برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1259 100 1

ارمنی های گرجستان

ارمنی های گرجستان در دانشنامه ویکی پدیا

ارمنی های گرجستان
ارمنی های گرجستان اقلیت قومی ساکن در گرجستان هستند؛ که به (ارمنی Վիրահայեր به لاتین Virahayer)، آن ها گروه اقلیتی بزرگ در گرجستان با ۵٪ جمعیت می باشند.
ارمنیان ۱۰۹۷۴۸ نفر ۵۴٫۸٪
ترک های مسختی ۵۷۰۷۹ نفر ۲۸٫۵٪
گرجیها ۱۸۵۳۶ نفر ۹٫۲٪
سایر ملل ۱۵۰۴۰ نفر ۷٫۵٪
جمعیت ارمنی عمدتاً در تفلیس، و ناحیه سامتسخه-جاواختی که مرز جنوبی با ارمنستان را تشکیل می دهد ساکن هستند. آمار رسمی گرجی ارمنی های جاواخک را ۵۴٪ جمعیت این منطقه اعلام نموده است. در آبخازیا نیز ارمنیان دومین گروه بزرگ قومی بعد از گرجی ها را تشکیل می دهند.
پیشینه ارمنیان در گرجستان به دوران باستان می رسد. آنان بیشتر در سرزمین های خاوری گرجستان سکونت داشتند که پادشاهی ایبری خوانده می شد. در سده یازدهم میلادی پس از سقوط پادشاهی دودمان باگراتونی در ارمنستان، ارمنیانی که به گرجستان روی آورده بودند در حیات سیاسی، نظامی و اقتصادی گرجستان نقش مؤثری به عهده گرفتند و در فرایند اتحاد گرجستان و آزادسازی قفقاز از سلطه ترکان سلجوقی نقشی مؤثر داشتند. مهاجرت ارمنیان به گرجستان که در سده های چهاردهم تا هجدهم میلادی همچنان ادامه داشت، در دهه سوم سده هجدهم میلادی دامنه گسترده تری یافت. تا نیمه های سده نوزدهم میلادی در بسیاری از شهرها بیشتر سکنه ارمنی بودند.
در سده های هجدهم و نوزدهم، تجار ثروتمند ارمنی از قبیل جواهر فروشان مشهور و کارخانه داران نفتی، سرمایه گذاری کلانی در تجارت گرجستان نموده و به ساخت مراکز فرهنگی و مدارس کمک نمودند. تعداد ارمنی ها به طور تصاعدی افزایش یافت به گونه ای که تفلیس پایتخت این کشور برای ارمنیانی که از خارج به گرجستان آمده بودند برای ارمنی های شرقی یا به زبان ارمنی «آرولاهایر» در اوائل سده نوزدهم تبدیل به یک مرکز واقعی شد چنان که استانبول نیز مرکز فرهنگی ارمنی های غربی یا به زبان ارمنی «آرومداهایر» شده بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ارمنی های گرجستان

ارمنی های گرجستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ارمنی های گرجستان   • مفهوم ارمنی های گرجستان   • تعریف ارمنی های گرجستان   • معرفی ارمنی های گرجستان   • ارمنی های گرجستان چیست   • ارمنی های گرجستان یعنی چی   • ارمنی های گرجستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارمنی های گرجستان
کلمه : ارمنی های گرجستان
اشتباه تایپی : hvlkd ihd 'v[sjhk
عکس ارمنی های گرجستان : در گوگل

آیا معنی ارمنی های گرجستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )