مترجم

دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 279 100 1

ارومیه

/'orumiyye/

معنی ارومیه در لغت نامه دهخدا

ارومیه. [ اُ می ی َ ] (اِخ ) ارمیة. ارومی. شهری بمغرب دریاچه ٔ ارومیه و نسبت بدان اُرمَوی باشد. رجوع به ارمیه شود: آزادخان... بعضی از بلاد آذربایجان هم در تحت تصرف آورده کوچ و متعلقان خود را بامتوسلان فتحعلی خان و شهبازخان در قلعه ٔ ارومیه که از قلاع مشهوره و در استحکام و متانت آن شهره ٔ آفاق است گذاشته قلعه ٔ مذکوره را محل سکنا مقرر... (مجمل التواریخ ابوالحسن گلستانه ص 157). و رجوع به فهرست آن کتاب شود.

ارومیه. [ اُ می ی َ ](اِخ ) (دریاچه ٔ...) دریاچه ای بمغرب آذربایجان. دریاچه ٔ ارومیه. چیچست. دریاچه ٔ شاهی. دریاچه ٔ تلا. نسبت بدان اُرموی است. رجوع به ارمیه (دریاچه ٔ...) شود.

معنی ارومیه به فارسی

ارومیه
( دریاچه ارمیه ) . دریاچه ارومیه که از زمان رضا شاه پهلوی بنام دریاچه رضائیه نامیده شده در آذر بایجان غربی واقع و مساحت آن ۳۵ هزار کیلومتر مربع و قابل کشتیرانیست . کف دریاچه ۱۲٠٠ متر از سطح دریا بلندتر و عمق متوسط آن ۶ متر است . فاقد ماهی و دیگر موجودات زنده است . رودهای متعدد از نجد آذر بایجان به آن می ریزد.
رودی است که از کوه کون کبوتر سر چشمه گیرد
بحیره ارومیه . دریاچه رضائیه

معنی ارومیه در دانشنامه اسلامی

ارومیه
ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی است که در جنوب شهرستان خوی، در شمال شهرستان مهاباد، در غرب دریاچه ارومیه و در شرق کشور های ترکیه و عراق قرار گرفته است. این شهر تا تهران حدود ۹۲۰ کیلومتر فاصله دارد.
۱. ↑ نظری به تاریخ آذربایجان، ص ۴۱. رده های این صفحه : ایران شناسی | تاریخ ایران | جغرافیای اسلامیورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری


العربیةآخرین مطالب اضافه شده
...

معنی ارومیه در دانشنامه ویکی پدیا

ارومیه
اُرومیّه ( تلفظ راهنما·اطلاعات) یکی از کلان شهرهای ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در شمال غربی ایران که در منطقه آذربایجان واقع شده است. این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ با ۶۶۷٬۴۹۹ نفر جمعیت، دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال غرب ایران به شمار می آید. ارومیه با ۱۳۳۲ متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و ودر میان دشت ارومیه قرار گرفته است. هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم ودر زمستان سرد می باشد.
ارومیه با بیش از ۳ هزار سال قدمت قدیمی ترین شهر در منطقهٔ شمال غرب ایران به شمار می آید که هنوز پابرجا است. از این رو ارومیه به عنوان ۱۹ شهر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شده است. در سده های گذشته حوادث متعددی از قبیل اشغال توسط عثمانی ها و روس ها را تجربه کرده است. این شهر به سبب موقعیت مناسب که در میان شاه راه ارتباطی قفقاز، میان رودان و آسیای صغیر داشته در گذشته از مراکز تجاری منطقه به شمار می رفته است. نقل مهمترین سوغات ارومیه است.
ارومیه به عنوان شهر دارای اولین بیمارستان به شیوه نوین، اولین مرکز آموزش پزشکی، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران، پایتخت والیبال ایران، دومین شهر پرترافیک ایران شناخته می شود. دارالنشاط ، پاریس ایران ، شهر آب ، شهر ادیان، مذاهب و اقوام از القاب ارومیه است. ارومیه مدتی در دوره پهلوی به رضائیه تغییر نام داد.
ارومیه یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان غربی است. ولی در موارد زیر نیز کاربرد دارد:
شهرستان ارومیه، یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی
دریاچه ارومیه، دریاچه ای در شمال غربی ایران و در منطقهٔ آذربایجان
دانشگاه ارومیه، یکی از دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شهر ارومیه
فرودگاه ارومیه، فرودگاهی در شهر ارومیه
بانوی ارومیه، یک فیلم مستند کوتاه ایرانی درباره دریاچه ارومیه
ارومیا (به انگلیسی: Oromia) نام منطقه ای در کشور اتیوپی
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه نخستین بار توسط آمریکاییان تاسیس گردید، و نخستین دانشگاه علوم پزشکی نوین است که در ایران تاسیس گردید. این دانشگاه بین سالیان ۱۸۸۱ تا ۱۹۱۸ زیر نظر آمریکاییان باقی ماند، و بعده ها به دانشگاه ارومیه تعلق گرفت.
بازار ارومیه یکی از آثار تاریخی شهر ارومیه -مرکز استان آذربایجان غربی- است که در بافت قدیمی این شهر واقع شده و قدمت آن به دورهٔ صفویان می رسد. کنیسهٔ مربوط یهودیان منطقه نیز در محدودهٔ این بازار قرار گرفته است. بازار ارومیه معماری ساده ای داشته و تاق ها، چشمه ها و گنبدهای مختلفی را در خود جای داده است. این بازار دارای تیمچه ها، حمام ها، سراها و مسجدهای مربوط به دوران زندیان و قاجاریان است. عمده واردات در ان زمان نفت بود که از بازار خوی مرکز تجاری دوران خودش با شتر از قفقاز به بازار خوی و آنجا به بازار ارومیه - بازار تبریزو... انتقال میدادن داد و ستد میکردند.
باشگاه فوتبال شهرداری ارومیه یک باشگاه فوتبال ایرانی در شهر ارومیه می باشد.
باشگاه فوتبال شهرداری ارومیه نماینده استان آذربایجان غربی در لیگ دسته ۲ فوتبال باشگاه های ایران است.
هادی اصغری آقای گل سابق لیگ برتر ایران و بازیکن اهل سلماس در فصل ۴-۹۳ به این باشگاه پیوست.
محرم نشاطی سرمربی گری این تیم را در فصل ۴-۹۳ بر عهده گرفته است.
باشگاه والیبال شهرداری ارومیه یک باشگاه والیبال ایرانی است که مستقر در ارومیه، استان آذربایجان غربی می باشد. در حال حاضر این تیم در لیگ برتر والیبال ایران بازی می کند. این باشگاه پرهوادارترین باشگاه والیبال در ایران و آسیا است.
بانوی ارومیه یک فیلم مستند کوتاه ایرانی محصول ۱۳۹۱ به کارگردانی محمد احسانی است.
بخش مرکزی شهرستان ارومیه یکی از بخش های تابعه شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران است.
پارک ملی دریاچه ارومیه، میان استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و در موقعیت جغرافیایی ۳۷ تا ۳۰/۳۸ عرض شمالی و ۴۵ تا ۴۶ طول شرقی واقع شده است. مساحت پارک ۴۶۴۰۵۶ است. این دریاچه جمعاً دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک به مساحت ۳۳۴۸۶ هکتار است. دریاچه ارومیه در سال ۱۳۵۲ در فهرست پارک های ملی ایران به ثبت رسید.
پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت ۴۶۲٬۶۰۰ هکتار همچنین یکی از ۹ ذخیره گاه زیست کره در ایران است. در مجموع ۱۰ آب انبار در پارک ملی دریاچه ارومیه وجود دارد که ظرفیت آنها ۱۸۰ هزار لیتر است.
مختصات: ۳۷°۴۷′۳۴″ شمالی ۴۵°۲۲′۳۰″ شرقی / ۳۷.۷۹۲۷۸° شمالی ۴۵.۳۷۵۰۰° شرقی / 37.79278; 45.37500
پل میان گذر دریاچه ارومیه بر روی دریاچه ارومیه بنا نهاده شده است و قسمتی از بزرگراه شهید کلانتری است. این پل دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در شمال غربی ایران را به هم متصل می کند. این پل ۱۷۰۹ متر طول دارد که ۱۲۷۶ متر آن در داخل دریاچه ارومیه اجرا شده و حدود ۳۸۵ متر آن در دو طرف پل های اتصال است. مسیر اول این طرح در ۲۷ آبان ۱۳۸۷ توسط محمود احمدی نژاد مورد بهره برداری قرار گرفت.
پل شهید کلانتری طولانی ترین پل ساخته شده در ایران (سه برابر طولانی ترین پل پیشین) به طول هزار و هفتصد و نه متر می باشد که برروی دریاچهٔ ارومیه ساخته شده است و فاصلهٔ میان دو شهر تبریز و ارومیه را به ۱۳۵ کیلومتر کاهش داده است. این پل در ۲۷ آبان ۱۳۸۷ خورشیدی به بهره برداری رسید. در صورت عبور از روی پل شهید کلانتری، فاصلهٔ ارومیه تا تهران برابر با ۷۸۰ کیلومتر خواهد بود. این پل نقش به سزایی در توسعهٔ گردشگری و تبادلات فرهنگی و تجاری میان دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی دارد و باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و زمان و کاهش تصادفات جاده ای و استهلاک خودروها می شود.
جلگه ارومیه یا دشت ارومیه منطقه ای است به وسعت ۷۰ کیلومتر در ۳۰ کیلومتر که در غرب دریاچه ارومیه واقع شده است.
طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ با ۶۶۷٬۴۹۹ نفر جمعیت، ارومیه دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال غرب ایران است. ارومیه به دلایل وجود اقوام و ادیان و مذاهب گوناگون، همواره بستر ستیزهای قومیتی بوده است. در واقع هرکدام از اقوام این شهر چون ترک های آذری، کردها، آشوریان و ارامنه این شهر را از آن خود می دانند و همین عامل بستر ستیزهای قومیتی را در این شهر فراهم آورده است.
سرهنگ میهن اوضاع ارومیه را در اوایل دهه بیست خورشیدی اینگونه توصیف می کند:
«... سه قسمت عمدة کرد، آثوری و عجم (منظور از عجم ساکنین شهر و رعایای شیعه مذهب ترک زبان هستند)... این سه طبقه بر اثر پیشینة خصومت آمیز خونینی که از دیر زمانی با هم دارند کاملاً مخالف یکدیگر بوده، یگانه آمال و آرزوی آنان نابود ساختن و انتقامجویی از دشمنان خود می باشد...»
حمله شیخ عبیدالله به ارومیه در تاریخ ارومیه خیلی اهمیت داشت؛ می توان گفت که خیلی از وقایعی که در یکصد سال اخیر در آذربایجان و به ویژه ارومیه رخ داده از همین واقعه سرچشمه می گیرد.
شیخ عبیدالله نهری پسر شیخ طه از مرشدان نقش بندیه بوده و در میان قبایل کرد از نفوذ کلام شگرفی برخوردار بود؛ بسیاری از کردهای ایران و عثمانی اوامر او را اطاعت کرده و از مسافات دور به زیارت وی می شتافتند. شیخ در مرز ایران و عثمانی سکونت داشت و از سوی هر دو دولت حمایت می شد و به خاک هر دو رفت وآمد می نمود. به علت حمایتش از عثمانی در جنگ با روسیه مقداری اسلحه میان پیروانش از سوی عثمانی توزیع شد. وجود همین اسلحه و داشتن سودای سلطنت (به قول خودش سلطنت ایران و توران) موجبات شورش او را فراهم می کرد.
شیخ برای تحریک عوام اعلان جهادی نوشته و در میان ایلات و عشایر کرد منتشر نمود. پس از انتشار این اعلان عشایر کرد به دور او جمع شده و قوایش رو به فزونی نهاد. پیش از آن بسیاری از عشایر اطراف ساوجبلاغ (مهاباد امروزی) به علت ستم های حاکم آن به شیخ پیوسته و او را تقویت و تحریک به طغیان کرده بودند. شیخ پسر خود عبدالقادر را به تصرف ساوجبلاغ فرستاد که با مقاومتی رو به رو نشد، پس از آن به قوشاچای (میاندوآب امروزی) حمله کرد و با مقاومت شدید اهالی مواجه گشت، پس از رسیدن قوای کمکی، مهاجمان شهر را تصرف کرده و کشتاری بزرگ به راه انداختند و شهر را آتش زدند. سرانجام پس از عبور از دهستان ملک کندی و غارت آنجا و حملهٔ نافرجام به بناب قشون شیخ به ارومیه رسید. در پانزدهم ذی قعده ۱۲۹۷ هجری قمری، حاکم ارومیه، اقبال الدوله، برای دفع اشرار در حوالی شهر اردو زده بود؛ یکی از سران عشایر شیخ را از بی دفاع بودن ارومیه آگاه ساخت و به حمله ترغیب نمود. شیخ به محض دریافت نامه قوای خود را متمرکز ساخته و از محال ترگور حرکت کرده در روستای سیر اردو زد. فردای آن روز نامه ای به ارومیه فرستاد و خواستار تسلیم شهر شد. بزرگان ارومیه پس از مشورت به اقبال الدوله اطلاع دادند تا به شهر بازگردد؛ به شیخ نیز نامه ای نگاشته و خواستار سه روز مهلت برای آماده شدن جهت استقبال از موکب وی شدند. شیخ نیز غافل از موضوع دو روز مهلت داد به شرطی که اهالی اقبال الدوله را به شهر راه ندهند. در این فاصله مردم به استحکام برج و بارو و دروازه ها پرداختند و اقبال الدوله نیز با توپخانه و سرباز به شهر آمده و موجب استظهار و قوت قلب اهالی گشت. سرانجام شیخ سپاه خویش را به سوی ارومیه سرازیر ساخت و شهر را در محاصره گرفت .
پس از حملات متعدد شیخ از تصرف شهر عاجز ماند. روز بیست و نهم ذی قعده خبر حرکت اردوی لشکریان سلماس و خوی و ماکو به فرماندهی تیمور پاشاخان به همه جا رسید؛ از این خبر مدافعان ارومیه امیدوار و سپاهیان شیخ مضطرب گردیدند. شیخ برای جلوگیری از رسیدن این قشون به ارومیه، سپاهی را به قلعهٔ اسماعیل آقا فرستاده و سنگر گرفت؛ با این وجود قشون تیمور پاشا پس از چند ساعت نبرد سپاه شیخ را در هم شکستند. شیخ به تلافی این شکست مردم روستای عسکر آباد را قتل عام نمود. پس از چندین نبرد با قشون تیمور پاشاخان، سپاهیان شیخ شکست خورده و در راه عقب نشینی روستاها را غارت و کشتار کردند؛ در این زمان اهالی ارومیه علاوه بر اینکه گرفتار قحطی و گرسنگی بودند و فجایع جنگ را تحمل می کردند، بیماری وبا نیز شیوع یافت و نزدیک به یک سوم اهالی را به کام مرگ فرستاد. تیمور پاشا نیز که از برادر اقبال الدوله کینه داشت به اهالی ستم می نمود و موجب آزار مردم می شد. سرانجام با شکایات اهالی و احتمال شورش، تیمور پاشا قوای خود را از شهر خارج کرده به عزم منگور و دستگیری پسر شیخ رهسپار شد و غائله پایان پذیرفت.
حوزهٔ انتخابیه ارومیه مهم ترین حوزه از حوزه های استان آذربایجان غربی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت ارومیه، ۳ نماینده دارد.
حوضه آبریز دریاچهٔ ارومیه یکی از حوضه های بستهٔ ایران است که در تقسیم بندی حوضه های آبریز ایران، حوضهٔ اصلی به شمار می رود. مساحت این حوضه، ۵۱٬۸۰۱ کیلومتر مربع است. حوضه آبریز دریاچهٔ ارومیه تنها یک زیرحوضهٔ درجه ۲ دارد و شامل رودهایی است که به دریاچهٔ ارومیه منتهی می شوند. مهم ترین رودهای این حوضه، آجی چای، زرینه رود و سیمینه رود هستند.
خانات ارومیه (انگلیسی: Urmia Khanate) یکی از خانات آذربایجان ایران مستقر در شهر ارومیه بود. این خانات واقع در آذربایجان و بیش از صد سال بصورت نیمه مستقل از خاک ایران تبدیل شده بود.
مختصات: ۳۷°۳۱′۵۰.۳″ شمالی ۴۵°۲′۵۰.۶۶″ شرقی / ۳۷.۵۳۰۶۳۹° شمالی ۴۵.۰۴۷۴۰۵۶° شرقی / 37.530639; 45.0474056
دانشگاه ارومیه یکی از دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در شهر ارومیه واقع است. این دانشگاه پیش از انقلاب اسلامی دانشگاه رضائیه نام داشت. سرپرستی این دانشگاه از ۱۸ دی ۱۳۹۲ بر عهده دکتر رحیم حب نقی می باشد.
مختصات: ۳۷°۳۹′۰۸″ شمالی ۴۴°۵۸′۴۶″ شرقی / ۳۷.۶۵۲۱۶۳° شمالی ۴۴.۹۷۹۴۵۲° شرقی / 37.652163; 44.979452
دانشگاه صنعتی ارومیه از دانشگاه های معتبر و مهم استان آذربایجان غربی که در شهر ارومیه واقع شده است، این مجموعه صنعتی در سال ۱۳۸۴ تأسیس شده است
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه قدیمی ترین دانشگاه علوم پزشکی نوین ایران است.

دانشکدۀ پرستاری و مامایی ارومیه زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به ریاست دکتر حسین حبیب زاده درحال حاضر دارای رشته های پرستاری، مامایی و فوریت های پزشکی می باشد.
دانشکدۀ پرستاری و مامایی ارومیه زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به ریاست دکتر حسین حبیب زاده درحال حاضر دارای رشته های پرستاری، مامایی و فوریت های پزشکی می باشد.
دریاچه اُرومیه نام دریاچه ای در شمال غربی ایران است. طبق تقسیمات کشوری، این دریاچه میان دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته است. مساحت این دریاچه در تابستان ۲۰۱۵ در حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف ۲۵امین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می گیرد. دریاچهٔ ارومیه، بزرگ ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شور دنیا است. آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارومیه در جدول کلمات

یکی از شهرهای کوچک و سرسبز استان آذربایجان غربی که در جنوب دریاچه ارومیه واقع شده است
نقده

پیشنهاد کاربران درباره معنی ارومیه

باران ١٥:٣٢ - ١٣٩٦/٠٤/٠٤
اُرومیّه یکی از شهرهای بزرگ ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و نیز مرکز شهرستان ارومیه است. این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ با ۵۷۷٬۳۰۷ نفر جمعیت، دهمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می آید.
محتویات موسوعة بریتانیکا
مردم
بیش تر مردم ارومیه را ترک های آذربایجانی و نیز اقلیتی از کردها، مسیحیان آشوری و ارمنی تشکیل می دهند.[۲] اکثر آذربایجانی های ارومیه شیعه مذهب هستند؛ ولی شماری از ترک زبانان اهل حق، حنفی و شافعی مذهب نیز در ابن شهر زندگی می کنند.[۳] بیشینه کردهای ساکن ارومیه نیز سنی مذهب هستند.
طبق یک مطالعه از ترکیب قومی خانوارهای نمونه و مورد بررسی در سطح شهر ارومیه که حدود سال ۱۳۷۹ انجام گرفت نشان می دهد که ترک زبانان ۸۵٫۷٪ درصد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده و کردزبان ها حدود ۱۰٫۵٪ بوده اند. در این آمارگیری نمونه ای درصد آشوری ها، فارس زبان ها و ارمنی ها در شهر ارومیه به ترتیب ۱٫۷، ۱٫۶ و ۰٫۵ بود.[۴]
اکثر مردم آذری ارومیه شیعه مذهب می باشند ولی تعداد زیادی آذری های سنی حنفی و شافعی مذهب نیز در داخل شهر و در بیش از ۲۵ روستا از جمله، بالو، قولنجی، کهریز، گل‏تپه، گجین و ولینده زندگی می کنند. در ارومیه شماری از ترک زبان های اهل حق نیز زندگی می کنند.[۵] مذهب کردهای ساکن ارومیه نیز اکثرا سنی است.
همچنین اقلیتی از مردمان آشوری و ارمنی در این شهر زندگی می کنند. در سال ۱۹۰۰ میلادی حدود نیمی از جمعیت شهر ارومیه مسیحی —اعم از آشوریان و ارامنه— بودند اما بسیاری از آن ها در میان درگیری های روسیه و عثمانی در سال ۱۹۱۸ شهر را ترک کردند.[۶] پس از عقب نشین روس ها از این منطقه بیشتر مسیحیان باقی مانده در شهر ارومیه قتل عام شدند.[۷] در زمان رضاشاه پهلوی آشوریان ایران دعوت به بازگشت به این شهر شدند و چندین هزار نفر از آنها به این شهر بازگشتند.[۸]
نام گذاری
نوشتار اصلی: ریشه نام ارومیه
مسالک وممالک پیش از قاجاریه. نقشه آذربایجان و آران
نام این شهر ابتدا ارومیه یا اورمیه بوده است ولی با آمدن حکومت پهلوی و سلطنت رضاشاه این محل به رضائیه تغییر نام داد و بعد از انقلاب اسلامی دوباره به نام ارومیه برگشت. در اسناد قدیمی همچنین نام این شهر به صورت اورمیه نیز ذکر شده است.[۹]
برخی بر این باورند نام ارومیه از زبان سومری آمده است و برخی دیگر آن را سریانی می دانند.[۱۰] اور در زبان آشوری به معنای شهر است (همان واژه ای که در نام اورشلیم (شهر آشتی) هم وجود دارد) و میه به معنای آب است (هم ریشه با مآء عربی)، و اورمیه یا ارومیه در زبان آشوری به معنای "شهر آب" است.[۱۱][۱۲][۱۳]
پیشینه
پارسیان در مهاجرت خود از ایران ویج نخست در غرب و جنوب دریاچه ارومیه ساکن شدند ولی پس از آن به مهاجرت خود ادامه دادند و تا سرزمین پارس (استان فارس) پیش رفتند. جلگه ارومیه در دوران باستان در قلمرو مادها، آشوریان، و دیگر اقوام نیز قرار داشته است. شاه عباس بزرگ پس از بیرون راندن عثمانی ها از خاک ایران در صدد برآمد طوایفی را برای مرزداری قدرتمند در بخش غربی کشور مستقر سازد. شاه عباس برای این منظور ایل افشار ساکن ابیورد خراسان و دیگر نقاط را در نظر گرفت.[۱۴] او کلبعلی سلطان ایمانلوی افشار را احضار نموده به لقب خانی و ریاست کل ایل افشار منصوب نمود. سپس دستور داد که ایل افشار که شمار زیادی داشتند و در ولایات عراق، فارس، کرمان و خراسان سکنی داشتند، با تمام امکانات خود حرکت کرده در جلگه ارومیه ساکن شوند.[۱۴][۱۵] در این جابجایی هشت هزار خانوار از شش ایل بزرگ این طایفه در جلگهٔ ارومیه استقرار یافتند و حکومت این ناحیه در اختیار کلب علی خان قرار گرفت.[۱۶] متن فرمان شاه عباس یکم خطاب به کلب علی خان که سبب این جابجایی ایلی شد در دست است.[۱۷] همین پیشینه سبب شد تا شماری از سران این طایفه به ویژه پس از تأسیس ارتش جدید در ایران، در مناصب فرماندهی حضور داشته باشند.[۱۸] حمدالله مستوفی (درگذشتهٔ ۷۴۰ ه.) در وصف ارومیه می نویسد: «اورمیه... باغستان فراوان دارد و از میوه هایش انگور خلوقی و امرود پیغمبری و آلوی زرد به غایت خوبست و بدین سبب تبارزه اگر صاحب حسنی را با لباس ناسزا یابند گویند: انگور خلوقی بچه دردرّ سوه اندر، یعنی: انگور خلوقی دریده شده سبد-اندر.»[۱۹] تبارزه در این جمله به معنی تبریزیان است و جمله ای که آورده شده به زبان آذری است.[۱۹]
جغرافیا
ارومیه در جلگهٔ گسترده و سرسبزی به درازای ۷۰ کیلومتر و به پهنای ۳۰ کیلومتر واقع شده که اطراف آن تا کیلومترها پوشیده از باغات انگور و سیب و کشتزار است. دریاچه ارومیه در شرق و دریاچه مارمیشو در غرب این شهر قرار دارد. این شهر به علت آب و هوای معتدل و داشتن مناظر زیبا، یکی از شهرهای گردشگری ایران محسوب می شود. جمعیت این شهر ۵۷۷٬۳۰۷ نفر می باشد و نیز جمعیت شهر در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۷۸۷٬۲۵۴ نفر پیش بینی شده است[۲۰]. بلندی ارومیه از سطح دریا ۱۳۳۲ متر است.
جمهوری آذربایجان ارمنستان
آذربایجان شرقی ترکیه
آذربایجان غربی
زنجان کردستان کردستان عراق
جغرافیای طبیعی شهرستان ارومیه [۲۱]
۱- ۱. زمین شناسی
منطقه ارومیه از لحاظ زمین شناسی و رخساره ها دارای تنوع بسیار زیادی است.
تا جایی که اکثر رخساره های دوران های مختلف زمین شناسی در این منطقه یافت می شود. رخساره های رسوبی منطقه از نظر تقسیم بندی در ساختارهای رسوبی البرز غربی قرار می گیرد. بیشتر نهشته های موجود در منطقه از نوع رسوبی بوده در عین حال شدت تغییرات ساختاری چون کوهزایی و گسل ممکن است دگرگونی های دینامیکی را در برخی از قسمتهای منطقه ایجاد کرده باشد. رخنمون بیشتر واحدهای رسوبی منطقه اورمیه مربوط به دوران دوم (‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژوراسیک)ودوران چهارم (کواترنر)زمین شناسی می باشد. جلگه اورمیه از رسوبات غنی رودهای اصلی این منطقه باراندوزچای، شهرچای، روضه چای و نازلوچای که از قدیم الایام همه ساله به طور ...

آریا بهداروند ٠١:٢٠ - ١٣٩٦/٠٥/٢٢
ار::اور.ابر
میه::آمیه،آمده
ارومیه::اورآمیه (ابرها آمده اند).ار آویده
ار ،اور::به زبان لری به معنی ابر
آمیه::به زبان لری آویده .آمی ده.اومیه. اویه.امی

مجتبی عیوض صحرا ٢٣:١١ - ١٣٩٦/٠٦/٠٣
برخی بر این باورند نام ارومیه از زبان سومری آمده است و برخی دیگر آن را سریانی می دانند.
اور در زبان آشوری به معنای شهر است (همان واژه ای که در نام اورشلیم (شهر آشتی) هم وجود دارد) و میه به معنای آب است (هم ریشه با مآء عربی)، و اورمیه یا ارومیه یا ارمیه در زبان آشوری به معنای "شهر آب" است.
نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل هم ارمیا(یرمیا) بوده است!
نام دریاچه مقدسی در آذربایجان غربی است که زمانی به جهت سلطنت رضا خان به رضاییه هم معروف شده بود و در شاهنامه و برخی مآخذ کُهَن،چیچِست(در بعضی نُسَخ، خَنجَست با تحریف) و چئچِست نامیده شده است.
بنابر روایات کُهَن،آب دریاچه گرم و شور و از آسیب جانوران موذی و اهریمنی در امان است؛سرچشمه آن به دریای فراخکرت(وَرکَش) پیوسته است و در آن،باد سرد نیست و در کنارش کوه اَسنَوَند قرار دارد و در آن آذرگُشَسپ پیروزمند(آتشکده) واقع است.
تقدس این دریاچه،بیشتر به این جهت تصور شده است که محلِّ تولد زردُشت(زرتُشت،آشو زَرتُشت) پیامبر ایرانی که مزدیسنا را بنیان گذاشت است.
(ولی به نظر برخی دانشمندان محلِّ زردشت در شرق ایران"خوارزم،خراسان" است؛چون،زبان زردشت اوستایی بود و هیچ نشانی از زبان مادی و فارسی باستان در آن دیده نمی شد)
به روایت شاهنامه: در نبرد های متوالی،پیران ویسه کشته شد و افراسیاب زخم برداشت و به گَنگدِژ(نام قلعه ای در شهر بابل) گریخت و در آذرگُشَسپ آرزوی پیروزی کرد ولی هوم، عابد و پارسای معروف غار بَردَع(نام شهری در قفقاز) افراسیاب را دستگیر کرد،اما افراسیاب با حیله و نیرنگ مؤفق به فرار شد و خود را در دریای چیچِست افکند و در آب پنهان شد.
هوم به گودرز که به جست و جوی افراسیاب آمده بود می گوید:
درین آبِ چیچِست پنهان شده ست / بگفتم تو را راست چونان که هست
گودرز این خبر را به کاووس و کیخسرو رسانید و آن ها با تدبیر،افراسیاب را از این دریاچه بیرون کشیدند و کیخسرو به انتقام خون پدرش(سیاووش) افراسیاب را کُشت.
به شمشیر هندی بزد گردنش / به خاک اندر افکند تا ری تنش
احمد شاملو در شعر زیر به سوابق ارومیه توجه ویژه کرده است:
لبخنده های مغموم،
فشردگی غضب آلود لبها شد.
من خفته بودم،ارومیۀ گریان خاموش ماند و
در سکوت، به غلغلۀ دوردست گوش فرا داد.
من عشقهایم را می شمردم.
تک تیری غریو کشان از خاموشی ویرانۀ برج زرتشت بیرون جست.
من به جای دیگر می نگریستم.
این موضوع با کمک از کتاب فرهنگ اساطیر و داستان واره ها: نوشته دکتر محمّدجعفر یاحقی برگرفته شده است!

پیشنهاد شما درباره معنی ارومیهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معنی ارومیه
کلمه : ارومیه
اشتباه تایپی : hv,ldi
آوا : 'orumiyye
نقش : اسم خاص مکان
عکس ارومیه : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با ارومیه در گوگلآیا معنی ارومیه مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 98% )
بستن آگهی ها
زبان مارکت
خرید بلیط هواپیما
حقوق و دستمزد
نرم افزاری مریم
فروشگاه کمپو