انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1089 100 1

ارابه

/'arrAbe/

مترادف ارابه: درشکه، دلیجان، کالسکه، گاری، گردونه

معنی ارابه در لغت نامه دهخدا

ارابة. [ اَ ب َ ] (ع مص ) ارابه. ارب. عاقل شدن. خردمند شدن. (زوزنی ) (تاج المصادر بیهقی ). زیرک شدن. (صراح ).

ارابة. [ اِ ب َ ] (ع مص ) کسی را بگمان افکندن. بگمانی افکندن. (تاج المصادر بیهقی ). بگمان انداختن. در شک افکندن. || شک آوردن. ریبت آوردن. || تهمت کردن. || صاحب شک وتهمت گردیدن مرد (یعنی متهم شدن )، یا کار ناپسندی کردن. || جغرات ساختن شیر را. ماست بستن.

ارابه. [اَ را / اَرْ را ب َ / ب ِ ] (اِ) گردون. (برهان قاطع). گردونه . بارکش. گاری . گردون که از چوب سازند و بر آن بار کشند. صاحب بهار عجم گوید که ارابه به الف و بای موحده و عرابه به عین مهمله و بای موحده هر دو غلط است آنچه بتحقیق پیوسته صحیح عراده به عین مهمله و دال مهمله است. مؤلف غیاث اللغات گوید که چون در برهان و جهانگیری غرده به فتح غین معجمه و دال مهمله بمعنی گردون چوبی نوشته است به این دلیل غراده صحیح باشد بفتح غین معجمه مزید علیه غرده ٔ مذکور و اینچنین زیادت الف در فارسی بسیار آمده و بقول برهان که اهل لسان است دریافت میشود که ارابه بمعنی گردون لفظ علیحده است. (غیاث ):
سکندر بفرمود تا جاثلیق
بیاورد ارابه و منجنیق
بیک هفته بستد حصار بلند
(منسوب به فردوسی ).
پی فرش درگاه او با ارابه
همی آورد سنگ مرمر شکوفه.
میلی.
روزی که بر ارابه سوارند دلبران
در دلبریست از همه این شوخ پیشتر.
سیفی.

معنی ارابه به فارسی

ارابه
گردونه، گاری، گاری دوچرخه که بیشتربرای حمل ونقل باربکارمیرود
گردون گردونه بارکش گاری گردونهای که از چوب سازند و بر آن بار کشند . یا ارابه جنگی . گردونه ای که در جنگ و کار زار بکارمیرود تانک زره پوش .
بگمان افکندن
( صفت ) رانند. ارابه ارابه ران هادی گردونه .
( اسم ) رهبر ارابه ارابه چی .
[Auriga, Aur, Charioteer] [نجوم] صورتی فلکی در آسمان شمالی (northern sky) بین دو صورت فلکی دوپیکر و برساوش
( صفت ) راههای ارابه رو . راههایی که شایست. عبور ارابه و گردونه باشد .
( اسم ) رهبر ارابه ارابه چی آنکه مردم را بر ارابه سوار میکند .

معنی ارابه در فرهنگ معین

ارابه
(اَ رّ بِ) (اِ.) گاری با دو چرخ که از چوب می ساختند و برای حمل بار از آن استفاده می کردند.

معنی ارابه در فرهنگ فارسی عمید

ارابه
وسیلۀ نقلیۀ چرخ دار که بیشتر برای حمل ونقل بار به کار می رود، گردونه، گاری.
* ارابهٴ جنگی: [قدیمی] گردونه یا وسیله ای که در جنگ به کار می رود، مانند تانک، زره پوش.
= ارابه ران
۱. رانندۀ ارابه.
۲. (نجوم) = ممسک الاعنه
ویژگی راهی که قابل عبور و مرور ارابه باشد.

ارابه در دانشنامه ویکی پدیا

ارابه
ارابه وسیله نقلیه ای است که دو چرخ دارد و معمولاً به وسیلهٔ یک یا چند حیوان (معمولاً اسب یا قاطر) کشیده می شود. تفاوت ارابه با گاری آن است که گاری چهار چرخ دارد و با دو اسب کشیده می شود. هر دوی آنها با کالسکه، که فقط برای حمل و نقل انسان ساخته شده، متفاوت اند.
«ارابه» یا سبد خرید (انگلیسی: Cart (film)) فیلمی در ژانر درام ومسائل زنان و اجتماعی در سال 2014 اکران شد.
۷ سپتامبر ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-09-۰۷) ( جشنواره بین المللی فیلم تورنتو )
۱۳ نوامبر ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-11-۱۳) (کره جنوبی)
داستان درباره دو مادر است که در یک فروشگاه به صورت قراردادی کارمیکنند و میخواهند تلاش کنند تا به صورت تمام وقت استخدام شوند ، آنها قصد دارند پسری از کارگرها را اخراج کنند.این ها شروع میکنند از حقشان دفاع کنند. این فیلم از روی داستان واقعی که سال ۲۰۰۷ اتفاق افتاده است نوشته شده است.
ارابه بی خدایان کتابی ۳۲۰ صفحه ای نوشتهٔ ایرج بقایی کرمانی است. این کتاب نقد و پاسخی به نوشته های اریک فون دنیکن به ویژه کتاب ارابه خدایان است که به شیوه طنز و گاه استهزا نوشته شده است.
ارابه چی لار (به لاتین: Arabaçılar) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان بردع واقع شده است. ارابه چی لار ۶۱۳ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجان
ارابهٔ خدایان (نام اصلی: ارابه های خدایان) (به انگلیسی: Chariots of the Gods) نخستین کتاب اِریش فون دِنیکِن (اِریک فون دِنیکِن)، منتشرشده در سال ۱۹۶۸ است.
فصل اول: آیا موجودات هوشمند دیگری در پهنهٔ کیهان وجود دارند؟
فصل دوم: سفینهٔ فضایی ما روی سیاره ای فرود می آید
فصل سوم: معماهای توجیه ناپذیر جهان
فصل چهارم: آیا خدایان فضانورد بودند؟
فصل پنجم: ارابه های آتشین از آسمان
فصل ششم: خیال پردازی های قدیمی و افسانه ها... یا حقایق قدیمی
فصل هفتم: عجایب دنیای قدیم یا مراکز مسافرت های فضایی
فصل هشتم: سرزمین مردان پرنده
فصل نهم: اسرار و عجایب آمریکای جنوبی
فصل دهم: آزمودگی های زمین از فضا
فصل یازدهم: ارتباط مستقیم
فصل دوازدهم: فردا (آینده)
دیگر افسانه ها زاییدۀ خیال محض آدمی تلقی نمی شوند. افسانه ها را بیشتر از نظر علمی و با دید فضایی باید بررسی کرد تا از نظرگاه هنر، زیرا افسانه ها باقی ماندۀ وقایع و روابط تاریخی دوردست این سیاره با سایر عوالم سماوی است.
اساس این کتاب بر پایهٔ این فرضیه است که بسیاری از تکنولوژی های تمدن های باستانی و ادیان برگرفته از مسافران فضایی هستند که به نام خدایان پذیرفته شده اند. به عبارت دیگر، کلمهٔ «خدایان» که در کتاب های باستانی و تورات آمده، در واقع موجودات فرازمینی هستند که انسان های آن دوران به آن ها «خدایان» می گفتند. در این کتاب، نویسنده به بررسی آثار و نشانه های باقی مانده از مسافران فضایی در میان آثار تاریخی و باستانی و عهد عتیق می پردازد. ترجمه های مختلفی از این کتاب، با فاصلهٔ کمی از انتشار آن، در ایران در سال های مختلف و توسط ناشران و مترجمان مختلف به چاپ رسیده است.
این دو نگاره، یکی در مورد خطوط نازکا در کشور پرو است که در این کتاب، نویسنده نظر می دهد که این خطوط می تواند شبیه خطوط فرودگاه های کنونی باشد. و ستون فلزی در هند که مربوط به هزاران سال پیش است که هیچ گاه زنگ نمی زند. درهرصورت، نویسندهٔ کتاب عقیده دارد که این دو سازه به دست موجودات فرازمینی ساخته شده اند.
«ارابه خدایان» (آلمانی: Erinnerungen an die Zukunft) فیلمی در ژانر مستند است که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد.
۲۶ آوریل ۱۹۷۰ (۱۹۷۰-04-۲۶)
ارابه خودراهنما (به انگلیسی: Automated guided vehicle) هستند که از نشانه ها یا سیم کشی ها یا لیزرهای که اطلاعات هدایت را شامل می شوند پیروی می کنند.ان ها اغلب در صنعت برای جابه جا کردن مواد و وسائل و تجهیزات ساخت و ساز یا در انبار استفاده می شوند. مقدمه. وسائل نقله هدایت اتوماتیک بهره وری را افزایش و هزینه را به وسیله اتوماسیون امکانات تولد یا انبر کاهش می دهند. ای جی وی ها می توانند بار را توسط تریلرهایی در پشتشان به صورت اتوماتیک حمل کنند بعضی از آن ها از لیفتراک برای بلند کردن و جاسازی اجسام استفاده می کنند.. ای جی وی ها اغلب در صنعت کاربرد دارد و در جابه جایی موادی مانند غذا پارچه یا حتی تجهیزات پزشکی بیمارستانه استفاده می شوند. ای جی وی به نام هایی مانند وسائل نقلیه هدایت لیزری یا وسیله نقله خود هدایت خوانده می شوند.مدل های ارزانتر ای جی وی به نام گاری هدایت اتوماتیک وجود دارند که توسط نوارهای هدایت مغناطیسی هدایت میگردند. امروزه ای جی وی ها نقش مهمی را در طراحی کارخانه های جدید و انبارها ایفا می کنند. کاربردهای معمول ای جی وی:
- جابه جایی تکراری مواد در یک فاصله معین - رساندن بارهای معمول - در مواقعی که سرعت رساندن مهم است و دیر کردن موجب عدم کارایی می شود - اپراتورهایی که حداقل دو شیفت دارند - در فرایندهایی که پیگیری و رساندن مواد خیلی مهم است
کار کردن با مواد اولیه.
ای جی وی اغلب برای جابه جایی مواد اولیه استفاده می شوند مثل کاغذ فولاد فلزات و پلاستیک.این مورد شامل جابه جایی محصولاتت از در یافت از انبار و رساندن به خطوط می باشد. کار کردن در فرایند جابه جایی. یکی از اولین کارهایی که ای جی وی مورد استفاده قرار می گیرد جابه جایی تکراری محصولات بین فرایندهای ساخت می باشد. کار کردن با محصولات نهایی. جابه جایی محصولات نهایی از تولید به انبار آخرین جابه جایی قبل از رسیدن به دست مشتری است.این جابه جایی ها نیازمند دقت فراوان هستند. ای جی وی ها انتخاب بسیار خوبی برای این کارند.
ارابه دستی] چرخ دستی، وسیله ای L-شکل است که در یک انتهای آن دسته و در سر دیگر آن چرخ و صفحه ای معمولاً فلزی برای قرار دادن جعبه و بار قرار دارد. از این وسیله به عنوان اهرم متحرک برای جابجایی بار به ویژه جعبه های مختلف استفاده می شود.
مختصات: ۰۶h ۰۰m ۰۰s٬ +۴۰° ۰۰′ ۰۰″
ارابه ران یا ممسک العنان یکی از صورتهای فلکی یا پیکرهای آسمانی است.
در بالای سر پیکر آسمانی گاو، چند ضلعی بزرگی به نام ارابه ران (Auriga) قرار دارد. درخشان ترین ستارهٔ این پیکر آسمانی، بزبان (عیوق، Capella) است که ششمین ستارهٔ درخشان آسمان می باشد. عیوق در ادبیات فارسی استعاره از بلندای آسمان و کمال است. ستاره ای که از نظر رنگ شبیه به خورشید، ولی در حقیقت بسیار بزرگ تر از آن است و بر بازوی راست ارابه ران قرار دارد. بعد از این ستاره، از نظر درخشش، ستارهٔ منکب العنان، در شانهٔ ارابه ران است. جنوبی ترین ستارهٔ این چند ضلعی، متعلق به صورت فلکی گاو است.
در مرکز این پیکر، چندین خوشهٔ باز و کم نور (m38,m36) قرار دارند که با چشم غیر مسلح قابل رویت اند. ارابه ران، همیشه افساری در دست و یک بز و دو بزغاله به همراه دارد. در یکی از داستان ها، ارابه ران همان هفستوس، پسر لنگ زئوس و هرا است. هفستوس، خدای آتش و حامی هنرمندانی بود که با فلز و آهن کار می کردند. او، به دلیل اینکه پیمودن مسافتهای طولانی با پای لنگ برایش دشوار بود، ارابه را اختراع کرد!
ارابه ران لیدر (به انگلیسی: Auriga Leader) یک کشتی است که طول آن ۱۹۹٫۹۹ متر (۶۵۶٫۱ فوت) می باشد. این کشتی در سال ۲۰۰۸ ساخته شد.
ارابه رانی (زبان یونانی: ἁρματοδρομία harmatodromia)یکی از محبوب ترین ورزش ها در یونان باستان، امپراتوری روم، و امپراتوری روم شرقی بود. این رقابت ورزشی هم برای سواران و هم برای اسب ها خطرناک بود چرا که مسابقات معمولاً منجر به جراحت های شدید و حتی مرگ می شد. با این حال این خطرها به علاقه و شوق تماشاچیان می افزود. تماشای مسابقات ارابه رانی برای زنان نیز آزاد بود. در شکل رومی مسابقات ارابه رانی، تیم های با گروه های مختلف اسپانسرهای مالیشان مشخص می شدند. مانند ورزشهای امروزی مثل فوتبال تماشاچیان معمولاً هوادار سرسخت یک تیم بودند و از نظر عاطفی به پیروزی یا شکست تیم هایشان وابسته بودند. گاه درگیری های خشن بین هواداران تیم های رقیب رو می داد. این درگیری ها گاهی مبدل به اموری سیاسی می شدند و با نظرات متقابل سیاسی یا دینی گره می خوردند. به همین دلیل بسیاری از امپراتوران روم و بیزانس کنترل تیم ها را در دست می گرفتند و سیاست مردانی را برای نظارت بر آن ها منسوب می کردند.
پس از سقوط روم از اهمیت این ورزش در جهان غرب کاسته شد. در امپراتوری روم شرقی تیم های ارابه رانی برای چند قرن به نقش سیاسی خود ادامه دادند. پس از شورش نیکا ورزش ارابه رانی به شکلی تدریجی اهمیت خود را از دست داد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارابه در دانشنامه آزاد پارسی

اَرّابِه (chariot)
اَرّابِه
وسیلۀ نقلیه ای باستانی با دو چرخ. مصریان، آشوریان، بابِلی ها، یونانیان، رومی ها، ساکنان قدیم بریتانیا، و دیگران هم در دوران جنگ و هم هنگام صلح از آن استفاده می کردند. در بناهای تاریخی و هنر باستان، انواع ارابه با کاربردهایی متفاوت ترسیم شده است. ارابۀ جنگی متداول ترین ارابه است که معمولاً دو اسب آن را می کشند. انواع دیگر آن را چهار اسب می کشیدند که پهلو به پهلو بسته می شدند. کوادریگا یا ارابه مسابقه ای و کوروس ترایامفالیس رومی ازجملۀ آن ها بودند. سرداران فاتح پس از پیروزی در جنگ، سوار بر این ارابه در رژه های نظامی شرکت می کردند. این ارابه دایره ای شکل و برخلاف اکثر ارابه ها، پشت بسته بود. طبق نوشته های یولیوس سِزار و تاکیتوس، اهالی بریتانیا در قرون اولِ قبل و بعد از میلاد در جنگ با رومی ها از ارابه استفاده می کردند. کامل ترین بقایای ارابه در بریتانیا، در لین سریگ باک، واقع در انگلسی ویلز، پیدا شده است، اما بسیاری از قطعات ارابه، همچون تشک محور و جای یراق یافت شده اند. طبق نقش هایی که بعدها در هنر یونانی جلوه گر شده، ارابه های قهرمانان داستان های هومر نسبتاً سبک بوده اند. ارابه های رومی ظاهراً سنگین تر بودند و ارابه های کشورهای شرقی از ارابه های رومی نیز سنگین تر بودند. گاهی به محور چرخ ارابه های جنگی داس وصل می کردند. نیز ← عرّاده

ارتباط محتوایی با ارابه

ارابه در جدول کلمات

ارابه
گاری
ارابه ران
گاریچی
ارابه و چهار چرخه
گاری

معنی ارابه به انگلیسی

cart (اسم)
چرخ ، دوچرخه ، گاری ، ارابه
wagon (اسم)
واگن ، ارابه ، بارکش
waggon (اسم)
واگن ، ارابه ، بارکش
chariot (اسم)
ارابه
quadriga (اسم)
ارابه ، ارابه چهار اسبه رومیان قدیم

معنی کلمه ارابه به عربی

ارابه
عربة

ارابه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Erfan.Zarandi ٠٠:٤١ - ١٣٩٨/٠٩/١٠
وسیله مانند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ارابه در جدول   • کارخانه تولیدی لوازم کودک ارابه قیصرآباد، تهران   • شرکت ارابه   • سیسمونی ارابه   • محصولات ارابه   • ارابه جنگی   • عرابه   • معنی ارابه   • مفهوم ارابه   • تعریف ارابه   • معرفی ارابه   • ارابه چیست   • ارابه یعنی چی   • ارابه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارابه
کلمه : ارابه
اشتباه تایپی : hvhfi
آوا : 'arrAbe
نقش : اسم
عکس ارابه : در گوگل


آیا معنی ارابه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )