انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1065 100 1

اردلان

معنی اسم اردلان

اسم: اردلان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: کردی
معنی: (تلفظ: arda (e) lān) به معنی درستي، راستي و پارسايي، (اَرد = پاک و مقدس + لان (پسوند مکان) )، به معنای جای و مکان مقدس، نام طایفه ای از ایلات کرد ایران - نام طایفه ای از ایلات کرد ایران

معنی اردلان در لغت نامه دهخدا

اردلان. [اَ دَ ] (اِخ ) (مرکب از: ارددرستی و راستی و پارسائی + لان مزید مؤخر) اسم طایفه ای از ایلات کرد ایران که در سنندج مسکن دارند. اهالی آن از دیگر طوایف بحسن خلق و جلادت امتیاز دارند. || ناحیتی به جنوب سنندج. رجوع بسفرنامه ٔ مازندران و استرآباد رابینو ص 12 و مجمل التواریخ ابوالحسن گلستانه ص 130، 142، 143، 144 و 153 شود.

اردلان در دانشنامه اسلامی

علی اردلان از فعالان در عرصه سیاسی و اجتماعی ایران بود. در دوره ی رضاشاه استقرار قانون گرایی و دموکراسی را در کشور تبلیغ می کرد. وی قبل و پس از انقلاب عضو کنگره جبهه ملی ایران بود.
علی اردلان در ۱۲۹۳ش.در تهران متولد شد، پدرش محمد ولی خان از خوانین خاندان اردلان در کردستان بود. او تحصیلات دوره ی ابتدایی را در مدرسه ی سن لوئی و سه سال اول دبیرستان را در مدرسه های آلیانس و تدین تهران و سه سال دوم دبیرستان را در رشته ی ادبی در مدرسه ی دارالفنون گذراند و دیپلم گرفت.سپس در رشته ی حقوق، در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت. وی در آنجا با کریم سنجابی و علی شاگیان که استادان وی بودند، آشنا و به تدریج دوست شد. او در دوران دانشجویی یک دوره آموزش روزنامه نگاری را به پایان رساند، همچنین همزمان با تحصیل در سال ۱۳۱۹ش. به استخدام بانک کشاورزی در آّمد و در سال ۱۳۲۰ به وزارت دارایی منتقل شد.او تحصیلات خود در دانشگاه تهران را ادامه داد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی علوم اداری و اقتصاد گردید. وی در سال ۱۳۲۴ به مه لقا وزیری ازدواج کرد و صاحب یک دحتر و دو پسر به نام های مینا و سینا و ساسان شد.
حضور در عرصه سیاسی و اجتماعی
از اولین فعالیت های ایشان همکاری با نشریه «سزای حقیقت» در دوره ی رضاشاه که استقرار قانون گرایی و دموکراسی را در کشور تبلیغ می کرد. اردلان با انتشار اعلامیه هایی به مخالفت با برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ی مجلس شورای ملی پرداخت. همچنین وی از مخالفان تلاش های محمدعلی فروغی در هنگام نخست وزیری برای تصویب قرارداد ورود ایران به جنگ جهانی بود و در پی ادامه ی فعالیت های سیاسی، در ۱۲ آبان ماه ۱۳۲۰ به اتهام پخش اعلامیه دستگیر شد و نیروهای انتظامی و امنیتی منزلش را بازرسی کردند، و پس از سه روز بازداشت، آزاد گردید. از دیگر فعالیت های او در این دوران شرکت در جلسات آموزشی و تبلیغی کانون اسلام بود که سید محمود طالقانی و محمدعلی مهیاری آن را بنیاد گذاشته بودند. اردلان از اعضای اصلی این کانون در دهه ی ۱۳۲۰ش. با تاسیس احزاب ملی گرا، در احزاب میهن پرستان و حزب ایران به فعالیت پرداخت.
اردلان و ملی شدن صنعت نفت
اردلان در جریان ملی شدن صنعت نفت جزو طرفداران دکتر مصدق و جبهه ی ملی ایران بود و با آنها برای ملی شدن صنعت نفت تلاش های بسیار کرد. مدتی نیز با سازمان نگهبان آزادی ـ که از مطبوعات نمونه دولتی حمایت می کرد ـ در کنار افرادی چون مظفر بقایی و حسین مکی همکاری نمود.
اردلان و خدمات دولتی
...

اردلان در دانشنامه ویکی پدیا

اردلان
اردلان در لغت به معنای «موبد» و «پرهیزگار» و (اردلانی) به معنای «جایگاه موبدان» می باشد. اردلان نام جغرافیایی خاصی بوده که به مرکز کردستان اطلاق می شده است و نیز نام خاندان بزرگی است که بر قلمرو حکومت اردلان، امارات و سیطره داشته اند. پایتخت آن ها سنه یا سنندج بود. حکام اردلان بیش از هفتصدسال درغرب ایران و مناطق کردنشین حکومت می کردند.
تاریخ ساسانیان
منبع شناسی تاریخ ساسانی
فهرست شاهان ساسانی
فهرست شاهان ایران
ایران در دوران ملوک الطوایفی
اتابکان لر بزرگ
اتابکان لر کوچک
در تاریخ از سلسله امیران محلی کردستان که حکومت اردلان در کردستان عراق امروزی و بخشی از کردستان ترکیه امروزی، و مرکزیت منطقه ای که جزیره ابن عمر گفته می شده و دارالملک یا کرسی آن موصل بوده، را از قرن هفتم هجری قمری به عهده داشته اند، با عنوان حکام اردلان یاد شده است.
حوزهٔ متصرفی و شناخته شده اردلان در کردستان ایران، استان کردستان کنونی به مرکزیت سنندج، و توابعی چون سنقر و سقز، بانه مریوان ،قروه، بیجار،اورامان لهون، تخت، ژاورو و ... و دیگر نقاطی که ورای سیروان گستره ای سرزمینی را با همان نام اورامان تشکیل می داده، بوده است.
فرد حاکم مدعی نسب داشتن از اردشیر بابکان بود.بر طبق تاریخ طبری قرن دوم اردشیر بابکان ساسانی از طایفه بازرنگی کرد بوده در ضمن بدلیسی نسب حاکمان اردلان و بدلیس(درواقع نسب خود که از حاکمان بدلیس بوده ساسانی عنوان نموده است) و گیلانیان یا گیلانشاهیان را ساسانی بیان نموده است. نخستین حاکم این قبیله احمد پسر مروان حاکم مروانیان دیاربکر بود.
عکس اردلان
مختصات: ۳۵°۵۶′۰۰″شمالی ۴۸°۵۳′۲۵″شرقی / ۳۵٫۹۳۳۳۳°شمالی ۴۸٫۸۹۰۲۳°شرقی / 35.93333; 48.89023
اردلان،بزرگترین روستای شهرستان آوج استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان حصار ولیعصر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۱۸۹ نفر (۵۲۴خانوار) بوده است ولی به لحاظ دارا بودن رشد جمعیت فوق العاده خود توانسته به 3000 نفر در سال 1395 برسد .گرچه بدلیل تنبلی مرکز آمار در سرشماری اخیر جمعیت این روستا طبق براوردی تخمینی 2375 ذکر شده است.
اردلان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اردلان (بوئین زهرا)
اردلان (فیروزه)
اردلان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اردلان بخش مهربان شهرستان سراب واقع شده است.
اردلان (نیشابور)، روستایی از توابع بخش طاغنکوه شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان طاغنکوه شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۳ نفر (۱۴خانوار) بوده است.
اردلان آشتیانی (زاده ۱۶ فروردین ۱۳۶۱ - تهران) بازیکن فوتبال ایرانی و پسر ابراهیم آشتیانی بازیکن پیشکسوت پرسپولیس است.
وی در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ عضو باشگاه پرسپولیس بوده است.
اردلان پایوار طراح گرافیک است ولی بیشتر به جهت عضویت و نوازندگی آکاردئون و کیبورد الکتریک در گروه کیوسک شناخته شده است. وی در سال ۲۰۰۸ با همراهی همسرش، شادی یوسفیان گروه موسیقی ایندو را پایه گذاری کرده است. وی هم اکنون از اعضای تیم برنامه ساز آنتن است که از شبکه ماهواره ای صدای آمریکا در حال پخش میباشد .
اردلان رزاز رحمتی یا ادی رزاز (به سوئدی: Eddie Razaz) (زاده ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ میلادی) خوانندهٔ پاپ و مدل ایرانی-سوئدی است. وی بیشتر به خاطر حضور در برنامهٔ سوئدیش آیدل به شهرت رسید. وی همجنسگرا است.
اردلان سرفراز (زاده ۲۴ تیر ۱۳۲۹ در شهر داراب) شاعر و ترانه سرای موج نوین و آهنگساز ایرانی است. عشق و غربت، و زندگی ایرانیان مهاجر بن مایه اصلی سروده های وی به شمار می رود.
از ریشه تا همیشه، نشر ورجاوند، تهران
سال صفر، نشر ورجاوند، تهران
اردلان سرفراز در سال ۱۳۲۹ در شهر داراب واقع در استان فارس متولد گردید. او فرزند ارشد خانواده بود و مادرش نیز در شعر دستی داشت. شروع زندگی شاعرانه اردلان در سال اول دبیرستان در مدرسه امیر کبیر و با تشویق معلمی به نام دانشمند بود. در جوانی برای تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه عالی پارس پذیرفته شد و به تهران آمد، او به پیشنهاد پسرعموی مادرش (حسین سرفراز، شاعر و روزنامه نگار معروف آن زمان) در حین تحصیل برای گذران زندگی با رادیو ایران و ارکستر جوانان کار خود را به عنوان ترانه سرا آغاز کرد. پس از یک سال به دلایلی رادیو ایران را ترک کرد. اما سرفراز ترانه سرودن را به شکل حرفه ای آغاز کرد و با ترانه شب هم او هم ابی خواننده ترانه به شهرت رسیدند.
اردلان سرفراز چند سال پس از انقلاب ۱۳۵۷ و در سال ۱۳۶۲، ایران را به مقصد آلمان ترک کرد. هنگام ترک ایران به آشنایان دارابی خود اعلام کرد که من فقط برای سرفرازی ایران از اینجا می روم.
او در طول زندگی در کشورهای مختلفی همچون آلمان، اتریش، یونان، ترکیه، ایتالیا، آمریکا و… روزگار گذرانده است و تأثیر حضور در این کشورها و رنج ناشی از غربت در بسیاری از اشعار وی مشهود است.
اردلان شجاع کاوه (زاده ۱۳۴۱ بابلسر، پدر و مادر اهل (مازندران, بابلسر) بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون است. او لیسانس بازیگری اش را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فوق لیسانس بازیگری را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد.
پرونده ای برای سارا (۱۳۹۳)
بابای دوست داشتنی (۱۳۹۱)
کار کاذب (۱۳۸۹ در عنوان بندی نیامده)
به هدف شلیک کن (۱۳۸۷)
یوسف پیامبر (۱۳۸۶)
پاپیتال (۱۳۸۵)
جوجه اردک من (۱۳۸۱)
آقای رئیس جمهور (۱۳۷۹)
دایره سرخ (۱۳۷۴)
پاییز بلند (۱۳۷۲)
بر بال فرشتگان (۱۳۷۱)
دادستان (۱۳۷۰)
عملیات کرکوک (۱۳۷۰)
پنجاه و سه نفر (۱۳۶۸)
هراس (۱۳۶۶)
گذرگاه (۱۳۶۵)
بایکوت (۱۳۶۴)
۱۰ قسمت
۱۶ قسمت
۸ قسمت
امان الله خان اردلان حاکم اردلان (۱۱۸۰-۱۲۴۰ هجری قمری) فرزند خسروخان بزرگ در دوره قاجاریه که شهر سنندج درزمان او گسترش بسیار یافت. وی به نامهای امان الله خان والی وامان الله خان بزرگ نیز مشهور است. امان الله خان در شهر نجف در بارگاه امام علی (ع) مدفون است. پسر و جانشین او خسروخان اردلان معروف به خسروخان ناکام است.
حکومت اردلان
والی اردلان، مساجد دارالاحسان (مسجدجامع سنندج) و دارالامان، عمارت خسروآباد، عمارت امجدالاشراف، حمام خان و... ازآثار بجا مانده ازدوران امان الله خان اردلان است.
برادران اردلان، سه تن از رجال سیاسی اواخر دوره قاجار و دوران پهلوی بودند که هر یک نقش مهمی در تاریخ معاصر ایران بازی کرده اند. اسامی آنان امان الله اردلان (حاج عزالممالک)، ناصرقلی اردلان و علیقلی اردلان (یا رضاقلی) بوده است. هر سه فرزندان حاج فخرالملک اردلان (ابوالحسن خان اردلان نوهٔ امان الله خان اردلان حاکم قدرتمند کردستان) و برخلاف سایر خاندان اردلان، از کردهای شیعه مذهب بوده اند. نسب پدری آنان از حاکمان کردستان و نسب مادریشان از شاهزادگان قاجار بودند.
چندین دوره نمایندگی مجلس، بارها وزارت کشور و معاونت مجلس شورای ملی، کارنامه سیاسی وی را تشکیل می دهد. او مدت ها با دکتر میلسپو همکاری داشت و نطق بسیار معروفی در مذمت رفتار مورگان شوستر در مجلس ایراد کرده است. او در کابینه دولت مهاجرین در کرمانشاه به ریاست رضاقلی خان نظام السلطنه مافی، وزیر فواید عامه بود. او بیش از یکصد و ده سال عمر کرد و پس از دو برادر کوچکش بدرود حیات گفت. دوستانش به طنز در مورد او گفته اند: «کل شیئ هالک، الا حاج عزالممالک».
ناصرقلی خان بارها به نمایندگی مجلس رسید. او در چند دوره عضو هیئت مدیره مجلس بود و در هنگام خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس، از سوی مجلس مأموریت همکاری با هیئت ایرانی را داشت. در اواخر دوران پهلوی به استانداری آذربایجان منصوب بود.
در سال ۱۲۸۰ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۰۲ به استخدام در وزارت امور خارجه درآمد. در ۱۳۳۴ در کابینه حسین علاء به سمت وزارت مشاور و سپس وزیر صنایع و معادن و وزیر امور خارجه منسوب گردید. در سال ۱۳۳۷ به سمت سفیر کبیری ایران در آمریکا تعیین شد. پس از مدتی به سفارت ایران در شوروی و پس از آن به سفارت ایران در آلمان منصوب گردید. وی پس از انجام مأموریت اخیر بازنشسته شد. در مهر ۱۳۵۷ به جای امیرعباس هویدا به سمت وزیر دربار منسوب شد. اردلان در ۲۳ دی ماه ۱۳۵۷ مقارن با خروج شاه از کشور با حفظ سمت به عضویت شورای سلطنت منصوب شد و تا سقوط رژیم سلطنتی در آن سمت باقی ماند. بدین ترتیب علیقلی اردلان آخرین وزیر دربار ایران است. با پیروزی انقلاب توسط حکومت جمهوری اسلامی بازداشت شد. پس از آزادی از زندان به آمریکا رفت و در ۱۳۶۴ درگذشت.
بهمن اردلان (بنی اردلان) متولد تویسرکان صدابردار و صداگذار اهل ایران است. وی فعالیت هنری خود را ازسال ۱۳۶۶ آغاز نمود.
رنو تهران - ۲۹ (۱۳۶۹)
بهمن بنی اردلان متولد تویسرکان صدابردار و صدا گزار اهل ایران است. وی فعالیت هنری خود را ازسال ۱۳۶۶ آغاز نمود.
پروین اردلان (۱۳۴۵–) روزنامه نگار، پژوهشگر و از فعالان جنبش زنان در ایران است. او یکی از بنیان گذاران سازمان مردم نهاد مرکز فرهنگی زنان و از اعضای اولیه کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز است. وی هم چنین از سردبیران سایت تغییر برای برابری است.
۱۳۷۸- برگزیدهٔ ششمین جشنواره مطبوعات ایران به عنوان بهترین گزارشگر تحقیقی.
۲۰۰۷ میلادی - بنیاد اولاف پالمه جایزهٔ سال ۲۰۰۷ خود رابه پروین اردلان اهدا کرد. دلیل تعلق جایزه به اردلان، تلاش ِ موفق او در تبدیل خواست برابری حقوقی ِ زنان و مردان به یکی از وجوه اصلی مبارزه برای دموکراسی در ایران ذکر شده است.در بخشی از این بیانیه آمده است:
اردلان در سال ۱۳۷۲ کارشناسی ارتباطات اجتماعی خود را از دانشگاه علامه طباطبایی گرفت و بعدها کارشناسی ارشد خود را در رشته مطالعات زنان در همین دانشگاه ادامه داد. پروین اردلان از ۲۱ سالگی به فعالیت های مطبوعاتی مشغول بوده است. او تا سال ۱۳۷۵ با مجلهٔ آدینه در زمینهٔ گزارش ها و مقاله های ادبی، اجتماعی، زیست محیطی و مسایل زنان همکاری می کرد و در سال های ۱۳۷۳-۷۵ معاونت نشریهٔ ادبی چاووش و شهر سالم را بر عهده داشت. همچنین با چند روزنامهٔ صبح نیز همکاری می کرد. از سال ۱۳۷۳ به همکاری با ماهنامه زنان پرداخت و گزارش های مهمی دربارهٔ زنان فالگیر، زنان گدا، زنان کتک خورده، سازمان های دانشجویی زنان، و نشریات زنان که در حال انتشار هستند تهیه کرد. گزارش های او در ماهنامه زنان او را به عنوان پژوهشگری با نگاه عمیق به مشکلات همنوعانش معرفی کرد. او همچنین در فصلنامهٔ جنس دوم و برخی نشریات سوئدی مقاله دارد. اردلان علاوه بر همکاری با نشریات کاغذی، سردبیر نشریهٔ اینترنتی تریبون فمینیستی ایران، عضو تحریریهٔ مجلهٔ اینترنتی زنستان، وبگاه های تعطیل شدهٔ مرکز فرهنگی زنان و سایت تغییر برای برابری بود.
در سال ۱۳۸۶، پروین اردلان به علت ممنوع الخروج بودن نتوانست شخصاً جایزه اولاف پالمه خود را دریافت کند. او در یک سخنرانی ضبط شده جایزهٔ خود را به زنان ایرانی اهدا کرد. در این مراسم به جای پروین اردلان خواهرش این جایزه را دریافت کرد. او در این مراسم گفت: «امروز جهان صدای فریاد ما را برای عدالت شنیده است.»
خانم اردلان پس از انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه ۱۳۸۸ ایران را ترک کرد و اکنون در شهر مالموی سوئد اقامت دارد.
تاریخ اردلان کتابی تاریخی از دوران صفویان و حکومت اردلان است که توسط اولین زن تاریخ نویس ایران ماه شرف خانم مستوره اردلان با مقدمه، تصحیح، تحقیق، تحشیه ناصر آزادپور در ۲ ژانویه ۱۹۴۶ میلادی برابر با ۱۲ دی ۱۳۲۴ شمسی در چاپخانه بهرامی در سنندج به چاپ رسیده است. این کتاب، در سال های مختلف با ویرایش گران، تصحیح کنندگان مختلف توسط انتشارات مختلف به چاپ سیده است.
معرفی کتاب: تاریخ اردلان / نویسنده: آسیه آل احمد در مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران.
کتاب تاریخ اردلان توسط عبدالرحمان شرفکندی شاعر، نویسنده و مترجم کرد به زبان کردی ترجمه شده و در سال ۱۳۸۱ توسط انتشارات ت‍ازه ن‍گ‍اه تهران در ۲۸۷ صفحه تحت عنوان «مێژووی ئه رده لان» به چاپ و انتشار رسیده است.
همچنین این کتاب توسط ی‍وگ‍ن‍یی‍ا ای‍ل‍ی‍ن‍ی‍چ‍ن‍ا واس‍ی‍ل‍ی‍وا نویسنده و مترجم روس، به زبان روسی ترجمه شده و در سال ۱۹۹۰ (۱۳۳۶) توسط انتشارات ن‍ائ‍وک‍ا (ش‍ع‍ب‍ه ادب‍ی‍ات ش‍رق) در مسکو به چاپ و انتشار رسیده است.
حمام اردلان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تویسرکان، روستای اشتران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خاندان اردلان تویسرکان ازنسل خان احمدخان اردلان حاکم کردستان می باشند.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حمیدرضا اردلان متولد ۱۳۳۸ در سنندج آهنگساز، پژوهشگر موسیقی، تئاتر، هنرهای عروسکی و استاد دانشگاه است.
مجموعه مقالات چهارمین سمینار بین المللی نمایش های آیینی و سنتی
دفتر پژوهش ۱ (مجموعه مقالات)
مرشدان پرده خوان ایران(۳۰ جلدکتاب)
فعالیت هنری خود را با یادگیری موسیقی و تئاتر از سال ۱۳۴۵ آغاز و از سال ۱۳۶۴ فعالیت حرفه ای خود را در زمینه تئاتر عروسکی و موسیقی شروع کرد. او تحصیلات آکادمیک خود را تا پایه دکترا با تخصص های فلسفه و اتیمولوژی، موسیقی و تئاتر ادامه داد. حمید رضا اردلان، رئیس سابق یونیمای ایران (اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی)، دارنده کرسی مدیریت جهانی یونیما و ریاست کمیته حفاظت از میراث این اتحادیه، تا به حال بیش از ۶۰ اجرا در زمینه تئاتر و تئاتر عروسکی در سراسر جهان انجام داده و از تأثیرگذارترین هنرمندان تئاتر به ویژه نمایش های عروسکی است. او بنیان گذار گروه جمع نمایشگران حروف و عروسک (Alphabet and Puppet Theatre) است. در حوزه موسیقی، آهنگساز روش ترانس مدرن و بنیان گذار ارکستر تجربی تهران است. ترانس مدرنیسم یک جنبش فرهنگی است که بنیان گذار آن انریک دوسل است. تئاتر ترانس مدرن، قصد گذر از تئاتر مدرن را دارد و در عین حال می خواهد در دنیای معاصر حضور داشته باشد، این حضور از ویژگی های آیینی برخوردار است و مخاطب آن صرفاً انسان ها نیستند، اشیا و به ویژه عروسک ها می توانند مخاطب این تئاتر باشند. اردلان چندی پیش کارگاهی را با عنوان «هنر ترانس مدرن و آرای فلاسفه مدرن» برگزار و در این کارگاه، تئاتر ترانس مدرن را تبیین کرد و حاصل این کارگاه به شکل گیری یک نمایش به شیوه تئاتر ترانس مدرن انجامید. ترانس به معنی گذر است. ما می توانیم به این موضوع بیندیشیم که از هنر رایج گذر کنیم و به هنری آیینی و معاصر روی آوریم. هنری که بتواند مخاطب را یاری رساند تا در مقام انسان از خود، طبیعت و کل هستی مراقبت کند یا اساساً دوباره به هستی ناب ملحق شود. در این تئاتر هر کس یا هر شیئی می تواند نقش ایفا کند، به عنوان بخشی از هستی و در نهایت تئاتر ترانس مدرن می خواهد خود یا تئاتر یا به طور کلی هنر را به عنوان یک حرفه قلمداد نکند. نظریه هنر ترانس مدرن و تئاتر پلاکارد در نمایش و تئوری تکرار و تذکر در موسیقی جزو اندیشه های دهه اخیر حمیدرضا اردلان است.
حکام اردلان، حکام حکومت اردلان (حکومت شمال غرب ایران) از ۱۱۶۸–۱۸۶۷ میلادی. اردلان همچنین نام طایفه ای است که این حاکمان به آن تعلق داشتند و این خاندان از قبائل به جای مانده از ساسانی هستند.
تاریخ ساسانیان
منبع شناسی تاریخ ساسانی
فهرست شاهان ساسانی
فهرست شاهان ایران
ایران در دوران ملوک الطوایفی
اتابکان لر بزرگ
اتابکان لر کوچک
اردلان در لغت به معنای «موبد» و «پرهیزگار» و (اردلانی) به معنای «جایگاه موبدان» می باشد. اردلان نام جغرافیایی خاصی بوده که به مرکز کردستان اطلاق می شده است و نیز نام خاندان بزرگی است که بر قلمرو حکومت اردلان، امارات و سیطره داشته اند. آخرین پایتخت آنها سنه یا سنندج بود. حکام اردلان حدود هفتصدسال در غرب ایران و مناطق کردنشین حکومت می کردند.
در تاریخ از سلسله امیران محلی کردستان که حکومت اردلان در کردستان عراق امروزی و بخشی از کردستان ترکیه امروزی، و مرکزیت منطقه ای که جزیره ابن عمر گفته می شده و دارالملک یا کرسی آن موصل بوده، را از قرن هفتم هجری قمری به عهده داشته اند، با عنوان حکام اردلان یاد شده است.
حوزهٔ متصرفی و شناخته شده اردلان در کردستان ایران، استان کردستان کنونی به مرکزیت سنندج، و اسفند آباد( قروه و دهگلان)، گروس(بیجار) سقز و بانه و سردشت ،سنقر کامیاران و مریوان وتوابعی چون اورامان لهون، تخت، ژاورو و… و دیگر نقاطی که ورای سیروان گستره ای ارضی را با همان نام اورامان تشکیل می داده، بوده است.
حکومت اَردَلان حکومت شمال غرب ایران در دوران ملوک الطوایفی از ۱۱۶۸–۱۸۶۷ میلادی. در تاریخ کردها از سلسله امیران محلی که حاکمیت در کردستان جنوبی و بخشی از کردستان شمالی، و مرکزیت منطقه جزیره را از قرن هفتم هجری قمری به عهده داشته اند، با عنوان حکام اردلان یاد شده است. دارالملک یا کرسی آن موصل بوده، اردلان همچنین نام طایفه ای است که این حاکمان به آن تعلق داشتند.
تاریخ ساسانیان
تاریخ مردوخ
منبع شناسی تاریخ ساسانی
فهرست شاهان ساسانی
فهرست شاهان ایران
اردلان
حکام اردلان
ایران در دوران ملوک الطوایفی
اتابکان لر بزرگ
اتابکان لر کوچک
خاندان پاشایان بابان
سوران کردستانی
حوزهٔ متصرفی و شناخته شده خاندان اردلان در کردستان ایران، استان کردستان کنونی به مرکزیت سنندج، ودیواندره ،سقز،بانه،سردشت،کامیاران،مریوان، گروس( بیجار)، اسفند آباد( قروه امروزی)، سنقر توابعی چون اورامان لهون، تخت، ژاورو و ... و دیگر نقاطی که ورای سیروان گستره ای سرزمینی را با همان نام اورامان تشکیل می داده،بوده است که با تضعیف حکومت خاندان پاشایان بابان ؛ خاندان اردلان با پشتیبانی حکومت صفویه و سپس افشاریه و قاجاریه از آن ها ؛بر این مناطق رفته رفته نفوذ پیدا کردند.
اردلان در لغت به معنای «موبد» و «پرهیزگار» و (اردلانی) به معنای «جایگاه موبدان» می باشد. اردلان نام جغرافیایی خاصی بوده که به مرکز کردستان اطلاق می شده است و نیز نام خاندان بزرگی است که بر قلمرو حکومت اردلان، امارات و سیطره داشته اند. آخرین پایتخت آن ها سنه یا سنندج بود. حکام اردلان حدود هفتصدسال درغرب ایران و مناطق کردنشین حکومت می کردند.
در تاریخ از سلسله امیران محلی کردستان که حکومت اردلان در کردستان ایران، کردستان عراق امروزی و بخشی از کردستان ترکیه امروزی، و مرکزیت منطقه ای که جزیره ابن عمر گفته می شده و دارالملک یا کرسی آن موصل بوده، را از قرن هفتم هجری قمری به عهده داشته اند، با عنوان حکام اردلان یاد شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اردلان در دانشنامه آزاد پارسی

اَردَلان
خاندانی فرمانروا در کردستان ایران (حک: ۶ و ۷ ـ تا نیمۀ قرن ۱۳ق) از دیرپاترین سلسله های حکومتگر کُرد. نام اردلان بر چند تیره و طایفه کُرد نیز اطلاق می شود. قلمرو این سلسله تقریباً با استان کردستان و بعضی مناطق استان کرمانشاه برابر بود. دامنۀ نفوذ این خاندان گاه تا مناطق داخلی کردستان عراق کشیده می شد. مرکز این سلسله و پایتخت آنان شهر سنندج بود. مورخان کُرد راجع به تبار این خاندان اختلاف نظر دارند. بعضی از مورخان قدیم تر، این خاندان را از اعقاب مروانیان ناحیۀ میافارقین می دانند و بعضی دیگر نسب آنان را به اردشیر بابکان مؤسس سلسلۀ ساسانی می رسانند. نخستین حاکم این خاندان، خسرو اردلان نام داشت که با تعدادی از اتباعش در ۵۶۴ق از موصل و دیاربکر به شهر زور آمد و در زمانی کوتاه، قلعۀ پلنگان کرسی امیران کلهر و چند ناحیۀ دیگر را به تصرف درآورد. بنا به روایتی دیگر، بابا اردلان، حاکم قسمتی از ناحیۀ گوران، با حمایت مغولان حکومت نواحی بیشتری را در دست گرفت و از آن پس حکومت در خاندان او به صورت موروثی باقی ماند. آخرین حاکم موروثی اردلان، امان الله خان دوم، معروف به غلامشاه خان بود که در ۱۲۸۴ق درگذشت و از آن پس حکومت ناحیۀ کردستان به اختیار دولت مرکزی درآمد. از دورۀ طولانی حکومت اردلان ها آثاری چند به جا مانده که مشهورترین آن ها مسجد دارالاحسان سنندج و چند پل و مدرسه و مسجد و ساختمان های دیگر است.

ارتباط محتوایی با اردلان

اردلان در جدول کلمات

از فیلمهای جنگی شهریار بحرانی با بازی جعفر دهقان و اردلان شجا ع کاوه
هراس
سریالی ساخته سروش صحت با شرکت حمید لولایی | مریم امیر جلالی | بهنوش بختیاری | رضا شفیعی جم | جواد رضویان و اردلان شجاع کاوه
چارخونه
فیلمی جنگی از شهریار بحرانی با بازی جعفر دهقان و اردلان شجاع کاوه
هراس

اردلان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمد اردلان ١٦:٠٧ - ١٣٩٥/٠٩/١٩
نام قدیم کردستان
|

مریم ١٤:١٢ - ١٣٩٥/١٠/٠٧
نام قدیم کردستان ونام حکومت مستقل کرد که هفتصدسال برغرب ایران ومناطق کردنشین حکومت میکردند.
|

کامران ٠٠:٣٨ - ١٣٩٦/١٢/١٦
بزرگترین طایفه شهرنشین کرد ایران
|

تبسم ٢٠:١١ - ١٣٩٦/١٢/٢٦
یکی از شاهان دوره ی هخامنشیان
|

امین کرد ٠٧:٠٤ - ١٣٩٧/٠٥/٢٥
ارد به معنی زمین هست هم در کردی هم در انگلیسی( که به نوعی پسر عموی زبان پارسی هست) earth
لان به معنی خانه
اردلان= زمین خانه یا وطن
|

دانیال ٢١:٤٠ - ١٣٩٧/٠٧/٢٩
شجاع
|

.احمداردلان ٠١:٢٢ - ١٣٩٨/٠٢/٢٨
اردلان شهرت حکام کردستانات کهکردستان امروزی وبخشهای زیادی از کردستان عراق وتا دیاربکر ترکیه راشامل می شده از سلسله ساسانیان پیشینه دارند و در تمام کتب تاریخی از پاکی و شهامت و خوبی به رعایا از حکام اردلان نام برده شده.گروهی از این طایفه در تویسرکان ساکن هستند
|

زندی ٢٣:٣٦ - ١٣٩٨/٠٤/٠٤
اردلان نام بزرگترین ایل کورد ایران که در شهرهای سنندج ،سقز و تویسرکان ساکن هستند.
|

فریباa ١٣:٥٧ - ١٣٩٨/٠٦/٢٣
اردلان یعنی مرد کرد دلاور... یعنی عشق🙂
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اردلان   • مفهوم اردلان   • تعریف اردلان   • معرفی اردلان   • اردلان چیست   • اردلان یعنی چی   • اردلان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اردلان
کلمه : اردلان
اشتباه تایپی : hvnghk
عکس اردلان : در گوگل


آیا معنی اردلان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )