انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1078 100 1

ارقم بن ابی ارقم

ارقم بن ابی ارقم در دانشنامه اسلامی

ارقم بن ابی ارقم
یکی از چهره های سرشناس صدر اسلام که هم افتخار مصاحبت با رسول گرامی اسلام را داشته و هم دوران اموی را درک نموده، ارقم بن ابی ارقم است. در این مقاله سعی شده است تا به زندگی و عمل کرد ارقم بن ابی ارقم در دوران حیاتش پرداخته شود.
نام کامل او ارقم ابی ارقم عبدمناف بن اسد بن عبدالله بن عمر بن مخزوم بن یقظة بن مرة بن کعب بن لؤی قرشی مخزومی است که پیش از ظهور اسلام به دنیا آمد. کنیه وی ابوعبدالرحمن است و از قبیله مخزوم و در واقع از سرشناس ترین افراد این قبیله است. قبل از اسلام آوردن وی، او را با کنیه ابوعبدمناف می شناختند و بعد از اسلام کنیه او به ابوعبدالرحمن تغییر کرد. در برخی کتب کنیه وی را ابوعبدالله نوشتند که نشان از اختلاف در نام کنیه وی است.در اسلام آوردن پدرش اختلاف است. ابن اثیر به گزارش از ابوخیثمه، پدرش را مسلمان دانسته؛ ولی ابن عبدالبر آن را نپذیرفته است. نام مادر او امیمه دختر حارث بن حباله از طایفه خزاعه است. البته در نام مادر او و این که از کدام قبیله است بین مورخین اختلاف وجود دارد. در کتاب الاستیعاب دو نظر آمده است: ۱- امیمه دختر عبد حارث، از قبیله بنی سهم بن عمرو بن هصیص، ۲- تماضر دختر حذیم از قبیله بنی سهم. بر پایه نوشته ذهبی، ارقم از خردمندان قریش بود و در پیمان حلف الفضول شرکت داشت. ارقم در مکه به دنیا آمد و تا زمان هجرت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به مدینه در این شهر می زیست. طبق آن چه از تاریخ وفات و سن او در تواریخ موجود است می توان حدس زد که وی در زمان هجرت رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلّم) حدود سی سال سن داشته است. وی از نخستین مسلمانان و مهاجران دفن شده در قبرستان بقیع می باشد.
← سبقت در اسلام
از عثمان بن ارقم نقل شده که گفته است: «من فرزند هفتمین مسلمانم، پدرم نفر هفتمی بود که مسلمان شد و خانه اش در مکه کنار کوه صفا قرار داشت» و براساس نظر بسیاری از مورخین، ارقم جزء اولین نفراتی است که به اسلام گروید. در کتاب سیرت رسول الله نام وی بعد از ابوعبیده جراح و ابوسلمه بن عبد الاسد ذکر شده که با این تفاصیل وی یازدهمین نفری است که به پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) ایمان آورده است. در کتاب اسد الغابة از وی به عنوان دوازدهمین مسلمان یاد می کند.
← خانه ارقم محل ترویج رسالت
بعد از استقرار پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و مهاجران، نخستین جنگ آنان جنگ بدر بود که ارقم نیز که از جمله مهاجرین بود در این نبرد حضور داشت. او در دیگر غزوه های پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) نیز حضور داشت. در برابر، برخی گزارش ها تنها به حضور او در بدر اشاره دارند. بعد از پایان جنگ و پیروزی سپاه اسلام، قرار شد که غنائم بین مسلمین تقسیم شود. نیز در سریه ای در اواخر سال سوم ق. به سوی قبیله بنی اسد به فرماندهی ابوسلمة بن عبدالاسد مخزومی همراه او بود. گویند: پیامبر در محله بنی زریق زمینی به او بخشید و او در همان محله ساکن شد.
← ماجرای شمشیر مرزبان
...
ارقم بن ابی ارقم
اَبوعَبْدُاللّه اَرْقَم بْن عَبْدمَنافْ (درگذشت ۵۵ق)، صحابی پیامبر(ص) بود. بر اساس نقلی، او هفتمین مسلمان بوده است. پیامبر(ص) پس از هجرت، بین او و زید بن سهل پیمان برادری بست. وی در غزوه بدر، احد و دیگر غزوات شرکت داشت و از راویان حدیث پیامبر(ص) بود. شهرت ارقم به خاطر این است که خانه وی در مکه بر دامنه کوه صفا محل تجمع مسلمانان نخستین بود و در آنجا پیامبر(ص) مردم را به اسلام دعوت می کرد.
مادر ارقم امیمه دختر حرث بن حباله از خزاعه و پدرش ابوالارقم، عبدمناف بن اسد (ابوجندب) بن عبدالله بن عمرو بن مخزوم از طایفه بنی مخزوم از قریش بود.
بر مبنای روایتی که از فرزندان و نوادگان ارقم نقل شده، وی هفتمین مسلمان بوده است اما در روایت ابن اسحاق، نام وی پس از ۸ نفری آمده که همگی پس از ابوبکر ایمان آوردند وی به اتفاق ابوسلمه و ابوعبیده جراح و عثمان بن مظعون اسلام آورد.
ارقم بن ابی ارقم
ارقم بن ابی ارقم از نخستین مسلمانان مکه و مهاجران به مدینه و مدفون در قبرستان بقیع است. او از شرکت کنندگان در پیمان حلف الفضول است. وی در غزوه ها و سرایا شرکت داشت. ارقم همچنین از کاتبان وحی و نویسندگان نامه های پیامبر(ص) بود. خانه او در مکه در سالهای نخستین اسلام، محل اجتماع مسلمانان بود.
ارقم بن عبدمناف (ابی ارقم) بن اسد از تیره بنی مخزوم قریش و کنیه اش ابوعبدالله است. در روزگار جاهلیت، کنیه اش ابوعبدمناف بود و چون مسلمان شد، به ابوعبدالرحمن تغییر یافت. در اسلام آوردن پدرش اختلاف است. ابن اثیر به گزارش از ابوخیثمه، پدرش را مسلمان دانسته ؛ ولی ابن عبدالبر آن را نپذیرفته است. مادر ارقم، امیمه دختر حارث بن حباله از بنی خُزاعه بود. بر پایه نوشته ذهبی، ارقم از خردمندان قریش بود و در پیمان حلف الفضول شرکت داشت.
ارقم دو پسر به نام های عبیدالله و عثمان از کنیزش داشت که بیشتر گزارش های مربوط به ارقم از طریق آن دو رسیده است. سه دختر نیز از وی به نام های امیمه و مریم از هند دختر عبدالله بن حارث اسدی و صفیه از کنیزش بر جای ماند. نسل ارقم از پسرش عثمان ادامه یافت.
خانه ارقم بی ابی ارقم، منسوب به ارقم بن ابی ارقم و در کنار کوه صفا است.
ارقم، هفتمین شخصی بود که اسلام را پذیرفت. خانه او در کنار کوه صفا قرار داشت و محل امنی برای مسلمانان محسوب می شد. در نقلی آمده است که زمانی چهل مرد و بیش از ده زن در آنجا مخفی شده بودند .به هر روی رسول خدا(صلی الله علیه وآله) در سال چهارم بعثت همراه یارانش در آنجا بسر می برد و کسانی که قصد مسلمان شدن داشتند، به آنجا، نزد آن حضرت هدایت می شدند.
خانه ارقم به عنوان مقطعی تاریخی
این خانه در تاریخ اسلام به گونه ای اهمیت داشته که به صورت یک مقطع تاریخی درآمده است و حوادث دوران مکه در کتاب های سیره با ذکر اینکه قبل از خانه ارقم رخ داده یا بعد از آن، مشخص می شود.
نام دیگر خانه ارقم
این خانه توسط خیزران، همسر هارون، که در سال ۱۷۱ به حج آمده بود، خریداری شد و در تاریخ به نام او؛ یعنی دار خیزران شهرت یافت.
تبدیل خانه ارقم به مسجد
...
خانه اَرْقَم بْن اَبی اَرْقَم خانه ای که پیامبر اسلام در ابتدای دعوت به اسلام در آنجا، مردم را به اسلام دعوت کرده و مسلمانان را تعلیم می داد. پیامبر و مسلمانان، به صورت مخفیانه در آنجا حضور پیدا کرده و خداوند را عبادت می کردند تا اینکه تعداد آن ها به چهل مرد رسید، از آنجا خارج شده و دین خود را آشکار کردند. این خانه در مکه، کنار کوه صفا قرار داشت.
این خانه در تاریخ اسلام به صورت یک مقطع تاریخی در آمد و حوادث دوران مکه در کتاب های سیره با ذکر این که قبل از خانه ارقم رخ داده یا بعد از آن، مشخص می شود.
أرقَم بن ابی ارقم صحابی پیامبر(ص) و براساس نقلی، هفتمین مسلمان بود. پیامبر(ص) پس از هجرت، بین او و زید بن سهل پیمان برادری بست. وی در غزوه بدر، احد و دیگر غزوات شرکت داشت. ارقم در هشتاد و چند سالگی در مدینه در زمان معاویه درگذشت.

ارقم بن ابی ارقم در دانشنامه ویکی پدیا

ارقم بن ابی ارقم
ارقم بن ابی ارقم از اصحاب صدر اسلام بود.
https://en.wikipedia.org/wiki/Al-Arqam_ibn-abil-Arqam
وی در سال ۵۹۰ میلادی دیده به جهان گشود و در سال ۶۷۵ درگذشت. او در قضایای سیاسی و اجتماعی نیز نقش داشت ولی برخی کارهایش مورد نقد است. وی از اولین افرادی است که اسلام را پذیرفت و در پاره ای منابع وی را هفتمین کسی می دانند که اسلام آورد. دار ارقم که از مکان های نزدیک به کعبه بود از محل های اصلی تجمع صحابه بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارقم بن ابی ارقم در دانشنامه آزاد پارسی

اَرقَم بن اَبی اَرقَم ( ـ مدینه ۵۳ق)
از صحابۀ پیامبر (ص). از سابقین در اسلام است که خانه اش بر دامنۀ کوه صفا، محل تجمع مسلمانان نخستین بوده است. گفته اند گروه بسیاری در آن خانه به اسلام گرویدند. پس از هجرت در غزوات بدر و اُحُد و سایر مشاهد حضور داشت. احادیثی از طریق او در جوامع حدیث به جا مانده است.

ارتباط محتوایی با ارقم بن ابی ارقم

ارقم بن ابی ارقم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ارقم بن ابی ارقم   • مفهوم ارقم بن ابی ارقم   • تعریف ارقم بن ابی ارقم   • معرفی ارقم بن ابی ارقم   • ارقم بن ابی ارقم چیست   • ارقم بن ابی ارقم یعنی چی   • ارقم بن ابی ارقم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارقم بن ابی ارقم
کلمه : ارقم بن ابی ارقم
اشتباه تایپی : hvrl fk hfd hvrl
عکس ارقم بن ابی ارقم : در گوگل


آیا معنی ارقم بن ابی ارقم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )