برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1321 100 1

ارمنستان

/'armanestAn/

معنی ارمنستان در لغت نامه دهخدا

ارمنستان. [ اَ م َ ن ِ ] (اِخ ) ارمن. ارمنیه. ارمینیه. (دمشقی ). ناحیه ای در آسیای غربی که از جانب شمال به گرجستان و از مشرق به بحر خزر و از جنوب به درّه ٔ علیای دجله و از مغرب به درّه ٔ فرات غربی یا قره سو محدود است. این ناحیت اکنون در تصرف سه دولت روس و ترکیه و ایران است.
جغرافیای طبیعی : ارمنستان بین فلاتهای مرتفع آسیای صغیر و ایران بمنزله ٔ رابط طبیعی است. ارتفاع متوسط آن از 1500 گز کمتر نیست. اراضی این ناحیه را سلسله های جبالی که یکدیگر را قطع کنند و رصیف های سنگی و نجدها تشکیل می دهد،ارتفاع آرارات به 5172 گز و ارتفاع الاگوئز به 4095 گز بالغ است. در قسمتهای فرورفته دریاچه های بزرگ قرار دارند مانند دریاچه ٔ وان ، ژک چای یا سونگ و غیره. وضع اقلیمی ارمنستان با آنکه در عرض ایتالیای جنوبی است ، بعلت ارتفاع و وقوع آن بین سرزمینهای مختلف ، سخت و شدید است. بمناسبت ارتفاع و جهت وزش بادهائی که از مشرق و جنوب آیند، خاک ارمنستان حاصلخیز است.
جغرافیای اقتصادی : درّه های وسیع اریوان و سواحل دریاچه ها حاصلخیزند و غلات ، درختان میوه دار و مو بسیار است ، در بعضی اراضی مانند اریوان پنبه بعمل آرند. در فلات ها تربیت اغنام بخصوص و صنایع فلاحتی رایج است. معادن آن کمتر مکشوف و شناخته شده و صنعت چندان پیشرفت نکرده است و معهذا بعلت اهمیت باید از جوهر نمک و پیله ٔ ابریشم نام برد. در ارمنستان اسلحه ٔ نیک سازند و پارچه ها بافند. بعضی شهرها مانند اریوان اهمیت تجاری دارند. متأسفانه طرق ارتباطیه ٔ این ناحیت معدود است.
جغرافیای سیاسی : سرحدات ارمنستان بین روسیه و ترکیه بنابر معاهده ٔ برلین (ژوئیه ٔ 1878 م.) و بین روسیه و ایران بر طبق معاهده ٔ ترکمن چای (1828 م. / 1243 هَ. ق.) و بین ترکیه و ایران بموجب معاهده ٔ 1856 تثبیت شد. ترکان با وجود درازدستی های متوالی روس بخش بزرگی از این ناحیت را در تسلط خود نگاه داشته اند و آن شامل حوزه ٔ دریاچه ٔ وان و دره های علیای چروک و ارس است. و سکنه ٔ ارمنی آن 480700 تن و تابع کلیسای کاتولیک باشند و مقر اسقف اعظم در ارمنستان روس ، در اچمیادزه بوده ارمنستان روس بین چروک و کروارس واقع شده و شامل ایالات اریوان و الیزابت پل است.
تاریخ : ارمنیان هندواروپائی و بعقیده ٔ بعضی آریائی ایرانی هستند ...

معنی ارمنستان به فارسی

ارمنستان
ناحیه ای در آسیای غربی از شمال به گرجستان از مشرق به بحر خزر از جنوب به دره علیای دجله و از مغرب بدره فرات غربی یا قره سو محدود است . ارمنستان نجدی است کوهستانی و گود - ترین نقطه آن دریاچه [ وان ] می باشد . ارمنستان در دوره قبل از اسلام مدتها جزو ایران گاه جزو امپراتوری روم محسوب میشد . بعدها مستقل گردید و سپس به بخش بین عثمانی روسیه و ایران تقسیم شد . از ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۱ م . مجددا استقلال یافت و سپس قسمتی از آن تسلط ترکان و قسمتی تحت تسلط روسها در آمد . جمعیت آن قریب ۳/٠٠٠/٠٠٠ تن است . قسمت شمالی جمهوری است شوروی جزو اتحاد جماهیر شوروی روسیه ( ۱۹۳۶ م . ) دارای ۱/۷۶۸/٠٠٠ سکنه . پایتخت آن اریوان است .
حکومتی که در عصر جنگهای صلیبی توسط ارمنیان مهاجر در کیلیکیا ( سیلیسی ) دایر شد ارمنیه صغری ارمنستان کوچک .
حکومتی که در عصر جنگهای صلیبی توسط ارمنیان مهاجر در کیلیکیا ( سیلیسی ) دایر شد ارمنیه صغری ارمنستان کوچک .
بر حسب نوشته های مورخان ارمنستان سلسله اشکانی به چهار شعبه منشعب میشده است : شعبه اول در ایران سلطنت داشتند . دوم در ارمنستان سوم در باختر تا هند . چهارم در ممالک شمالی از آسیای وسطی تا دریای آزوف و کوههای قفقاز .

ارمنستان در دانشنامه اسلامی

ارمنستان
ارمنستان یکی از کشورهای منطقه قفقاز می باشد که بعد از استقلال از شوروی همانند سایر جمهوری های منشعب شده از شوروی، در صدد بازگشت به هویت خود و به دست آوردن هویتی مستقل از دوران قبل بود.
جمهوری ارمنستان با ۲۹۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت، در قسمت جنوب غربی منطقه قفقاز و با کمی فاصله از سواحل جنوب شرقی دریای سیاه واقع شده و همچون کمربندی بین مرزهای جمهوری اسلامی ایران از یک سو و جمهوری آذربایجان و گرجستان از سوی دیگر گسترده شده است.این کشور از نظر وسعت کوچک ترین جمهوری اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شد که از جنوب با جمهوری اسلامی ایران و از جنوب غربی با جمهوری خود مختار نخجوان، غرب با ترکیه و از شمال با گرجستان و شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. ارمنستان کشوری کوهستانی است که در شمال فلات ایران، در غرب فلات ارمنستان و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است. این کشور در کمربند زلزله قرار دارد. از زلزله های بزرگ آن که در سال ۱۹۸۸ رخ داد شهر اسپیتاک با جمعیتی حدود ۲۵۰۰۰ نفر به کلی ویران شد. ارتفاع میانگین ارمنستان از سطح دریا ۵۹۰۰ پا (۱۸۰۰) متر است و تنها کمتر از ۱۰% سرزمین ارمنستان ارتفاع کمتر ۳۳۰۰ پا ارتفاع دارند.ارمنستان از دوره پیش از امپراتوری رومی با مشخصه منطقه فلات کوهستانی اش شناخته می شده، ارمنستان کنونی یعنی جمهوری ارمنستان جمهوری کوهستانی کوچکی است که استقلال خود را پس از هفت دهه حاکمیت شوروی بر آن در سال ۱۹۹۱ به دست آورد. این جمهوری تنها ده درصد از محدوده تاریخی فلات ارمنستان را تشکیل می دهد. مساحت این کشور که دریاچه سِوان را نیز در خود جای داده است در حدود ۳۰۰۰۰ کیلومتر است. کشورهایی که ارمنستان با آنها هم مرز است شامل آذربایجان، نخجوان آذربایجان، جمهوری گرجستان، ایران و ترکیه می شود. آب و هوای آن، قاره ای کوهستانی است که در تابستان ها بسیار گرم و در زمستان ها سرد است. ارمنستان با وجود مساحت کوچکی که دارد یکی از پرتراکم ترین کشورهای شوروی پیشین از نظر جمعیتی بوده است. نیمی از ساکنان این کشور در جلگه آرارات که ده درصد از مساحت آن را تشکیل داده است و پایتخت ارمنستان به نام ایروان نیز در این ناحیه واقع شده است، زندگی می کنند. ایروان یک سوم از جمعیت ارمنستان را در خود جای داده است.جمهوری ارمنستان کوهستانی ترین کشور ...

ارمنستان در دانشنامه ویکی پدیا

ارمنستان
۹۷٫۹٪ ارمنی
۱٫۳٪ ایزدی
۰٫۵٪ روس
۰٫۳٪ سایرین
ارمنستان (به ارمنی: Հայաստան، تلفظ: هایاستان) با نام رسمی جمهوری ارمنستان (Հայաստանի Հանրապետություն، هایاستانی هانراپِتوتیون) کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم مرز است.
کوچکترین کشور مستقل مشترک المنافع با ۲۹٬۸۰۰ کیلومترمربع مساحت و ۳٬۰۱۸٬۸۵۴ میلیون نفر جمعیت که از مراکز مهم صنعتی شوروی سابق محسوب می شد.
ارمنستان اولین کشوری بود که در اوایل قرن چهارم میلادی، مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن کاملاً خودمختار و متفاوت با کلیساهای دیگر در دنیاست.
عکس ارمنستان
ارمنستان (به انگلیسی: Armenia) ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
جمهوری ارمنستان
جمهوری سوسیالیستی ارمنستان شوروی
اولین جمهوری ارمنستان
ارمنستان بزرگ
پادشاهی ارمنی کیلیکیه
آرمنیا (کیندیو)
آرمنیا، ویسکانسین
ناحیه آرمنیا، شهرستان برادفورد، پنسیلوانیا
آرمنیا، ویسکانسین
آرمنیا، بلیز
آرمنیا (کشتی ۱۷۹۶)
آرمنیا (کشتی بیمارستانی شوروی)
آرمنیا (منطقه متروی سائو پائولو)
آرمنیا، سونسوناته
آرمنیا، آنتیوکیا
آرمنیا، اکوادور
ارمنستان ۷۸۰
تلویزیون عمومی ارمنستان (ارمنی: Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն; Hayastani Hanrayin herrustaynkerut’yun) ایستگاه تلویزیونی عمومی کشور ارمنستان است که در سال ۱۹۵۶ شروع به کار کرد.
سیارک ۷۸۰ (به انگلیسی: 780 Armenia، نامگذاری:1914UC) هفتصد و هشتادمین سیارک کشف شده است که در ۲۵ ژانویه ۱۹۱۴ و در رصدخانه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارمنستان در دانشنامه آزاد پارسی

اَرمَنستان (Armenia)
اَرمَنستان
اَرمَنستان
موقعیت. کشور کوچک ارمنستان در آسیای غربی، میان جمهوری های گرجستان در شمال، آذربایجان در شرق و جنوب، و ایران و ترکیه در جنوب و غرب جا دارد. مساحت این کشور، ۲۹,۸۰۰ کیلومترمربع است و پایتخت آن شهر ایروان است.سیمای طبیعی. کشور کوهستانی ارمنستان یا به گویش محلی هایستان، در جنوب کوه های قفقاز و در میان کوه های قفقاز کوچک قرار دارد. آتشفشان های خاموش و فرابومهای تفتالی چندی که با دره هایی ژرف بریده شده اند، در گوشه و کنار آن دیده می شوند. زمین لرزه های مکرری که در این سرزمین روی می دهد از روند کوه زایی آن حکایت دارد. بلندترین نقطۀ این کشور با نام کوه آراگاتس، واقع در شمال غربی کشور، ۴,۰۹۰ متر ارتفاع دارد. در ۸۰کیلومتری شرق این کوه و در حدود ۱۰کیلومتری مرز جمهوری آذربایجان و در ارتفاع ۲هزار متری، دریاچۀ نسبتاً بزرگ سِوان با وسعت ۱,۳۶۰ کیلومتر مربع دیده می شود که سرریز آن رود رازدان را پدید می آورد که به رودخانۀ ارس می ریزد. دامنۀ جنوبی رشته کوه گِگام که میان این دریاچه و شهر ایروان جا دارد، به دشت آرارات منتهی می شود و رود مرزی ارس از آن می گذرد. علاوه بر رود ارس که ارمنستان را از ایران و ترکیه جدا می کند، رودخانه های دیگری مانند آرپاچای و دبت نیز از دیگر رودهای مهم ارمنستان محسوب می شوند. افزون بر شهر ایروان، که به ویژه پس از استقلال ارمنستان به شهر بزرگی مبدل شده است، دیگر شهرهای آن عبارت اند از گیومری، اِچمیادزین، وانادزور، رازدان، آبوویان، و کاپان. اقلیم ارمنستان قاره ای خشک است. زمستان های نواحی کم ارتفاع آن معمولاً سخت و کوتاه و تابستان هایش گرم و طولانی است. نواحی کوهستانی آب و هوای خنک تری دارند و در زمستان با سرمای سخت و شدید همراهند. میانگین دمای شهر ایروان در دی ماه منهای نُه درجۀ سانتی گراد و در تیرماه ۲۸ درجۀ سانتی گراد است، و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۳۱۸ میلی متر می رسد. گیاهان بومی نواحی کم ارتفاع ارمنستان به گیاهان استپی شباهت دارند و خود را با خشکی هوا سازگار ساخته اند و شغال، گربۀ وحشی و پلنگ حیات وحش آن را تشکیل می دهند. نواحی شرقی آن غالباً از جنگل های بلوط پوشیده شده و جانورانی مانند خرس قهوه ای و سنجاب در آن به سر می برند. علفزارهای دامنۀ ارتفاعات بالا نیز، به ویژه در تابستان، چر ...

نقل قول های ارمنستان

ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان کشوری اورسیایی در قفقاز جنوبی؛ پایتختش ایروان، از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران هم مرز است..
• «حقیقتاً خلاصه کردن هزاران سال رابطه ترکیه با ارامنه و خاطرات خوب تاریخی به سال ۱۹۱۵ و کشاندن همه چیز به دور مفهوم «نسل کشی» اشتباه است. این خاطره مشترک ما است، اما این خاطره باید خاطره ای منصفانه باشد… ما می گوییم که رخدادهای تاریخی نباید به عنوان ابزار سیاسی مورد استفاده قرار گیرند. سیاستمداران نمی توانند در مورد رویدادهای تاریخی تصمیم بگیرند… اولاً ارمنستان باید ادعای مالکیت بر خاک ترکیه که اساسی جز خواب و خیال ندارد را کنار بگذارد. قدم دوم این است که ارمنستان به جای استفاده از اصطلاح «نسل کشی» برای رخدادهای سال ۱۹۱۵، باید ایجاد کمیسیون مورخان را همان طور که در پروتکل ها امضا کرده بپذیرد.» -> ولکان بوزکر

ارتباط محتوایی با ارمنستان

ارمنستان در جدول کلمات

ارمنستان
ایروان
کوهی در ارمنستان و ترکیه
آرارات

ارمنستان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمدجواد
(Armenia)
کهن ترین نام برای آن در زبان های ایرانی از فارسی باستان (سده ۶ پ.م.) Armina است، یونانی Armenia (سده ۵ پ.م.). ریشهٔ نام فارسی باستانی آن مشخص نیست، البته ممکن است از نام آشوری Armânum/Armanî و یا نام Minni در عهد عتیق باشد. البته ارمنیان اعتقاد دارند که ارمن نام نوه حضرت نوح بود. اینکه مردمان قفقاز مانند گرجیان، ارمنیان و چچنیان اعتقاد دارند که نام کشورشان از نام فرزندان نوح بوده است، به دلیل اعتقادات دینی ایشان است؛ زیرا بنابر عهد عتیق این ناحیه مکان فرود آمدن کشتی نوح است.
ارمنی: Հայաստան( (hayastan از ریشهٔ Hayk. نامی که ارمنیان اعتقاد دارند نام نوه نوح بوده.
عبری: آرارات که از نام "اورارتو" آمده است. ویکی پدیا

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ارمنستان تور   • آب و هوای ارمنستان   • ارمنستان مناطق دیدنی   • ارمنستان زمینی   • ارمنستان دختر   • نقشه ارمنستان   • ارمنستان دیسکو   • ایروان ارمنستان   • معنی ارمنستان   • مفهوم ارمنستان   • تعریف ارمنستان   • معرفی ارمنستان   • ارمنستان چیست   • ارمنستان یعنی چی   • ارمنستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارمنستان
کلمه : ارمنستان
اشتباه تایپی : hvlksjhk
آوا : 'armanestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس ارمنستان : در گوگل

آیا معنی ارمنستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )