انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1027 100 1

اسامة بن زید

اسامة بن زید در دانشنامه اسلامی

اسامة بن زید
اسامة بن زید فرزند حارثه، از تیره بنی کلب و صحابی رسول خدا بود.
بر اساس آنچه درباره سنّ او هنگام رحلت پیامبر- صلی الله علیه وآله-(۱۸ تا ۲۰ سال) نوشته اند، باید در سال های سوم تا پنجم بعثت در مکه زاده شده باشد. پدر و مادرش (زید و ام ایمن ) هر دو آزاد شده (موالی) پیامبر- صلی الله علیه وآله- بودند. وی به همراه پدر و مادرش به مدینه هجرت کرد و از کسانی بود که پیامبر- صلی الله علیه وآله- به سبب خردسالی اش، اجازه شرکت در غزوه های بدر و احد را به او نداد. ابومحمّد، ابوزید، ابویزید، ابوخارجه، و ابوحارثه کنیه های اوست.این روایت که در ماجرای افک (سال پنجم ه .ق)، اسامه طرف مشورت پیامبر قرار گرفته باشد، با توجّه به سن کم او مورد تردید است. اسامه، در فتح مکه همراه پیامبر وارد کعبه شد و در غزوه حنین، از معدود کسانی بود که پایدار ماند و پیامبر(صلی الله علیه وآله)را در برابر هجوم دشمنان رها نکرد. روایاتی درباره محبت پیامبر - صلی الله علیه وآله- به اسامه در منابع ذکر شده که بر اساس بعضی از آن ها، پیامبر هدایای بزرگان دیگر اقوام، چون حلّه دحیه کلبی و کسوت ذی یزن را به اسامه هدیه کرده اند.
اسامة بن زید
اسامة بن زید از صحابه پیامبر(ص) که در بعضی از غزوات و سریه ها حضور داشت. پدرش زید بن حارثه، آزاد شدۀ رسول خدا(ص) و از نخستین مسلمانان بود و به همین سبب زید و فرزندش اسامه را از موالی پیامبر(ص) می خوانده اند. پیامبر(ص) در اواخر عمر خویش، اسامه را که در آغاز جوانی بود، به فرماندهی لشکری برای حرکت به سوی شام و مقابله با رومیان منصوب کرد که برخی از بزرگان صحابه همچون ابوبکر و عمر بن خطاب تحت فرمان وی بودند.
ابوبکر پس از رسیدن به خلافت، از اسامه خواستت، عمر را از همراهی با لشکر معاف کند و بدین ترتیب عمر در مدینه ماند و لشکر اسامه طبق دستور خلیفه رهسپار شام شد.
اسامة بن زید
این صفحه مدخلی از دائرة المعارف قرآن کریم است
فرزند حارثه، از تیره بنی کلب و صحابی رسول خدا صلی الله علیه و آله.
بر اساس آنچه درباره سن او هنگام رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله (18 تا 20 سال) نوشته اند، باید در سال های سوم تا پنجم بعثت در مکه زاده شده باشد. پدر و مادرش (زید و ام ایمن) هر دو آزاد شده (موالی) پیامبر صلی الله علیه و آله بودند.
وی به همراه پدر و مادرش به مدینه هجرت کرد و از کسانی بود که پیامبر صلی الله علیه و آله به سبب خردسالی اش، اجازه شرکت در غزوه های بدر و احد را به او نداد. ابومحمد، ابوزید، ابویزید، ابوخارجه و ابوحارثه کنیه های اوست.
این روایت که در ماجرای افک (سال پنجم هـ. ق)، اسامه طرف مشورت پیامبر قرار گرفته باشد با توجه به سن کم او مورد تردید است. اسامه در فتح مکه همراه پیامبر وارد کعبه شد و در غزوه حنین از معدود کسانی بود که پایدار ماند و پیامبر صلی الله علیه و آله را در برابر هجوم دشمنان رها نکرد.
روایاتی درباره محبت پیامبر صلی الله علیه و آله به اسامه در منابع ذکر شده که بر اساس بعضی از آن ها، پیامبر هدایای بزرگان دیگر اقوام چون حله دحیه کلبی و کسوت ذی یزن را به اسامه هدیه کرده اند.

اسامة بن زید در دانشنامه ویکی پدیا

اسامة بن زید
اسامه بن زید (ابومحمد اسامه بن زید بن حارثه کلبی) از یاران پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله، بود که محمد او را، که بیست سال بیشتر نداشت، به فرماندهی سپاهی برای جنگ با روم به شام فرستاد...
اسامه بن زید دانشنامه رشد
پدر اسامه زید غلام آزادشده و فرزند خوانده پیامبر اسلام بود که در غزوه موته کشته شد. مادرش ام ایمن نام داشت. 9سال پیش از هجرت و در مکه به دنیا آمد. او نیز مانند پدرش بسیار مورد علاقه پیامبر اسلام بود و پیامبر او را، که بیست سال بیشتر نداشت، به فرماندهی سپاهی برای جنگ با روم به شام فرستاد.
محمد در اواخر عمر سپاهی را به فرماندهی اسامه بن زید، که در آن زمان جوانی نورس بود، برای جهاد با امپراطوری روم (بسوی منطقه ابنی در بلقای شام جایی که پدرش در آنجا کشته شده بود) اعزام کرد. محمد افرادی را که از پیوستن به سپاه اسامه سر باز زدند را لعن کرده بود .سپاهیان همواره به جوانی اسامه اعتراض داشتند و به بهانه بیماری محمد از گرویدن به سپاه وی خودداری کردند و پس از مرگ پیامبر هم براعتراض خویش باقی ماندند. ابوبکر پس از رسیدن به خلافت، سپاه اسامه را تجهیز کرد. اسامه با این لشکر به شام رفت و بعد از به چنگ آوردن غنایمی به مدینه بازگشت.
وی پس از پیامبر مدتی در وادی القری سکونت داشت، و در ایام خلافت معاویه مدتی در شام بود سپس در مدینه اقامت گزید. او به بیماری سختی دچار شد و در سال ۵۴ هجری قمری در (جرف) حوالی مدینه در شصت وسه سالگی درگذشت. جسدش را به مدینه انتقال دادند و حسین بن علی بر جنازه اش کفن پوشاند و نماز گذارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اسامة بن زید

اسامة بن زید را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسامة بن زید   • مفهوم اسامة بن زید   • تعریف اسامة بن زید   • معرفی اسامة بن زید   • اسامة بن زید چیست   • اسامة بن زید یعنی چی   • اسامة بن زید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسامة بن زید
کلمه : اسامة بن زید
اشتباه تایپی : hshlة fk cdn
عکس اسامة بن زید : در گوگل


آیا معنی اسامة بن زید مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )