انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1028 100 1

ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشنامه ویکی پدیا

ارتش جمهوری اسلامی ایران
عکس ارتش جمهوری اسلامی ایران
درجه های نظامی قدیم ایران
درجه های ارتش افغانستان
درجه های سپاه پاسداران
درجه های نیروی انتظامی
تا پیش از انقلاب اسلامی ایران، درجه ارتشبدی، معادل دریابد در نیروی دریایی بوده است. ترتیب درجات ژاندارمری کل کشور مانند درجات نیروی زمینی است به استثناء سرباز و سرباز یکم که در ژاندارمری، ژاندارم یکم نامیده می شود. برای ژنرال در فارسی القابی چون تیمسار، امیر، سردار و ژنرال کاربرد دارند که البته در پیش از انقلاب از ] و بعد از انقلاب از سردار (برای سپاه) و امیر (برای ارتش) استفاده می شود. فرمانده کل ارتش در پیش از انقلاب ارتشتار بود که پس از انقلاب به فرمانده کل قوا تغییر کرد.
بنا بر بند ب - ماده ۳۲ قانون استخدام نیروهای مسلح مصوبه ۲۹ آبان ۱۳۵۸ حداقل مدت توقف در درجات سربازی تا ستوانیار یکمی به شرح زیر بود:
در دورهٔ پادشاهی پهلوی با برپایی فرهنگستان زبان فارسی نام های درجه های ارتشی نیز دیگرگون شد. پس از تشکیل قشون متحدالشکل به سال ۱۳۰۰، درجات و مناصب سابق لغو و درجات جدید به این شرح تعیین گردید:
برای نخستین بار در مهر ماه ۱۳۳۰ تأسیس و عهده دار تعلیم و تربیت افسران جز تا رده فرماندهی گروهان و درجه داران تا رده فرماندهی دسته در فنون تخصصی دژبان تشکیل شد. در اواخر سال ۱۳۳۲ ستاد ارتش طی بخشنامه ای، دژبان را یک رسته مستقل و جداگانه به کلیه یگان های ارتش معرفی کرد. برخی از وظایف دژبان در سربازخانه ها - در سطح شهر - حمایت از افراد نظامی، دستگیری غایبین و فراری ها تعیین شد.
مرکز آموزش دژبان آجا در منطقه کهریزک واقع شده که تنها مرکز آموزش این یگان است. فرمانده پادگان کهریزک در حال حاضر از مورخه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ سرهنگ حسین صابری و جانشین او سرهنگ توپخانه ابراهیم آئین پرست است. این نیرو در زمان وقوع جنگ، وظیفه پشتیبانی جبهه و نگهداری از اسیران را بر عهده دارد. در ضمن حفاظت از مکان هایی چون بهشت زهرا و کاخ سعدآباد نیز بر عهده یگان تشریفات این نیرو است. مقر اصلی این نیرو نیز در خیابان فاطمی واقع شده است.
در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵، سرتیپ دوم سید محمدرضا حسینی به عنوان فرمانده جدید دژبان کل ارتش منصوب شد. جانشین وی سرهنگ ستاد غلامرضا عرفانی راد معرفی شده است.
دژاجا تقریباً ظاهر و پیکرهٔ ارتش جمهوری اسلامی ایران است و بیشترین نظم در ارگان های ارتش بر عهده دژآجا می باشد. زندان تاریخی جمشیدیه یا زندان شماره ۳۶ هم در داخل پادگان این یگان است. این زندان قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران یک زندان سیاسی بود. ایت الله سیدعلی خامنه ای، امیرعباس هویدا و نعمت الله نصیری از زندانیان این زندان بوده اند. این زندان پس از انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی، باز هم به یک زندان سیاسی تبدیل شد که هیچ اطلاعاتی از داخل این زندان به بیرون درز نکرده است. زندان نظام یا زندان حشمتیه هم از زندان های تحت کنترل این یگان ارتش است. مکان فعلی این زندان در کهریزک واقع در بین پادگان ابوذر غفاری و مرکز آموزش دژاجا است. دژاجا زیر مجموعه ستاد مشترک ارتش است.
رسته های ارتش جمهوری اسلامی ایران به هر یک از واحدهای تخصصی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفته می شود که اعضای آن در یک زمینه خاص فعالیت می کنند. معمولاً نشانی بر روی یقه همه نظامی ها (کارکنان نیروی انتظامی، ارتش، سپاه و ...) دوخته می شود که نشانگر رسته محل فعالیت آن فرد است.
رسته های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
رسته های نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ سانحه هوایی در اطراف فرودگاه فتح کرج رخ داد و یک فروند بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش جمهوری اسلامی ایران که از بیشکک قرقیزستان عازم فرودگاه پیام کرج بود، به اشتباه در فرودگاه فتح به زمین نشست . مسئولان می گویند علت وقوع این سانحه این بوده که زمان ورود به باند فرودگاه فتح، خلبان نتوانسته هواپیما را کنترل کند و در انتهای باند از مسیر خارج شده و سپس دیواره فرودگاه و پس از آن به شهرک مسکونی برخورد کرده است.
پرواز ۱۷۱ هواپیمایی ساها
بوئینگ ۷۰۷
این هواپیما دارای ۱۵ نفر خدمه بوده و در حال حمل گوشت از کشور قرقیزستان به ایران بوده است. در این حادثه، به استثنای یک نفر همگی سرنشینان جان خود را از دست دادند. نام یک زن نیز در میان کشته شدگان این پرواز دیده می شود. هدایت این پرواز برعهده سرتیپ خلبان غفور قجاوند بود.
این هواپیما پیش از انتقال به ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای هواپیمایی ساها پرواز مسافری انجام می داد که پس از مشکلی که در اهواز پیدا کرد برای ۵ سال زمین گیر بود و پس از آن در سال ۱۳۹۳ به خدمت نیروی هوایی درآمد. این هواپیما سال ۱۹۷۶ به ناوگان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران پیوسته بود و در لحظهٔ سقوط ۴۲ سال از سن آن می گذشت. شرکت صنایع هواپیمایی ایران (صها) کار تعمیر اساسی آن را در سال ۲۰۱۴ آغاز و در سال ۲۰۱۶ به پایان رساند و پس از آن این هواپیما با شماره ثبت کشوری EP-CPP تحویل نیروی هوایی ارتش شد تا اقدام به حمل پرسنل و بار بین پایگاه های ارتش کند. این هواپیما در لیست AOC هواپیمایی ساها نیست.
این هواپیما در صبح روز ۲۴ دی ماه ۱۳۹۷ در حالی که به سمت فرودگاه پیام کرج در حال پرواز بود، در فرودگاه فتح (متعلق به سپاه) که تنها چند کیلومتر با فرودگاه پیام فاصله دارد، اشتباهاً به زمین نشست که به دلیل کوتاهی طول باند فرودگاه فتح خلبان قادر به کنترل و توقف وسیله پروازی نشد و پس از خروج از باند و برخورد با دیوار انتهای باند، با یک واحد مسکونی در شهرک زیبادشت فردیس متوقف شد و پس از چند دقیقه منفجر گردید.
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران بالاترین سمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران است که به نیابت از فرماندهی کل قوا بر نیروهای چهارگانهٔ ارتش فرماندهی می کند. این سمت تا اواخر شهریور ۱۳۷۷ وجود نداشته است و تا آن زمان رئیس ستاد مشترک ارتش بلندپایه ترین مقام ارتشی بود.
فهرست فرماندهان ارتش ایران
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
در مهر ماه ۱۳۷۷ سید علی خامنه ای، با این اعتقاد که ارتش باید فرماندهی متمرکز و مستقلی داشته باشد، علی شهبازی (رئیس وقت ستاد مشترک ارتش) را به عنوان نخستین فرمانده کل ارتش ایران منصوب کرد.
مراکز آموزش نزاجا، مراکزی هستند که به امر آموزش نخستین سربازان، درجه داران و افسران وظیفه می پردازند. البته به جز مراکز زیر (که به صورت عمده عهده دار آموزش کارکنان وظیفه هستند)، در بسیاری از تیپ ها و لشگرهای رزمی نیز سربازان وظیفه تحت آموزش قرار دارند.
مرکز آموزش سربازی ۰۱ شهدای وظیفه نیروی زمینی ارتش، تهران، تهران
مرکز آموزش سربازی ۰۲ شهید ستوان یکم وظیفه عبدالحمید انشایی، تهران، تهران
مرکز آموزش سربازی ۰۳ شهید سرلشکر شعبان برخورداری، عجب شیر، آذربایجان شرقی
مرکز آموزش سربازی ۰۴ امام رضا علیه السلام، بیرجند، خراسان جنوبی
مرکز آموزش سربازی ۰۵ شهید سرلشکر علیرضا اشرف گنجوی، کرمان، کرمان
مرکز آموزش ۰۶ درجه داری جوادالائمه تهران، تهران
مرکز آموزش سربازی ۰۷ شهید سرلشکر سیدقنبر ترابی، کازرون، فارس
مرکز آموزش سربازی ۰۸ شهید ابراهیم نوری، خاش، سیستان و بلوچستانچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از نیروی های نظامی ایران.
• «سپاه باید پشت مردم باشد. اصل مردمند. ارتش هم باید پشت مردم باشد. ارتش وسپاه باید بگویند: جانم فدای مردم. اگر بگوید جانم فدای رهبر انحراف است. اصل مردمند. رهبر هم جانش فدای مردم است. ما همه برای مردمیم. سپاه باید از حقوق مردم دفاع کند. پشتیبان مردم باشد. اگر بگوید جانم فدای رهبر که این می شود همان زمان شاه. پس مردم برای چی انقلاب کردند؟» ، صحیفه نور، جلد ۳، پاراگراف ۱۳۲. -> سید روح الله خمینی
• «من تا آخر پشتیبان ارتش و سپاه و بسیج خواهم بود و تضعیف آنان را حرام می دانم. من به عنوان فرمانده کل قوا به مسئولین و تصمیم گیرندگان نیز دستور می دهم که در هیچ شرایطی از تقویت نیروهای مسلح و بالابردن آموزشهای عقیدتی و نظامی و توسعه تخصصهای لازم و خصوصا حرکت به طرف خودکفایی نظامی غفلت نکنند.» -> سید روح الله خمینی

ارتباط محتوایی با ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ارتش جمهوری اسلامی ایران   • مفهوم ارتش جمهوری اسلامی ایران   • تعریف ارتش جمهوری اسلامی ایران   • معرفی ارتش جمهوری اسلامی ایران   • ارتش جمهوری اسلامی ایران چیست   • ارتش جمهوری اسلامی ایران یعنی چی   • ارتش جمهوری اسلامی ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارتش جمهوری اسلامی ایران
کلمه : ارتش جمهوری اسلامی ایران
اشتباه تایپی : hvja [li,vd hsghld hdvhk
عکس ارتش جمهوری اسلامی ایران : در گوگل


آیا معنی ارتش جمهوری اسلامی ایران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )