انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1101 100 1

ازنا

/'aznA/

معنی ازنا در لغت نامه دهخدا

ازنا. [ ] (اِخ ) محلی در 419 هزارگزی طهران ،میان مأمون و دربند، و آنجا ایستگاه راه آهن است.

ازنا. [ اَ ] (اِخ ) رجوع به اَزْن (قلعه ) شود.

معنی ازنا به فارسی

ازنا
محل در هزار گزی طهران

ازنا در دانشنامه ویکی پدیا

ازنا
ازنا یکی از شهرهای استان لرستان واقع در خاور این استان است که دارای جاذبه های گردشگری زیادی می باشد. در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۴۷٬۴۸۹ نفر و بعد از خرم آباد، بروجرد، دورود، الیگودرز، کوهدشت و نورآباد هفتمین شهر لرستان از نظر جمعیت بود و جزء شهرهای کم جمعیت لرستان محسوب می شود. شهر ازنا قبلاً جزو محدوده سیاسی شهرستان اراک از استان مرکزی بود و در حال حاضر یکی از شهرستانهای استان لرستان به شمار می رود.شهرستان ازنا بین شهرهای الیگودرز و دورود قرار گرفته است. این شهر در سال ۱۳۱۷ به دهستان و در سال ۱۳۳۰ به شهر ارتقاء پیدا کرد و دارای شهرداری شد. در سال ۱۳۴۰ ازنا به عنوان مرکز بخش جاپلق در حوزه شهرستان الیگودرز ارتقاء پیدا نمود. در سال ۱۳۷۳ با تأسیس فرمانداری توسط علی محمد بشارتی وزیر کشور، این بخش از الیگودرز جدا و به شهرستان تبدیل و شهر ازنا مرکز آن شد. ازنا یکی از کوچکترین شهرستان های لرستان می باشد.ایستگاه راه آهن ازنا   ایستگاه راه آهن ازنا   ایستگاه راه آهن ازنا   سیلو   نمایی از شهر ازنا که یک پارک تفریحی در آن دیده می شود     تونل برفی
کلمهٔ ازنا از کلمه ازنائوری აზნაური در زبان گرجی و به معنی اشراف زاده می باشد. در برخی از کتب تاریخی زمان صفویه از کلمه ازنائور برای نامیدن بزرگان گرجستانی استفاده شده است. از آنجا که در دوران صفویه گروهی از اهالی گرجستان به این ناحیه کوچانده شده اند، لذا کلمه ازنا از کلمهٔ ازنائور مشتق شده است.
بنیان ازنا و جاپلق (گاپله) و پاچه لک از یکدیگر تفکیک ناپذیرند؛ زیرا در زمان صفویه اولین بار گرجی ها ده ازنا، روستای گرجی، برجله (برجغالا)، کرتیلان (کارتیل: گرجستان) را مانند سایر مهاجرین آذریتبار که روستاهای بخش گاپله (جاپلق) مانند گنجه (دومین شهر بزرگ آذربایجان)، اقبلاغ، قشلاق، پیرهان، پیر بداغ، زرنان، کهریز، مسعود آباد و … و ارامنه که بنیان چالسپار (آچالوس که یک قدیس ارمنی بوده است)، کرت و زرنان بودند؛ و بختیاری ها و لرها نیز روستاهای بخش پاچه لک را بنا نهادند. بررسی های کتب تاریخی نشان می دهد این اقدام صفویه در منطقه فریدن (استان اصفهان) نیز با همین ترکیب جمعیتی به وضوح قابل مشاهده است. در راستای زمان، بختیاری ها و لرها (همراهان کریم خان زند در جنگ با بختیاری ها که اغلب در منطقه پاچه لک ساکنند) نیز به این ترکیب جمعیت اضافه شدند و ازنای فعلی شکل گرفته است.
بنا بر سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، جمعیت شهر ازنا ۴۷٬۴۸۹ نفر بوده است.
عکس ازنا
ازنا (دورود)، روستایی از توابع بخش سیلاخور شهرستان دورود در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان سیلاخور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۶۳ نفر (۱۲۹خانوار) بوده است.
ازنا مهلمک، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز در استان لرستان ایران است. این روستا تا سال۱۳۰۹ ارمنی نشین بوده است و آثار باقی مانده از ارامنه هنوز در بخش هایی از روستا وجود دارد. مانند باغ های گردو و چشمه ها وقنات آب و آرامگاه ارامنه در شمال روستا که متأسفانه بخش عمده آن توسط روستائیان به خانه تبدیل شده است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا تا زمان اصلاحات ارضی (1341 ه.ش) از املاک خواجه مهدی قلی خان باجول از خوانین سرشناس بختیاری (طایفه موگویی) به شمار می رفته است و از این رو به ازنا خواجه شهرت یافته است. کوه تمندر با ارتفاع ۳۵۲۰ متر در جنوب روستا در فاصله حدوداً ۵ کیلومتری آن قراردارد. مهلمک نیز نام روستایی کوچک در فاصله ۳ کیلومتری جنوب ازنا و در نزدیکی کوه تمندر بوده است که ظاهراً تا زمان مهاجرت ارامنه آباد بوده است و مالک آن خواجه شکراله باجول بوده است لیکن بعد از مهاجرت اهالی و تخریب، زمین های آن به روستای ازنا اضافه گردید و نام ازنامهلمک نیز به ازنا خواجه اطلاق گردید. این روستا با روستاهای آباریک و بهرام آباد و علی آباد وتیران و فرسش و تنگ بید ودره حوض همسایه می باشد.
این روستا در دهستان بربرود شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۱۷ نفر (۹۷خانوار) بوده است.
سیلیس ازنا یک اندیس غیرفلزی است که در استان لرستان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سیلیس است.سنگ میزبان این اندیس گرانیت - گرانودیوریت است و دیرینگی آن به دوران پالئوسن می رسد.
فهرست اندیس های استان لرستان
بخش مرکزی شهرستان ازنا یکی از بخش های شهرستان ازنا در استان لرستان ایران است. این بخش دارای دهستانهای زیر است:
دهستان پاچه لک غربی
دهستان سیلاخور شرقی
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان ازنا در سال ۱۳۸۵ برابر با ۵۹۲۳۴ نفر بوده است که از این میان ۲۹۶۸۸ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این بخش ۱۳۶۹۸ خانوار دارد.
تپه ازنا مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان دورود، بخش سیلاخور، روستای ازنا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۷۳۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه علی آباد ازنا مربوط به هزاره ۵ تا ۳ قبل از میلاد - عصر آهن - سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان خرم آباد، بخش مرکزی، دهستان ازنا سکوند، روستای علی آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۵۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تونل برفی یکی از آثار طبیعی در شهرستان ازنا است. این تونل به صورت طبیعی در برف و یخ های دامنهٔ اشترانکوه در منطقهٔ کمندان به وجود آمده است. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۵٫۲ تا ۳ متر است. از این تونل برفی فقط در فصل های بهار و تابستان می توان بازدید کرد و برای رسیدن به این تونل باید تا روستای کمندان با اتومبیل رفت و حدوداً دو ساعت نیز پیاده روی کرد. این آثار یکی از خطرناک ترین مناطق دیدنی می باشد که سال گذشته چند نفر زیر آوار برف ماندند برای بازدید از این مکان بهترین زمان فصل های بهار و تابستان و اوایل پاییز است. برای رسیدن به تونل برفی، باید مسیر رودخانه را تا رسیدن به بالای کوه ادامه دهید. سرچشمه رودخانه از درون تونل برفی می آید
حوزهٔ انتخاباتی دورود و ازنا یکی از حوزه از حوزه های استان لرستان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت دورود، ۱ نماینده دارد.
مجید کیانپور
دهستان ازنا سکوند نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان خرم آباد، استان لرستان در ایران است. بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۲۱۴ نفر (۱۲۰۰ خانوار) بوده است.اکثریت مردم این منطقه از ایل سکوند میباشند.

مختصات: ۳۳°۵۶′ شمالی ۴۹°۲۴′ شرقی / ۳۳٫۹۳۳°شمالی ۴۹٫۴۰۰°شرقی / 33.933; 49.400
بخش مرکزی شهرستان ازنادهستان پاچه لک غربیی
دهستان سیلاخور شرقی
شهرستان ازنا یکی از شهرستانهای استان لرستان است. مرکز این شهرستان، شهر ازنا است. این شهر در دشت وسیع جاپلق جا دارد. شهرستان ازنا از جنوب به اشترانکوه و سفیدکوه از غرب به دربند و چشمه قل قل و تیان و شهرستان دورود، از شرق و شمال به امامزاده قاسم و مؤمن آباد در دشت فرزیان و شهرستان شازند و شهرستان خمین و از شرق به شهرستان الیگودرز محدود است.
زبان مردم شهرستان ازنا لری و لهجه مردم آن لری ثلاثی و لری بختیاری است و اکثر آن ها به زبان لری ثلاثی صحبت می کنند. در جنوب شهرستان ازنا بخشی به نام پاچه لک وجود دارد که مردم آن به گویش بختیاری صحبت می کنند اما با لرهای بختیاری کمی فرق دارند. ساکنین ازنا شامل پنج گروه عمده می باشند: ۱-لرهای بختیاری ها ۲- لرهای ثلاثی و به قولی گاپله ای که منظور همان مردمان ساکن دشت وسیع جاپلق می باشد ۳- ترک زبانان (مهاجر) ۴- گرجی ها (مهاجر) ۵-لرهای لک که در زمان کریم خان زند به این منطقه کوچ کرده اند که بیشتر جمعیت ازنا را تشکیل می دهند.
بیش از ۸۰ درصد از مساحت شهرستان ازنا را دشتهای حاصل خیز و کشاورزی تشکیل می دهد وضعیت جغرافیایی ازنا زیبا و جذاب است به طوری که بیشتر مناطق را دشت تشکیل می دهد اما این دشت ها که به نوبه خود جزء بهترین مناطق کشاورزی ایران نیز می باشد به طرز زیبایی به یکباره به کوه های سر به فلک کشیده از جمله اشترانکوه، سفیدکوه بزرگ و کوچک چال خاتون و مسترون (ماه سران) تبدیل می شود. این وجه جغرافیایی وضع اقتصادی کشاورزان را بهبود بخشیده به طوری که شهرستان ازنا حدود ۱۰ درصد لوبیای کشور را تولید می کند. طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان، شهرستان ازنا مقام اول را در تولید گندم استان را دارا می باشد. وجود دو سیلوی بزرگ در شهر ازنا و در کنار ایستگاه راه آهن این شهر را به محل تجمع و انتقال گندم منطقه تبدیل کرده است.
قلعه خرابه ازنا مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران های تاریخی پس از اسلام است و در ازنا، نزدیک پارک شهید بهشتی واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۳۸۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ازنا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلمه ازنا   • فاصله تهران تا ازنا   • جاهای دیدنی ازنا   • نقشه ازنا   • ازنا اعدام   • چالسبار ازنا   • شهرستان ازنا لرستان   • ازنا اراک   • معنی ازنا   • مفهوم ازنا   • تعریف ازنا   • معرفی ازنا   • ازنا چیست   • ازنا یعنی چی   • ازنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ازنا
کلمه : ازنا
اشتباه تایپی : hckh
آوا : 'aznA
نقش : اسم خاص مکان
عکس ازنا : در گوگل


آیا معنی ازنا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )