انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1039 100 1

ارومیه

/'orumiyye/

معنی ارومیه در لغت نامه دهخدا

ارومیه. [ اُ می ی َ ] (اِخ ) ارمیة. ارومی. شهری بمغرب دریاچه ٔ ارومیه و نسبت بدان اُرمَوی باشد. رجوع به ارمیه شود: آزادخان... بعضی از بلاد آذربایجان هم در تحت تصرف آورده کوچ و متعلقان خود را بامتوسلان فتحعلی خان و شهبازخان در قلعه ٔ ارومیه که از قلاع مشهوره و در استحکام و متانت آن شهره ٔ آفاق است گذاشته قلعه ٔ مذکوره را محل سکنا مقرر... (مجمل التواریخ ابوالحسن گلستانه ص 157). و رجوع به فهرست آن کتاب شود.

ارومیه. [ اُ می ی َ ](اِخ ) (دریاچه ٔ...) دریاچه ای بمغرب آذربایجان. دریاچه ٔ ارومیه. چیچست. دریاچه ٔ شاهی. دریاچه ٔ تلا. نسبت بدان اُرموی است. رجوع به ارمیه (دریاچه ٔ...) شود.

معنی ارومیه به فارسی

ارومیه
( دریاچه ارمیه ) . دریاچه ارومیه که از زمان رضا شاه پهلوی بنام دریاچه رضائیه نامیده شده در آذر بایجان غربی واقع و مساحت آن ۳۵ هزار کیلومتر مربع و قابل کشتیرانیست . کف دریاچه ۱۲٠٠ متر از سطح دریا بلندتر و عمق متوسط آن ۶ متر است . فاقد ماهی و دیگر موجودات زنده است . رودهای متعدد از نجد آذر بایجان به آن می ریزد.
رودی است که از کوه کون کبوتر سر چشمه گیرد
بحیره ارومیه . دریاچه رضائیه

ارومیه در دانشنامه اسلامی

ارومیه
ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی است که در جنوب شهرستان خوی، در شمال شهرستان مهاباد، در غرب دریاچه ارومیه و در شرق کشور های ترکیه و عراق قرار گرفته است. این شهر تا تهران حدود ۹۲۰ کیلومتر فاصله دارد.
۱. ↑ نظری به تاریخ آذربایجان، ص ۴۱. رده های این صفحه : ایران شناسی | تاریخ ایران | جغرافیای اسلامیورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...
ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی در خلافت عمر و احتمالاً به دست «صدقة بن علی» فتح شد. صدقه و برادرانش در این شهر کاخ هایی بنا نمودند و برخی از قبایل عرب در این دشت سکونت کردند.
در قرن چهارم هجری ارومیه شهری خرم بود. تاکستان های بسیار و بازرگانی پررونقی داشت. در اوایل سده پنجم هجری ابوالهیجا ربیب الدولة رئیس کردان هذبانی بر ارومیه استیلا داشت و در همین ایام بود که پای ترکان اغز به این ناحیه رسید.نقطه آغاز حوزه علمیه ارومیه نیز به این دوره می رسد. لیکن به جهت تسلط کردان، تاریخ دقیقی از حوزه شیعی ارومیه در دست نیست. تنها مدرک ما گفته شیخ آقابزرگ تهرانی است که «قطران بن منصور» را به شهر ارومیه نسبت داده است که گویا به سبب همین آشفتگی ها به شهر تبریز مهاجرت نموده و در آنجا سکونت اختیار کرده است.قطان حکیم و شاعری است که با ناصرخسرو نیز ملاقات داشته است. (به احتمال قوی اشخاص مذکور در این کتاب دانشمندانی از شمال ایران باشند، چه اینکه در نزدیکی ساری شهری به نام «اروم» بوده است.)
آقابزرگ تهرانی، محمدمحسن، طبقات اعلام الشیعه، النابس فی القرن الخامس، ج۲، ص۱۴۰.    
دوره بازآفرینی حوزه علمیه ارومیه به قرن دوازدهم هجری می رسد و در بین این دو دوره، شهر ارومیه دچار انقلابات و جنگ هایی بوده که نتوانسته آنچنان که باید دانشوران شیعی تربیت کند. و گویا از سده هشتم تا یازدهم هجری بیشتر مردم ارومیه سنی و پیرو مذهب شافعی بودند تا پس از تشکیل دولت صفوی مذهب شیعه در آن رواج یافت.
← علمای دوره
حضرت حجت الاسلام و المسلمین حسنی امام جمعه محترم ارومیه در سال های اخیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار مسجد جامع، مدرسه تازه ای را بنیاد نهادند که اینک جمعی از برادران و خواهران طلبه را تحت پوشش قرار داده است. امید می رود این حرکت مقدس در تقویت حوزه علمیه ارومیه و تربیت دانشجویان علوم اسلامی مؤثر باشد.

ارومیه در دانشنامه ویکی پدیا

ارومیه
نقشهٔ ارومیه در دوره قاجار   نقشهٔ ارومیه در سال ۱۳۱۲   خیابان خیام ارومیه سال ۱۳۵۲   محدودهٔ مصوب شهر ارومیه در سال ۱۳۸۵
اُرومیّه ( تلفظ راهنما·اطلاعات) یکی از کلان شهرهای ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در شمال غربی ایران که در منطقه آذربایجان واقع شده است. این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ با ۷۳۶٬۲۲۴ نفر جمعیت، دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال غرب ایران به شمار می آید. ارومیه با ۱۳۳۲ متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه قرار گرفته است. هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم و در زمستان سرد است.
در سده های گذشته رخدادها و حوادث متعددی از قبیل اشغال توسط عثمانی ها و روس ها را تجربه کرده است. این شهر به سبب موقعیت مناسب که در میان شاه راه ارتباطی قفقاز، میان رودان و آسیای صغیر داشته در گذشته از مراکز تجاری منطقه به شمار می رفته است. نقل مهم ترین سوغات ارومیه است.
ارومیه به عنوان شهر دارای اولین بیمارستان به شیوه نوین، نخستین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران، پایتخت والیبال ایران، دومین شهر پرترافیک ایران شناخته می شود. دارالنشاط ، پاریس ایران ، شهر آب ، شهر ادیان، مذاهب و اقوام از القاب ارومیه است. ارومیه مدتی در دوره پهلوی به رضائیه تغییر نام داد.
عکس ارومیه
ارومیه یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان غربی است. ولی در موارد زیر نیز کاربرد دارد:
شهرستان ارومیه، یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی
دریاچه ارومیه، دریاچه ای در شمال غربی ایران و در منطقهٔ آذربایجان
دانشگاه ارومیه، یکی از دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شهر ارومیه
فرودگاه ارومیه، فرودگاهی در شهر ارومیه
بانوی ارومیه، یک فیلم مستند کوتاه ایرانی درباره دریاچه ارومیه
منطقه اورومیا (به انگلیسی: Oromia) نام منطقه ای در کشور اتیوپی
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه نخستین بار توسط آمریکاییان تأسیس گردید و امیر تومان حاکم وقت ارومیه و سرتیپ نجف قلی خان خسروی رئیس ایل قره پاپاق سولدوز کمکهای قابل توجهی در این زمینه انجام دادند ، و نخستین دانشگاه علوم پزشکی نوین است که در ایران تأسیس گردید. این دانشگاه بین سالیان ۱۸۸۱ تا ۱۹۱۸ زیر نظر آمریکاییان باقی ماند، و بعده ها به دانشگاه ارومیه تعلق گرفت.
Dr. Joseph Cochran
Dr. J.H. Shedd
Mr. W.A. Shedd
Mr. Coan
Dr. Miller
Dr. Daniel
Dr. Isaac
Dr. Oshanna
Dr. B.W. Labaree
Dr. Austin Wright
Dr. Van Norden
Dr. Holmes
Mr. Allen
هشتاد و هفت سال قبل از تأسیس آموزشکده کشاورزی رضائیه، و پنجاه و شش سال قبل از تأسیس دانشگاه تهران، یعنی در سال ۱۸۷۸ میلادی، در یک باغ پانزده هکتاری در ارومیه، یک دانشکده پزشکی توسط میسیونرهای مذهبی آمریکایی که از ۴۰ سال و اندی قبل از آن به ارومیه وارد شده بودند احداث گردید.
سرپرستی این دانشکده که قدیمی ترین مرکز آموزش عالی به سبک جدید در ایران به شمار می ورد با آقای دکتر ژوزف کاکران که خود متولد ارومیه بوده و تحصیلات پزشکی را در نیویورک گذرانده بود، بوده است. دانشکده پزشکی ارومیه در طی پنج دوره پنج ساله و به مدت ۲۷ سال فعالیت خود، جمعا ۲۶ پزشک ایرانی را فارغ التحصیل نمود و تحویل جامعه آن روز داد. بنا بر شواهد موجود، قبل از آن تاریخ فقط سه پزشک در ارومیه مشغول طبابت بوده اند. نمونه هایی از گواهینامه دوزبانه فارغ التحصیلی پزشکی این موسسه به عنوان مدرک ارزشمند در دانشگاه ارومیه امروزه هنوز موجود می باشد. در یکی از دوره های فارغ التحصیلی در سال ۱۲۷۷ مظفرالدین شاه خود شخصاً همراه با دکتر کاکران گواهینامه های فارغ التحصیلی را امضا کرده و به فارغ التحصیلان اهدا نموده اند.
همزمان با تأسیس دانشکده پزشکی رضائیه دو بیمارستان یکصد و پنجاه تختخوابی به ترتیب برای بستری شدن بیماران مرد و زن به نام بیمارستان وستمینستر (به انگلیسی: Westminster Hospital) در ارومیه تأسیس شد که اولین بیمارستان های مدرن و مجهز در ایران به شمار می روند. دکتر کاکرن خود شخصاً ۶ دوره پزشک در این مدرسه در ارومیه تربیت نمود. جانشین وی هری پاکارد (Harry Pakard) عهده دار این منصب پس از او گردید.
مختصات: ۳۷°۲۹′۵۰٫۵″ شمالی ۴۵°۰۸′۳۹٫۸″ شرقی / ۳۷٫۴۹۷۳۶۱°شمالی ۴۵٫۱۴۴۳۸۹°شرقی / 37.497361; 45.144389
ارومیه به خط ریلی کشور متصل شد ایسنا
راه آهن ارومیه به بهره برداری رسید/۱۶۰ مسافر راهی مشهد شدند خبرگزاری مهر
افتتاح راه آهن مراغه-ارومیه با حضور رئیس جمهور
ایستگاه راه آهن ارومیه یک ایستگاه راه آهن در شهر ارومیه، ایران است.
این ایستگاه که در ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تأسیس شده از طریق خط راه آهن مراغه-ارومیه به راه آهن آذربایجان (تهران-تبریز) متصل است.
بازار ارومیه مربوط به دوره صفوی است و در ارومیه، در بافت قدیمی این شهر، مابین خیابان امام و بعثت واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۶۲ با شمارهٔ ثبت ۱۶۳۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
قدمت بازار ارومیه به دورهٔ صفویان می رسد. کنیسهٔ مربوط یهودیان منطقه نیز در محدودهٔ این بازار قرار گرفته است. بازار ارومیه معماری ساده ای داشته و تاق ها، چشمه ها و گنبدهای مختلفی را در خود جای داده است. این بازار دارای تیمچه ها، حمام ها، سراها و مسجدهای مربوط به دوران زندیان و قاجاریان است.
عمده واردات در ان زمان نفت بود که از بازار خوی مرکز تجاری دوران خودش با شتر از قفقاز به بازار خوی و آنجا به بازار ارومیه - بازار تبریز و بازار اردبیل و ... انتقال می دادند داد و ستد می کردند.
برای راهنمایی بیشتر صفحهٔ راهنمایی برای نوشتن مقاله های بهتر را ببینید.
باشگاه فوتبال شهرداری ارومیه یک باشگاه فوتبال ایرانی در شهر ارومیه می باشد.
باشگاه فوتبال شهرداری ارومیه نماینده استان آذربایجان غربی در لیگ دسته ۲ فوتبال باشگاه های ایران است.
هادی اصغری آقای گل سابق لیگ برتر ایران و بازیکن اهل سلماس در فصل ۴-۹۳ به این باشگاه پیوست.
باشگاه فوتبال نود ارومیه یک باشگاه فوتبال در شهر ارومیه، ایران است که در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد و در سال ۱۳۹۷ وارد لیگ آزادگان شد.
پس از جابجایی امتیاز باشگاه فوتبال گسترش فولاد تبریز با باشگاه فوتبال ماشین سازی تبریز در لیگ آزادگان و انحلال نام گسترش فولاد امتیاز لیگ یکی آن در مرداد ۱۳۹۷ به ارومیه انتقال و باشگاه نود جهت حضور در لیگ آزادگان تشکیل شده و مالکیت آن در حال حاضر بر عهده اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی است.این تیم در پایان رقابت های لیگ آزادگان ۹۷-۹۸ در جایگاه ۱۲ قرار گرفت
باشگاه والیبال دورنا ارومیه یک باشگاه والیبال ایرانی است که در سال ۱۳۹۷ در ارومیه تأسیس شد. این تیم هم اکنون در لیگ دسته اول والیبال ایران بازی می کند.
این تیم از بازیکنان زیر ۲۱ سال استفاده می کند.
باشگاه والیبال شهرداری ارومیه یک باشگاه والیبال است که مستقر در ارومیه، استان آذربایجان غربی می باشد. در حال حاضر این تیم در لیگ دسته اول والیبال ایران بازی می کند.
مقاومت (۱۳۷۷-۱۳۷۴)
مقاومت استقلال (۱۳۷۸-۱۳۷۷)
مقاومت (۱۳۷۹–۱۳۷۸)
شهید باکری (۱۳۸۰–۱۳۷۹)
سمن سو (۱۳۸۱–۱۳۸۰)
پگاه (۱۳۸۶–۱۳۸۱)
فولاد (۱۳۸۷-۱۳۸۶)
هیئت والیبال (۱۳۸۹-۱۳۸۷)
شهرداری (تاکنون-۱۳۸۹)
دورنالار
از سال های ۱۳۴۵ که به مرور ارومیه وارد تیمداری در لیگ برتر والیبال ایران شد تیم های مختلف با نام هایی متفاوت به عنوان اسپانسر حامی باشگاه والیبال ارومیه شدند. از پاس ارومیه تا مقاومت، از سمن سو تا آذر پیام، از پگاه ارومیه تا فولاد و نهایتاً شهرداری ارومیه، تعدادی از نام هایی بوده اند که نماینده ارومیه تاکنون به خود دیده است. در آغاز این تیم انقلاب ارومیه نامیده می شد و تاکنون نام خود را با پشیبان های مالی زیادی تغییر داده است.
بر اساس پشتیبان مالی در گذر زمان:
بانوی ارومیه یک فیلم مستند کوتاه ایرانی محصول ۱۳۹۱ به کارگردانی محمد احسانی است.
این فیلم مستندی شعرگونه درباره دریاچه ارومیه که در حال خشک شدن است، می باشد. فاجعه زیست محیطی آن فقط گریبانگیر ایران نیست و بر کشورهای همسایه ایران شامل ترکیه و عراق نیز تاثیر خواهد گذاشت. داستان این فیلم به زبان خود دریاچه نقل می شود که درخواست کمک می کند تا بلکه بتواند توجه جامعه جهانی را به خود جلب کند.
فیلم مستند بانوی ارومیه برنده جایزه هیئت داوران در جشنواره فیلم محیط زیست فنلاند در سال ۲۰۱۴ شده است.
بخش مرکزی شهرستان ارومیه یکی از بخش های تابعه شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است.
فهرست بخش های ایران
آذربایجان غربی
شهرستان ارومیه
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان ارومیه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۷۱۱٫۰۳۷ نفر بوده است.-.
پارک ملی دریاچه ارومیه، میان استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و در موقعیت جغرافیایی ۳۷ تا ۳۰/۳۸ عرض شمالی و ۴۵ تا ۴۶ طول شرقی واقع شده است. مساحت پارک ۴۶۴۰۵۶ است. این دریاچه جمعاً دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک به مساحت ۳۳۴۸۶ هکتار است. دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ در فهرست پارک های ملی ایران به ثبت رسید.
پارک ملی دریاچه ارومیه کویرها و بیابانهای ایران
پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت ۴۶۲٬۶۰۰ هکتار همچنین یکی از ۹ ذخیره گاه زیست کره در ایران است. در مجموع ۱۰ آب انبار در پارک ملی دریاچه ارومیه وجود دارد که ظرفیت آنها ۱۸۰ هزار لیتر است.
در سال ۱۳۴۶ جزیره کبودان (قویون داغی) از طرف سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت شده اعلام گشت. در سال ۱۳۵۴ بود که این جزیره ئ سایر جزایر موجود در اینمنطقه بجز جزیره اسلامی (شاهی) منطقه حفاظت شده دریاچه ارومیه اعلام و بعداً به پارک ملی تبدیل شد.
در پارک ۳۲۰۰ هکتاری جزیره کبودان که غیر مسکونی و زیستگاه انواع پستانداران وحشی مثل موش صحرایی ـ قوچ و میش و پلنگ است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ارومیه

ارومیه یکی از کلان شهرهای ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه است که در شمال غربی ایران در منطقه آذربایجان واقع شده است.
• «زمان حرفهای بزرگ سر آمده است، ما طبق شاخص ها، استانی عقب مانده ایم و همه نیز مقصر این امر هستیم چون آمار نشان می دهد که در چه مرحله ای هستیم در حالی که می توانستیم به رده های بالایی برسیم... ارومیه نقطه ثقل توسعه استان است و اگر ارومیه گسترش پیدا نکند بقیه شهرستان ها نیز توسعه نخواهند یافت چون توسعه مرکز محور، یک واقعیت بدون انکار است. -> جواد جهانگیرزاده

ارتباط محتوایی با ارومیه

ارومیه در جدول کلمات

یکی از شهرهای کوچک و سرسبز استان آذربایجان غربی که در جنوب دریاچه ارومیه واقع شده است
نقده

ارومیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

باران ١٥:٣٢ - ١٣٩٦/٠٤/٠٤
اُرومیّه یکی از شهرهای بزرگ ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و نیز مرکز شهرستان ارومیه است. این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ با ۵۷۷٬۳۰۷ نفر جمعیت، دهمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می آید.
محتویات موسوعة بریتانیکا
مردم
بیش تر مردم ارومیه را ترک های آذربایجانی و نیز اقلیتی از کردها، مسیحیان آشوری و ارمنی تشکیل می دهند.[۲] اکثر آذربایجانی های ارومیه شیعه مذهب هستند؛ ولی شماری از ترک زبانان اهل حق، حنفی و شافعی مذهب نیز در ابن شهر زندگی می کنند.[۳] بیشینه کردهای ساکن ارومیه نیز سنی مذهب هستند.
طبق یک مطالعه از ترکیب قومی خانوارهای نمونه و مورد بررسی در سطح شهر ارومیه که حدود سال ۱۳۷۹ انجام گرفت نشان می دهد که ترک زبانان ۸۵٫۷٪ درصد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده و کردزبان ها حدود ۱۰٫۵٪ بوده اند. در این آمارگیری نمونه ای درصد آشوری ها، فارس زبان ها و ارمنی ها در شهر ارومیه به ترتیب ۱٫۷، ۱٫۶ و ۰٫۵ بود.[۴]
اکثر مردم آذری ارومیه شیعه مذهب می باشند ولی تعداد زیادی آذری های سنی حنفی و شافعی مذهب نیز در داخل شهر و در بیش از ۲۵ روستا از جمله، بالو، قولنجی، کهریز، گل‏تپه، گجین و ولینده زندگی می کنند. در ارومیه شماری از ترک زبان های اهل حق نیز زندگی می کنند.[۵] مذهب کردهای ساکن ارومیه نیز اکثرا سنی است.
همچنین اقلیتی از مردمان آشوری و ارمنی در این شهر زندگی می کنند. در سال ۱۹۰۰ میلادی حدود نیمی از جمعیت شهر ارومیه مسیحی —اعم از آشوریان و ارامنه— بودند اما بسیاری از آن ها در میان درگیری های روسیه و عثمانی در سال ۱۹۱۸ شهر را ترک کردند.[۶] پس از عقب نشین روس ها از این منطقه بیشتر مسیحیان باقی مانده در شهر ارومیه قتل عام شدند.[۷] در زمان رضاشاه پهلوی آشوریان ایران دعوت به بازگشت به این شهر شدند و چندین هزار نفر از آنها به این شهر بازگشتند.[۸]
نام گذاری
نوشتار اصلی: ریشه نام ارومیه
مسالک وممالک پیش از قاجاریه. نقشه آذربایجان و آران
نام این شهر ابتدا ارومیه یا اورمیه بوده است ولی با آمدن حکومت پهلوی و سلطنت رضاشاه این محل به رضائیه تغییر نام داد و بعد از انقلاب اسلامی دوباره به نام ارومیه برگشت. در اسناد قدیمی همچنین نام این شهر به صورت اورمیه نیز ذکر شده است.[۹]
برخی بر این باورند نام ارومیه از زبان سومری آمده است و برخی دیگر آن را سریانی می دانند.[۱۰] اور در زبان آشوری به معنای شهر است (همان واژه ای که در نام اورشلیم (شهر آشتی) هم وجود دارد) و میه به معنای آب است (هم ریشه با مآء عربی)، و اورمیه یا ارومیه در زبان آشوری به معنای "شهر آب" است.[۱۱][۱۲][۱۳]
پیشینه
پارسیان در مهاجرت خود از ایران ویج نخست در غرب و جنوب دریاچه ارومیه ساکن شدند ولی پس از آن به مهاجرت خود ادامه دادند و تا سرزمین پارس (استان فارس) پیش رفتند. جلگه ارومیه در دوران باستان در قلمرو مادها، آشوریان، و دیگر اقوام نیز قرار داشته است. شاه عباس بزرگ پس از بیرون راندن عثمانی ها از خاک ایران در صدد برآمد طوایفی را برای مرزداری قدرتمند در بخش غربی کشور مستقر سازد. شاه عباس برای این منظور ایل افشار ساکن ابیورد خراسان و دیگر نقاط را در نظر گرفت.[۱۴] او کلبعلی سلطان ایمانلوی افشار را احضار نموده به لقب خانی و ریاست کل ایل افشار منصوب نمود. سپس دستور داد که ایل افشار که شمار زیادی داشتند و در ولایات عراق، فارس، کرمان و خراسان سکنی داشتند، با تمام امکانات خود حرکت کرده در جلگه ارومیه ساکن شوند.[۱۴][۱۵] در این جابجایی هشت هزار خانوار از شش ایل بزرگ این طایفه در جلگهٔ ارومیه استقرار یافتند و حکومت این ناحیه در اختیار کلب علی خان قرار گرفت.[۱۶] متن فرمان شاه عباس یکم خطاب به کلب علی خان که سبب این جابجایی ایلی شد در دست است.[۱۷] همین پیشینه سبب شد تا شماری از سران این طایفه به ویژه پس از تأسیس ارتش جدید در ایران، در مناصب فرماندهی حضور داشته باشند.[۱۸] حمدالله مستوفی (درگذشتهٔ ۷۴۰ ه.) در وصف ارومیه می نویسد: «اورمیه... باغستان فراوان دارد و از میوه هایش انگور خلوقی و امرود پیغمبری و آلوی زرد به غایت خوبست و بدین سبب تبارزه اگر صاحب حسنی را با لباس ناسزا یابند گویند: انگور خلوقی بچه دردرّ سوه اندر، یعنی: انگور خلوقی دریده شده سبد-اندر.»[۱۹] تبارزه در این جمله به معنی تبریزیان است و جمله ای که آورده شده به زبان آذری است.[۱۹]
جغرافیا
ارومیه در جلگهٔ گسترده و سرسبزی به درازای ۷۰ کیلومتر و به پهنای ۳۰ کیلومتر واقع شده که اطراف آن تا کیلومترها پوشیده از باغات انگور و سیب و کشتزار است. دریاچه ارومیه در شرق و دریاچه مارمیشو در غرب این شهر قرار دارد. این شهر به علت آب و هوای معتدل و داشتن مناظر زیبا، یکی از شهرهای گردشگری ایران محسوب می شود. جمعیت این شهر ۵۷۷٬۳۰۷ نفر می باشد و نیز جمعیت شهر در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۷۸۷٬۲۵۴ نفر پیش بینی شده است[۲۰]. بلندی ارومیه از سطح دریا ۱۳۳۲ متر است.
جمهوری آذربایجان ارمنستان
آذربایجان شرقی ترکیه
آذربایجان غربی
زنجان کردستان کردستان عراق
جغرافیای طبیعی شهرستان ارومیه [۲۱]
۱- ۱. زمین شناسی
منطقه ارومیه از لحاظ زمین شناسی و رخساره ها دارای تنوع بسیار زیادی است.
تا جایی که اکثر رخساره های دوران های مختلف زمین شناسی در این منطقه یافت می شود. رخساره های رسوبی منطقه از نظر تقسیم بندی در ساختارهای رسوبی البرز غربی قرار می گیرد. بیشتر نهشته های موجود در منطقه از نوع رسوبی بوده در عین حال شدت تغییرات ساختاری چون کوهزایی و گسل ممکن است دگرگونی های دینامیکی را در برخی از قسمتهای منطقه ایجاد کرده باشد. رخنمون بیشتر واحدهای رسوبی منطقه اورمیه مربوط به دوران دوم (‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژوراسیک)ودوران چهارم (کواترنر)زمین شناسی می باشد. جلگه اورمیه از رسوبات غنی رودهای اصلی این منطقه باراندوزچای، شهرچای، روضه چای و نازلوچای که از قدیم الایام همه ساله به طور ...
|

آریا بهداروند ٠١:٢٠ - ١٣٩٦/٠٥/٢٢
ار::اور.ابر
میه::آمیه،آمده
ارومیه::اورآمیه (ابرها آمده اند).ار آویده
ار ،اور::به زبان لری به معنی ابر
آمیه::به زبان لری آویده .آمی ده.اومیه. اویه.امی
|

مجتبی عیوض صحرا ٢٣:١١ - ١٣٩٦/٠٦/٠٣
برخی بر این باورند نام ارومیه از زبان سومری آمده است و برخی دیگر آن را سُریانی می دانند.
اور در زبان آشوری به معنای شهر است (همان واژه ای که در نام اورشلیم (شهر آشتی) هم وجود دارد) و میه به معنای آب است (هم ریشه با مآء عربی)، و اورمیه یا ارومیه یا ارمیه در زبان آشوری به معنای "شهر آب" است.
نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل هم ارمیا(یرمیا) بوده است!
نام دریاچه مقدسی در آذربایجان غربی است که زمانی به جهت سلطنت رضا خان به رضاییه هم معروف شده بود و در شاهنامه و برخی مآخذ کُهَن،چیچِست(در بعضی نُسَخ، خَنجَست با تحریف) و چئچِست نامیده شده است.
چیچِست: شایسته،پسندیده،نیکو-والا،گرانمایه،ارزنده،شکوهمند-
تابناک،فروزان،درخشنده،نورانی
بنابر روایات کُهَن،آب دریاچه گرم و شور و از آسیب جانوران موذی و اهریمنی در امان است؛سرچشمه آن به دریای فراخکرت(وَرکَش) پیوسته است و در آن،باد سرد نیست و در کنارش کوه اَسنَوَند قرار دارد و در آن آذرگُشَسپ پیروزمند(آتشکده) واقع است.
تقدس این دریاچه،بیشتر به این جهت تصور شده است که محلِّ تولد زردُشت(زرتُشت،آشو زَرتُشت) پیامبر ایرانی که مَزدَیَسنا را بنیان گذاشت هم است.
(ولی به نظر برخی دانشمندان محلِّ زردشت در شرق ایران"خوارزم،خراسان" است؛چون،زبان زردشت اوستایی بود و هیچ نشانی از زبان مادی و فارسی باستان در آن دیده نمی شد)
به روایت شاهنامه: در نبرد های متوالی،پیران ویسه کشته شد و افراسیاب زخم برداشت و به گَنگدِژ(نام قلعه ای در شهر بابل) گریخت و در آذرگُشَسپ آرزوی پیروزی کرد ولی هوم، عابد و پارسای معروف غار بَردَع(نام شهری در قفقاز) افراسیاب را دستگیر کرد،اما افراسیاب با حیله و نیرنگ مؤفق به فرار شد و خود را در دریای چیچِست افکند و در آب پنهان شد.
هوم به گودرز که به جست و جوی افراسیاب آمده بود می گوید:
درین آبِ چیچِست پنهان شده ست / بگفتم تو را راست چونان که هست
گودرز این خبر را به کاووس و کیخسرو رسانید و آن ها با تدبیر،افراسیاب را از این دریاچه بیرون کشیدند و کیخسرو به انتقام خون پدرش(سیاووش) افراسیاب را کُشت.
به شمشیر هندی بزد گردنش / به خاک اندر افکند تا ری تنش
احمد شاملو در شعر زیر به سوابق ارومیه توجه ویژه کرده است:
لبخنده های مغموم،
فشردگی غضب آلود لبها شد.
من خفته بودم،ارومیۀ گریان خاموش ماند و
در سکوت، به غلغلۀ دوردست گوش فرا داد.
من عشقهایم را می شمردم.
تک تیری غریو کشان از خاموشی ویرانۀ برج زرتشت بیرون جست.
من به جای دیگر می نگریستم.
این موضوع با کمک از کتاب فرهنگ اساطیر و داستان واره ها: نوشته دکتر محمّدجعفر یاحقی برگرفته شده است!
|

میلاد ٢٠:٣٢ - ١٣٩٦/١٠/٢٨
اقا جان اکثریت مردم ارومیه کردنشین هست،نه ترک نشین.
|

نیلوفر ٢٢:٣٧ - ١٣٩٧/٠٥/٠٣
اور به معنای شهر
میه به معنای آب ها ( خلاصه شده ی کلمه ی میاه )

تلفظ صحیح : اورمیه
به معنای شهر آب ها
|

ممد ٢٠:١٢ - ١٣٩٧/١١/١٩
مرکز استان آذربایجان غربی که اکثریت مردم ان به ترتیب کرد و ترک است و مذهب شهروندان ارومیه شیعه وسنی است
|

مارکو ٠٢:٠٢ - ١٣٩٧/١٢/١٤
ارومیه شهر کورد نشینه کل ترک نشینان ارومیه پنج درصد هست بقیه هم از شهرهای اطراف مثلا اردبیل و تبریز اومدن
|

ترنم ١٨:٥٤ - ١٣٩٨/٠١/٠١
شهر اب ها
|

آتاهان ١١:٤٣ - ١٣٩٨/٠٥/٢٢
آتاهان
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی ارومیه   • ارومیه خبر   • ارومیه دریاچه   • نقشه ارومیه   • جمعیت ارومیه   • استان ارومیه   • شهر ارومیه   • ارومیه نیوز   • معنی ارومیه   • مفهوم ارومیه   • تعریف ارومیه   • معرفی ارومیه   • ارومیه چیست   • ارومیه یعنی چی   • ارومیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارومیه
کلمه : ارومیه
اشتباه تایپی : hv,ldi
آوا : 'orumiyye
نقش : اسم خاص مکان
عکس ارومیه : در گوگل


آیا معنی ارومیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )