انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1073 100 1

ادیسه

/'odise/

معنی ادیسه در لغت نامه دهخدا

ادیست. [ اُ ] (اِخ ) (فرقه ٔ...) یا فرقه ٔ عیسی و مریم ، که توسط ژان اُد بسال 1643م. در کان دایر شد و بسال 1792 منحل گردید و در 1826م. مجدداً تشکیل شد.

ادیست. [ اِ ت ُ ] (اِخ ) رودیست در کارُلین از ممالک متحده ٔ جنوبی که از دو رود بهمین نام یعنی ادیست جنوبی و ادیست شمالی تشکیل شود و سپس باز به دو شعبه منشعب گردد و بالنتیجه جزیره ٔ ادیست پدید آید و در آخر در بحر محیط اطلس ریزد. (قاموس الاعلام ترکی ).

ادیسه. [ اُ س ِ ] (اِخ ) مجموعه ٔ اشعاری دلکش است که آنرا مانند منظومه ٔ ایلیاد به اومیروس (هُمِر) شاعر اوصافی یونان باستان نسبت کنند. این مجموعه از 24 منظومه ترکیب شده و از بازگشت اولیس بوطن پس از فتح تِرُزا حکایت کند. از این مجموعه اخلاق و آداب یونانیان قدیم را نیکو میتوان دریافت. (لغت نامه ٔ تمدن قدیم ذیل : ادیسا). و رجوع بایران باستان ص 19، 661 و 2071 شود.

معنی ادیسه به فارسی

ادیسه
منظومه ادیسه منسوب به همر (ه . م . ) و از معروفترین آثار ادبی جهانست . این منظومه که شامل بیست و چهار سرود است داستان پر مغز و شاعرانهای از باز گشت اولیس پهلوان نامدار جنگ ترو آست که در راه گرفتار سرگشتگیها و حوادث ناگواری می شود. در زادگاه وی زن وفادارش [ پنلوب ] و پسر پاکزادش [ تلماک ] چشم براه او هستند ولی گروهی مردم تن پرور که اولیس را نابود شده می پندارند می خواهند زن زیبای وی را مجبور کنند تا شوی دیگری برگزیند . اولیس نا شناس بزادگاه خود باز می گردد و از خواستگاران بی شرم همسر خویش انتقام می کشد . این کتاب به فارسی ترجمه و منتشر شده است .

ادیسه در دانشنامه ویکی پدیا

ادیسه
اُدیسه (به یونانی: Ὀδύσσεια) یکی از دو کتاب کهن اشعار حماسی یونان اثر هومر است. ادیسه ادامهٔ ایلیاد است و به صورت مجموعه ای از سرودها گردآوری شده اما شیوهٔ نقل آن با ایلیاد تفاوت دارد.
دانشنامهٔ بریتانیکا (انگلیسی)
ادیسه، هومر، ترجمه از فرانسوی سعید نفیسی
ادیسه سرگذشت بازگشت یکی از سران جنگ تروآ (ادیسیوس یا الیس) فرمانروای ایتاکا است. در این سفر که بیش از بیست سال به درازا می انجامد ماجراهای مختلف و خطیری برای وی و همراهانش پیش آمده. در نهایت ادیسیوس که همگان گمان می نمودند کشته شده، به وطن خود بازگشته و دست متجاوزان را از سرزمین و زن و فرزند خود کوتاه می کند.
ادیسه در کنار ایلیاد، دومین اثر حماسی هومر، داستان سرای یونانی است. این کتاب که در اواخر قرن ۸ پیش از میلاد مسیح نگاشته شده، یکی از تأثیرگذارترین آثار ادبیات مغرب زمین به شمار می آید. داستان این کتاب، ماجراهای شاه ادسیوس از ایتاکا و همراهان او پس از جنگ تروآ و بازگشت به وطن است. در بسیاری از زبان ها «ادیسه» هم معنای سرگردانی و آوارگی است.
ادیسه در این داستان ماجراهای زیادی را دنبال می کند. او در جنگ با تروآ تصمیم می گیرد اسبی از جنس چوب و بسیار بزرگ بسازد و با حیله اسب را به عنوان هدیه صلح و آشتی وارد قلعه تروآ بکند و خود و افرادش در داخل اسب مخفی شوند تا بتوانند قلعه را تصرف کند اما پیشگویی، پادشاه تروآ را از بردن اسب به داخل قلعه منع می کند و پوسایدون فرمانروای قدرتمند دریا حیوان دست آموزش را می فرستد و پیشگو را هلاک می کند. پادشاه تروآ سرانجام اسب را داخل قلعه می آورد و شب هنگام ادیسه شبیخون زده و قلعه را تصرف می کند در حالی که با غرور فکر می کند به تنهایی قلعه را تصرف کرده پوسایدون عصبانی شده و ادیسه را محکوم می کند تا ابد در دریا سرگردان بماند. ادیسه در کشتی خود در دریای بی انتها به نفرین پوسایدون دچار می شود. دیری نمی رسد که به جزیره ای می رسند. در آن جزیره، غاری پیدا می کند که در آن غار غذای فراوانی وجود دارد. در غار با افرادش به عیش و نوش مشغول می شود غافل از آنکه صاحب غار غولی یک چشم بنام پولیتیموس فرزند پوسایدون است. پولیتیموس یکی از افراد ادیسه را می خورد و ادیسه با نیرنگ معجون خواب آوری به او می خوراند و سپس با چوبی که انتهای آن تیز است در خواب غول را کور می کند. غول در حالی که از درد فریاد می زند سنگ عظیمی که غار را می پوشاند کنار می زند و ادیسه و همراهانش فرار می کنند. ادیسه دوباره راهی دریا می شود و برای برداشتن آب به جزیره ای پا می گذارد، در آن جزیره با آنوس فرمانروای باد و طوفان و پسر عموی پوسایدون برمی خورد و آنوس به باد فرمان می دهد که ادیسه را ظرف ۹ روز به ایتاکا زادگاهش برساند و باد را داخل کیسه کرده و به ادیسه می دهد. در راه در حالی که به ایتاکا رسیده بودند و ادیسه خواب بود افرادش خیانت کرده و در کیسه را به امید طلا باز می کنند اما طوفان حاصل از باد داخل کیسه آنها را دوباره در جزیره ای ناشناخته در دریا می برد.
ادیسه یا اودیسه: کتابی اسطوره ای از هومر
اودیسئوس: شخصیت اسطوره ای داستان اودیسه هومر
اودیسه فضایی: مجموعه کتابی از آرتور سی کلارک ۲۰۰۱: اودیسه فضایی
۲۰۱۰: اودیسه دو
۲۰۶۱: اودیسه سه
۳۰۰۱: اودیسه نهایی
۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی (فیلم) فیلمی به کارگردانی استنلی کوبریک
ادیسه (به انگلیسی: The Odyssey) فیلمی محصول سال ۲۰۱۶ و به کارگردانی ژروم سال است. در این فیلم بازیگرانی همچون لمبرت ویلسون، پیر نینی، اودره توتو، لوران لوکا ایفای نقش کرده اند.
۲۳ اوت ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-08-۲۳) (آنگولمه)
۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-10-۱۲) (فرانسه)
آدورلد: مانچ ادیسه (به انگلیسی: Oddworld: Munch's Oddysee) یک بازی ویدئویی به سبک سکوبازی که توسط آدورلد اینهبیتنتز در سال ۲۰۰۱، برای کنسول اکس باکس منتشر شده است. این سومین قسمت از سری بازی های آدورلد، و از نظر خط داستانی دومین نسخه به شمار می رود، و همچنین سومین بازی است که توسط شرکت آدورلد اینهبیتنتز ساخته شده بود. این بازی ابتدا قرار بود برای کنسول پلی استیشن ۲ عرضه شود، اما در عوض به طور انحصاری و به عنوان بازی زمان عرضه برای کنسول اکس باکس منتشر شد.
NA ۱۵ نوامبر، ۲۰۰۱
EU ۱۴ مارس، ۲۰۰۲
جی بی ای
پلی استیشن ۳
آی اواس
اساسینز کرید: ادیسه (به انگلیسی: Assassin's Creed: Odyssey) یک بازی ویدئویی در سبک نقش آفرینی اکشن است که توسط یوبی سافت کبک توسعه یافته است و بوسیلهٔ یوبی سافت در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۸ برای سکوهای مایکروسافت ویندوز، پلی استیشن ۴، اکس باکس وان و نینتندو سوئیچ (تنها در کشور خانه ای ژاپن) منتشر شد. به طور کلی این نسخه بیستمین قسمت از مجموعه بازی های اساسینز کرید است و پس از اساسینز کرید ریشه ها هفتمین قسمت اصلی در این سری به شمار می رود. داستان بازی نسبت به نسخهٔ قبل قدیمی تر است و روایت داستان تاریخی از جنگ پلوپونز میان اسپارت و آتن را بازگو می کند.
جاناتان دومونت
اسکات فیلیپس
بازیکن در این نسخه قادر است در ابتدای بازی از بین دو جنسیت مذکر (آلکسیوس) و مؤنث (کاساندرا) یکی را انتخاب کرده و بازی را به اتمام برساند.
برخلاف بازی قبلی این فرانچایز، اساسینز کرید ادیسه اهمیت بیشتری به عناصر نقش آفرینی داده شده است؛ و بازی حاوی انتخاب دیالوگ در هنگام گفتگو و بازی دارای شاخه های کوئست و پایان های چندگانه می باشد؛ و بازیکن می تواند انتخاب کند از بین دو شخصیت اصلی که کدام را کنترل خواهد کرد که با نام های کاساندرا و آلکسیوس در بازی حضور دارند؛ و بازیکن می تواند بین دو شخصیت قابل انتخاب بازی رابطه برقرار کند بدون در نظر گرفتن بازیکنی که در ابتدا انتخاب کرده است؛ و روایت زمان حال نیز در مورد لیلا حسن خواهد بود که در بازی اساسینز کرید ریشه ها وجود داشت. بازی همچون بازی اساسینز کرید ریشه ها دارای درخت مهارت ها اما در سبکی متفاوت تر که شما باید در سه بخش شکارچی، مبارز و قاتل(مخفی کاری) توانایی هایتان را توسعه دهید و هر یک از توانایی ها با Skill point هایی به دست می ایند که بازیکن با لول آپ شدن به دست می اورد. بازی دارای یک لیست ترور نیز می باشد مانند اساسینز کرید ۳ و اساسینز کرید و دیگر نسخه های این بازی اما این لیست پیچیده تر و گسترده تر می باشد و ردیابی افراد لیست که به فرقه ی Cult of Kosmos تعلق دارند در جنگ جنگ پلوپونز حضور موئری دارند و یکی از شاهان اسپارتا و همچنین همسر قرمانده آتنی ها در این گروه وجود دارند و همچنین هشت گروه در این لیست قرار دارد کشتن افراد هر لیست سرنخی از لوکیشن افراد بعدی را به شما می دهد که البته باید ان سرنخ ها را خود پیدا کنید. فرمانده Cult of kosmos که Ghost of kosmos نام دارد اسپاسیا همسر فرمانده اتنی ها است که بعد ها در بازی توسط افراد فرقه کشته خواهد شد. هر گروه از چندین افراد تشکیل شده است کشتن افراد هر گروه سرنخی از سردسته ی ان گروه به شما خواهد داد. و تایر هایی در بازی وجود دارد که به Mercenary Tiers مشهور هستند که شما با کشتن مرسنری ها در این تایر ها ارتقاء پیدا می کنید و همچنین اهنگر ها نیز با توجه به تایر شما تخفیفاتی را به شما قائل خواهند شد و هرچه شما دزدی کنید و با نیرو های محلی درگیری های اشکاری ایجاد کنید انها مرسنری هایی برای کشتن شما اجیر خواهند کرد. نقشه باری برخلاف بازی پیشین این سری دارای محیطی پهناور و زیبا و سبز می باشد. اسلحه ها قابلیت ارتقاء را دارند که در اهنگری ها این مورد قابل دسترسی است اما با صرف منابع مختلف که این منابع در اهنگری ها و محیط و با شکار حیوانات به دست می ایند.
بخش از نقشه مشمول محیط های دریایی است که شما با ادرستیا یا کشتی خودتان و خدمه هایتان و همچنین یار همیشگی تان بارناباس به سیر بپردازید کشتی نیز قابلیت آپدیت را دارا می باشد و همچنین می توانید ظواهر آن را به شکل های مختلفی طراحی کنید و بخش افسران کشتتی با استفاده از دستگیری دشمنان و منسوب کردن انها به این مقام با دادن پول به انها از راه های استفاده از اینت قابلیت می باشد.
سوپر ماریو ادیسه (به انگلیسی: Super Mario Odyssey) یک بازی ویدئویی در سبک سکوبازی-ماجراجویی از مجموعه بازی های سوپر ماریو است که توسط نینتندو ای پی دی ساخته شده و بوسیلهٔ شرکت نینتندو در تاریخ ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷ برای کنسول بازی نینتندو سوئیچ در سراسر جهان منتشر شده است. داستان این نسخه درباره ماریو و کَپی است، روحی که کلاه ماریو را تسخیر کرده است و به او اجازه کنترل شخصیت ها و اشیاء دیگر را در طی سفر آن ها برای نجات پرنسس پیچ از چنگال دشمن دیرینه اش باوزر می دهد که قصد ازدواج با او را دارد.
WW ۲۷ اکتبر، ۲۰۱۷
طلوع ادیسه اسم رمز عملیات نیروهای آمریکایی در جنگ نیروهای ائتلاف شامل فرانسه و بریتانیا، آمریکا، ایتالیا و چند کشور عربی علیه دولت معمر قذافی رئیس جمهور لیبی بود که با حمله هواپیماهای فرانسه در ۲۰ مارس سال ۲۰۱۱ ساعت ۱۶:۴۵ به وقت گرینویچ آغاز شد.
در پی تظاهرات و انقلابها در کشورهای عربی، مخالفان دولت لیبی در چند شهر لیبی تظاهرات کردند که با خشونت پلیس لیبی مواجه شدند. ولی در نهایت مخالفین قذافی بیشتر شهرهای لیبی را به تصرف در آوردند.
در ۱۸ مارس ۲۰۱۱ شورای امنیت سازمان ملل با ده رای مثبت و پنج رای منفی و به منظور حفاظت از غیرنظامیان در برابر حملات حکومت لیبی قطع نامه ای را تصویب کرد و آسمان لیبی را منطقه پرواز ممنوع اعلام کرد. نیروهای ائتلاف بین المللی با استناد به این قطع نامه جنگ علیه دولت لیبی را اغاز کردند.
کیش یک آدم کش ادیسه (به انگلیسی: Assassin's Creed Odyssey) یک بازی ویدئویی رو به انتشار در سبک نقش آفرینی اکشن است که توسط یوبی سافت کبک توسعه یافته است و بوسیلهٔ یوبی سافت منتشر خواهد شد. این هفتمین نسخهٔ اصلی در مجموعه بازی های کیش یک آدم کش به شمار می رود و پس از کیش یک آدم کش ریشه ها منتشر خواهد شد. داستان بازی در طول جنگ پلوپونز در یونان باستان جریان خواهد داشت؛ و بازیکن در ابتدا قادر است از بین دو شخصیت که یکی مؤنث (کاساندرا) و دیگری مذکر (الکسیوس) است یکی را انتخاب کرده و با او بازی را به اتمام برساند.
این بازی قرار است در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۸، برای پلی استیشن ۴، اکس باکس وان و مایکروسافت ویندوز در سراسر جهان منتشر گردد.
مگناوکس ادیسه (به انگلیسی: Magnavox Odyssey) نام نخستین کنسول خانگی بازیهای ویدئویی در جهان است. نمایش این محصول در ۲۴ مه ۱۹۷۲ و عرضه آن به بازار در اوت همان سال انجام پذیرفت، این کنسول سه سال پیش از عرضه نخستین کنسول خانگی شرکت آتاری به نام پونگ که نسخه Arcade آن در سال ۱۹۷۲ منتشر شد، عرضه گردیده است. مگناوکس ادیسه توسط رالف یائر طراحی شد، او کار طراحی را در سال ۱۹۶۶ آغاز و در سال ۱۹۶۸ به پایان رساند که با نام جعبه قهوه ای شناخته می شود. در حال حاضر این کنسول در مؤسسه اسمیتسونین موزه ملی تاریخ آمریکا در واشینگتن دی سی نگه داری می شود. وب گاه آی جی ان در سال ۲۰۰۹ نام این کنسول را در میان ۲۵ کنسول برتر در تمام دوران ها آورده است.
ویکی پدیای انگلیسی
رالف بائر یک آلمانی گریخته از دیکتاتوری، خشونت و جنگ آلمان نازی، در جنگ جهانی دوم از سوی ارتش ایالات متحده آمریکا به عنوان تکنسین شرکت کرد و سپس با پس زمینه فنی اش در زمینه تلویزیون، در شرکتی برای طراحی تکنولوژی نظامی استخدام شد. رالف بائر دوست داشت تلویزیون را به جای ابزاری تک منظوره که اغلب برای پخش گزارش جنگ و اندوه و درد به کار می رفت و در حالت کلی یک رسانه افسرده کننده بود، به ابزاری سرگرم کننده تر تبدیل کند. او از خود پرسید چه کاری می توان کرد که از تماشای انفعالی تلویزیون جالب تر باشد. و در سال ۱۹۶۶ مقاله ای چهار صفحه ای در مورد چگونگی اجرای بازی های تعاملی بر روی دستگاه های تلویزیون نوشت و سپس در همان سال جعبه قهوه ای را ابداع کرد. جعبه قهوه ای در سال ۱۹۷۱ به صورت یک محصول ثبت شد و در سال ۱۹۷۲ با نام کنسول مگناوکس ادیسه پا به عرصه وجود گذاشت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ادیسه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی ملکی ١١:١٨ - ١٣٩٧/٠٣/١٤
زندگینامه ادیسیوس
و یا به عبارت دقیقتر؛
بخشی از زندگینامه ادیسیوس،که ماجرای رجعت وی ،را،پس از پیروزی شان در نبرد تروا. و در مسیر بازگشت به میهن، با اشعاری رزمی و سروده هایی حماسی روایت میکند.
این کتاب نوشته ،حاوی 24شعر و سرودهایی حماسی است که تالیف آنرا به اومیروس (هومر :شاعر یونان باستان )نسبت میدهند.
اولین مجموعه اشعار منظوم هومر [ ایلیاد ] نام دارد . مجموعه دوم """""""""""""[اودیسه یا ادیسه ]خوانده میشود./پایان/
همیشه شاد و همیشه خوش باشید.
|

علی ملکی ١١:٢٣ - ١٣٩٧/٠٣/١٤
معادل فارسی ؛برای این اثر (اودیسه )هومر یونانی ،
در زبان پارسی را میتوان؛شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی دانست.
������������������ *****************.
همیشه شاد و همیشه خوش باشید.
������������������ *****************.
|

علی سیریزی ٠٠:٤١ - ١٣٩٨/٠٤/٢٥
دومین کتاب اشعار کهن و حماسی هومر شاعر یونانی که در ادامه ایلیاد سروده که در آن از سرگذشت بازگشت یکی از سرداران جنگ تروآ (ادیسیوس یا الیس) فرمانروای ایتاکا سخن رانده، این سفر بیش از بیست سال درازا داشته و بیان گر ماجراهای مختلف و خطیری برای وی و همراهانش است.
این کتاب که در اواخر قرن ۸ پیش از میلاد مسیح نگاشته شده و یکی از تأثیرگذارترین آثار ادبیات مغرب‌زمین به‌شمار می‌آید که واقعا خواندی است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ممد > night person
Mahdieh > Come up
بازگیر کلوخی > کلوخی (زابل)
Hnf > Population
میثم سراوانی > Disloyal
دیوانه زاده > خرچنگ
محمدجواد > circumferentially
علی > begining

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم ادیسه   • شرکت مهاجرتی گنجی   • ادیسه هومر   • شرکت مهاجرتی کنپارس   • ادیسه فضایی   • ایلیاد و ادیسه هومر pdf   • داستان ادیسه   • مهاجرت به کانادا از طریق کار   • معنی ادیسه   • مفهوم ادیسه   • تعریف ادیسه   • معرفی ادیسه   • ادیسه چیست   • ادیسه یعنی چی   • ادیسه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ادیسه
کلمه : ادیسه
اشتباه تایپی : hndsi
آوا : 'odise
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس ادیسه : در گوگل


آیا معنی ادیسه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )