برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1353 100 1

ارمیا

معنی اسم ارمیا

اسم: ارمیا
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: ermiyā) (عبری) (= یرمیا )، لفظ یرمیا یعنی یهوه به زیر می اندازد، (در اعلام) نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل، پسر حلقیا و دومین انبیاء اعظم عهد عتیق یرمیا - ارمیا، بزرگ داشته شده، نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل، همچنین لقب حضرت خضر نبی و لقب حضرت علی (ع)

معنی ارمیا در لغت نامه دهخدا

ارمیا. [ اَ / اِ / اُ ] (اِخ ) ارمیاء. نبی است. (منتهی الارب ). نام یکی از پیغمبران بنی اسرائیل. (برهان ). یرمیا. لفظ یرمیا یعنی یهوه بزیر می اندازد. وی پسر حلقیا و دومین از انبیای اعظم عهد عتیق بود که درزمان سلطنت یوشیا و یهویاقیم و صدقیا و هم در زمان اسیری صدقیا نبوت میکردند. مولد او عناتوث بن یامین و از سلسله ٔ ابی یاثار کاهن بود و قبل از تولد از جانب خدا به منصب نبوت سرافراز گشت (ارمیا 1: 1 و 5). و در هنگام شباب در سال 628 ق. م. مطابق سال سیزدهم سلطنت یوشیا اولاً در مولد خود (ارمیا 11: 18 - 21 و 12:6) و بملاحظات چندی که خاصه ٔ مرتبت نبوت است تزویج اختیار نکرد (ارمیا 16: 2) و یوشیا که شهریاری متقی وخداترس بود با وی انباز گشته ، بت پرستی ترک کرد و اصلاح عام را رواج دادند. (دوم پادشاهان 23: 1 - 25). وبر وفات پادشاه که در سال 609 ق. م. واقع شد نوحه گری کرده آنرا خسارتی عظیم شمردند (دوم تواریخ ایام 35: 20 - 25، ارمیا 22: 1 و 15 و 16) اما بعد از سلطنت کوتاه یهواحاز، رفتار مردم بکلی تغییر کرد و بت پرستی را حیاتی تازه پدید آمد و بدین واسطه زندگانی نبی مزبور پر از زحمات و مشقات گردید و در سال چهارم سلطنت یهویاقیم ، طومار نخستین خود را که محتوی تحذیر و پیش گوئیها بود تصنیف کرد و پادشاه آنرا ورق به ورق سوزانید و درصدد اتلاف نبی برآمد (ارمیا 26). مجدداً وی نبوتهای خود را نوشت و ضمناً پیشگوئی کرد که بنی یهودا بزودی در بابل هفتاد سال به اسیری خواهند رفت (ارمیا 25: 8 - 12) و هم درباره ٔ انهدام بابل هفتاد سال بعد آیه ٔ 13 - 38 نبوت فرمود اما از تنبیهاتش تغافل ورزیدند و او صدقیا را بمهربانی تعلیم داد و او رابر بلایائی که بر قوم عاصی اش معلق بود بیاگاهانید ولی سودمند نیفتاد. امانت نبی مزبور همواره زندگانی وی را خطرناک میکرد بحدی که در زمانی که نبوکدنصّر اورشلیم را مفتوح ساخت ارمیا در زندان بود و نبوکدنصر او را از زندان برآورده در بابل مسکن داد لکن وی با دیگر اسرای قوم خود سکونت اختیار کرد و بعد از چندی با آنها در سال 586 ق. م. بمصر برده شد باز ایشان را تا هنگام وفاتش به امانت نصیحت و اندرز فرموده مدت چهل ودو سال از جانب خدا بر ضد امت طاغی و یاغی خود ایستادگی کرد. اگرچه طبعاً حلیم و باهوش و عزلت گزین بود، با وجود آن ...

معنی ارمیا به فارسی

ارمیا
مرثیه منطوی است که ارمیا در زمان انهدام اورشلیم تصنیف کرد

ارمیا در دانشنامه اسلامی

ارمیا
اِرمیا،از پیامبران بزرگ بنی اسرائیل در دوره سقوط اورشلیم بود و به دست بُخْتُ نُصَّر کشته شد.
ارمیا ابن حلقیّا از پیامبران یهود در قرن ۶ ۷ قبل از میلاد بوده که در قرآن به طور صریح از او نامی به میان نیامده است؛ ولی منابع تاریخی و تفسیری و روایی در ذیل برخی آیات از او یاد کرده اند که عمده این یادکردها درباره برخی حوادث سیاسی و اجتماعی یهود است. نام او در منابع اسلامی به گونه های متعدّدی گزارش شده است:اِرمیا، اِرمیاء، اُرمیا، اورمیا و یرمیا.
معنا
واژه «یرمیا = Jeremiah» در زبان عبری به معنای «رفعت یافته از سوی خدا ، منصوب از سوی او، خدا تیر می افکند یا به زیر می اندازد» آمده است.
اهمیت ارمیا در عهد عتیق
ارمیا در عهد عتیق اهمّیّت ویژه ای داشته است و کتاب مستقلی به نام او در اسفار تورات به چشم می خورد. او بنا به گزارش تورات در روستای عناتوت در نزدیکی اورشلیم (واقع در ۶ کیلومتری شرق بیت المقدس کنونی) از خانواده ای کهانت پیشه به دنیا آمد. سکونت خانواده او در منطقه ای موسوم به بنیامین، احتمالا نشان دهنده انتساب وی به شاخه بنیامینی از بنی اسرائیل است؛ گرچه ابن عساکر و ابن خلدون او را از سبط لاوی بن یعقوب دانسته اند. برخی نیز احتمال داده اند او از نسل «ابیاتار شیلوی» کاهن عصر سلیمان است که به دستور وی به عناتوت تبعید شده بود.
ارمیا
این صفحه مدخلی از دائرة المعارف قرآن کریم است
از پیامبران بزرگ بنی اسرائیل در دوره سقوط اورشلیم بدست بُخْتُ نُصَّر.
ارمیا ابن حلقیا از پیامبران یهود در قرن 6 ـ 7 قبل از میلاد بوده که در قرآن به طور صریح از او نامی به میان نیامده است؛ ولی منابع تاریخی و تفسیری و روایی در ذیل برخی آیات از او یاد کرده اند (سوره بقره/2، 243، 246 و 259؛ سوره اسراء/17، 4 ـ 7؛ سوره انبیاء/21،11) که عمده این یادکردها درباره برخی حوادث سیاسی و اجتماعی یهود است. نام او در منابع اسلامی به گونه های متعددی گزارش شده است: اِرمیا، اِرمیاء، اُرمیا، اورمیا و یرمیا.
واژه «یرمیا = Jeremiah» در زبان عبری به معنای «رفعت یافته از سوی خدا، منصوب از سوی او، خدا تیر می افکند یا به زیر می اندازد» آمده است.
ارمیا در عهد ...

ارمیا در دانشنامه ویکی پدیا

ارمیا
ارمیا (متولد ۱۳۶۰ در علی آباد کتول) یکی از شرکت کنندگان زن ایرانی ساکن آلمان در فصل سوم آکادمی موسیقی گوگوش ۱۳۹۱ و برنده این دوره بود. او فوق لیسانس آشپزی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول دارد.
یونا (خواننده)
حضور او با استفاده از پوشش خاص خود در این برنامه باعث شد این دوره آکادمی موسیقی گوگوش حاشیه های زیادی بهمراه داشته و بحث های بسیاری در مخالفت یا پشتیبانی از حضور و انتخاب وی در وب گاه ها، رسانه ها و شبکه های اجتماعی به راه افتاد.
آوازخوانی او در آکادمی موسیقی گوگوش همراه با نوعی حجاب اختیاری مورد توجه بینندگان قرار گرفته و باعث پدید آمدن بحث های متعدد در میان کاربران فارسی زبان اینترنت و واکنش جامعه شناسان و اندیشمندان درباره محدوده های ذهنی آزادی شخصی در میان جامعه ایرانی شد؛ به گونه ای که عده ای بحث های صورت گرفته درباره او را با ماجرای برهنه شدن گلشیفته فراهانی مقایسه کردند. ارمیا در مورد حجاب خود گفته است به نظر وی تناقضی بین خوانندگی زنان و حجاب وجود ندارد.
مخالفان حضور او، که صرفاً از میان باورمندان به دین نبودند، بر این باورند که اعتقاد به اسلام با آوازخوانی زنان تناقض دارد و پذیرش یک دین مستلزم پذیرش همه احکام آن است. انان معتقدند که شرع اسلامی خوانندگی برای زنان را جایز نمی داند و حضور ارمیا در یک مسابقه خوانندگی در تضاد با رفتار او در گزیدن حجاب است. در مقابل، عده ای از اندیشمندان نوگرای دینی همچون حسن یوسفی اشکوری به این استدلال کرده اند که حجاب امری فقهی است و نه اسلامی و قوانین ضدزن در فقه مانند همین ممنوعیت شنیدن صدای زنان، ریشه تاریخی و اجتماعی داشته و به خاطر نگاه مردسالار تفسیرکنندگان دین است. بنابراین انتخاب ارمیا در تضاد با باورمندیش به دین اسلام نیست. از این دیدگاه، عده ای دیگر او را با یونا خوانندهٔ اهل مالزی که با حجاب اسلامی به اجرا می پردازد، زنان خواننده با حجاب در اندونزی و نمونه های دیگر در کشورهای عربی مقایسه کرده اند. همچنین موافقان او اینگونه استدلال کرده اند که حضور هر کس با هر باوری در جامعه پذیرفتنی ا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارمیا در دانشنامه آزاد پارسی

اِرمیا (قرون ۶ و ۷پ م)(Jeremiah)
در عهد عتیق، پیامبر عبرانی که دورۀ رسالتش از ۶۲۶ تا ۵۸۶پ م به درازا کشید. در ایامی که بیت المقدس (اورشلیم) در محاصرۀ نبوکدنصّر بود، او را به تصور این که قصد فرار به نزد دشمن داشته به زندان انداختند. پس از آن که شهر سقوط کرد (۵۸۶پ م)، او راهی مصر شد.

ارتباط محتوایی با ارمیا

ارمیا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

لیلا
برگزیده پروردگار فرستاده خداوند
افشین
برگزیده شده از سوی خدا
مهسا
برگزیده شده ازسوی پروردگار
الهام
فرستاده شده از جانب پروردگار
ایلیا
گرامی داشته شده از سوی خدا
مصطفی
پیش خدا عزیز
سمانه
آرامش دهنده روح و جان
دل ارا
بزرگ داشته شده
ارمیا
فرستاده شده از سوی خدا
ارمیا
سروروبزرگوار
زهرا
هدیه ‌ی خداوند
سعیده
اسم پسر منم ارمیا ست .یعنی هدیه ای از طرف خدا
ارمیا
یعنی :بزرگ داشته شده
پرنیان
برگزیده شده ازجانب خداوند
Elisa bat
یکی از پیام برای خدا ویکی ازلغب های بنی اسرائیل این
سعید
آرامش بخش.هدیه آسمانی.بزرگ مرد.
مریم
ارمیا نامی پسرانه از القاب حضرت علی (ع)و حضرت خضر نبی,وبه معنی بزرگ داشته شده وبرگزیده میباشد.
یلدا
یکی از القاب حضرت علی و به معنی بزرگداشته شده درضمن اسم پسر منم ارمیاست
شمیم
معنی ارمیا:به معنای واقعی کلمه سرور❤
مینا
معنی ارمیا، گرامی نزد خدا، عزیز خدا، عبری، لقب حضرت خضر و امام علی، اسم پسر منم ارمیا هست، خوشحالم که اسم به این قشنگی داره
یوسف
اِرميا : اِرميا لقب خضر نبی و لقب حضرت علی (ع) است .
یوسف
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: ermiyā) (عبری) (= یرمیا )، لفظ یرمیا یعنی یهوه به زیر می اندازد، (در اعلام) نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل، پسر حلقیا و دومین انبیاء اعظم عهد عتیق یرمیا - ارمیا، بزرگ داشته شده، نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل، همچنین لقب حضرت خضر نبی و لقب حضرت علی (ع).
علی اصغر
بهترین هدیه خدا
مرضیه
آرمیا : ارمیا : بزرگ داشته شده .نام یکی ازپیامبران بنی اسراییل . ارمیالقب خضرنبی (ع) و لقب امیرالمومنین حضرت علی (ع). آرمیا در فارسی به معنی آرامش دادن و آرام شدن است.
مرضیه
ارمیا : /ermiyā/ اِرميا (عبري) (= ارمیای نبی= يرميا)، 1- يعني �يهوه به زير مي‌اندازد�؛ 2- (اَعلام) نام يكي از پيامبران بني اسرائيل [حدود 650-570 پیش از میلاد]، پسر حلقيا و دومين انبياء اعظم عهد عتيق که در زمان سلطنت یوشیا و یهویاقیم و صدقیا و هم در زمان اسیری صدقیا نبوت کرده است. مدتی به وسیله‌ي شاه اسرائیل زندانی شد، سپس به اسارت به بابل برده شد، مدتی هم در مصر بود. مراثی ارمیای نبی در عهد عتیق منسوب به او و کتاب ارمیای نبی در عهد عتیق شرح حال اوست. و يرميا. اسم ارمیا باهمین معنی مورد تاییدثبت احوال کشور برای نامگذاری پسر است.
ارنیکا
اسم پسرانه به معنی هدیه خدا .اسم برادرم ارمیااست
فرشته
خلاصه پرسش
بر اساس منابع شیعی، آیا می‌توانیم نام پیامبران بنی اسرائیل را بر فرزندان خود بگذاریم؟
پرسش
آیا روایتی داریم مبنی بر این‌که نام انبیای بنی اسرائیل را بر فرزندان خود بگذاریم؟ اگر پاسختان مثبت است، لطفاً سند آن‌را ذکر بفرمایید.
پاسخ اجمالی
بر اساس آنچه در روایات آمده است؛ ائمه اطهار(ع) نام فرزندان خود را نام پیامبران بنی اسرائیل می‌گذاشتند و با الگوبرداری از سیره و روش آن بزرگواران می‌توان نام پیامبران بنی اسرائیل را بر فرزندان خود نهاد.
1. نام امام کاظم(ع) موسی بود.[1] که یکی از انبیای بنی اسرائیل است.[2] نام برخی از فرزندان امام کاظم(ع) نیز به نام پیامبران بنی اسرائیل بود؛ مانند سلیمان،[3] داود.[4]
2. برخی از اصحاب و راویان بزرگ ائمه اطهار(ع) نام‌های پیامبران بنی اسرائیل را داشتند؛ مانند زکریا بن آدم قمّی که از اصحاب و راویان امام رضا(ع) بود.[5]

[1]. شیخ مفید، الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج ‏2، ص 215، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، 1413ق.
[2]. ر.ک: �تکرار داستان موسی (ع) در قرآن�، سؤال 4962؛ �پیامبران اولوالعزم�، سؤال 460.
[3]. الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج ‏2، ص 244.
[4]. مجلسی، محمدباقر، بحار الأنوار، ج ‏48، ص 289، دار الکتب الاسلامیة، تهران، چاپ دوم، 1363ش.
[5]. شیخ مفید، الإختصاص، ص 86، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، 1413ق؛ کشی، محمد بن عمر، إختیار معرفة الرجال، ص 594، نشر دانشگاه مشهد، 1348ش.
امین
معنی که برای اسم ارمیا آورده اند این است که به معنی خداوند به زمین می افکند ، مغلوب می کند، یهوه به زمین می اندازد. بزرگ داشته شده .
آرمین
آرمیا : آرامش یافتن . آرامش دهنده
Raha
تا اونجا که من بدونم ارمیا یعنی هدیه ای از سوی خدا... نمیدونم چقدر درسته ولی من که اینطوری شنیدم
الینا
اونایی که گفتن برگزیده ... اشتباه گفتن هدیه ای از سمت خدا هست احمق ها
yasna
هدیه ای از سوی خدا
Baran
هدیه ای از سوی خدا
مریم
هدیه از طرف خدا،خوشحالم که اسم پسرم ارمیاست
مهمید
خداوند به زمین می افکند
ارمیا
ارمیا به معنی بزرگ داشته شده از سوی خداوند است و ارمیا همان عزیر نبی است...
زینب
اسم پسرم ارمیاست یعنی بزرگ داشته شده ازسمت خدا.واسم دخترمم مانیاست.یعنی عشق بی همتا.هم خودشونو خیلی خیلی دوست دارم وهم اسماشونو❤
ماهان
ارمیا نام یکی از مهمترین پیامبران بنی اسرائیل است و به معنای فرستاده شده از سوی خداوند میباشد واین پیامبر مورد قبول هرسه دین یهودیت و مسیحیت و اسلام میباشدو ارمیا همان عزیر میباشدودر تفاسیر قرآن کریم به ایشان اشاره شده است در سوره های بقره و اسرا و توبه و در کتاب مقدس در بخشهایی مختلف در مورد ایشان و تعلیمات شان سخن گفته شده است...
کاظمی
ارمیا اسم پسر و ریشه عبری داره و به معنای برگزیده خداوند بوده و یکی از بزرگترین پیامبران بنی اسرائیل است ومفسرین قرآن بعضی از آیات را راجع به ایشان میدانند.. برخی دیگر نام ارمیا همان عزیر میدانند و در کتاب مقدس عهدعتیق،بطور مفصل در مورد این پیامبرصحبتشدا است و مولوی شاعر ایرانی در کتاب مثنوی میفرماید :ذکر عیسی و عروجش بر سما //ذکر ذوالقرنین وخضر و ارمیا... در هر صورت ارمیا یکی از پیامبران الهی است
آوا
ارمیا : ارمیا لقب خضرنبی (ع) و لقب امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام است . و ارمیا از بزرگترین پیامبران بنی اسرائیل است . ارمیا نام زیبا ونیکویی است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ارمیا مدل ایرانی   • ارمیا پیامبر   • معنی ارمیا   • ارمیا مشایخی   • آهنگ های ارمیا   • کتاب ارمیا   • ارمیا و همسرش   • ارمیا بی حجاب   • مفهوم ارمیا   • تعریف ارمیا   • معرفی ارمیا   • ارمیا چیست   • ارمیا یعنی چی   • ارمیا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارمیا
کلمه : ارمیا
اشتباه تایپی : hvldh
عکس ارمیا : در گوگل

آیا معنی ارمیا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )