انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1038 100 1

ارغوان

/'arqavAn/

معنی اسم ارغوان

اسم: ارغوان
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: arqavān) (در گیاهی) درختی است زینتی از تیره ی پروانه واران با گلهایی به رنگ سرخ مایل به بنفش، (در گیاهی) گلی قرمز رنگ و چسبیده به ساقه که پیش از ظاهر شدن برگ ها پدیدار می شود، (به مجاز) چهره ی زیبا و گلگون ]ارغوان را (در انگلیسی) love tree و (در عربی) ارجوان و (در فارسی) درخت ارغوان و یا درخت گل ارغوان گویند[ - گلی قرمزرنگ

معنی ارغوان در لغت نامه دهخدا

ارغوان. [ اَ غ َ ] (اِ) درختی باشد بغایت سرخ و رنگین ، طبیعت آن سرد و خشک است ، اگر از بهار آن شربتی سازند و بخورند رفع خمار کند و چوب آنرا بسوزانند بر ابرو مالند موی برویاند و سیاه برآید و معرّب آن ارجوان است. (برهان ). درختی است که شاخهای باریک دارد و در موسم بهار همه ٔ درخت از گلها سرخ میگردد و اصلاً برگ ندارد و در موسم دیگر پربرگ میشود. (غیاث اللغات ). گلی است سرخ. (فرهنگ اسدی نخجوانی ). و گویند گیاهی است سرخ و صحیح آنست که درخت است و شاخهای آن باریک میشود و در تمام سال یک بار برگ آرد. (مؤید الفضلاء). درختی است که گلهای سرخ آورد. (حاشیه ٔ فرهنگ اسدی نخجوانی ). و بکوهستان خراسان بسیار بود. (فرهنگ اوبهی ). این درخت در دره های گرگان بیش از دیگر نقاط جنگلهای خزر هست و از ارتفاع 180 گزی تا 900 گزی دیده میشود. (گااوبا) . دو گونه از این درخت در دره ٔ سفیدرود و دره های نسبةً گرم لرستان هست و هر دو گونه را ارغوان نامند. (گااوبا). ارجوان. خزریق. زمزریق. زعید :
مورد بجای سوسن آمد باز
می بجای ارغوان آمد.
رودکی.
همه غار و هامون پر از کشته شد
ز خون خاک چون ارغوان گشته شد.
فردوسی.
گل ارغوان راکند زعفران
پس از زعفران رنجهای گران.
فردوسی.
رخش پژمراننده ٔ ارغوان
جوان سال و بیدار و بختش جوان.
فردوسی.
آن قطره ٔ شبنم بر ارغوان بر
چون خوی ببناگوش نیکوان بر.
کسائی.
نسترن لؤلوی بیضا دارد اندر مرسله
ارغوان لعل بدخشی دارد اندر گوشوار.
فرّخی.
گفتم چو برگ نیلوفر بود پیش از این
گفتا کنون ز خون عدو شد چو ارغوان.
فرّخی.
تابه ایام خزان نرگس بود
تا بهنگام بهاران ارغوان.
فرّخی.
ارغوان بر طرف شاخ تو پنداری راست
مرغکانند عقیقین زده بر باب زنا.
منوچهری.
تا چکاوک بست موسیقار بر منقار خویش
ارغنون بسته ست بلبل بر درخت ارغوان.
معزی.
ازاین سراچه ٔ آوا و رنگ ، دل بگسل
به ارغوان ده رنگ و به ارغنون آوا.
خاقانی.
لباس عافیت را تیغ چون گل چاک گرداند
ز خون دشمنان نیزه ، درخت ارغوان گردد.
کمال اسماعیل.
بیرون زد ارغوان چو عرق از مسام شاخ
شسته بلعل ِ حل شده دیباجه ٔ عذار.
سیف اسفرنگ.
چون غرابست این جهان بر من از آن زلف غراب
ارغوان بار است چشمم زان لب چون ارغوان.
مظفری.
|| (ص ) رنگ قرمز. سرخ. ارغوانی. ارجوان. نشاسته ای (رنگ ). فرفیر :
چو سرو دلارای گردد بخم
خروشان شود نرگسان دژم
همان چهره ٔ ارغوان زعفران
سبک مردم شاد گردد گران.
فردوسی.
زمین ارغوان و هوا آبنوس
سپهر و ستاره پر آوای کوس.
فردوسی.
بنزدیک کیخسرو آمد دمان
به رخ ارغوان و بدل شادمان.
فردوسی.
همی پژمراند به رخ ارغوان
کند تیره دیدار روشن روان.
فردوسی.
چو دوری بگشت از می ارغوان
برافروخت رخسار شاه جهان.
فردوسی.
شد از شادمانی رخش ارغوان
که تن را جوان دید و دولت جوان.
فردوسی.
چو زو [ کیخسرو ] آگهی یافت کاوس کی
که آمد زره ، پور فرخنده پی
پذیره شدش با رخی ارغوان
ز شادی دل پیر گشته جوان.
فردوسی.
ابر آمد و باز بر سر سبزه گریست
بی باده ٔ ارغوان نمی شاید زیست
این سبزه که امروز تماشاگه ماست
تا سبزه ٔ خاک ما تماشاگه کیست.
خیام.
اهالی بابل رنگ ارغوانی را بسیار استعمال میکردند و در قدیم در مشرق نیز بسیار مشهور بود. (ارمیا 10:9) (سفر داوران 8:26) (استر 8:15). چنانکه پرده های هیکل و بعضی از لباسهای کهنه نیز به این رنگ بود. (حزقیال 25:4 و 35:6 و 39:29 و 2 تواریخ ایام 3:14). و سلاطین و اعیان و اعاظم نیز محض امتیاز از رعایا لباس ارغوانی در بر میکردند و بدین واسطه در وقتی که مسیح را در محکمه حاضر کردند، برای استهزاء وی را بلباس ارغوانی ملبس کردند. (یوحنا 19: 2 و 5). اهل صور و صیدون این رنگ را از صدف مخصوص تحصیل میکردند بدین واسطه در این صنعت مشهور گشتند و اکنون در طرف جنوب صیدا کومه ٔ عظیمی از صدفهائی که درزمان قدیم این رنگ را از آنها گرفته اند پیدا میشود و گاه ارغوانی را از کرمی که بر بلوط قرمز یافت میشود تحصیل میکردند. رجوع به قرمز شود. (قاموس کتاب مقدس ).
|| چهره ٔ گلگون. رخ سرخ رنگ :
گر او را وامها می بازخواهند
چرا چون زعفران گشت ارغوانت.
ناصرخسرو.
گر زرد شد گیاهی در خشک سال هجران
پژمردگی مبادا آن تازه ارغوان را.
(از آنندراج ).
|| (اِ) افسوس که به تازی حسرت خوانند. || چیزی عاریت. (مؤید الفضلاء).

ارغوان. [ ] (اِخ ) قریه ای است بزرگ در ولایت و سنجاق معمورةالعزیز، و آن در قضای گبان معدنی ودر جنوب غربی فرات واقع است. (قاموس الأعلام ترکی ).

معنی ارغوان به فارسی

ارغوان
ارجوان:درختی ا تیره پروانه واران دارای برگهای گردوگلهای سرخ رنگ، طعم گلهایش اندکی شیرین است وبعضی مردم آنهارامی خورند
( اسم ) ۱ - درختی از تیر. پروانه واران و سر دست. ارغوانیها که در ارتفاعات پایین ( بین ۱۸٠ تا ۹٠٠ متر ) میروید و برای زینت نیز کاشته میشود اکوان . ارغوانی ( صفت اسم ) منسوب به ارغوان ۱ - برنگ ارغوان سرخ مایل به بنفش رنگی سرخ که به بنفشی زند سرخی که به سیاهی زند قرمز تیره آتشگون فرفیری . ۲ - گل سرخ
قریه ایست بزرگ در ولایت و سنجاق معموره العزیز
[Cercis] [زیست شناسی- علوم گیاهی] سرده ای از ارغوانیان درختچه ای بلند یا درختی کوتاه خزان دار با شش تا ده گونۀ بومی امریکای شمالی و اروپای جنوبی و آسیا که به دلیل داشتن گل های بهارۀ زیبا فراوان کشت می شوند؛ برگ های ساده و دایره ای یا قلبی شکل این گیاهان و هم...
بارنده ارغوان خونبار
مریخ
سرخ چهره معشوق گلعذار
شمس الدین اتابک از حکام لرستان پدر یوسف شاه و عماد الدین است .
گلیست سرخ .

معنی ارغوان در فرهنگ معین

ارغوان
(اَ غَ) ( اِ.) درختی از تیرة پروانه واران دارای برگ های گرد و گُل های سرخ .

معنی ارغوان در فرهنگ فارسی عمید

ارغوان
۱. (زیست شناسی) گلی سرخ رنگ و پیوسته به ساقه که پیش از ظاهر شدن برگ ها شکفته می شود.
۲. (زیست شناسی) گیاه این گل با برگ های گرد که در اول بهار گل می دهد و قسمت های مختلف آن مصرف دارویی دارد.
۳. (صفت) [قدیمی، مجاز] = ارغوانی: زمین ارغوان و هوا آبنوس / سپهر و ستاره پرآوای کوس (فردوسی: ۳/۱۱۵).
۴. [قدیمی، مجاز] صورت سرخ و زیبا.

ارغوان در دانشنامه ویکی پدیا

ارغوان
اَرغَوان (نام علمی: Cercis siliquastrum) نام یک گونه درخت از سرده ارغوان است.
Siliquastrum orbicularis Moench
بلندی آن گاهی به ۱۲ متر هم می رسد، اما بیشتر به صورت درختچه است. ارغوان گیاه بومی سرزمین های جنوبی اروپا و جنوب غربی آسیاست و در ایران در خراسان رضوی، ایلام، شاهرود، کرمان، مازندران، گیلان، همدان، لرستان و فارس و در پاوه استان کرمانشاه (روستای داریان) به صورت خودرو می روید. این درخت را به عنوان گیاه زینتی می کارند. در شهرهای شمالی استان خوزستان مانند اندیمشک، شوشتر، مسجدسلیمان و هفت تپه نیز این گیاه به وفور یافت می شود اما زمان گلدهی آن اواسط زمستان است. ولایت پروان در کشور افغانستان نیز برای رشد ارغوان بسیار مناسب است به گونه ای که در اردیبهشت ماه هر سال دشتهای این ولایت به گل های زیبای ارغوان آذین شده و نمای زیبایی را به منطقه می دهد. هرساله مراسمی ادبی و فرهنگی به نام جشن ارغوان با حضور شاعران و نویسندگان و همین طور مقامات دولتی و محلی در منطقه پروان برگزار می گردد و حتی دولت افغانستان در صدد انست که این جشن را در میراث جهانی یونسکو به ثبت برساند.
برگهای ارغوان به شکل قلب، بدون کرک و دارای کناره های صاف است. گل های این درخت در اوایل بهار، در گروه های۳ تا۶ تایی، روی شاخه ها و حتی روی ساقه اصلی، پیش از رشد برگ ها پدید می آیند و چون عده آن ها بسیار زیاد است، منظره زیبایی به درخت می دهد. مزه گل ارغوان ترش و نسبتاً مطبوع است. از این رو در بعضی از کشورها گل ارغوان را همراه سالاد می خورند یا در بعضی از غذاها می ریزند.
ارغوان در خاکهای آهکی پرقوت بهتررشد می کند و در برابر خشکی مقاوم است و به تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد. برای زیاد کردن این درخت، بذر آن را فروردین در هوای آزاد می کارند. این درخت را از راه پیوند و قلمه زدن نیز زیاد می کنند. ارغوان، درختی آشنا که مقاومتی بی نظیر دارد. این درخت هر جا که آب کم و خاک نامطلوب است سبز شده و محیط زیست ما راحیات بخشیده است.
عکس ارغوان
ارغوان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ارغوان (سرده)
ارغوان (فیلم)
متن را ببینید.
واژه های مصوّب فرهنگستان تا پایان سال ۱۳۸۹ (مجموع هشت دفتر فرهنگ واژه های مصوّب فرهنگستان)
ارغوان (Cercis) سرده ای از ارغوانیان درختچه ای بلند یا درختی کوتاه خزان دار است با شش تا ده گونهٔ بومی امریکای شمالی و اروپای جنوبی و آسیا که به دلیل داشتن گل های بهارهٔ زیبا فراوان کشت می شوند؛ برگ های ساده و دایره ای یا قلبی شکل این گیاهان و همچنین گل های ارغوانی آنها از مشخصه های آنان است.
ارغوان فیلمی به کارگردانی و نویسندگی امید بنکدار و کیوان علیمحمدی محصول سال ۱۳۹۳ است.
«ارغوان». وبگاه سی نت. دریافت شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۵.
این فیلم داستان یک زن و مرد است که در شب مرگ یک موزیسین معروف، برخورد اتفاقی شان روی گذشته و آینده هر دوی آنها تاثیر می گذارد.
ارغوان آمریکایی (نام علمی: Cercis occidentalis) نام یک گونه از سرده ارغوان است. این درخت در سال های اخیر به ایران وارد شده و به عنوان گیاه زینتی کاشت شده است.
ارغوان افغانی (نام علمی: Cercis griffithii) نام یک گونه از سرده ارغوان است..
ارغوان چینی (نام علمی: Cercis chinensis) نام یک گونه از سرده ارغوان است.
ارغوان رضایی (به فرانسوی: Aravane Rezaï) (زاده ۱۴ مارس ۱۹۸۷ در سنت اتین فرانسه) بازیکن حرفه ای تنیس ایرانی تبار مقیم فرانسه و مشهور به ملکه تنیس ایران است. او تا به حال موفق به شکست دادن تنیسورهای مطرحی مانند ژوستین انه، دینارا سافینا، ماریا شاراپووا، ویکتوریا آزارنکا، فرانچسکا اسکیاوونه، کارولین وزنیاکی، فلاویا پنتا، ماریون بارتولی، یلنا یانکوویچ و آی سوگی یاما شد. بالاترین رده او در رتبه بندی جهانی رده ۱۵ بوده است که در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۰ به دست آمد.
وبگاه مسابقات تنیس US Open سال ۲۰۰۶.
ارغوان رضائی ملکه تنیس ایران
رضایی با تیم ملی ایران در بازی های اسلامی بانوان ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ مدال طلا را کسب کرده است.
رضایی برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ در مسابقات گرونوبل با مارتینا مولر روبرو شد و نایب قهرمانی را به دست آورد. رضایی در اولین مسابقه قهرمانی خود در کاپ استانبول ۲۰۰۷ با شکست در مقابل النا دیمنتیوا نایب قهرمان شد. او با غلبه بر تنیس بازان سرشناسی چون ماریا شاراپوا و ونوس ویلیامز پدیده این مسابقات لقب گرفت اما در دیدار پایانی این مسابقات به دلیل آسیب دیدگی از ادامه دادن مسابقه خودداری کرد. رضایی در ۸ نوامبر ۲۰۰۹ در فینال مسابقات قهرمانان انجمن تنیس زنان در مقابل ماریون بارتولی به پیروزی ارزشمندی دست یافت و کاپ قهرمانی را بالای سر برد.
رضایی در مسابقات آزاد مادرید در ۱۶ می ۲۰۱۰ توانست به مقام قهرمانی برسد، او در این رقابت ها به ترتیب بر ژوستین انه، کلارا زاکوپالووا، آندرئا پتکوویچ، یلنا یانکوویچ و لوسی سافارووا غلبه کرد تا پا به دیدار نهایی بگذارد و در دیدار نهایی بر ونوس ویلیامز تنیس باز آمریکایی و قهرمان تنیس دونفره ویمبلدون، تنیس آزاد استرالیا و تنیس آزاد آمریکا و برنده ۳ مدال طلای المپیک و نفر شماره دو تنیس زنان غلبه کرد تا عنوان قهرمانی را به دست آورد. رضایی پس از این مسابقات در آخرین رتبه بندی تنیس بازان جهان با پنج پله صعود در رده ۱۶ ایستاد. با این وجود او تا ماه می سال ۲۰۱۰ در هیچ یک از گرنداسلمها به جمع هشت نفر برتر، راه پیدا نکرده است. رضایی در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۰ به فینال مسابقات آزاد سوئد رسید و بر گیسلا دالکو شماره یک تنیس سال ۲۰۱۰ زنان غلبه کرد. رضایی در همین سال در سینسیناتی مسترز حضور پیدا کرد. رضایی در آخرین مسابقه خود در آزاد تگزاس نایب قهرمان شد.
ارغوان غربی (نام علمی: Cercis occidentalis) نام یک گونه از سرده ارغوان است.
ارغوان کانادایی(نام علمی: Cercis canadensis) نام یک گونه از سرده ارغوان است.
به رنگ ارغوان سیزدهمین فیلم ابراهیم حاتمی کیا محصول سال ۱۳۸۳ ایران است. این فیلم پس از پنج سال توقیف (در دولت احمدی نژاد)، در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور یافت و جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره را به دست آورد. فیلمی که مراحل ساخت را در سکوت کامل خبری طی کرد. تا جایی که عکسها و خلاصه داستان فیلم تنها دو هفته مانده به آغاز جشنواره بیست و سوم فیلم فجر در اختیار مطبوعات قرار گرفت. در جشنواره بیست و سوم فیلم فجر از نمایش فیلم به دستور وزیر اطلاعات جلوگیری شد، همچنین سیدجمال ساداتیان تهیه کننده فیلم طی نامه ای به محمود احمدی نژاد خواستار رسیدگی به وضعیت اکران عمومی به رنگ ارغوان شده بود. به رنگ ارغوان رفع توقیف شد و پس از ۴ سال توقیف برای اهالی رسانه در سالن همایش های برج میلاد در اولین روز جشنواره فیلم فجر و اولین سانس برای اهالی رسانه اکران گردید. این فیلم از اسفند ۱۳۸۸ به اکران عمومی درآمده است.
تریلر فیلم «به رنگ ارغوان» در یوتیوب در یوتیوب
به رنگ ارغوان در بانک اطلاعات اینترنتی سینمایی سوره
«شفق» یکی از اعضای گروه سیاسی که اوائل انقلاب از ایران خارج شده، پس از سال ها تصمیم می گیرد برای دیدن دخترش «ارغوان» که دانشجوی دانشکده جنگل داری است مخفیانه به ایران بازگردد. یکی از مأمورین امنیتی به نام «هوشنگ» به عنوان دانشجو وارد دانشکده می شود و از امکانات مدرن امنیتی استفاده می کند تا با کنترل ارغوان، شفق را به دام اندازد. در این میان بین او و ارغوان رابطه ای عاطفی بوجود می آید…
به رنگ ارغوان سیمرغ بلورین جایزه نگاه مردمی بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر را نیز با ۶۸ درصد آرا دریافت کرد.
فهرست نامزدی ها و جایزه های جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۸:
تنگه ارغوان در سه کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام در مسیر تنگه قوچعلی قرار دارد و یکی از مناطق جنگلی و تفریحی این شهر محسوب می شود.نبو
دلیل نام گذاری این منطقه وجود درختان پرشمار ارغوان است.
{{ایلام}}
جشن ارغوان هر ساله در اولین روز اردیبهشت (ثور) در تپه تفریحی گلغندی شهر چاریکار ولایت پروان برگزار می شود. این بخش از ولایت پروان همه ساله شاهد برگزاری این جشن است و هر سال شماری از شهروندان این کشور در کنار مقامات سیاسی ملی و محلی و همینطور شاعران و نویسندگان با شرکت در این جشن به شادی و سرور می پردازند.
تپه گل غندی در غرب شهر چاریکار در ولایت پروان قرار دارد و در سال ۱۳۲۴ توسط بهایی جان یکی از شاعران افغانستان به نام تپه گل غندی نام گذاری شده است. این جشن در کنار جشن های نوروز و دهقان که در سراسر کشور افغانستان برگزار می شود و همینطور جشن های گل نارنج، گل انار، گل سنجد و توت بخشی از میراث فرهنگی کشور افغانستان است و دولت افغانستان تلاش دارد این مراسمها را در سازمان یونسکو به ثبت جهانی برساند.
روزبه ارغوان (متولد ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۷)، ملی پوش بسکتبال ایران با ۲۹ سال سن و با ۲٫۱۴ سانتیمتر قد حدود ۱۴ سال است که در تیم ملی حضور دارد و ورزش حرفه ای خود را از تیم ملی جوانان آغاز کرده است. وی دومین بازیکن قد بلند تیم ملی بسکتبال ایران می باشد، که در رشته بسکتبال در پست مرکزی بازی می کند. او در سال ۱۳۸۴ وارد تیم ملی بسکتبال جوانان ایران شد، از نظر کارشناسان او دارای ترکیبی اعجاب انگیز، از قدرت و سرعت است که باعث می شود نقش کلیدی در پست های ۴ یا ۵ قدرتی دارا باشد. وی علاوه بر حملات عالی، بازیکن دفاعی برتراست که بلاک شات ها و ریباندهای خوبی از خود نشان می دهد. او با حملات سرعتی و همچنین برگشت به دفاع به خوبی می تواند مشکلاتی را برای تیم های دیگر ایجاد کند. همچنین تجربه در بازی های جام جهانی ۲۰۱۴ و بازی های آسیایی اینچئون را به دست آورده است. او پیش از بسکتبال یک شناگر ماهر بوده که به خاطر فیزیک بدنی اش به بسکتبال روی آورده است. بازیکنی که حضور در تیم های فرش مشهد، دانشگاه آزاد و نیز تیم پترشیمی را تجربه کرده است و در اولین تجربه خود در جام ملت های آسیا توانست عملکرد رضایت بخشی را داشته باشد، ارغوان یک بازیکن بسیار تواناست که لیسانس (تربیت بدنی) در دانشگاه را به اتمام رسانده و دانشجو فوق لیسانس می باشد. او بازیکنی با اخلاق است.
دانشگاه آزاد ۲۰۱۵
دانشگاه آزاد ۲۰۱۴
ذوب آهن ۲۰۱۳
پتروشیمی بندر امام ۲۰۱۲
دانشگاه آزاد ۲۰۱۱
دانشگاه آزاد ۲۰۱۰
صبا باتری ۲۰۰۹
تربیت بدنی خراسان ۲۰۰۸
فرش مشهد ۲۰۰۷
روزبه ارغوان در مسابقات کاپ آسیا ۲۰۱۲ ژاپن که با قهرمانی تیم ملی پایان پذیرفت، به عنوان بازیکن پست سنتر بازی می کرد.
قنات ارغوان می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
قنات ارغوان حیدریه قناتی در روستای ارغون آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی
قنات ارغون آباد قناتی در روستای ارگ از توابع بخش جلگه زوزن شهرستان خواف در استان خراسان رضوی

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارغوان در دانشنامه آزاد پارسی

اَرغوان
درختی زیبا با نام علمی L . Cercis siliquastrum از تیرۀ ارغوان. این درخت دارای برگ های ساده، قلوه ای شکل و گل هایی مجتمع در خوشه های پرگل صورتی یا مایل به بنفش و درخشان است که پیش از پیدایش برگ ها در بهار روی شاخه های قدیمی ظاهر می شود. این درخت بومی است و گونه های دیگری از جنس Cercis که اخیراً به ایران وارد شده اند، به صورت زینتی در منازل و پارک ها کاشته می شوند.

ارتباط محتوایی با ارغوان

ارغوان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

حریری ٠٠:٣٨ - ١٣٩٥/١١/٢٨
نگهبان عشق پاک
|

ارغوان ٠١:٤٠ - ١٣٩٥/١٢/٢٤
بانوی عشق
|

ارغوان ٢٠:١٦ - ١٣٩٦/١٢/٢٦
بانوی احساساتی و عاشق
|

یوسف ٠١:٤١ - ١٣٩٧/٠٧/١٣
گلی در بهشت
|

ارغوان ١٠:٣٧ - ١٣٩٧/٠٧/٢٣
نگهبان عشق پاک
|

ارغوان ٠٦:٢٨ - ١٣٩٧/٠٨/٢٠
گل سرخ عاشق
|

ارغوان ٠٨:٣٨ - ١٣٩٧/١٠/٢٢
بانوی زیبا ونگهدارنده عشق پاک
|

ا رغوان ١٧:٥٩ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
گلی به رنگ سرخ
|

محمد ١٦:٠٥ - ١٣٩٨/٠٢/١٥
نماد عشق و خوبی ها
|

ارغوان ١١:٢٧ - ١٣٩٨/٠٣/١٤
بانوی مهربانی ها
|

ارغوان ١٣:٤٦ - ١٣٩٨/٠٣/١٧
ارغوان اسم یک گل هست و ارغوانی هم رنگ اون گل
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ارغوان ابتهاج   • گیاه ارغوان   • ارغوان فیلم   • ارغوان نماهنگ   • ارغوان علیرضا قربانی   • ارغوان خواننده   • اسم ارغوان   • ارغوان مدافع حرم   • معنی ارغوان   • مفهوم ارغوان   • تعریف ارغوان   • معرفی ارغوان   • ارغوان چیست   • ارغوان یعنی چی   • ارغوان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارغوان
کلمه : ارغوان
اشتباه تایپی : hvy,hk
آوا : 'arqavAn
نقش : اسم
عکس ارغوان : در گوگل


آیا معنی ارغوان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )