برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1153 100 1

ارشک یکم

ارشک یکم در دانشنامه ویکی پدیا

ارشک یکم
اَرشَک (اشک یکم) (سلطنت از ۲۵۰ پ.م. تا ۲۴۷ پ.م.) نام بنیان گذار شاهنشاهی ایرانی اشکانیان است. آریان مورخ یونانی نژاد رومی (زادهٔ ۸۶ میلادی)، آورده است که اشک یکم و برادرش تیرداد یکم، هر دو از تبار اردشیر دوم هخامنشی شاهنشاه ایران هستند.
اشکانیان
خاندان سورن
اشک یکم پادشاه اشکانی سکایی تبار (در نوشتارهای آشوری:اشکوز=اشکاها، سکاها) بود از طایفهٔ ایرانی تبار پرنی استرابو جغرافی نگار یونانی، از سه طایفه داهه با نام های پرنی (Aparni) و خانتی (xanthii) و پیسوری (pissuri) یاد کرده است و آنها را سکایی خوانده و نام داهه را یک نام کلی برای این قبایل دانسته است. استرابو قبیله پرنی را نزدیک ترین قبایل به ساتراپ هیرکانی و سکنه شرق دریای کاسپین خوانده است؛ و قلمرو دو قبیله دیگر داهه (Xanthii, Pissuri) را تا نزدیکی سرزمین هرات باستان، گسترده دانسته است ارشک با طایفهٔ خود در ساحل رود اترک (در گزارش استرابو Ochus) در شمال هیرکانی و در شرق دریای کاسپین می زیست و بعد از اینکه شنید دیودوت در باختر اعلان استقلال کرده و سکه به اسم خود زده یعنی از دولت سلوکی جدا شده، این شخص با طایفهٔ خود پرنی همدست شد و در سال ۲۵۶ پ.م. پرچم مخالفت با سلوکی ها بیفراشت و جنگهای متعدد با آنها نمود، در نتیجه غلبه یافت و دولت پارت را تأسیس کرد (۲۵۰ پ.م. بعضی ها هم ۲۴۹ پ.م. نوشته اند). پس از این فتح، عزیمت باختر نمود و با این مملکت که آن نیز مستقل شده بود، جنگ کرد. او در حین جنگ از دست نیزه دارش زخمی برداشت و بر اثر آن درگذشت (۲۴۷ پ. م).
چون ارشک بانی سلطنت اشکانی بود، شاهان دیگر اشکانی او را تقدیس می کردند، چنان که به او لقب اپی فانس (به زبان یونانی به معنی نامی و پر افتخار) دادند و به یاد بود اینکه او سرسلسله حکومت اشکانی است، به اسم خود کلمه ارشک (اشک را یونانی ها «آرزاکس» نوشته اند که یونانی شده ارشک است) را افزودند (ارشک بعدها اشک شد). مورخین و تاریخدانان هم این نکته را رعایت کردند.
روی سکه به یونانی نوشنه شده: ΑΡΣΑΚ ارشک و دست راست نوشته ای آرامی است.
عکس ارشک یکم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ارشک یکم

ارشک یکم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ارشک یکم   • مفهوم ارشک یکم   • تعریف ارشک یکم   • معرفی ارشک یکم   • ارشک یکم چیست   • ارشک یکم یعنی چی   • ارشک یکم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارشک یکم
کلمه : ارشک یکم
اشتباه تایپی : hva; d;l
عکس ارشک یکم : در گوگل

آیا معنی ارشک یکم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )