برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1148 100 1

اردلان

معنی اسم اردلان

اسم: اردلان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: کردی
معنی: (تلفظ: arda (e) lān) به معنی درستي، راستي و پارسايي، (اَرد = پاک و مقدس + لان (پسوند مکان) )، به معنای جای و مکان مقدس، نام طایفه ای از ایلات کرد ایران - نام طایفه ای از ایلات کرد ایران

معنی اردلان در لغت نامه دهخدا

اردلان. [اَ دَ ] (اِخ ) (مرکب از: ارددرستی و راستی و پارسائی + لان مزید مؤخر) اسم طایفه ای از ایلات کرد ایران که در سنندج مسکن دارند. اهالی آن از دیگر طوایف بحسن خلق و جلادت امتیاز دارند. || ناحیتی به جنوب سنندج. رجوع بسفرنامه ٔ مازندران و استرآباد رابینو ص 12 و مجمل التواریخ ابوالحسن گلستانه ص 130، 142، 143، 144 و 153 شود.

اردلان در دانشنامه اسلامی

علی اردلان از فعالان در عرصه سیاسی و اجتماعی ایران بود. در دوره ی رضاشاه استقرار قانون گرایی و دموکراسی را در کشور تبلیغ می کرد. وی قبل و پس از انقلاب عضو کنگره جبهه ملی ایران بود.
علی اردلان در ۱۲۹۳ش.در تهران متولد شد، پدرش محمد ولی خان از خوانین خاندان اردلان در کردستان بود. او تحصیلات دوره ی ابتدایی را در مدرسه ی سن لوئی و سه سال اول دبیرستان را در مدرسه های آلیانس و تدین تهران و سه سال دوم دبیرستان را در رشته ی ادبی در مدرسه ی دارالفنون گذراند و دیپلم گرفت.سپس در رشته ی حقوق، در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت. وی در آنجا با کریم سنجابی و علی شاگیان که استادان وی بودند، آشنا و به تدریج دوست شد. او در دوران دانشجویی یک دوره آموزش روزنامه نگاری را به پایان رساند، همچنین همزمان با تحصیل در سال ۱۳۱۹ش. به استخدام بانک کشاورزی در آّمد و در سال ۱۳۲۰ به وزارت دارایی منتقل شد.او تحصیلات خود در دانشگاه تهران را ادامه داد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی علوم اداری و اقتصاد گردید. وی در سال ۱۳۲۴ به مه لقا وزیری ازدواج کرد و صاحب یک دحتر و دو پسر به نام های مینا و سینا و ساسان شد.
حضور در عرصه سیاسی و اجتماعی
از اولین فعالیت های ایشان همکاری با نشریه «سزای حقیقت» در دوره ی رضاشاه که استقرار قانون گرایی و دموکراسی را در کشور تبلیغ می کرد. اردلان با انتشار اعلامیه هایی به مخالفت با برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ی مجلس شورای ملی پرداخت. همچنین وی از مخالفان تلاش های محمدعلی فروغی در هنگام نخست وزیری برای تصویب قرارداد ورود ایران به جنگ جهانی بود و در پی ادامه ی فعالیت های سیاسی، در ۱۲ آبان ماه ۱۳۲۰ به اتهام پخش اعلامیه دستگیر شد و نیروهای انتظامی و امنیتی منزلش را بازرسی کردند، و پس از سه روز بازداشت، آزاد گردید. از دیگر فعالیت های او در این دوران شرکت در جلسات آموزشی و تبلیغی کانون اسلام بود که سید محمود طالقانی و محمدعلی مهیاری آن را بنیاد گذاشته بودند. اردلان از اعضای اصلی این کانون در دهه ی ۱۳۲۰ش. با تاسیس احزاب ملی گرا، در احزاب میهن پرستان و حزب ایران به فعالیت پرداخت.
اردلان و ملی شدن صنعت نفت
اردلان در جریان ملی شدن صنعت نفت جزو طرفداران دکتر مصدق و جبهه ی ملی ایر ...

اردلان در دانشنامه ویکی پدیا

اردلان
اردلان در لغت به معنای «موبد» و «پرهیزگار» و (اردلانی) به معنای «جایگاه موبدان» می باشد. اردلان نام جغرافیایی خاصی بوده که به مرکز کردستان اطلاق می شده است و نیز نام خاندان بزرگی است که بر قلمرو حکومت اردلان، امارات و سیطره داشته اند. پایتخت آن ها سنه یا سنندج بود. حکام اردلان بیش از هفتصدسال درغرب ایران و مناطق کردنشین حکومت می کردند.
تاریخ ساسانیان
منبع شناسی تاریخ ساسانی
فهرست شاهان ساسانی
فهرست شاهان ایران
ایران در دوران ملوک الطوایفی
اتابکان لر بزرگ
اتابکان لر کوچک
در تاریخ از سلسله امیران محلی کردستان که حکومت اردلان در کردستان عراق امروزی و بخشی از کردستان ترکیه امروزی، و مرکزیت منطقه ای که جزیره ابن عمر گفته می شده و دارالملک یا کرسی آن موصل بوده، را از قرن هفتم هجری قمری به عهده داشته اند، با عنوان حکام اردلان یاد شده است.
حوزهٔ متصرفی و شناخته شده اردلان در کردستان ایران، استان کردستان کنونی به مرکزیت سنندج، و توابعی چون سنقر و سقز، بانه مریوان ،قروه، بیجار،اورامان لهون، تخت، ژاورو و ... و دیگر نقاطی که ورای سیروان گستره ای سرزمینی را با همان نام اورامان تشکیل می داده، بوده است.
فرد حاکم مدعی نسب داشتن از اردشیر بابکان بود.بر طبق تاریخ طبری قرن دوم اردشیر بابکان ساسانی از طایفه بازرنگی کرد بوده در ضمن بدلیسی نسب حاکمان اردلان و بدلیس(درواقع نسب خود که از حاکمان بدلیس بوده ساسانی عنوان نموده است) و گیلانیان یا گیلانشاهیان را ساسانی بیان نموده است. نخستین حاکم این قبیله احمد پسر مروان حاکم مروانیان دیاربکر بود.
عکس اردلان
مختصات: ۳۵°۵۶′۰۰″شمالی ۴۸°۵۳′۲۵″شرقی / ۳۵٫۹۳۳۳۳°شمالی ۴۸٫۸۹۰۲۳°شرقی / 35.93333; 48.89023
اردلان،بزرگترین روستای شهرستان آوج استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان حصار ولیعصر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۱۸۹ نفر (۵۲۴خانوار) بوده است ولی به لحاظ دارا بودن رشد جمعیت فوق العاده خود توانسته به 3000 نفر در سال 1395 ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اردلان در دانشنامه آزاد پارسی

اَردَلان
خاندانی فرمانروا در کردستان ایران (حک: ۶ و ۷ ـ تا نیمۀ قرن ۱۳ق) از دیرپاترین سلسله های حکومتگر کُرد. نام اردلان بر چند تیره و طایفه کُرد نیز اطلاق می شود. قلمرو این سلسله تقریباً با استان کردستان و بعضی مناطق استان کرمانشاه برابر بود. دامنۀ نفوذ این خاندان گاه تا مناطق داخلی کردستان عراق کشیده می شد. مرکز این سلسله و پایتخت آنان شهر سنندج بود. مورخان کُرد راجع به تبار این خاندان اختلاف نظر دارند. بعضی از مورخان قدیم تر، این خاندان را از اعقاب مروانیان ناحیۀ میافارقین می دانند و بعضی دیگر نسب آنان را به اردشیر بابکان مؤسس سلسلۀ ساسانی می رسانند. نخستین حاکم این خاندان، خسرو اردلان نام داشت که با تعدادی از اتباعش در ۵۶۴ق از موصل و دیاربکر به شهر زور آمد و در زمانی کوتاه، قلعۀ پلنگان کرسی امیران کلهر و چند ناحیۀ دیگر را به تصرف درآورد. بنا به روایتی دیگر، بابا اردلان، حاکم قسمتی از ناحیۀ گوران، با حمایت مغولان حکومت نواحی بیشتری را در دست گرفت و از آن پس حکومت در خاندان او به صورت موروثی باقی ماند. آخرین حاکم موروثی اردلان، امان الله خان دوم، معروف به غلامشاه خان بود که در ۱۲۸۴ق درگذشت و از آن پس حکومت ناحیۀ کردستان به اختیار دولت مرکزی درآمد. از دورۀ طولانی حکومت اردلان ها آثاری چند به جا مانده که مشهورترین آن ها مسجد دارالاحسان سنندج و چند پل و مدرسه و مسجد و ساختمان های دیگر است.

ارتباط محتوایی با اردلان

اردلان در جدول کلمات

از فیلمهای جنگی شهریار بحرانی با بازی جعفر دهقان و اردلان شجا ع کاوه
هراس
سریالی ساخته سروش صحت با شرکت حمید لولایی | مریم امیر جلالی | بهنوش بختیاری | رضا شفیعی جم | جواد رضویان و اردلان شجاع کاوه
چارخونه
فیلمی جنگی از شهریار بحرانی با بازی جعفر دهقان و اردلان شجاع کاوه
هراس

اردلان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد اردلان
نام قدیم کردستان
مریم
نام قدیم کردستان ونام حکومت مستقل کرد که هفتصدسال برغرب ایران ومناطق کردنشین حکومت میکردند.
کامران
بزرگترین طایفه شهرنشین کرد ایران
تبسم
یکی از شاهان دوره ی هخامنشیان
امین کرد
ارد به معنی زمین هست هم در کردی هم در انگلیسی( که به نوعی پسر عموی زبان پارسی هست) earth
لان به معنی خانه
اردلان= زمین خانه یا وطن
دانیال
شجاع
.احمداردلان
اردلان شهرت حکام کردستانات کهکردستان امروزی وبخشهای زیادی از کردستان عراق وتا دیاربکر ترکیه راشامل می شده از سلسله ساسانیان پیشینه دارند و در تمام کتب تاریخی از پاکی و شهامت و خوبی به رعایا از حکام اردلان نام برده شده.گروهی از این طایفه در تویسرکان ساکن هستند
زندی
اردلان نام بزرگترین ایل کورد ایران که در شهرهای سنندج ،سقز و تویسرکان ساکن هستند.
فریباa
اردلان یعنی مرد کرد دلاور... یعنی عشق🙂
ایلیکا
به حاکمان کوردستان اردلان میگفتند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اردلان   • مفهوم اردلان   • تعریف اردلان   • معرفی اردلان   • اردلان چیست   • اردلان یعنی چی   • اردلان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اردلان
کلمه : اردلان
اشتباه تایپی : hvnghk
عکس اردلان : در گوگل

آیا معنی اردلان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )