برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1311 100 1

اسب کاسپین

اسب کاسپین در دانشنامه ویکی پدیا

اسب کاسپین
اسپ کاسپین(به انگلیسی: Caspian horse) گیل اسب یا اسپچه خزر یا اسپچه خزری با قدمت بیش از ۵ هزار سال به عنوان یکی از قدیمی ترین نژادهای اسپ موجود در جهان تا سال ۱۳۴۵ پیش منحصراً در ایران وجود داشت. نام رسمی این اسپ در ایران بنابر اعلام وزارت جهاد کشاورزی ایران مطابق با نام بومی و بین اللملی اسب کاسپین است. این نژاد جد اولیه کلیه اسپهای خونگرم دنیا است. خاستگاه اصلی و اولیه این نژاد در مازندران است.
اسپ کاسپین فاقد تاج آهیانه ای در جمجمه خود می باشد.
پوشش پوست و مو: پوست نازک، ظریف و نرم، در تابستان اغلب با درخشندگی خیره کننده، پوشش زمستان ضخیم، یال و دم پر پشت ولی یکنواخت و ابریشمی.
خلق و خو: هوش و ذکاوت سرشار، بسیار آرام و مطیع.
استخوان کتف در اسپ کاسپین پهن تر از سایر نژادهای ایرانی بوده و بیشتر به استخوان کتف نشخوارکنندگان شبیه است.
استخوان های کف دستی و کف پایی اسپ کاسپین نسبت به قد حیوان بلندتر و باریک تر است.
استخوانهای ساق بلندتر و باریکترند.
شش مهره اولی سینه ای دارای تیغه پشتی درازتر نسبت به سایر نژادها می باشند و به خاطر همین اختلاف، جدوگاه در اسپ کاسپین بسیار بالاتر از کپل قرار می گیرد.
سم اسپ کاسپین باریک و بیضی شکل و بیشتر شبیه به سم خر است تا شبیه سم اسپ.
تفاوتهایی در هموگلوبین خون اسپ کاسپین مشاهده شده و آن را در طبقه بندی به عنوان صنعتی منحصر به نژاد اسپ کاسپین قرار داده است.
درگذشته در گیلان شغلی به نام چهارپاداری مرسوم بود که چهارپاداران با تعدادی اسپ کاسپین که زبان به آن گیله اسپ یا اسپ گیل می گویند مسافرکشی و بارکشی می کردند و در بسیاری از اوقات نامه و مراسلات خصوصی را نیز به همراه می بردند و از این نژاد برای کشاوزری در مزارع و شالیزارها کمک گرفته می شد که رد پای گیلِ اسب در اشعار شعرای گیلان باقی مانده است.
شواهدی مربوط به وجود یک اسپ سواری اولیه و همچنین اسپی که متفاوت با اسپهای هند و اروپایی باشد در دست است. محققان سال ها از وجود نقش یک اسپ کوچک روی حجاری ها در ایران آگاه بودند اما طراحان اغلب این طور تفسیر می کردند که حجاری اسپهای کوچک به دلیل کمبود جا بوده است. در بعضی از موارد این امر ممکن است دلیلی برای به تصویر درآوردن اندازه های متفاوت باشد، همان طور که ا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اسب کاسپین

اسب کاسپین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسب کاسپین   • مفهوم اسب کاسپین   • تعریف اسب کاسپین   • معرفی اسب کاسپین   • اسب کاسپین چیست   • اسب کاسپین یعنی چی   • اسب کاسپین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اسب کاسپین
کلمه : اسب کاسپین
اشتباه تایپی : hsf ;hs~dk
عکس اسب کاسپین : در گوگل

آیا معنی اسب کاسپین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )