انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1067 100 1

اریتره

/'eritre/

معنی اریتره در لغت نامه دهخدا

اریتره. [ اِ ری رِ ] (اِخ ) (بمعنی سرخ ) بحر احمر. دریای سرخ. || دریای هند باصطلاح قدما. || دریای عمان. (ایران باستان ص 1782). || خلیج فارس. (ایران باستان ص 481 و659). هرودوت بحر احمر، عمان و خلیج فارس را بدین نام خوانده است. (ایران باستان ص 448 و 462 و 631).

اریتره. [ اِ ری رِ] (اِخ ) مجموعه ٔ مستملکات ایتالیا در بحر احمر، در شمال حبشه. مساحت آن 119000 هزارگز مربع و دارای 400000 تن سکنه است ، پایتخت آن اَسمارا، و شهر مهم آن ماسّااُواه. مرکز قهوه و پوست و صدف است. و رجوع به ایران باستان ص 915 شود.

معنی اریتره به فارسی

اریتره
ناحیه ایست در افریقای شرقی در شمال کشور حبشه . ایتالیا آنرا در ۱۸۹٠ تصرف کرد و از ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۱ جزو افریقای شرقی ایتالیایی محسوب می شد . سپس تا ۱۹۵۲ موقتا توسط انگلستان اداره می گردید و امروزه باحبشه دولت فدرالی تشکیل داده . ۱۲۴/۳٠٠ کیلومتر مربع ۲٠۷٠٠٠٠ سکنه پایتخت آن آسمارا پنبه تربیت اغنام .

اریتره در دانشنامه اسلامی

جبهه آزادیبخش اریتره (جبهةالتحریرِ الاریتریه)، جنبش مسلحانه که حامد ادریس عواتی، با هدف کسب استقلال اریتره از اتیوپی، در ۱۳۴۰ ش/ ۱۹۶۱ آن را بر پا کرد و پس از استقلال در ۱۳۷۲ ش/ ۱۹۹۳، تبدیل به تنها حزب حاکم در این کشور شد.
اریتره به عنوان بخشی از اتیوپی در ۱۳۰۷/۱۸۹۰ مستعمره ایتالیا شد. در واقع، مرزهای فعلی و هویت مستقل آن ناشی از حاکمیت ایتالیاست که بر اساس توافق با پادشاه وقت اتیوپی شکل گرفت. در ۱۳۲۰ ش /۱۹۴۱، در پی شکست ایتالیا از انگلیس، اتیوپی تحت حاکمیت انگلیس در آمد و در ۱۳۲۸ ش /۱۹۴۹ تحت قیمومت سازمان ملل متحد قرار گرفت. در ۱۳۲۹ ش/ ۱۹۵۰ یکی از پیشنهادهایی که برای آینده اریتره داده شد، پیوستن آن به اتیوپی در نظام فدرالی بود. در همین سال، به رغم مخالفت شوروی، قطعنامه GA/۵-۳۹۰ سازمان ملل، مبنی بر پیوستن اریتره به اتیوپی، در قالب نظام فدرالی به تصویب رسید و حکومت اتیوپی، در ازای حمایت امریکا از این قطعنامه، به امریکا اجازه داد تا در اریتره پایگاه نظامی تأسیس کند. پس از تثبیت حکومت فدرالی اتیوپی در ۱۳۳۷ ش /۱۹۵۸، هایله سلاسی، پادشاه اتیوپی، قطعنامه سازمان ملل را نقض کرد و سپس تمام پرچمهای اریتره را پایین کشید و بر اساس قانونی که در ۱۳۴۰ ش/ ۱۹۶۱ در مجلس اریتره ــ که اکثر اعضای آن از طرفداران اتیوپی یا دست نشانده آن کشور بودند ــ به تصویب رسید، اریتره در اتیوپی ادغام شد.
احزاب
در آستانه نظرخواهی سازمان ملل در اوایل دهه ۱۳۳۰ ش/ ۱۹۵۰ در مورد آینده اریتره، دو حزب عمده در اریتره فعال بودند: حزب مسلم لیگ که طرفدار استقلال بود و حزب اتحاد که مسیحی و طرفدار اتحاد با اتیوپی بود.
ضعف رهبری
جبهه آزادیبخش اریتره در شهریور ۱۳۴۰/ سپتامبر ۱۹۶۱ به رهبری حامد ادریس عواتی، به منظور دفاع از تمامیت ارضی و استقلال ملی اریتره در مقابل تجاوز اتیوپی، تأسیس شد. عواتی توانست، با جذب نیروهای مردمی و آموزش و سازماندهی آنها، فعالیتهای متعددی برای اخراج نیروهای اشغالگر انجام دهد. او در ۱۳۴۱ ش /۱۹۶۲ درگذشت و اِدریس محمد آدم جانشینش شد، ولی ضعف رهبری وی و دخالتهای برخی از کشورهای عربی، مانند سوریه و عراق و عربستان سعودی ، به بروز اختلافات داخلی میان مبارزان انجامید، به طوری که در ۱۳۴۸ ش /۱۹۶۹ به سه گروه تقسیم شدند: شماری به فرماندهی محمداحمد ناصر در چارچوب جبهه آزادیبخش اریتره فعالیت نمودند؛ در همان سال ، شماری دیگر از مبارزان عمدتاً مسیحی به رهبری اسیاس افورقی از فرماندهی نظامی جبهه آزادیبخش اریتره جدا شدند و به ارتفاعات جنوبی رفته و جبهه آزادیبخش خلق اریتره (الجبهة الشَعبیة لتحریر أریتریا) را که از ایدئولوژی مارکسیسم پیروی می کرد، تشکیل دادند؛ عثمان صالح سبّی نیز در ۱۳۵۰ـ۱۳۵۱ ش/ ۱۹۷۱ـ۱۹۷۲، به همراه شماری از هواداران خود، به یمن رفت و جبهه آزادیبخش اریتره ـ نیروهای آزادیبخش خلقی (جبهة التحریر الاریتریا ـ قوات التحریر الشعبیة) را بنیان گذاشت.
← انشعاب جبهه آزادیبخش
...
ویکیپدیای عربی __ قراء القرآن

اریتره در دانشنامه ویکی پدیا

اریتره
اِریتره با نام رسمی جمهوری اِریتره کشوری است ارزشمند بر کرانه دریای سرخ در شمال شرقی آفریقا و نزدیک به تنگه ی باب المندب از مهمترین نقاط اقتصادی جهان که در سال ۱۹۹۳ با جدا شدن از اتیوپی مستقل شد. پایتخت آن اسمره است.
رود مهم: برکه (فصلی)
بلندترین نقطه: قله رامو با ارتفاع ۲۱۳۰ متر.
اریتره کشوری بر کرانه دریای سرخ در شمال شرقی آفریقاست که در سال ۱۹۹۳ پس از جدایی از اتیوپی مستقل شد. این کشور بیش از ۹۰۰ کیلومتر در کرانه دریای سرخ ساحل دارد. نام اریتره از واژه ای یونانی به معنای «سرزمین سرخ» گرفته شده است.
مساحت اریتره ۱۱۷٬۶۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به ۶ میلیون نفر است. برآورد می شود که حدود ۵۰ تا ۶۲٫۵ درصد از مردم اریتره مسیحی (بیشتر ارتدوکس) و ۳۶٫۵ تا ۵۰ درصد مردم این کشور مسلمان سنی هستند.
تیگرینیا، عربی و انگلیسی در این کشور حالت زبان های رسمی را دارند. تیگرینیا زبانی است از ریشه سامی.
عکس اریتره
اد (به عربی: إد) یک شهر در اریتره است که در منطقه دریای سرخ جنوبی واقع شده است.
فهرست شهرهای اریتره
این شهر ۱۱٬۲۵۹ نفر جمعیت دارد.
پرچم اریتره با تناسب ۱:۲ در ۵ دسامبر ۱۹۹۵ پذیرفته شد. این پرچم که ترکیبی است از پرچم جبههٔ آزادی بخش خلق اریتره و پرچم آن کشور در دههٔ ۱۹۵۰ از ۱۹۹۳ مورد استفاده قرار گرفته بود. طراحی این پرچم شامل یک مثلث متساوی الساقین قرمزرنگ است که قاعدهٔ آن در بخش اهتزاز پرچم و رأس آن در قسمت پرواز پرچم واقع شده است و پرچم را در سمت راست به دو مثلث سبزرنگ در بالا و آبی رنگ در پایین تقسیم می کند. یک حلقهٔ گل طلایی رنگ نیز که به دور شاخه ای زیتون طلایی حلقه زده است در مرکز بخش اهتزاز مثلث قرمزرنگ قرار دارد.پرچم رئیس جمهور اریتره   پرچم اریتره در ۱۹۵۲   پرچم جبههٔ آزادی بخش خلق اریتره
در پرچم اریتره رنگ سبز نشانهٔ اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و دامداری آن کشور، قرمز نماد خون هایی که در جنگ برای رسیدن به آزادی و استقلال ریخته شده است و آبی نشانهٔ بخشندگی دریا و ثروت دریایی است. رنگ طلایی در نماد حلقهٔ گل و شاخهٔ زیتون که به نماد پرچم سال ۱۹۵۲ اریتره شبیه است بیانگر ثروت خفته در معادن آن کشور می باشد. دربارهٔ خود این نماد توضیحی وجود ندارد و ممکن است بیانگر صلح باشد. همچنین شاخهٔ زیتون درون حلقه را نماد سازمان ملل و نقش آن در کمک به استقلال اریتره دانسته اند.
مثلث قرمزرنگ نیز از نظر شکلی شباهت بسیاری به شکل نقشهٔ خود کشور اریتره دارد.
پرچم رئیس جمهور اریتره
پروانه ماهی اریتره (نام علمی: Chaetodon paucifasciatus) نام یک گونه از سرده پروانه ماهی است.
تیم ملی فوتبال اریتره نماینده کشور اریتره در مسابقات بین المللی و آفریقایی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال اریتره فعالیت می کند.
کنفدراسیون فوتبال آفریقا
فیفا
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۲۶ ژوئن ۱۹۹۲ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال سودان برگزار شده است.
دریای اریتره نامی است که هرودت در کتابهای خود بکار برده است و اطلاعاتی را که از آن بدست می دهد دقیق نیست و نامی بیشتر افسانه ای است و نمی توان آن را یک نام جغرافیایی دانست اما در کتاب پریپلوس (سفرنامه) دریای آریترا یا رهنامه دریای اریتره مشخصات و شرح آن با جغرافیای منطقه قابل انطباق و سازگاری است.
دریای اریتره Erythraean Sea یا دریای اریترا
در این کتاب که قدیمی ترین رهنامه دریایی است و سفرهای دریایی یک یونانی از اسکندریه تا خلیج فارس را در ۶۶ پاره شرح می دهد این سفرنامه به سال های بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلادی مربوط می شود. در این کتاب اقیانوس هند را دریای اریترا نامیده است بنابراین در بسیاری از منابع و نوشته های غربی ها در قرن های ۱۴تا۱۸ نیز اقیانوس هند و دریای عرب دریای اریترا نامیده شده است. او در بخشی از سفرنامه خود گفته است دریای پارس خلیج فارس دریایی است از هومانا(امان) کشیده شده بسوی غرب که در انتهای آن آپلوگوس(اوبله)قرار دارد و حاکم آن به عدالت مشهور است و این شهر سعادتمندترین شهر است تجار هندی و پارسی و رومی در این شهر کالاهای خود را مبادله می کنند. اوبله بعدها از میان رفت و بصره جای آن را گرفت بعضی ها اعتقاد دارند آباداندر واقع همان شهر تاریخی ابله است. هرودوت از خلیج فارس نام نبرده ولی از دریای سرخ بنام خلیج عربی ذکر کرده است. هرودوت، مورخ یونانی، از دریایی به نام «اریتره» نام می برد که بر اقیانوس هند، و دریای عرب فعلی خلیج فارس و دریای عمان اطلاق می شده و از دو جزء «آری» (آریا) و «تره» به معنی آب و دریا مرکب است». (احمد اقتداری، پژوهش نامهٔ خلیج فارس، شمارهٔ ۱، صفحهٔ ۲۱)
«ملیسی ها در جنگ علیه اریترین ها به چاین ها کمک کردند. (هرودوت، تواریخ، کتاب اول، بند ۱۸).
سه شهر یونیایی دیگر نیز احداث شد که دو شهر آن در شبه جزیره ی ساموس و یک شهر در منطقه ای به نام اریتره بنا شد. (همان، کتاب اول، بند ۱۴۲)
دریای اریترا Erythraean Sea یا دریای اریتره نامی است که در کتاب پریپلوس( سفرنامه) دریای آریترا Periplus of the Erythraean Sea. سفرهای یک یونانی از اسکندریه تا خلیج فارس را در ۶۶ پاره شرح می دهد. این سفرنامه به سالهای بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلادی مربوط می شود.از آنجا که این کتاب اقیانوس هند را دریای اریترا نامیده است در بسیاری از منابع غربی قرن های ۱۴تا ۱۶ نیز اقیانوس هند و دریای عرب دریای اریترا نامیده شده است.او در بخشی از سفرنامه خود گفته است خلیج فارس دریایی است از هومانا(عمان) کشیده شده بسوی غرب که در انتهای آن آپلوگوس(ابله)قرار دارد و حاکم آن به عدالت مشهور است.
فدراسیون فوتبال اریتره (امهری: የኤርትራ ብሔራዊ እግር ኳስ ፌዴሬሽን) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور اریتره است.
این فدراسیون که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا و FIFA نیز می باشد و مقر آن در شهر اسمره است.
این مقاله شامل فهرست شهرهای اریتره بر پایهٔ جمعیت است که دربرگیرندهٔ شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰۰۰ نفر است.
Afabet
Algena
Anaghit
Baden
بیشه
Debaysima
Felhit
Filfil
Matara
Mersa Gulbub
Mersa Tek'lay
این مقاله شاملفهرست فرودگاه های اریتره است که بر پایهٔ مکان قرارگیری آن ها مرتب شده است.
Transport in Eritrea
فهرست فرودگاه ها بر پایه کد ایکائو: H#HH - Eritreaچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اریتره در دانشنامه آزاد پارسی

اِریتْرِه (Eritrea)
اِریتْرِه
اِریتْرِه
موقعیت. کشور اریتره در افریقای شرقی، در ساحل جنوب غربی دریای سرخ و بین سودان در غرب، اتیوپی و جیبوتی در جنوب، و دریای سرخ در شمال شرقی جای دارد. مساحت این کشور ۱۲۱,۱۴۵ کیلومتر مربع است و پایتخت آن شهر اسمرا است.سیمای طبیعی. بخش عمدۀ این کشور، که در دنبالۀ شمالی فلات اتیوپی قرار دارد، کوهستان نسبتاً مرتفعی است که به طور متوسط ۱,۶۰۰ تا ۲,۹۰۰ متر ارتفاع دارد و کوه سوئیرا، در مرز کشور اتیوپی با ارتفاع ۲,۹۸۹ متر، بلندترین قلۀ آن و مرتفع ترین نقطۀ کشور اریتره است. این کشور فقط سه رود فصلی دارد که آنسِبا، باراکا، و مارِب (قاش) نام دارند و هر سه به کشور سودان وارد می شوند. ارتفاع بخش درون بومی اریتره رو به شمال شرقی کاهش می یابد و به جلگۀ ساحلی نسبتاً باریکی منتهی می شود که در شرق اسمرا به حداکثر پهنای خود می رسد و بندرشهرهای مصوع و عصب در همین جلگه جا دارند. در دوراب های ساحلی بندر مصوع مجمع الجزایر دهلک قرار دارد که تقریباً از ۳۰۰ جزیره و جزیرک تشکیل شده و مساحت بزرگ ترین آن ها با نام دهلک کبیر، به ۷۵۱ کیلومتر مربع می رسد. جزایر مزبور اکثراً خالی از سکنه اند و علاوه بر آن ها جزایر هَنیش بزرگ و کوچک که در مدخل باب المندب قرار دارند، مورد ادعا و اختلاف میان کشورهای یمن و اریتره اند. اقلیم اریتره، به ویژه در جنوب جلگۀ ساحلی، بسیار گرم و کم باران است و بیشتر شبانان و بادیه نشینان حبشی تبار در آن سکونت دارند. نواحی کوهستانی و مشرف به مرز اتیوپی و سودان در مقایسه با جلگۀ ساحلی از اعتدال بیشتری برخوردار است و رطوبت بیشتری نیز دریافت می کند. میانگین دمای بندر مصوع در دی ماه۲۵.۶ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۳۴.۴ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۱۹۳ میلی متر است.
اقتصاد. کشاورزی نقش اساسی در اقتصاد اریتره دارد و تقریباً ۷۹ درصد از فعالیت های اقتصادی را به خود اختصاص داده است. پنبه، قهوه، و تنباکو عمده ترین فرآورده های کشاورزی اریتره را تشکیل می دهند و پرورش شتر در جلگه ها و بز و گوسفند در ارتفاعات، نیازهای پروتئینی کشور را تأمین می کند و فرآورده های صنعتی این کشور عبارت اند از مصنوعات چرمی و کفش، مواد غذایی، پوشاک، مصنوعات فلزی، و سیگار. جمعیت کم و پایین بودن سطح سواد و تحصیلات ازجمله مسائلی است که بر اقتصاد اریتره تأثیر گذاشته و دولت را به برنامه ریزی و سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه مکلف کرده است. طلا، نقره، مس، روی، گوگرد، نیکل، کُرُم، پتاس، سنگ های بازالتی و آهکی، و نمک ازجمله منابع زیرزمینی این کشورند و هنوز به بهره برداری کامل نرسیده اند. در سال های اخیر عملیاتی برای اکتشاف و بهره برداری از ذخایر نفت دریای سرخ به عمل آمده است. تولید نمک، یکی از اقلام صادراتی این کشور محسوب می شود و به حدود ۲۰۰هزار تن در سال می رسد. با توجه به کرانه های طولانی کشور اریتره و موقعیت ممتازی که از نظر استراتژیکی دارد، صنعت ماهی گیری در برنامه های اقتصادی دولت اریتره قرار دارد و امید است که صید سالانۀ آن به ۷۰هزار تن افزایش یابد.
حکومت و سیاست. براساس همه پرسی آوریل ۱۹۹۳، که به جداشدن اریتره از اتیوپی و استقلال این کشور انجامید، یک دولت انتقالی برای چهار سال در مصدر امور قرار گرفت و به دنبال آن رئیس جمهور و ۱۳۰ نمایندۀ مجلس شورای ملی اریتره انتخاب شدند. در انتخابات ۱۹۹۳ و نیز انتخابات ۱۹۹۷ ایسایاس اِفِدورکی به ریاست جمهوری رسید و امور اجرایی و تشکیل هیئت دولت را رسماً برعهده گرفت.
مردم و تاریخ. جمعیت اریتره حدود ۵,۲۵۴,۰۰۰ نفر است(۲۰۱۰)و تراکم نسبی آن به۴۳.۴ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت آن۱.۹ درصد است و در حدود ۵۰ درصد از جمعیت آن را قوم تیگرینیا تشکیل می دهند. اکثر مردم اریتره مسلمان اند و در حدود ۸۵ درصدشان در روستاها به سر می برند و زبان رسمی آنان عربی و تیگرینیایی است. میانگین امید به زندگی در اریتره ۵۲ سال است و تقریباً ۵۳ درصد از بزرگ سالان آن باسوادند. اریتره در زمان امپراتوری اکسوم، بخشی از کشور حبشه یا اتیوپی امروزی محسوب می شد. ترکان عثمانی در قرن ۱۶ این سرزمین را تصرف کردند و با عقد قرارداد ۱۸۹۰ بین اتیوپی و ایتالیا، اریتره به مالکیت ایتالیا درآمد و تا ۱۹۴۱ در تصرف کشور مزبور باقی ماند و به اریتره که در زبان لاتینی به مفهوم دریای سرخ است موسوم شد. با شکست ایتالیا از انگلستان، در جنگ جهانی دوم، ایتالیا این کشور را تخلیه کرد و کشور مزبور پس از پایان جنگ، طی قطعنامۀ ۱۹۵۰ سازمان ملل متحد، به کشور اتیوپی پیوست. ملّیون و استقلال طلبان اریتره که با الحاق میهنشان به اتیوپی مخالف بودند، سر به شورش برداشتند و در ۱۹۹۰ بندر مصوع را تصرف کردند و به مرور بر سراسر اریتره تسلط یافتند و سرانجام طی همه پرسی ۱۹۹۳، اکثریت مردم آن به جدایی از اتیوپی و استقلال خود رأی دادند و در ۲۴ مه ۱۹۹۳ اعلام استقلال کردند.

ارتباط محتوایی با اریتره

اریتره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

کوثر ٢٣:٣٠ - ١٣٩٦/٠١/١٠
اریتره (Eritrea)
نام فارسی آن دخیل از فرانسوی Eritrée است. از نام لاتین دریای سرخ "Mare Erythraeum"، که آن نیز از نام یونانی باستان این دریا گرفته شده "Erythrea Thalassa". ویکی پدیا
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام اصلی پروین اعتصامی   • منسوب به حضرت موسی   • بانی سلسله زیاریان   • رهبر سابق شبکه تروریستی القاعده   • اسمره اریتره   • نویسنده سنگ های شیطان   • مامور هدایت کشتی   • اثر نظامی   • معنی اریتره   • مفهوم اریتره   • تعریف اریتره   • معرفی اریتره   • اریتره چیست   • اریتره یعنی چی   • اریتره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اریتره
کلمه : اریتره
اشتباه تایپی : hvdjvi
آوا : 'eritre
نقش : اسم خاص مکان
عکس اریتره : در گوگل


آیا معنی اریتره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )