برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1157 100 1

ارگ بم

ارگ بم در دانشنامه ویکی پدیا

ارگ بم
عکس ارگ بم
اصطبل ارگ بم مربوط به دوره ایلخانی - دوره صفوی است و در بم، داخل ارگ بم، داخل قلعه حکومتی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۵۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانه غرب ساباط ارگ بم مربوط به دوره ایلخانی تا دوره قاجار است و در بم، داخل ارگ بم، کوچه ساباط یهودیها واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۵۶۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
یخدان ارگ بم مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است و در بم، خارج حصار شرقی ارگ بم واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۷۵۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارگ بم در دانشنامه آزاد پارسی

اَرگِ بَم
اَرگِ بَم
در شمال شرقی بم از اواخر دورۀ اشکانی. بزرگ ترین مجموعه بنای خشت و گلی جهان با بیست هکتار مساحت است که برفراز تپه ای به ارتفاع ۲۰۰ متر قرار دارد. شهر ـ قلعه ای مسکونی با اهمیت نظامی بوده است و از چهار یا پنج طبقه، بارویی عظیم با چند دروازه، ۱۳۱ برج دیده بانی با قراولخانه های مخصوص و خندقی بسیار بزرگ تشکیل می شده است. خانه های مردم و بازار قلعه در قسمت های پایین و ارگ و محل اقامت حاکم در قسمت بالا بود. خانه های مردم معمولی تودرتو بود و خانه های اعیان و اشراف، دیوار، حمام و بعضاً دو طبقه داشت. همچنین یک میدان توپخانه با ساختمان های دو طبقه در دور تا دور آن در ارگ بم بود. چند خشت و سه سکه از دورۀ اشکانی، بقایای آتشکده ای از دورۀ ساسانی، و بقایای یک بازار، حمام عمومی، زورخانه، اصطبل، سربازخانه، قراول خانه، زندان، دو مسجد جامع، مسجد حضرت محمد (ص)، و یک حسینیه از دورۀ اسلامی در آن دیده می شود. ارگ بم آسیابی داشت که با باد شمال کار می کرد و آب آن از چاه هایی داخلی تأمین می شد. دیوان خانه عمارت چهارفصل نام داشت و برج دیده بانی بسیار بلند آن با محل جاسازی توپ که به اطراف مسلط بود، کلاه فرنگی نامیده می شد. ارگ بم در قرن ۱۰ق، از پنج شهر مهم کرمان و مرکز معروف تولید پارچه ابریشمی بود. همچنین محل حبس و پناهگاه شاهان بود. ازجملۀ آنان محمد مظفری بود که به دست پسرش در آن جا زندانی شده بود. در ۱۲۵۳ ق با پناه گرفتن آقاخان محلاتی رئیس فرقۀ اسماعیلیه و حاکم شورشی کرمان در ارگ و در گرفتن جنگی یک ساله بین او و قوای دولتی، ارگ به تدریج تخلیه شد و مردم با سکونت در قریه های اطراف، شهر بم را احداث کردند. در اواخر دورۀ قاجار چند گروه سرباز و یک توپچی از ارگ محافظت می کردند. از چند دهۀ پیش به یک مکان دیدنی تبدیل شده است. در ۱۳۸۲ش در زلزله ای بسیار شدید، آسیب فراوان دید. در گذشته آن را به بهمن پسر اسفندیار کیانی نسبت می دادند و به قلعه بهمن مشهور بود.

ارتباط محتوایی با ارگ بم

ارگ بم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ارگ بم   • مفهوم ارگ بم   • تعریف ارگ بم   • معرفی ارگ بم   • ارگ بم چیست   • ارگ بم یعنی چی   • ارگ بم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ارگ بم
کلمه : ارگ بم
اشتباه تایپی : hv' fl
عکس ارگ بم : در گوگل

آیا معنی ارگ بم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )