شهرهای مهم کاروان رو و گذرگاه بازرگانان طلا بود در حاشیه فلات ادرار قرار گرفته است. دیگر شهر مهم این ناحیه شهر شنقیط است.
نام اَدرار در زبان محلی بربری به معنی کوه است.
اَدرار فلاتی خشک است با دره های عمیق، سنگلاخ ها و تپه های شنی متحرک. در میانه های این فلات هیچ آبی وجود ندارد و زمین هایش قابل کشت نیست. تنها در کناره های این فلات آب کافی برای رویش شماری نخل یافت می شود. از عارضه های طبیعی معروف این فلات می توان ساختار ریشات را نام برد که گنبد خاکی و سنگی به شدت فرسایش یافته ای است به قطر ۴۰ کیلومتر. ساختار ریشات به شکل چشمی عظیم است و از ایستگاه فضایی نیز قابل رؤیت است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ادرار در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:پیشاب (طب جدید)

معنی ادرار به انگلیسی

urine (اسم)
شاش ، ادرار ، بول ، پیشاب ، زهر اب

معنی کلمه ادرار به عربی

ادرار
بول
تبول
اخصائي الامراض البولية

ادرار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آراد ٠٤:٥٨ - ١٣٩٦/٠١/٢٩
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
پَرگِت (اوستایی: پَرَگِت)
فَرمیز (اوستایی: فْرَمیز)
پیشیار (پهلوی)
پیشاب (پارسی امروز)
موترا (سنسکریت)
|

حامد ١٩:١٠ - ١٣٩٨/٠٤/٢٩
در جنوب به ادرار
زَرِّوْ zarrev هم می گویند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فر کیانی > حکایت
فر کیانی > حال
مهسا > ارگانیک
فر کیانی > علاوه
فر کیانی > حرص
فر کیانی > جذب
فر کیانی > حذف
مریم مولاپرست > priority setting

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ادرار زنان   • ترکیبات ادرار   • خواص ادرار   • ادرار تعبیر خواب   • مضرات خوردن ادرار انسان   • ادرار به انگلیسی   • ادرار دوستی   • مواد تشکیل دهنده ادرار   • معنی ادرار   • مفهوم ادرار   • تعریف ادرار   • معرفی ادرار   • ادرار چیست   • ادرار یعنی چی   • ادرار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ادرار
کلمه : ادرار
اشتباه تایپی : hnvhv
آوا : 'edrAr
نقش : اسم
عکس ادرار : در گوگل


آیا معنی ادرار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )