انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1065 100 1

ارزروم

/'arzerum/

معنی ارزروم در لغت نامه دهخدا

ارزروم. [ اَ ] (اِخ ) رجوع به ارزنةالروم شود.

معنی ارزروم به فارسی

ارزروم
( یو . تئودوسیوپلیس ) از شهرهای مشرق ترکیه که سر راه نجد ایران به آسیای صغیر قرار گرفته و ۱۶۳٠٠٠ تن جمعیت دارد . شهری صنعتی و تجاری است . روسها آنرا در ۱۸۷۸ ۱۸۲۸ و ۱۹۱۶ م . اشغال کردند . آخرین معاهده بین ایران و عثمانی که بجنگهای طولانی دو کشور پایان داد در آن شهر امضاشد . ضح . این نام را به صورت [ ارض روم ] یا [ ارضروم ] نویسد و خطاست .

ارزروم در دانشنامه ویکی پدیا

ارزروم
ارزروم ((به لاتین: Erzrum)، (به ارمنی: Կարին، کارین) (در گذشته به صورت ارزن الروم یا ارزنةالروم هم نوشته می شد) شهری با جمعیت ۳۶۷۰۰۰ نفر، مرکز استان ارزروم در ترکیه است. این شهر پیوسته هویتی نظامی و اقتصادی داشته و نقش بزرگی در روابط بازرگانی ترکیه و ایران ایفا کرده است.
مدرسه اسلامی جفت مناره (ارزروم)
تاریخ ارزروم به دوران اورارتو می رسد و دودمان آرتاشسی در آنجا اسکان داشته. سکنه اول این منطقه ارمنی ها بودند که شهری به نام «کارین» در آنجا بنیان نهادند. در دوران بیزانس (روم شرقی) شهر تبدیل به قلعه شد و تئودوسیوپولیس (Theodosiopolis) نام گرفت. ارزروم در جنگ های بین ایران و روم و ایران و عثمانی به دفعات تغییر تبعیت داد. در سال ۵۰۲ مسیحی بهرام گور شهر را تسخیر کرد ولی پس از مدت کوتاهی دوباره بدست رومیان افتاد.
در تاریخ ایران و در دوره قاجاریه یک دوره مذاکرات مهم تاریخی برای تعیین مرز بین دولت ایران و دولت عثمانی در شهر ارزروم (ارزنةالروم) برگزار شد که سرپرستی هیئت اعزامی از ایران به عهده میرزا تقی خان امیرکبیر بود. این شهر یکی از سرد سیرترین شهرهای کشور ترکیه می باشد. ارزروم با شهرهای تبریز و ارومیه پیوند خواهر خواندگی دارد
عکس ارزروم
ارزروم که سابقاً به صورت ارض روم یا ارزن الروم یا ارزنةالروم هم نوشته می شد یکی از استان های مهم ترکیه است که مرکز آن هم شهری به همین نام است.
در تاریخ ایران و در دوره قاجاریه یک دوره مذاکرات مهم تاریخی برای تعیین حدود مرزی بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت عثمانی در شهر ارض روم (ارزنةالروم) برگزار شد که سرپرستی هیئت اعزامی از ایران به عهده میرزا تقی خان امیرکبیر بود.
این مذاکرات در ابتدا با کارشکنی دولت عثمانی و در مواردی حتی حمله به ساختمان محل اقامت هیئت ایرانی همراه بود که در پایان با درایت امیر بدون از دست دادن امتیازی به عثمانیها به پایان رسید.
زمین لرزه ارزروم در تاریخ ۰۱۹۸۳-۱۰-۳۰ ۳۰ اکتبر ۱۹۸۳ میلادی، برابر با ‎۸ آبان ۱۳۶۲، ساعت ۴:۱۲:۲۷ به زمان یوتی سی در ترکیه ، منطقه ارزروم رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۵ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۶٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز یکشنبه، ساعت ۶ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۲ بوده است (با لحاظ تغییر ساعت تابستانی).
فهرست زلزله های سده بیستم
زلزله شناسی
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز رومرکز این زمین لرزه را در مختصات ۴۰°۱۹′۴۸″شمالی ۴۲°۱۱′۱۳″شرقی / ۴۰٫۳۳°شمالی ۴۲٫۱۸۷°شرقی / 40.33; 42.187 و ژرفای آنرا در ۱۱ کیلومتر گزارش کرده است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه شدهٔ مختلف ۶٫۹ در مقیاس Ms بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده است.۵۰ روستا در زمین لرزه خراب شده است.
پروژهٔ «تنسور گشتاور مرکزوار» زاویه های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۲۱۱، °۷۳، °۱۷-) یا (°۳۰۶، °۷۴، °۱۶۲-) و نوع گسل را «امتدادلغز» فرارسانده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۱۴۰۰ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۱۱۳۷ نفر برآورده شده است.بی خانمان شدگان نیز ۲۵۰۰۰ نفر اعلام شده است.
عهدنامه ارزروم به دو عهدنامه منعقد شده در سال های ۱۸۲۳ و ۱۸۴۷ میان ایران و امپراتوری عثمانی گفته می شود.نبو
تاریخ کرمانشاه
گرچه عهدنامه قصرشیرین در سال ۱۶۳۹ مرز میان دو کشور را تعیین کرد اما مناطق کوهستانی قصر شیرین تا دو قرن محل درگیری های پی درپی میان دو کشور شد. حملات عثمانی به شمال غربی ایران برای سرکوب قبایل شورشگر، پاسخ تلافی جویانه دولت ایران را در پی داشت. این اقدام باعث شد سلطان محمود دوم عثمانی در سال ۱۸۲۱ به ایران حمله ای آغاز کند. عثمانی با ارتشی قدرتمند و با وضعیت برتری نسبت به ارتش ایران حمله ای آغاز کرد اما ارتش فتحعلی شاه قاجار شکست سختی بر ارتش عثمانی وارد آورد. نخستین عهدنامه در ژولای سال ۱۸۲۳ منعقد شد اما بدلیل آنکه مرزهای تعیین شده در عهدنامه ۱۶۳۹ قصرشیرین را تثبیت کرد، نتوانست چاره ای مناسب برای درگیری های مرزی قبلی تعیین کند.
درگیری های مرزی در دهه ۱۸۳۰ دوباره دو کشور را به جنگ هدایت کرد. با میانجی گری انگلستان و امپراتوری روسیه، دومین عهدنامه در ۳۱ می ۱۸۴۷ میان ایران و عثمانی به امضا رسید. طبق این عهدنامه، مناطق مورد اختلاف میان دو امپراتوری میان آنها تقسیم شد. اما بدلیل غیر دقیق بودن، انجام این اقدام تا سال ۱۹۱۴ بطول انجامید. به موجب عهدنامهٔ دوم ارزروم دولت ایران پذیرفت که از ادعای خود در رابه با مناطق غربی زهاب (مندلی، نفتخانه و خانقین) دست برداشته و نیز حاکمیت عثمانی را بر سلیمانیه به رسمیت بشناسد و نسبت به آن ادعایی نداشته باشد. همچنین عثمانی نیز تعهد کرد حق کشتیرانی ایران بر اروندرود را به رسمیت بشناسد. علاوه بر این بنا شد که حدود مرزی دو کشور تعیین شود ولی با وجود برگزاری سه نشست توافقی بعمل نیامد. نماینده ایران در این قرارداد امیر کبیر بود.
فرودگاه ارزروم (به انگلیسی: Erzurum Airport) (به زبان بومی: Erzurum Havalimanı) یک فرودگاه همگانی و نظامی با کد یاتا ERZ است که یک باند فرود بتن دارد و طول باند آن ۳۸۱۰ متر است. این فرودگاه در شهر ارزروم کشور ترکیه قرار دارد .
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های ترکیه
محاصره ارزروم در اوت ۵۰۲ در مراحل اولیه جنگ آناستازی به وقوع پیوست. شاه ساسانی، قباد یکم، شهر ارزروم که یکی از پایگاه های اصلی امپراتوری بیزانس در ارمنستان غربی بود را به محاصره خود درآورد. نیروهای رومی در شهر مستقر نشده بودند و دیوارهای آن هم ضعیف بودند، و پس از مقاومتی کوتاه تسلیم شد، که شاید در این پیروزی، عواملی همچون جمعیت محلی هم تأثیر داشته اند. شاه ایران با شهرواندان با مدارا برخورد کرد، اما کنستانتین، حکمران شهر را به اسارت گرفت.
Siege of Theodosiopolis. (2015, September 6). In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 20:39, November 28, 2015, from https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Siege_of_Theodosiopolis&oldid=679710125
صفویان
شاه طهماسب یکم
در زمستان سال ۱۵۵۲ میلادی هنگامی که اسماعیل میرزا (سپس شاه اسماعیل دوم) ۱۹ سال داشت با سپاه خود به سمت شمال غرب راه افتاد، این لشکرکشی در حقیقت نخستین رزم واقعی وی با ارتش عثمانی بود. سوی روبرو اسماعیل میرزا، اسکندر پاشا بود که در قلعه ارزروم سنگر گرفته بود. خواست اسماعیل میرزا بیرون کشیدن اسکندرپاشا از درون قلعه بود. اسماعیل میرزا نیرویی را که در اصطلاح آن زمان جلودار می گفتند ، به شتاب بیشتری به سوی ارزروم روانه کرد. در پاسین که در شرق ارزروم واقع است قوای عثمانی مستقر بود. جلوداران لشکر صفوی در نبردی آنها را شکست دادند و استحکامات هم ویران گردید. قوای عثمانی به ارزروم پس نشستند و سپاه ایران به سوی آنجا حرکت کرد. اسکندرپاشا تصمیم گرفت پیش از رسیدن قوای ایرانی به پشت قلعه، جنگ را در بیرون از شهر بر پا کند. در نزدیکی ارزروم دو سپاه درگیر شدند. پس از یک درگیری تقریبا" بی نتیجه و برابر، سپاه ایران به سوی شرق و به سوی تنگه ها و آبکندها عقب نشینی کرد، ظواهر نشانگر پیروزی عثمانی ها بود ولی ناگهان اسماعیل میرزا با نیرویی تازه نفس از کمینگاه بر اسکندرپاشا و افرادش یورش می برد. قوای عثمانی به سوی قلعه عقب می نشینند و با تلفات سنگین (۲۵۰۰ کشته)، به سختی شکست می خورند. پیروزی ارزروم شهرت و محبوبیت بسیار برای اسماعیل میرزا نزد قزلباشان به وجود آورد. پس از این پیروزی، اسماعیل میرزا در سال ۱۵۵۳ میلادی به ارجیش واقع در کنار دریاچه وان رسید. به دستور اسماعیل میرزا، جمجمه های ترکان که نزدیک ارزروم به دست آورده بودند در برابر قلعه آویختند. این جنگ روانی باعث سرنگونی قلعه و نابودی استحکامات گردید.
→ جنگ های شاه اسماعیل یکم
و • ب • ن


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارزروم در دانشنامه آزاد پارسی

اَرْزِروم
مسجد اولوجامع، (یا: ارض روم، ارزنةالروم، ارزن الروم) شهری در شمال شرقی ترکیه و نزدیک ترین شهر بزرگ این کشور به مرز ایران. ۲۹۷,۵۰۰ نفر جمعیت دارد (۱۹۹۰). ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۱,۵۰۰ متر است و زمستان های سرد و طولانی دارد. رود ارس از این ناحیه سرچشمه می گیرد. اقتصاد شهر بر پایۀ کشاورزی و دامداری، فراوری مواد غذایی، و صنایع سبک استوار است. ارزروم در اعصار کهن بخشی از ارمنستان قدیم بود. در امپراتوری روم شرقی آن جا را تئودوسیوپولیس می نامیدند. در ۵۰۲م، قباد اول ساسانی ارزروم را تصرف کرد. امپراتوری روم و روم شرقی نیز بر این شهر حکومت کردند. در خلافت عثمان به دست مسلمانان افتاد (۴۲ق). مورخان عرب آن را با معرب کردن نام ارمنی آن قالیقَلا می خواندند. این شهر بارها بین مسلمانان و رومیان دست به دست شد. زلزلۀ ۲۲۵ق و حملۀ غزها (۴۷۳ق) از مصائب تاریخی ارزروم است. در ۴۷۳ق سلجوقیان بر آن جا چیره شدند. در ۹۰۸ق، شاه اسماعیل صفوی ارزروم را تسخیر کرد و تا مدت ها این شهر عرصۀ نبرد ایران و عثمانی بود. معاهدۀ معروف ایران و عثمانی در زمان محمدشاه قاجار، موسوم به معاهدۀ ارزروم، در این شهر منعقد شد و به اختلافات دو کشور پایان داد. نمایندۀ ایران در این گفت وگوها میرزا تقی خان امیرکبیر بود. در جنگ جهانی اول قوای روس ارزروم را تصرف کردند و در ۱۹۱۸ نیروهای عثمانی شهر را بازپس گرفتند. انجمن دفاع از حقوق آناتولی شرقی، کنگره ای به ریاست مصطفی کمال پاشا (آتاتورک) در ارزروم برگزار و میثاق ملی را تنظیم کرد (۱۹۱۹). مهم ترین اثر تاریخی باقی مانده در ارزروم اولوجامع (مسجد عالی)، از بناهای عهد سلجوقی، است. شمس تبریزی مدتی در این شهر می زیسته و طریقت مولویه در آن جا پیروانی داشته است.

ارتباط محتوایی با ارزروم

ارزروم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مراکز خرید ارزروم   • عکسهای شهر ارزروم ترکیه   • جاهای دیدنی ارزروم   • فاصله تبریز تا ارزروم   • فاصله ارزروم تا بازرگان   • ارزروم تور   • ارزروم دیسکو   • سفر به ارزروم   • معنی ارزروم   • مفهوم ارزروم   • تعریف ارزروم   • معرفی ارزروم   • ارزروم چیست   • ارزروم یعنی چی   • ارزروم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارزروم
کلمه : ارزروم
اشتباه تایپی : hvcv,l
آوا : 'arzerum
نقش : اسم خاص مکان
عکس ارزروم : در گوگل


آیا معنی ارزروم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )