برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1281 100 1

ارسی

/'orosi/

معنی ارسی در لغت نامه دهخدا

ارسی. [ اُ رُ ] (ص نسبی ) روسی. اهل روسیه. از روسیه : قند اُرُسی. || (اِ) کفش. پاپوش. چَموش. قسمی کفش پاشنه دار. نوعی از کفش که از چرم دوزند. || قسمی در که عمودی باز شود. قسمی در که گشودن و بستن آن به بربردن و فرودآوردن است برخلاف درهای عادی که بیک سوی بدو سوی یمین و شمال باز و فراز شود. در که وقت گشادن بسوی بالا کشند و گاه بستن فرودآرند. دری از اطاق که درگاه آن رو بصحن باشد و دارای چارچوبی بود که این در در جوف آن حرکت کرده بالا و پائین رود.

ارسی. [ اَ سا] (ع ن تف ) نعت تفضیلی از رَسو. استوارتر. ثابت تر.
- امثال :
ارسی من رصاصة ؛ الرسو الثبوت یریدون به الثقل. (مجمعالأمثال ).

معنی ارسی به فارسی

ارسی
منسوب به ارسروسروسی، کفش مردانه یازنانه پاشنه دار ، ودراطاق که روبه حیاط بازشودودارای شیشه باشد
( صفت اسم ) ۱ - روسی اهل روسیه از مردم روسیه . ۲ - کفش پاپوش قسمی کفش پاشنه دار نوعی کفش که از چرم دوزند . ۳ - نوعی در قدیمی که دارای چهار چوب مخصوص بوده و آن در داخل چهار چوب حرکت میکرد و با پایین و با رفتن باز و بسته میشد قسمی در برای اطاق که عمودی باز و بسته میشود. ۴ - گاه از باب تسمی. کل باسم جزئ اطاقی را که دارای چنین درهایی است ( ارسی ) نامند. یا قند ارسی . قند روسی نوعی قند که از روسیه میاورند .
استوارتر
[ گویش مازنی ] /orosi/ کفش پاشنه دار چرمی & نوعی پنجره از چوب درخت ارس که به صورت عمودی و از پایین به بالا باز و بسته شود
[ گویش مازنی ] /orsi Khaane/ خانه ای که ساختار درب و پنجره ی آن از ارسی است
[ گویش مازنی ] /orosi dooj/ کفش دوز کفاش
( اسم ) آن که ارسی میدوزد کفشگر کفش دوز سازند. کفش .
۱ - عمل ارسی دوز کفش دوزی کفش سازی . ۲ - شغل کسی که کفش میدوزد . ۳ - ( اسم ) جایی که در آن کفش میدوزند .
کفاشی
فرمانده سپاهیان ایران در زمان داریوش سوم

معنی ارسی در فرهنگ معین

ارسی
(اُ رُ) (اِمر.) ۱ - قسمی کفش پاشنه دار. ۲ - نوعی در یا پنجرة مشبک که رو به حیاط باز می شود.
( ~.) (اِفا.) کفشگر، کفش دوز.

معنی ارسی در فرهنگ فارسی عمید

ارسی
۱. مربوط به روسیه.
۲. تهیه شده در روسیه، روسی.
۳. (اسم) نوعی کفش پاشنه دار مردانه یا زنانه.
۴. (اسم) نوعی در یا پنجره با شیشه های مشبک رنگی که رو به حیاط باز می شد.
کفش دوزی که ارسی می دوزد.

ارسی در دانشنامه ویکی پدیا

ارسی
اُرُسی از عناصر معماری ایرانی و پنجرهٔ مُشـَبَّکی است که به جای گشتن بر روی پاشنه گرد، بالا می رود و در محفظه ای که روی آن قرار گرفته جای می گیرد و در اشکوب کوشک ها و پیشان و رواق ساختمان های سرد سیر بسیار دیده می شود. نقش شبکهٔ ارسی مانند پنجره ها و روزن های چوبی است و نمونه های زیبای آن در خانه های کهن اصفهان و کاشان و یزد (و انواع جدیدترش در تهران) بسیار است.بزرگترین ارسی ایران در خانه مشیرالملک   ارسی با شیشه های رنگی در کاخ گلستان در تهران   حسینیه امینی ها در قزوین
دربارهٔ ریشه این واژه اختلاف نظر وجود دارد. به نوشته پیرنیا (ص ۳۵۵–۳۵۶) اور به معنای بالاست و اُرسی یعنی پنجره هایی با لنگه های بازشو بالارونده. بنا به گفته فره وشی این کلمه از ارو یا (arus) پهلوی گرفته شده و به معنای سفید و روشنایی است.
بنجامین در وصف این نوع پنجره در سفرنامه خود می نویسد: ایرانیان به جای آنکه برای اتاق های خود به شیوه غربی چندین پنجره بسازند، همه را یکجا جمع کرده یک پنجره بزرگ یا در که از سقف تا کف اتاق می رسد برای اتاق در نظر می گیرند و این پنجره بزرگ را با قاب های مختلف به سه یا چهار قسمت تقسیم می کنند و در هر قسمت با به کاربردن شیشه های رنگی کوچک، نمای خارجی و داخلی زیبایی برای اتاق فراهم می آورند. ارسی در شهرهای مختلف نام های گوناگونی دارد؛ برای نمونه در یزد به «درهای شکم پاره» و در قزوین به «درهای چند چشم» موسوم است از جمله بناهای دارای ارسی می توان به ارگ کریمخانی، خانه محتشم، بنای دیوانخانه و باغ دولت آباد اشاره کرد (عطارزاده، ص ۳۴).
لنگه های این پنجره به جای حرکت بر حول محور پاشنه، در درون یک چارچوب به سمت بالا و پایین حرکت می کند. ارسی غیر از چارچوب به سه قسمتِ آستانه، طبقه پایین یعنی لنگه های بازشونده، و قسمت بالا که مخفی کننده لنگه هاست تقسیم می شود. قسمت بالا به صورت دو جداره ساخته می شود تا هنگامی که لنگه ها بالا کشیده می شوند در میان جداره ها پنهان شده منظره نامناسبی به اتاق ندهد. ارسی ها معمولاً یکی از اضلاع چهارگانه اتاق را تشکیل می داد و از کف اتاق تا سقف ادامه پیدا می کرد. سطح پنجره های ارسی غالباً از شبکه های چوبی با نقش های هندسی بسیار ظریف و زیبا به صورت گره سازی یا قوا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارسی در دانشنامه آزاد پارسی

اُرُسی
پنجره یا درپنجره ای که روی لولا نمی چرخد، بلکه به صورت عمودی و کشویی باز و بسته می شود. برای بازکردن این نوع پنجره، آن را درون قاب خود، به وسیلۀ دستگیره هایی بالا می برند، و با دو نگه دارندۀ فلزی کوچکِ متصل به چارچوب، نگه می دارند. اُرُسی غالباً گره چینی چوبی با شیشه های رنگی دارد. امروزه ساخت و کاربرد اُرُسی منسوخ شده، اما نمونه های شاخصی از آن در خانه های صفوی و قاجاری، ازجمله در یزد، کاشان، و اصفهان، برجا مانده است.

ارتباط محتوایی با ارسی

ارسی در جدول کلمات

معنی ارسی به انگلیسی

sash (اسم)
کمربند ، ارسی ، حمایل نظامی و غیره ، پنجره گلخانه

ارسی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی اکبر
ارسی: پنجره مشبکی است که به جای گشتن روی پاشنه گرد بالا می رود ودر محفظه ای که در نظر گرفته شده جای می گیرد،در این نوع هنر هیچ میخ و چسبی به کار نمی رود و تمام نقش و نگارهای آن به وسیله اتصالات ظریف چوب یعنی کام و زبانه به یکدیگر وصل می شود، چوب و شیشه آنچنان به زیبایی در کنار یکدیگر قرار می گیرند که زیبایی و تنوع را به بهترین وجه ممکن منعکس می کنند تا آنجا که چشم هر بیننده را بی اختیار مجذوب خود می کند.ارسی ها معمولا مستطیل شکل است وبخش فوقانی آنها را تا زیر سقف به شکل مستطیلی یا هلالی یا ضربی که با شیشه های رنگی زینت داده می شد تکمیل می کرده اند .این گونه در وپنجره برای تنظیم وملایم کردن نور در خانه های آفتاب گیر مناطق گرمسیری کاربرد وسیعی داشته وبسیار مناسب بوده است . ولیکن ساخت آن در سایر مناطق نیز کم وبیش رواج داشته است در بعضی مواقع در آن ایینه کاری نیز به کار می بردند .یکی از مکان های دارای ارسی همراه با شیشه های رنگی وآیینه کاری حسینیه شیراز در شیراز می باشد .امروزه شهر سنندج کرسی اول این هنر در غرب ګشور را در اختیار دارد.
رضا
Orosee
علی هنرزاده
سلام
در خصوص کلمه اُرُسی که در برخی مناطق ایران به کار میرفته از جمله در مازندران و در استان فارس به معنی کفش ، آیا در خصوص ریشه و اصالت این کلمه به معنی کفش اطلاعاتی در اختیار دارید؟
کدام اقوام در گذشته ها از این کلمه به عنوان کفش استفاده میکردند؟
هم اکنون در ایلات خمسه در استان فارس هم این کلمه به معنی کفش کاربرد دارد.
آیا ریشه فارسی دارد و یا عربی و یا از سایر ملل وارد زبان ایرانیها شده است؟
هستی
�اُرسی:نوعی در قدیمی
سید ابوالفضل حسینی
تلفظ کلمه اُرسی به معنای پنجره که به پنجره های مشبک چوبی با شیشه های رنگی زیبا که از زمان زندیه تا قارجار مرسوم بوده و اکنون به ابینه های قدیمی به نوعی ،جزیی از میراث فرهنگی تبدیل گشته است. و واژه اُوُرسی نیز به نوعی کفش گفته میشود.
شهین
در استان اصفهان در قدیم و حتی حالا هم در بعضی از روستا ها به نام کفش گفته میشود یعنی بجای کفش میگویند ارسی .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ساخت پنجره ارسی   • کفش ارسی   • طرح پنجره ارسی   • ارسی در معماری   • خرید پنجره ارسی   • آموزش ساخت پنجره ارسی   • فروش پنجره های ارسی   • طرح ارسی   • معنی ارسی   • مفهوم ارسی   • تعریف ارسی   • معرفی ارسی   • ارسی چیست   • ارسی یعنی چی   • ارسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارسی
کلمه : ارسی
اشتباه تایپی : hvsd
آوا : 'orosi
نقش : اسم
عکس ارسی : در گوگل

آیا معنی ارسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )