انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 954 100 1

ارتش

/'arteS/

مترادف ارتش: جند، جیش، خیل، سپاه، فوج، قشون، گند، لشکر، نظام

معنی ارتش در لغت نامه دهخدا

ارتش. [ اَ ت ِ ] (اِ) لغتی که در این ایام به مجموع سپاهیان مملکت داده اند . رجوع به ارتشتار و ارتیشدار شود.

ارتش. [ اَت َ ] (اِخ ) رودیست در جنوب کیماک. (حدود العالم ).

معنی ارتش به فارسی

ارتش
قشون، قوای نظامی، مجموع سپاهیان یک کشور
( اسم ) مجموع سپاهیان و قوای نظامی یک کشور توضیح این کلمه بدین صورت اصالت ندارد و بصورت نادرستی از لغت پهلوی ( ارتیشتر ) و معنی آن لفظا ( به گردونه ایستاده ) و توسعا جنگاوری که با گردونه به کار زار میرود میباشد استخراج شده است و درست آن بود که ( ارتشتار ) بمعنی مفرد و جمع آن ارتشتاران بکار میرفت یا ارتشتاران را بصورت اسم جمع بکار میبردند .
رودیست در جنوب کیماک
[army] [علوم نظامی] سازمان نظامی کل یک کشور
[stratocracy] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] نظامی سیاسی که در آن نیروهای مسلح به مدت طولانی زمام حکومت را در دست دارند و این امر به یک سنت سیاسی تبدیل شده است

معنی ارتش در فرهنگ معین

ارتش
(اَ تِ) (اِ.) نیروهای نظامی یک کشور.

معنی ارتش در فرهنگ فارسی عمید

ارتش
۱. مجموع نیروهای نظامی یک کشور.
۲. بخشی از نیروی نظامی بعضی از کشورها.
حکومتی که در آن نظامیان قدرت را در دست دارند، میلیتارسم.

ارتش در دانشنامه ویکی پدیا

ارتش
ارتش ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ارتش (فیلم ۱۹۴۴)
ارتش (فیلم ۱۹۹۶)
«ارتش» (انگلیسی: Army (1944 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۴۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به چیشو ریو و کینویو تاناکا اشاره کرد.
«ارتش» (هندی: आर्मी) یک فیلم در سبک کمدی-درام است که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به سری دوی و شاهرخ خان اشاره کرد.
ارتش ۵۰ سنتی ((چینی): 五毛党; pinyin: Wǔmáo Dǎng) به گروهی از صحنه سازان دولتی گفته می شود که بصورت جمعی به عنوان مفسران اینترنت برای دولت چین عمل می کنند.
نقش اصلی آنها ارسال نظر مساعد نسبت به سیاست های دولت جمهوری خلق چین و هدایت نظر وافکار عمومی با گذاشتن این نظرات و پیام های مختلف در صفحات اینترنت است.
ارتش آباد نام یکی از روستاهای استان قزوین می باشد. این روستا در شهرستان آوج، خرقان شرقی، و ۲۰ کیلو متری کلنجین واقع شده است.
ارتش آرژانتین (به انگلیسی: Armed Forces of the Argentine Republic)
رئیس جمهور آرژانتین رئیس کل قوای نظامی کشور آرژانتین است، و ارتش این کشور تحت نظارت وزارت دفاع قرار دارد.
دستگاه ارتش آرژانتین از لحاظ تاریخی یکی از مجهزترین ارتشها در منطقه بوده است (مثلاً، جنگنده های جت پیشرفته خود را از اوایل دهه ۱۹۵۰ توسعه و ارتقاء داده است)، اما در مقایسه با دیگر ارتشهای منطقه ای با هزینه های کمرشکنی مواجه شده است.
سن مجاز برای خدمت وظیفه سربازی ۱۸ سال است؛ در این کشور خدمت وظیفه اجباری نبوده و فعلاً هم هیچگونه فراخوانی به خدمت وجود ندارد.
ارتش مرکب از نیروی زمینی، نیروی دریایی، و نیروی هوایی می باشد. مناطق آبی آرژانتین توسط یک وزارت خانه جداگانه (وزارت کشور) کنترل می شود که به وسیله اداره دریانوردی آرژانتین محافظت می شود، و مرزهای زمینی به وسیله ژاندارمری کشور پاسداری می گردد؛ اما هر دو شاخه مزبور تحت نظارت وزارت دفاع قرار گرفته اند. آنها عمدتاً به امر گشت زنی علیه جنایت سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر، و نیز عملیاتهای نجات شهروندان در هنگام اضطراری می پردازند.
نیروهای مسلح آرژانتین فعلاً در حال اجرای عملیاتهای مهم در هائیتی و قبرس بر طبق چارچوب تعیین شده سازمان ملل می باشند.
ارتش آزاد سوریه (به عربی: الجیش السوری الحر) یکی از اصلی ترین گروه های مبارز مسلح در سوریه است که بر ضد وفادارن به اسد می جنگد. این ارتش متشکل از افسران و سربازان جدا شده از ارتش سوریه ونیروهای مردمی است و از مهم ترین بازیگران خیزش سوریه به شمار می رود.
هفت یا هشت افسر جداشده از ارتش سوریه بیانیه اعلام موجودیت ارتش آزاد را در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۱ منتشر کرد. این گروه «هر نیروی امنیتی که به غیرنظامیان حمله می کند» را دشمن خود اعلام کرده و هدف خود را نابودی نظام حاکم اعلام کرده است. حدود ۹۰ درصد اعضای ارتش ازاد از مسلمانان سنی هستند و اقلیتی از علویان و تعدادی از دروزها نیز در صفوف آن قرار دارند. ۱۵ درصد یگان های ارتش آزاد کرد و بقیه عرب هستند. یک گروه فلسطینی مستقر در اردوگاه آوارگان یرموک نیز خود را بخشی از ارتش آزاد خوانده است.
ریاست ستاد مشترک ارتش آزاد از فوریه ۲۰۱۴ به عهده عبدالله البشیر است. ارتش آزاد در شورای عالی نظامی سوریه با تعدادی از گروه های اسلام گرای میانه رو همکاری می کند و یگان های آن در مناطق کردنشین با همکاری یگان های مدافع خلق کرد و شورای نظامی سریانی با داعش می جنگند. در ابتدای جنگ داخلی سوریه ارتش ازاد در مناطق مختلف کشور حضور داشت اما در سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ درگیر جنگ با گروه های اسلامگرا شده و در مناطق شمالی کشور نیروهای اسلامگرا قدرت بیشتری پیدا کردند. در فوریه ۲۰۱۴ جبهه جنوبی ارتش آزاد با اتحاد ۵۸ یگان در جنوب کشور را تشکیل دادند و بر بیشتر مناطق استان درعا در جنوب دمشق مسلط شدند. علاوه بر پایگاه اصلی ارتش آزاد در جنوب، نیروهای ارتش آزاد در منطقه حما و حمص، حلب و ادلب نیز فعال هستند و همراه با یگان های مدافع خلق کرد در جنگ های ادامه دار کوبانی و تل ابیض علیه داعش شرکت کرده اند.
ارتش آزاد سوریه تحت حمایت ترکیه (عربی: الجيش الوطني السوري‎، ترکی استانبولی: Suriye Millî Ordusu) که به اختصار ت ف س ا (TF SA) نیز خوانده می شود ارتشی می باشد که از ۳۰ می ۲۰۱۷ با حمایت ترکیه فعالیت خود را در سوریه آغاز کرد. بیشتر اعضای این ارتش را اعراب و ترکمان های مخالف دولت بشار اسد که در شمال سوریه حاضرند تشکیل داده اند. اغلب فعالیت های این گروه در عملیات سپر فرات و همکاری با متحدان خود در شمال غربی سوریه می باشد.
ارتش آزاد عراق(به عربی:الجیش العراقی الحر) یکی از گروه های ستیزه جوی سنی است که در استان های غربی عراق -با اکثریت اهل سنت- تشکیل شده است. این گروه از حامیان عراقی شورشیان ارتش آزاد سوریه است که در جنگ داخلی سوریه می جنگند.
ارتش آزادی بخش بلوچستان یکی از گروهای مسلح مبارز در بلوچستان برای آزاد سازی کامل بلوچستان می باشد.
ارتش آزادی بخش جنوب (اسپانیایی: Ejercito liberador del Sur)، ارتشی است که به دست امیلیانو ساپاتا پس از این که فرانسیسکو مادرو دعوت به قیام مسلحانه و آغاز انقلاب مکزیک در سال ۱۹۱۰ میلادی (۱۲۸۸ خورشیدی) را اعلام کرد تشکیل شده بود. ساپاتا اغلب خود این ارتش را در نبرد همراهی و رهبری می کرد.
بعد از سرنگونی پورفیریو دیاس این ارتش که در آغاز با مادرو همکاری می کرد بر ضد او قیام کرد٬ چون مادرو نتوانسته بود خواستهای قیام جنوب که بیشتر پیرامون مالکیت زمین بود برآورده کنند. جنگ این ارتش تا زمان ونوستیانو کارآنسا ادامه داشت و با ترور ساپاتا در سال ۱۹۱۹ میلادی (۱۲۹۸ خورشیدی) به دست ارتش کارآنسا ، کم کم از هم پاشید.
سربازان ارتش آزادی بخش جنوب معروف به "ساپاتیستاس" (اسپانیایی: Zapatistas) بیشتر از دهقانان فقیری که دوست داشتند بیشتر وقت خود را به کار کردن بر روی زمینهای کشاورزی بپردازند تا از این راه بتوانند درآمدی داشته باشند تشکیل شده بود. به همین دلیل این سربازان بعد از چندین ماه خدمت به خانه های خود باز می گشتند تا ماه های باقیمانده سال را به کشاورزی بپردازند.
ارتش آزادی بخش جنوب در طول خدمات خود از ۴،۰۰۰ تا ۲۷،۰۰۰ نفر داشت، ساختار این ارتش بسیار سست و سیستم رتبه در آن محدود بود.
ارتش آزادی بخش خلق (به چینی: 中国人民解放军) ارتش ملی جمهوری خلق چین است که در ۱ اوت ۱۹۲۷ همزمان با قیام نانچانگ با نام «ارتش سرخ کارگران و دهقانان چینی» تشکیل شد و در سال ۱۹۴۹ با فتح سرزمین اصلی چین به حکومت جمهوری چین بر این سرزمین پایان داد.ارتش ازادی بخش خلق چین از لحاظ تجهیزات بعداز ارتش ایالات متحده امریکا و نیروهای مسلح روسیه سومین ارتش قدرتمند در جهان است و از لحاظ تعداد پرسنل و نیروهای نظامی در مکان اول قرار دارد.
ارتش آزادی بخش خلق از چهار بخش؛ نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی و سپاه پشتیبان توپخانه، تشکیل می شود. هرچند در قوانین چین خدمت سربازی اجباری است اما این قانون با توجه به تعداد زیاد داوطلبان فعالیت در ارتش هیچگاه اجرا نشده است.
ارتش آزادی بخش روسیه (به روسی: Русская освободительная армия یا کوتاه شده اش ROA) معروف به ارتش ولاسوف (به روسی: Власовская армия) نیرویی عمدتاً مشتکل از روس های تحت امر آلمان ها در جنگ جهانی دوم بود. فرماندهی این ارتش را آندری ولاسوف ژنرال پیشین ارتش سرخ به عهده داشت. در ۱۹۴۴ این ارتش با نام نیروهای مسلح کمیتهٔ آزادسازی مردمان روسیه (به روسی: Вооружённые силы Комитета освобождения народов России یا کوتاه شده اش ВС КОНР) شناخته می شد.
ولاسوف فرمانده ارتش، نیروی تخت فرمانش را از میان سربازان اسیر روس ضد کمونیسم و بازمانده های ارتش سفید فراهم آورده بود.
ارتش آزادیبخش فرانسه (به فرانسوی: Armée française de la Libération) در سال ۱۹۴۳ میلادی تأسیس شد. این ارتش نتیجه ادغام ارتش آفریقا و نیروهای وابسته به شارل دو گل است که در جنگهای تونس و ایتالیا شرکت کرده بود. این ارتش در سال ۱۹۴۴ فرانسه را دوباره تسخیر کرد و در سال ۱۹۴۵ برای بدست آوردن حق کاپیتولاسیون وارد آلمان شد و تا سال ۱۹۵۵ میلادی در این کشور باقی ماند.
ارتش آزادی بخش مردمی (اسپانیایی: Ejército Popular de Liberación) ; (EPL) یک گروه چریکی کلمبیایی بود که در سال ۱۹۶۷ ایجاد شد. اکثر اعضای این ارتش در سال ۱۹۹۱ حزب امید، صلح و آزادی را تشکیل دادند، ولی یک جناح مخالف، به رهبری مگاتئو، همچنان راه این ارتش را ادامه داد. در سال ۲۰۱۵ ویکتور رامون ناوارو سروانو، آخرین رهبر جناح ارتش آزادیبخش مردمی (EPL)، در عملیات نظامی پلیس و ارتش در بخش نورث د سانتاندر کشته شد.
ارتش آزادی بخش ملی بولیوی (به اسپانیایی: Ejército de Liberación Nacional de Bolivia) نیروهای عمدتاً کوبایی و بولیویایی چریک تحت فرماندهی چه گوارا بودند که از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۷ در استان کوردیلرا به فعالیت پرداختند. در نهایت تنها ۵ تن از آن ها توانستند به شیلی بگریزند.
سازمان سیا
ارتش رهایی بخش ملی زاپاتیستا یک گروه چپگرای انقلابی است که در بعد شبه نظامی و سیاسی فعالیت دارد. این گروه در ایالت چیاپاس واقع در جنوب مکزیک تأسیس شده است.
ارتش آزادی بخش میهنی (به عربی: جیش التحریر الوطنی)، (به فرانسوی: Armée de Libération Nationale نام اختصاری ALN) شاخه نظامی جبهه آزادی بخش میهنی در دوران جنگ استقلال الجزایر بود.
این ارتش پس از استقلال الجزایر از فرانسه در ۱۹۶۲ به نیروی نظامی رسمی جمهوری الجزایر تبدیل شد، اما رهبری آن همچنان نقش مهمی در سیاست الجزایر بازی می کرد، آنچنان که در کودتای سال ۱۹۶۵ هواری بومدین نیز دیده شد.
ارتش آزادی بخش کوزوو (به آلبانیایی: Ushtria Çlirimtare e Kosovës نام اختصاری UÇK) یک سازمان نظامی جدایی خواه از ملی گرایان آلبانیایی تبار کوزوو بود که در دهه ۱۹۹۰ با هدف استقلال کوزوو از جمهوری فدرال یوگسلاوی تشکیل شد.
عملیات سرکوب گسترده این گروه توسط نیروهای مسلح یوگسلاوی و شبه نظامیان صرب ِ کوزوویی در سال های ۹-۱۹۹۸ ناتو را برانگیخت تا برای پیشگیری از یک نسل کشی قریب الوقوع به یوگسلاوی حمله ور شود. حمله ناتو به یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹ به عقب نشینی نیروهای دولت مرکزی و تشکیل یک حکومت موقت به سرپرستی سازمان ملل در کوزوو منجر شد. کوزوو از آن پس در عمل از یوگسلاوی جدا شد و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد.
ارتش آزادی بخش کوزوو در سال ۱۹۹۹ پس از خروج نیروهای دولت مرکزی از کوزوو اعلام انحلال کرد و بعضی از اعضای آن به گروه های شبه نظامی دیگر از جمله شبه نظامیان جدایی طلب آلبانیایی تبار مقدونیه یا به ارتش و پلیس دولت کوزوو پیوستند.
ارتش آزادیبخش خلق ترکیه (به ترکی: Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu، به طور کوتاه: THKO)، جنبشی زیرزمینی و مسلح با گرایش چپ رادیکال در ترکیه بود. این جریان در دهۀ ۱۹۷۰ در دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا توسط حسین اینان، یوسف اصلان، سنان جمگیل، دنیز گزمیش، تایلان اوزگور و جهان آلپتکین تأسیس شد.
بزرگراه ارتش یا بزرگراه لشگرک یکی از بزرگراه های تهران است که از خیابان نارنجستان شروع شده و پس از گذشت از تقاطع بزرگراه امام علی و ازگل به جادهٔ لشگرک متصل می شود. این بزرگراه در شرق تهران واقع می باشد.
ازگل، مینی سیتی، شهرک شهید محلاتی، شهرک نفت و شهرک قائم از طریق این بزرگراه به مرکز شهر دسترسی قرار دارند. همچنین ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور، واحدها و دانشگاه های مختلف ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان جنگل ها و مراتع ایران، سازمان نقشه برداری (GIS)، بسیاری از باشگاه های پذیرایی، باشگاه سوارکاری اقدسیه، و رستوران دشت بهشت در این بزرگراه واقع شده اند. از دیگر مراکز این منطقه می توان به بلوار اوشان، پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM)، بیمارستان نیروی هوایی، فروشگاه الماس شرق اشاره کرد.
فهرست پایگاه های شکاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در اختیار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قرار دارد:
معرفی اجمالی: دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به اختصار دانشگاه علوم پزشکی آجا نیز نامیده می شود یکی از دانشگاه های متبوع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بوده و در شهر تهران واقع است .در حال حاضر این دانشگاه با به کارگیری امکانات لازم آموزشی و پژوهشی مناسب و استفاده از اساتید مجرب علوم پزشکی با درجه استاد ، دانشیار و استادیار در رشته ی پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، پروتز دندان ، اتاق عمل ، هوشبری ، پرتونگاری ، فوریت پزشکی ،فناوری سلامت (MIT ) با شرایط خاص و گذراندن مراحل مختلف اعم از مصاحبه ، معاینه و ... دانشجو می پذیرد. در حال حاضر دوره های پذیرش دستیار تخصصی در ۶ رشته ی : داخلی ، جراحی ،بیهوشی، طب فیزیکی وتوانبخشی ، طب اورژانس وطب هوافضا دایر بوده و با صلاح دید ریاست دانشگاه بزودی رشته های دیگر دستیارتخصصی به این دانشگاه افزوده خواهد شد.
«خیالبافان ارتش» (به انگلیسی: Army Dreamers) تک آهنگی از هنرمند اهل بریتانیا کیت بوش است که در سال ۱۹۸۰ میلادی منتشر شد. این تک آهنگ در آلبوم هرگز برای همیشه قرار داشت.
زنان در ارتش (انگلیسی: Women in the military) در طی سالیان مقوله عجیبی نبوده است، اگر چه اکثریت قریب به اتفاق همه نظامیان در دوران های مختلف همواره مرد بوده اند ولی بیش از ۳۰۰۰ سال است که در بسیاری کشورها، زنان در صحنه های نظامی نقش داشته اند، از زنان جنگجو در دوران باستان گرفته، تا زنانی که در حال حاضر در خدمت ارتش هستند.
ژنرال کل ارتش به طور مخفف G.A.S یا ژنرال شش ستاره به عنوان بالاترین درجه نظامی در نیروهای مسلح ایالات متحده و بالاترین رتبه عملیاتی در ارتش ایالات متحده می باشد.
فرودگاه صحرایی لوس آلامیتوس ارتش (به انگلیسی: Los Alamitos Army Airfield) یک فرودگاه نظامی است . این فرودگاه در شهر لوس آلامیتوس، کالیفرنیا کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد و در ارتفاع ۱۱ متری از سطح دریا واقع شده است.
مختصات: ۳۷°۰۸′۰۰″ شمالی ۵۴°۳۴′۰۰″ شرقی / ۳۷.۱۳۳۳۳° شمالی ۵۴.۵۶۶۶۷° شرقی / 37.13333; 54.56667
مزرعه نمونه ارتش، روستایی است از توابع بخش وشمگیر شهرستان آق قلا در استان گلستان ایران.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتش در جدول کلمات

ارتش | سپاهیان
قشون
ارتش نظامی شاه اسماعیل
قزل باش
از فرماندهان ارتش آمریکا در عراق
جان باتیست
در ارتش نباشد بر سر می نشیند
افسر
منسوب به ارتش از سرباز تا ارتشبد
ارتشی
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نداجا

معنی ارتش به انگلیسی

army (اسم)
ارتش ، سپاه ، لشکر ، گروه ، جمعیت ، صف ، دسته
military (اسم)
ارتش

معنی کلمه ارتش به عربی

ارتش
جيش
موظفون
شرطي

ارتش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی ارتشنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سایت نیروی زمینی ارتش   • استخدام دانشگاه افسری ارتش   • ارتش ایران چندمین ارتش دنیاست   • تجهیزات ارتش ایران   • ثبت نام ارتش   • ارتش آمریکا   • ارتش شاهنشاهی ایران   • ارتش ایران در مقابل داعش   • معنی ارتش   • مفهوم ارتش   • تعریف ارتش   • معرفی ارتش   • ارتش چیست   • ارتش یعنی چی   • ارتش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارتش
کلمه : ارتش
اشتباه تایپی : hvja
آوا : 'arteS
نقش : اسم
عکس ارتش : در گوگل


آیا معنی ارتش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )