برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1178 100 1

اردکان

/'ardakAn/

معنی اردکان در لغت نامه دهخدا

اردکان. [ اَ دَ ] (اِخ ) موضعی است از مضافات شیراز. (جهانگیری ) (برهان ). محلی است بین شیراز و اصفهان. (گلشن مراد). قصبه ایست در حوالی شیراز و بعضی گفته اند اردکان قصبه ایست در دامنه ٔ کوه شش پیر از کوههای فارس. درقدیم شهری بزرگ بوده اکنون بیش از پانصد خانوار ندارد. (مرآت البلدان ). و آن در 97000 گزی شیراز بشمال غربی مایین و شمال شرقی فهلیان و میان برقون و گردنه ٔ اردکان واقع و از بلوکات قشقائی فارس است. طول آن 30 هزار گز و عرض 5 هزارگز، آب و هوای آن معتدل و دارای 12000 تن سکنه است. مرکز وی اردکان و بین دو کوه پوشیده از جنگل واقع است و نهر عظیمی از آن گذرد و دارای یازده قریه و پستخانه و تلگرافخانه است. درازی آن از ده علی تا قصبه ٔ اردکان پنج فرسنگ ، پهنای آن از باسکان تا شهداء یک فرسنگ است و محدود است از جانب مشرق ببلوک کام فیروز و بیضا و از سمت شمال و مغرب و جنوب بنواحی ممسنی. از سردسیرات فارس است ، هوای تابستانش چون ماه ثور شیراز باشد و بر این قیاس شکارش بز و پازن و قوچ و میش کوهی و کبک و تیهو و در تابستان چاخرق و هوبره. درخت بساتینش سیب و گلابی و آلو وانگور است درخت کبوده و عرعر چهار ساله تنومند شود که در جای دیگر هشت سال. دشتش در دو ماه پر از برف است و برف کوهستانش محتاج بمحافظت نباشد. اهلش در تابستان از ایوان بیرون نخسبند آبش از رودخانه ٔ شش پیر و رودخانه ٔ اردکان است زراعتش گندم و جو و نخود و عدس و لوبیای قرمز و زرت مکه است که بعربی خندروس گویند و مال المعامله ٔ این بلوک لوبیای قرمز است و روغن که از کوه گیلویه خریده بشیراز آورند و نام قصبه ٔ این بلوک نیز اردکان است در دره ٔ کوهی افتاده و رودخانه ٔ پر آب بسیار خنک و شیرین از میان این قصبه دائماًبگذرد و درختان تنومند از دو جانبش فرسنگی از بالا وفرسنگی از زیر رسته بیکدیگر پیوسته است که در دوفرسنگی راه آفتاب کمتر دیده شود. عموم خانه های آن از خشت خام و گل و چوب است و شماره ٔ آنها از هزار و پانصددرب خانه بگذرد و این بلوک مشتمل بر ده قریه است.

اردکان. [ اَ دَ ] (اِخ ) دهی از نواحی یزد. (برهان ) (جهانگیری ). مؤلف مرآت البلدان گوید: اردکان قصبه ٔ معتبری است از توابع یزد در دو منزلی آن براه اصفهان ، آب و هوای آن خوب و مردمش عاری از صنعت نیستند ب ...

معنی اردکان به فارسی

اردکان
قصبه معتبریست از توابع یزد در سر راه اصفهان حد شمالی آن میبد حد شرقی رباطات و حد غربی عقداست . حلوا ارده را در آنجا خوب می سازند .

اردکان در دانشنامه ویکی پدیا

اردکان
اَردَکان شهری است در بخش مرکزی شهرستان اردکان استان یزد ایران. اردکان از بزرگ ترین شهرهای استان یزد است. بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر برابر با ۷۵٬۲۷۱ نفر بوده است. اردکان به معنی شهر مقدس که از دو کلمه ارد+کان تشکیل شده است که ارد به معنی مقدس و کان به معنی سرزمین است.
زردُگ از مناطق باستانی اردکان است که آثاری مربوط به سده های پنجم و ششم هجری را در خود جای داده است. به نظر باستان شناسان میدان قلعه بعد از زردگ اقامتگاه دوم اردکانی ها بوده است.
مسجد زیرده و مسجد جامع از بناهای مربوط به قرن دهم هجری
مسجد حاج محمد حسین و خانهٔ سروری در محله چرخاب مربوط به دوره قاجاریه
اردکان دارای قناتهای متعددی است. با همه اهمیتی که قنات ها در تداوم حیات متعادل و زاینده کویر دارند، امروزه، در اثر ورود و رواج شیوه های غیر بومی همچون چاه های عمیق در کویر، بیشتر قنات ها یا به طور کامل خشک هستند یا در آستانه خشک شدن.
از مهم ترین معادن اردکان و ایران می توان به سنگ آهن چادرملو، و اورانیم ساغند اشاره کرد. معادن باریت، سیلیس، سنگ های ساختمانی، و خاک مرغوب آن جهت صنایع کاشی نمونه های مورد اشاره هستند.
اردکان به عنوان قطب فولاد (منطقه ویژه اقتصادی فولاد) در نظر گرفته شده است. از بزرگ ترین کارخانجات که در حوزه فولاد و سایر صنایع در حال راه اندازی هستند عبارت اند از:
عکس اردکان
اردکان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اردکان (سپیدان) شهری در استان فارس
اردکان (یزد) شهری در استان یزد
شهرستان اردکان از توابع استان یزد
شهرستان سپیدان از توابع استان فارس
گویش اردکانی
اردکان مرکز شهرستان سپیدان در استان فارس در جنوب ایران است که با مساحتی حدود ۳۷۵ هکتار در هفتاد کیلومتری شمال غرب شیراز در مسیر شیراز-یاسوج واقع شده است. این شهر که با ا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های اردکان

اردکان شهری در استان یزد ، ایران.
• « پدرم شخصیت شاخص روحانی – نه تنها در اردکان (زادگاه من) که در کل استان یزد بود.علاوه بر دانش والای دینی، انسانی روشن اندیش و زمان شناس بود. مشتاقان و ارادتمندان او از اهل علم و فضل و دانشمندان و روشنفکران، کمتر از توده مردم نبودند. زندگی او مردمی و ساده و به دور از تشریفات و ملاحظات عوام فریبانه بود. مقبولیت او آنچنان بود که نه تنها مسلمانان، بلکه اقلیت های دینی چون زرتشتی ها برای حل مشکلات خود به او مراجعه می کردند و با خشنودی به داوری او گردن می نهادند. این واقعیت از جمله در جریان رحلت او و تعظیمی که از سوی همه گروهها و طبقات جامعه در یزد و سراسر ایران بروز کرد قابل مشاهده بود... با وجود مقبولیت فراوانی که پدرم در میان مردم داشت، هیچگاه خود را برتر و جدای از آنها ندانست... »

ارتباط محتوایی با اردکان

اردکان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ریحانه
مرکز شهرستان سپیدان در استان فارس در 75 کیلومتری و شمال غربی شیراز
امین کرد
ارد کان = ارد کانی
ارد=زمین
کانی = چشمه
اردکان =زمین چشمه
بابک
به گمان می رسد که اردکان همان اَردَگان باشد و با اَرد: راستی و حقیقت هم ریشه است. بر این پایه، شاید اردَگ از کردبون (بن فعل) اَردیتَن به دست آمده باشد و گمان می رود که دارای چیم هدایت کردن به حقیقت و راستی باشد. ارداگ: هادی به حقیقت و راستی، اَردان و اَردیتار نیز هم چیم آن خواهند بود. اَردین و اَرددار دارای چیم قابل هدایت به راستی و حقیقت، هدایت پذیر خواهند بود. اَردیشن: هدایت کردن، اَردیشنیه: هدایت، اردَگ: هدایت شده، اردگان/ اردکان: هدایت شدگان به حقیقت و راستی؛ همچنین، اردَگ چیم (معنی) ابزاری برای هدایت به راستی و حقیقت را نیز خواهد داشت و با اَردینَگ در این چیم همخوانی خواهد داشت.
علی سیریزی
اردکان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استان یزد که بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر برابر با ۷۵٬۲۷۱ نفر بوده‌است. اردکان به معنی شهر مقدس که از دو کلمه ارد کان تشکیل شده‌است که ارد به معنی مقدس و کان به معنی سرزمین است.
بختیاری نژاد
اردکان استان فارس*پارس* ::در زبان پارسی به معنی مکان راستی و درستی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اردکان دانشگاه   • اردكان گويا   • شهرستان اردکان   • فرمانداری اردکان   • اردکان فارس   • اردکان کجاست   • اردکان تدبیر   • اردکان یزد   • معنی اردکان   • مفهوم اردکان   • تعریف اردکان   • معرفی اردکان   • اردکان چیست   • اردکان یعنی چی   • اردکان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اردکان
کلمه : اردکان
اشتباه تایپی : hvn;hk
آوا : 'ardakAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس اردکان : در گوگل

آیا معنی اردکان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )