برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1219 100 1

ارتش سرخ

ارتش سرخ در دانشنامه ویکی پدیا

ارتش سرخ
عکس ارتش سرخ
ارتش سرخ (ابهام زدایی)
ارتش سرخ می تواند با یکی از نام های زیر در پیوند باشد.
ارتش سرخ، نیروی نظامی مجهزی در اتحاد جماهیر شوروی بود که به دست بلشویک ها در جنگ های داخلی روسیه در سال ۱۹۱۸ بنیاد نهاده و سازماندهی شد.
ارتش سرخ ژاپن، نام یک سازمان پنهانی ژاپنی دارای ایدئولوژی انقلابی بود.
ارتش سرخ: پارتیزان ها، یک بازی ویدئویی است که توسط شرکت وولیشن ساخته شده است.
ارتش سرخ (فوتبال)، یک تیم محلی فوتبال برای هواداران منچستریونایتد است.
فراکسیون ارتش سرخ، یکی از خشن ترین و شاخص ترین گروه های چپ گرا در آلمان پس از جنگ جهانی دوم بود.
ارتش سرخ، یکی از لقب های بکار رفته در رسانه ها برای باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران است.
ارتش سرخ (به انگلیسی: Red Army) نام یک تشکیلات هولیگانی است که هواداران باشگاه فوتبال منچستریونایتد در آن عضویت دارند. این گروه بیشتر در دهه های ۷۰ . ۸۰ میلادی فعالیت داشت.
«ارتش سرخ» (انگلیسی: Red Army (film)) فیلمی در ژانر مستند است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
۱۶ مه ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-05-۱۶) (Cannes Film Festival)
ارتش سرخ: پارتیزان ها (به انگلیسی: Red Faction: Guerrilla) یک بازی ویدئویی تیراندازی سوم شخص جهان آزاد است که توسط شرکت وولیشن ساخته و توسط تی اچ کیو منتشر شده است. بازی در ژوئن ۲۰۰۹ برای ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ و در سپتامبر ۲۰۰۹ برای ویندوز منتشر گردید. پارتیزان ها نسخهٔ سوم از سری ارتش سرخ است.
وبگاه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتش سرخ در دانشنامه آزاد پارسی

ارتش سرخ (Red Army)
ارتش شوروی تا ۱۹۴۶؛ بعدها به «ارتش شوروی» معروف شد. ارتش سرخ را لئون تروتسکی انقلابی پایه ریزی کرد و آن را از گسترش گاردهای سرخ، داوطلبان پیش گام در انقلاب بلشویکی، تشکیل داد. نام این ارتش را نیز از پرچم سیاسی خود، معروف به پرچم سرخ، گرفت. ارتش سرخ در اوج قدرتش، در جنگ جهانی دوم، حدود ۱۲میلیون نیرو متشکل از زن و مرد داشت. ارتشی انقلابی که در ۱۹۴۹ به کمونیست های تحت رهبری مائو تسه تونگ در کسب قدرت در چین یاری رساند نیز در میان عموم به ارتش سرخ معروف بود. ارتش سرخ در مبارزات نخستین خود کارآیی لازم را نداشت و متحمل شکست هایی تحقیرآمیز، به ویژه در جنگ شوروی و لهستان در ۱۹۲۰، شد. نظم و ترتیب، تجهیزات، و کارایی عمومی ارتش در اواخر دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ بهبود یافت؛ اگرچه فرماندهی ارتش درنتیجۀ پاکسازی سیاسی مخالفان استالین در ۱۹۳۷ و ۱۹۳۸ به شدت تضعیف شد. در «جنگ زمستانی» فنلاند از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۰ کمبودها و نواقص ارتش سرخ کاملاً مشخص شد و آن هنگامی بود که ارتش کوچک، سرسخت، و پرتحرک فنلاند در اوایل جنگ به پیروزی هایی در برابر نیروی مهاجم شوروی دست یافت. همچنین در مراحل نخستِ حملۀ آلمان نازی به روسیه در ۱۹۴۱، معروف به «جنگ کبیر میهنی»، ارتش سرخ به عقب رانده شد و تلفات انسانی و مادی سنگینی داد. اما نیروی انسانی عظیمی که در اختیار داشت و افزایش تولید تانک و توپ آن را قادر کرد که ابتدا از پیشروی قوای نازی، به ویژه در محاصرۀ استالینگراد و لنینگراد، جلوگیری کند، سپس آنان را از شرق اروپا عقب براند.

ارتباط محتوایی با ارتش سرخ

ارتش سرخ را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ارتش سرخ   • مفهوم ارتش سرخ   • تعریف ارتش سرخ   • معرفی ارتش سرخ   • ارتش سرخ چیست   • ارتش سرخ یعنی چی   • ارتش سرخ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارتش سرخ
کلمه : ارتش سرخ
اشتباه تایپی : hvja svo
عکس ارتش سرخ : در گوگل

آیا معنی ارتش سرخ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )