انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1078 100 1

ارباب حلقه ها

ارباب حلقه ها در دانشنامه ویکی پدیا

ارباب حلقه ها
ارباب حلقه ها (به انگلیسی: The Lord of the Rings) رمانی به سبک خیال پردازی حماسی به قلم جی.آر.آر. تالکین نویسنده و زبان شناس انگلیسی است. این مجموعه داستان ادامهٔ اثر پیشین تالکین با نام هابیت است که در همین ژانر نوشته شده بود. این کتاب طی ۱۲ سال از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ که بیشتر آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده نگارش شده است. اگرچه این کتاب در بین خوانندگان به شکل یک سه گانه جا افتاده است، اما در ابتدا بنا بود این اثر جلد اول کتاب سیلماریلیون باشد که نویسنده به دلایل اقتصادی تصمیم به حذف جلد دوم گرفت و کتاب ارباب حلقه ها را در سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ در سه جلد منتشر کرد. از آن زمان تاکنون کتاب ارباب حلقه ها بارها تجدید چاپ شده و به زبان های زیادی ترجمه شده است. کتاب ارباب حلقه ها یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین کتاب های ادبیات در قرن ۲۱ به شمار می رود. این داستان در سال ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ میلادی در سه جلد - با عناوین یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه - به چاپ رسید. گروه لد زپلین نخستین گروه در عرصه موسیقی بود که برای خلق راک حماسی از بن مایه داستان ارباب حلقه ها در اشعارش استفاده می کرد.
یاران حلقه
دو برج
بازگشت پادشاه
تا امروز چند فیلم سینمایی و انیمیشن بر مبنای این داستان ساخته شده است که از میان آن ، فیلم های سه گانه ای به کارگردانی پیتر جکسون شاخص تر هستند. این فیلم ها در سال های ۲۰۰۱، ۲۰۰۲٬۲۰۰۳ به نمایش درآمدند.
عنوان این مجموعه به شخصیت منفی این داستان، سائرون اشاره دارد که قبلاً حلقهٔ یگانه را خلق کرده تا بر دیگر حلقه های قدرت تسلط داشته باشد و از آن ها به عنوان سلاحی برای فتح و تسلط بر سرزمین میانه استفاده کند. این داستان در سرزمینی خیالی به نام سرزمین میانی که در زبان الفی به نام آردا شناخته می شود در جریان است. از شخصیت های معروف داستان می توان به آراگورن و سائورون اشاره کرد. آراگورن پسر آراتورن که از نژاد نومه نور است، وارث پادشاهی فراموش شده الندیل و ایزیلدور در سرزمین میانه است. آراگورن پس از نابود شدن سائرون به عنوان پادشاه اله سار تاج گذاری کرد و صلح را به ارمغان آورد. ارباب تاریکی یا سائرون شخصیت منفی اصلی اثر است و کسی است که حلقهٔ یکتا را برای کنترل نوزده حلقهٔ دیگر قدرت ساخته است و از همین رو «ارباب حلقه ها» خوانده می شود. سائورون خود یکی از خدمت گزاران ارباب تاریکی قبلی - مورگوت (ملکور) - بوده که از شخصیت های مهم کتاب دیگر تالکین - سیلماریلیون - است. کتاب سیلماریون سرآغازی بر تاریخ و چگونگی ساخت سرزمین میانی محسوب می شود.
ارباب حلقه ها جزو آن دسته از آثار قرن بیستم و مدرنی است که به هر دلیل مورد کژفهمی پژوهشگران ادبیات قرار گرفته است. مایکل دراوت و هیلاری وین ادعا کرده اند که «علت اصلی اینکه منتقدان مدرنیست و پسامدرنیست ارباب حلقه ها را طرد می کنند این است که آنان سطح نوشتار جملات تالکین را پایین تر از بسیاری از هم عصرانش می دانند. آثار تالکین و نقد آن ها کمتر از آن چیزی که باید، در حلقهٔ نقد ادبی نخبگان تأثیرگذار خواهد بود، مگر آنکه در پژوهش های آتیِ معطوف به آثار تالکین مسئلهٔ سبک به طور کامل موردتوجه قرار بگیرد». خود دراوت در مقاله ای جدیدتر با عنوان «سبک نوشتاری تالکین» (Tolkien’s Prose Style) قدمی در راستای چنین پروژه هایی برداشته است و کتاب شیپی و رزبری (و همچنین مقالهٔ اِرسِلا لِگووین) تلاش های ارزشمندی در همین راستا به شمار می روند.
عکس ارباب حلقه ها
ارباب حلقه ها نام اثر جی .آر.آر. تالکین است. ارباب حلقه ها: یاران حلقه (کتاب)، اولین کتاب از سه گانه ارباب حلقه ها.
ارباب حلقه ها: دو برج (کتاب)، دومین کتاب از سه گانه ارباب حلقه ها.
ارباب حلقه ها: بازگشت شاه (کتاب)، سومین کتاب از سه گانه ارباب حلقه ها.
ارباب حلقه ها (فیلم سه گانه) به کارگردانی پیتر جکسون. ارباب حلقه ها: یاران حلقه (فیلم) به کارگردانی پیتر جکسون.
ارباب حلقه ها: دو برج (فیلم) به کارگردانی پیتر جکسون.
ارباب حلقه ها: بازگشت شاه (فیلم) به کارگردانی پیتر جکسون.
ارباب حلقه ها (فیلم ۱۹۷۸) فیلم پویانمایی ارباب حلقه ها به کارگردانی رالف بکشی.
ارباب حلقه ها (فیلم ۱۹۸۰) فیلم پویانمایی ارباب حلقه ها به کارگردانی رانکین/باس.
«ارباب حلقه ها» (انگلیسی: The Lord of the Rings) فیلمی در ژانر فانتزی است که در سال ۱۹۷۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جان هارت و آنتونی دنیلز اشاره کرد.
۱۵ نوامبر ۱۹۷۸ (۱۹۷۸-11-۱۵)
ارباب حلقه ها (به انگلیسی The Lord of the rings همچنین شناخته شده با عنوان The Lord of the Rings: The Motion Picture Trilogy) نام یک مجموعه فیلم است که پیتر جکسون کارگردانی شان کرده است. این فیلم ها بر اساس رمان ارباب حلقه ها نوشته ی جان رونالد روئل تالکین ساخته شده اند. مجموعه ی ارباب حلقه ها شاملِ سه فیلم است: ارباب حلقه ها: یاران حلقه (۲۰۰۱)، ارباب حلقه ها: دو برج (۲۰۰۲) و ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه (فیلم) (۲۰۰۳). پخش کننده ی فیلم هم شرکت نیو لاین سینما است.
پیتر جکسون
باری ام آزبرن
فرن والش
تیم سندرز(یاران حلقه)
ارباب حلقه ها آنلاین: سایه آنگمار (به انگلیسی: The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar) یک بازی رایانه ای منتشر شده توسط شرکت های توربین، میدوی گیمز، کدمسترز است. این بازی در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۰۷ عرضه شده و سازنده آن توربین است.
ارباب حلقه ها آنلاین: معادن موریا (به انگلیسی: The Lord of the Rings Online: Mines of Moria) یک بازی رایانه ای منتشر نشده توسط شرکت وارنر بروس اینتراکتیو اینترتینمنت است. این بازی در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۰۸ عرضه شده است و سازنده آن هداسترانگ گیمز است.
ارباب حلقه ها: بازگشت شاه (به انگلیسی: The Lord of the Rings: The Return of the King) یک بازی ویدئویی منتشر شده توسط شرکت الکترونیک آرتز است. این بازی در تاریخ
NA ۳۱ اکتبر، ۲۰۰۳
عرضه شده و سازنده آن ای ای ردوود شورز است.
«ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه» (انگلیسی: The Return of the King) سومین و آخرین کتاب از سری ارباب حلقه ها است که توسط جان رونالد روئل تالکین نگاشته شد. از روی این کتاب فیلم بازگشت پادشاه ساخته شد.
ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه (به انگلیسی: The Lord of the Rings: The Return of the King) فیلم سینمایی در ژانر فانتزی به کارگردانی پیتر جکسون است. این فیلم بر اساس جلد سوم رمانی با همین نام نوشته جی. آر. آر تالکین در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است. این فیلم پس از دو سری اول این سه گانه با نام های ارباب حلقه ها:یاران حلقه و ارباب حلقه ها: دو برج است. این فیلم در مجموع توانست ۱۱ جایزه اسکار را از آن خود کند و با فروش ۱٫۱ میلیارد دلاری خود ششمین فیلم پر فروش تاریخ سینمای جهان تا سال ۲۰۰۳ شود.این فیلم همچنین بالاترین فروش در بین فیلم های ارباب حلقه ها داشت و پرفروش ترین فیلم سال شد ..
کتابجی. آر. آر. تالکین
بریتانیا۱۶ دسامبر ۲۰۰۳آمریکا۱۷ دسامبر ۲۰۰۳
این فیلم در ۱۱ رشته در اسکار نامزد گردید که توانست همه آنها را برنده شود. ولی بازیگری این فیلم تا حدی ضعیف بود و بعلت عدم داشتن بازیگران مشهور در هیچکدام از رشته های بازیگری نقش اول و مکمل مرد و زن نامزدی نداشت. جکسون دلیل آن را عدم همراهی بازیگران بزرگ و کمپانی های بزرگ هالیوودی عنوان کرده است.
ارباب حلقه ها: پیروزی (به انگلیسی: The Lord of the Rings Conquest) یا به اختصار LOTR: Conquest، یک بازی ویدئویی به سبک اکشن از مجموعه ارباب حلقه ها است که توسط Pandemic Studios توسعه یافته و در سال ۲۰۰۹ به وسیلهٔ شرکت الکترونیک آرتس برای پلی استیشن ۳، مایکروسافت ویندوز، اکس باکس ۳۶۰ و نینتندو دی اس منتشر شده است.
PAL ۹ ژانویه، ۲۰۰۹
در این بازی برای اولین بار می توان با نیروهای شر نیز به مبارزه پرداخت. تعداد مراحل گروه خیر ۸ عدد و برای نیروهای شر ۷ عدد است. برای باز کردن مراحل نیروهای شر ابتدا باید مراحل نیروهای خیر را کاملاً تمام کرد. در مراحل نیروهای خوب، بازی تقریباً بر پایهٔ داستان اصلی قرار گرفته است به غیر از بعضی موارد که شامل: بازیکن ابتدا در Helm's Deep به جنگ می پردازد و سپس در آیزنگارد و بعد به مرحله معادن موریا می رود.
در مراحل نیروهای شر، بازی از جایی آغاز می شود که بازیکن باید با یک نازگول به سراغ فرودو برود و حلقه را از او بگیرد، سپس زمان را به عقب برگشته و تمامی قهرمانان سائورون را زنده می کند و ...
در این بازی به غیر از مراحل اصلی بسته به نقشه انتخابی، ۴ مأموریت مختلف وجود دارد.
ارباب حلقه ها: تاکتیک (به انگلیسی: The Lord of the Rings: Tactics) یک بازی ویدئویی منتشر شده توسط شرکت الکترونیک آرتز است. این بازی در تاریخ ۸ نوامبر ۲۰۰۵ عرضه شده و سازنده آن الکترونیک آرتز است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارباب حلقه ها در دانشنامه آزاد پارسی

اَرباب حَلقِه ها (The Lord of the Rings)
اَرباب حَلقِه ها
رمانی سه جلدی از جِی آر آر تالکین که در ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ انتشار یافت. داستان این رمان در سرزمین افسانه ای میدل ارث (زمین میانی) که مملّو از مخلوقات سحرآمیز، آدمک ها و کوتوله هاست اتفاق می افتد. این اثر که یکی از پرفروش ترین رمان ها در سطح جهانی بود، در دهۀ ۱۹۶۰ به محور سبک جدیدی تبدیل شد. موفقیت این اثر به محبوبیت و معروفیت رمان های فانتزی کمک کرد. فیلمی که از روی رمان ارباب حلقه ها تهیه شده است، یکی از پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینماست.

نقل قول های ارباب حلقه ها

ارباب حلقه ها رمانی به سبک خیال پردازی حماسی به قلم ج. ر. ر. تالکین نویسنده، زبان شناس و استاد دانشگاه آکسفورد است. این داستان ادامه ای بر اثر پیشین تالکین با نام هابیت است که داستانی فانتزی است. این کتاب طی ۱۲ سال از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ که بیشتر آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده نگارش شده است.
• «شنیدن بعضی چیزها وقتی دنیا در تاریکی فرو رفته بدیمن است. - تام بامبادیل»
• «تصمیم گرفتن دست خودمان نیست. تنها چیزی که باید درباره اش تصمیم بگیریم این است که با روزگاری که نصیب ما شده است، چه بکنیم. - گندالف»
• «خائن ممکن است خود را رسوا کند و منشا خیری شود که خود نمی خواهد. - گندالف»
• «زیاد مشتاق نباش که به خاطر ترس از امنیت به اسم عدالت مردم را به مرگ محکوم کنی. حتی خردمند هم نمی تواند فرجام کار را ببیند. - گندالف»
• «همیشه پس از یک شکست و وقفه سایه شکل دیگری به خود می گیرد و دوباره گسترش پیدا می کند. - گندالف»
• «کسی که چیزی را می شکند تا دریابد آن چیز چیست پای را از طریقه حکمت بیرون نهاده است! - گندالف»
• «بی ایمان است آن کس که وقتی جاده تاریک می شود سخن از وداع پیش بکشد. - گیملی»
• «گفته اند برای رایزنی پیش الفها نروید چون آنها هم می گویند نه هم می گویند بله! - فرودو»
• «افسوس بر همه ما! بر همه آنها که در این روزگار پسین پا به عرصه گیتی می گذارند. زیرا اسم این روزگار چنین است: یافتن و از کف دادن. - لگولاس»
• «همه در طول زندگیشون توی چنین موقعیت هایی قرار می گیرن؛ ولی تصمیمش با ما نیست، تنها تصمیمی که ما می تونیم بگیریم اینه که از زمانمون درست استفاده کنیم... در این دنیا نیروهای دیگه ای هم به غیر از نیروهای شیطانی وجود داره... به خاطر همین بود که ¨بیلبو¨ تونست حلقه رو پیدا کنه، که در این صورت "قسمت" بود که حلقه به دست تو برسه. این فکر دلگرم کننده ست. گندالف»
• تالکین، جان رونالد روئل. . ترجمهٔ رضا علیزاده. تهران: روزنه، ۱۳۸۶، ISBN 964-334-266-2. ‏ -> ارباب حلقه ها
• «سخن روز». وب گاه آردا. بازبینی شده در ‏‏۲۷ فوریه ۲۰۱۴. 

ارتباط محتوایی با ارباب حلقه ها

ارباب حلقه ها را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

Mntf ١٢:١٤ - ١٣٩٦/١٠/٢٨
رمان تخیلی تالکین
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ارباب حلقه ها   • مفهوم ارباب حلقه ها   • تعریف ارباب حلقه ها   • معرفی ارباب حلقه ها   • ارباب حلقه ها چیست   • ارباب حلقه ها یعنی چی   • ارباب حلقه ها یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارباب حلقه ها
کلمه : ارباب حلقه ها
اشتباه تایپی : hvfhf pgri ih
عکس ارباب حلقه ها : در گوگل


آیا معنی ارباب حلقه ها مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )