برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1195 100 1

اردشیر دوم (هخامنشی)

اردشیر دوم (هخامنشی) در دانشنامه ویکی پدیا

اردشیر دوم (هخامنشی)
اردشیر دوم یا ارشک یا اردشیر منمون (به پارسی باستان: )، دهمین پادشاه هخامنشی، پسر بزرگ داریوش دوم و پروشات بود که پس از مرگ پدر در سن چهل سالگی به سلطنت رسید.
فهرست شاهان هخامنشی
نبرد سوناکسا
یونانی ها وی را "منمون" به معنی باحافظه و باهوش خوانده اند زیرا چنان که می نویسند حافظه ای فوق العاده داشته است. سلطنت او در عین آنکه آگنده از توطئه و طغیان و جنایت بود، به سبب اوضاع و احوال مساعد، در آنچه به روابط با دنیای غرب مربوط می شد، روی هم رفته، سلطنتی موفق بود.
از منابع این دوران می توان به کتاب آناباسیس به نوشته گزنفون که دربارهٔ شورش کوروش صغیر و بازگشت ده هزار یونانی که خود از شاهدان عینی آن بوده ، پرسیکای کتزیاس که طبیب مخصوص اردشیر بوده و بسیاری از مورخان از آثار او دربارهٔ اردشیر نوشته اند، پلوتارک که در کتاب زندگانی ها زندگی اردشیر را به صورت داستانی و کامل توضیح می دهد، باقی اثار نیز که اشاره و توضیحی کوچک به این دوران نموده اند کتابخانه نوشته دیودور سیسیلی، جغرافیای استرابو، آناباسیس آریان اشاره نمود.
اردشیر که در کتیبه های هخامنشی «اَرْتَه خْشَ ثْرَ» تلفظ می شده، از نام های کهن و ستودهٔ ایرانی می بوده است. نویسندگان یونانی مانند کتزیاس، دیودور، آریان، سترابون او را «اَرْتَه کْسِرْکْسِسْ» (Artaxérxēs Αρταξέρξης) می خواندند؛ اردشیر (به پارسی میانه: ارتخشیر.svg) «اَرْتَخْشْتَر» یا «اَرْتَخْشیر» می بوده؛ به ارمنی «اَرْتَشیس» (Artašēs Արտաշէս) می گفتندش و در فارسی نیز «اردشیر» خوانده می شود. اردشیر در لغت معنای «کسی است که پادشاهی اش برپایهٔ راستی و عدالت است» می دهد. جزء نخست ارتخشیر برگرفته از مفهوم دینی عدالت موسوم به «ارته» یا «اشه» است و جزء دومش با مفهوم «شهر» در ارتباط است. بنابر گزارش گئورگیوس سینکلوس سلسله اشکانیان ادعا کردند که از تبار اَرشک (اردشیر دوم) هستند. اشمیت این را پذیرفته است، به این دلیل که در اسناد شهر نسا، نام اَرتخشهرکان به تاکسان سلطنتی اطلاق شده بود.
عکس اردشیر دوم (هخامنشی)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اردشیر دوم (هخامنشی)

اردشیر دوم (هخامنشی) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اردشیر دوم (هخامنشی)   • مفهوم اردشیر دوم (هخامنشی)   • تعریف اردشیر دوم (هخامنشی)   • معرفی اردشیر دوم (هخامنشی)   • اردشیر دوم (هخامنشی) چیست   • اردشیر دوم (هخامنشی) یعنی چی   • اردشیر دوم (هخامنشی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اردشیر دوم هخامنشی
کلمه : اردشیر دوم (هخامنشی)
اشتباه تایپی : hvnadv n,l (iohlkad)
عکس اردشیر دوم (هخامنشی) : در گوگل

آیا معنی اردشیر دوم (هخامنشی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )