برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1346 100 1

استاتیرا

معنی اسم استاتیرا

اسم: استاتیرا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: estātirā) (در اعلام) نام زن داریوش سوم، نام دختر داریوش سوم (او با مادر خود همنام بود )، نام ملکه ی اردشیر - همسر اردشیر دوم پادشاه هخامنشی

معنی استاتیرا در لغت نامه دهخدا

استاتیرا. [ اِ تا ت ِ ] (اِخ ) ارشک پسر داریوش دوم که بعدها پس از جلوس بتخت موسوم به اردشیر گردید، وی با استاتیرادختر ایدِرنِس (ویدرن ) یکی از بزرگان پارسی ازدواج کرد و برادر استاتیرا موسوم به تری تخمس آمس ترپس دختر شاه را داشت. (ایران باستان صص 901 و 962). استاتیرا آنگاه که ملکه شد در تخت روان باز و بی پرده حرکت میکرد و به اشخاصی از زنان اتباع خود اجازه میداد که به او نزدیک شده درودش گویند و این رفتار او پارسیان را خوش آمد. (ایران باستان ص 995 و 996). پروشات مادر اردشیر دوم با استاتیرا خصومت میورزید. (ایران باستان ص 998 و 1037 و 1054). و مدتها قصد کشتن استاتیرا را داشت ، بالاخره به دسائس و حیل نیت خود را اجرا کرد. او زنی در خدمت خود داشت بنام ژی ژیس که مورد اعتماد تام ملکه و بر وی بسیار مسلط بود و همین زن بقول دی نن آلت اجرای خیال فاسد پروشات گردید. شرح قضیه موافق نوشته های دی نن و کتزیاس و پلوتارک (زندگانی اردشیر، فصل 21) با جزئی اختلافی چنین است : هر دو ملکه از چندی قبل آشتی کرده و ظاهراً نشان میدادند که منازعات و سوء ظن های دیرینه را فراموش کرده اند، زیرا بمنازل یکدیگر آمد و شد داشتند و با هم غذا صرف میکردند ولی چون باطناً باز از یکدیگر بیمناک بودند غذا را از یک ظرف و از همان خوراک میخوردند. بعد پلوتارک گوید: در پارس مرغی هست که فضاله ندارد و روده هایش پر از چربی است بنابراین تصور میکنند که غذای این مرغ از باد و شبنم است. این مرغ را رین تاسِس نامند ولی کتزیاس این مرغ را رین داوِس نامیده و چنین گوید: پروشات در سر میز یکی از این مرغها را برداشته با کاردی که یک طرف آنرا مسموم کرده بودند به دو نیم تقسیم کرد، نیمی را که مسموم نشده بود خودش برداشت و نیم مسموم را بملکه ٔ جوان داد. دن نُن گوید که مِلان تاس نامی مرغ را بریده قسمت مسموم را به استاتیرا داد. بهرحال از درد شدید و تشنج هائی که بعد برای ملکه حاصل شد او یقین کرد که مسموم گشته و بفاصله ٔ چند ساعت درگذشت. شاه هم نسبت به پروشات سؤظن حاصل کرد زیرا درجه ٔ کینه ورزی و شقاوت او را خوب میدانست و برای اینکه در این باب حقیقت مطلب را بداند، فرمود تمام خدمه و صاحب منصبان مادرش را توقیف و زجر کنند، ولی پروشات ژی ژیس را مدتها در منزل خود نگاهداشت و از تسلیم اوبشاه امتنا ...

معنی استاتیرا به فارسی

استاتیرا
دختر داریوش سوم که با مادرش همنام بود

استاتیرا در دانشنامه ویکی پدیا

استاتیرا
افراد زیر با نام های استاتیرا وجود دارند:
استاتیرای یکم ، همسر اردشیر دوم هخامنشی
استاتیرای دوم، همسر داریوش سوم هخامنشی
استاتیرا (دختر داریوش سوم)، همسر اسکندر مقدونی
استاتیرا یا بَرسینه دختر داریوش سوم هخامنشی و استاتیرای دوم (با مادر خود همنام بود)، و خواهر دری په تیس، و همسر اسکندر مقدونی بود.
ایران باستان، تألیف: پور داوود
فرهنگ ایران باستان، تألیف: پور داوود
کنت کورث گوید: مقارن فتح صور به دست اسکندر (۳۳۲ پیش از میلاد) نامه ای از داریوش سوم به اسکندر رسید که او را پادشاه خوانده به او تکلیف کرده بود، دخترش استاتیرا را به وی بدهد و جهیز او ممالکی باشد که بین هِلس پونت (داردانل) و رود هالیس (قزل ایرماق حالیه) واقع است و اسکندر بدین شرایط صلح کند. اسکندر شرایط داریوش را برای صلح نپذیرفت.
در طی نبرد ایسوس استاتیرا جزو حرم داریوش سوم اسیر سپاه اسکندر شد. اسکندر پس از مراجعت از هند در سال ۳۲۴ پیش از میلاد با استاتیرا ازدواج کرد. پلوتارک می نویسد: وقتی که اسکندر در بستر مرگ بود، روشنک، همسر دیگر اسکندر، آبستن بود و از این جهت مورد احترام مقدونی ها واقع شده بود، ولی چون او به استاتیرا رشک می برد، او را فریب داد! به این معنی که نامه ای جعلی از طرف اسکندر به او نوشته، احضارش کرد و همینکه او آمد، امر کرد او و خواهر وی دری په تیس را کشته، جسد آنها را در چاهی انداختند سپس چاه را به امر او پُر کردند. در این کار پردیکاس، محرم و شریک جنایت روشنک گشت. پردیکاس، همان شخصی است که پس از مرگ اسکندر، از تمام سرداران او متنفذتر بود.
استاتیرا یک اسم هخامنشی (همسر و دختر داریوش سوم و همسر اردشیر دوم) است که اصل آن ستاترا یا ستاتیرا می باشد. «ستا» به معنای ستایش کردن و «ترا» پسوند اسم فاعل برای بانوان بوده است. پس استاتیرا یعنی دختر ستایشگر.
سیارک ۸۳۱ استاتیرا (به انگلیسی: 831 Stateira، نامگذاری:1916AA) ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استاتیرا در دانشنامه آزاد پارسی

اِستاتیرا (۱)
دختر ایدَرنَه و همسر اردشیر دوم و مادر اردشیر سوم هخامنشی. پَریساتیس او را مسموم کرد زیرا وی را مسئول قتل پسرش کوروش صغیر در جنگ کوناکسا می دانست. کَتِسیاس قتل استاتیرا به دست پریساتیس را چنین گزارش کرده است که پریساتیس با چاقویی که یک طرف آن سمی بوده است مرغی را به دو نصف می کند و نیمۀ مسموم را به استاتیرا می دهد. اردشیر مادرش را پس از قتل استاتیرا به بابِل تبعید کرد.

ارتباط محتوایی با استاتیرا

استاتیرا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فاطمه
ب معنی بزرگ و پایدار
علی سیریزی
اِستاتیرا :
نام همسر اردشیر سوم و نیز نام دختر داریوش سوم که همسر اسکندر شد
خورشید
استاتیرا یعنی بوجود آورنده ی ستاره به معنای خورشید رخشان می باشد.
مرضیه
استاتیرا : نام زن ودختر داریوش سوم ، ونام ملکه اردشیر است
مرضیه
امیتریس :مرکل از ام : نیرومند ، و ستر (ستاره ) و (ایس) پسونداسمی یونانی . استاتیرا معادل ٫ست_اتر٫ اوستایی به معنی ستایشگر ونیایشگر است .
مرضیه
استاتیرا : استاتیرا یک اسم هخامنشی (همسر و دختر داریوش سوم و همسر اردشیر دوم) است که اصل آن ستاترا یا ستاتیرا می باشد. �ستا� به معنای ستایش کردن و �ترا� پسوند اسم فاعل برای بانوان بوده است. پس استاتیرا یعنی دختر ستایشگر .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• رستوران استاتیرا   • استاتیرای دوم   • معنی استاتیرا   • گنج داریوش سوم   • منوی رستوران استاتیرا   • سیسیگامبیس   • رستوران استاتیرا سهروردی   • روزنامه معروف اسپانیا   • مفهوم استاتیرا   • تعریف استاتیرا   • معرفی استاتیرا   • استاتیرا چیست   • استاتیرا یعنی چی   • استاتیرا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استاتیرا
کلمه : استاتیرا
اشتباه تایپی : hsjhjdvh
عکس استاتیرا : در گوگل

آیا معنی استاتیرا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )