انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1079 100 1

استان اصفهان

استان اصفهان در دانشنامه اسلامی

استان اصفهان
استان اصفهان با مساحتی حدود ۱۰۵۹۳۷ کیلومتر مربع در مرکز ایران و در جلگه سبز و خرم زاینده رود و دامنه کوههای زاگرس واقع شده است. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۵۰۰ متر و کوههای آن از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد. ارتفاع کوه صفه در جنوب شرق اصفهان به ۲۲۳۲ متر می رسد. کوه معروف به کرکس به ارتفاع ۳۳۵۰ متر به خط مستقیم در ۵۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده که اغلب پوشیده از برف است.آب و هوای اصفهان معتدل و فصول چهار گانه آن منظم است، شمال اصفهان تا ۹۰ کیلومتری باز و بادهای خنک شمالی از این طریق می وزد. جنوب و مغرب اصفهان، کوهستانی و شمال و مشرق آن جلگه است به همین علت دارای اختلاف هوا و بارندگی است. متوسط میزان بارندگی در اصفهان حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیمتر است.مهمترین رودخانه ای که در مرکز فلات ایران جاری است، زاینده رود نام دارد که از ارتفاعات زردکوه بختیاری(کوهرنگ) سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود ۳۶۰ کیلومتر از مغرب به مشرق منطقه اصفهان را آبیاری می کند و در ۱۴۰ کیلومتری مشرق اصفهان در باتلاق گاو خونی فرو می رود. در آخرین سرشماری نفوس و مسکن کشور در سال ۸۵ جمعیت استان اصفهان حدود چهار میلیون و ۵۶۰ هزار نفر اعلام شد. مردم استان اصفهان اکثراً از مردم فارس هستند. ولی اقوام مختلف دیگری نیز در این استان ساکنند که به ترتیب جمعیت عبارتند از: بختیاری ها، لرها، ارمنی ها، ترک ها، گرجی ها، یهودی ها، کولی ها و عرب ها.
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا    
...

استان اصفهان در دانشنامه ویکی پدیا

استان اصفهان
مختصات: ۳۲°۳۹′۲۸″شمالی ۵۱°۴۰′۰۹″شرقی / ۳۲٫۶۵۷۷°شمالی ۵۱٫۶۶۹۲°شرقی / 32.6577; 51.6692نبو
استانی در میانهٔ ایران است. مرکز این استان شهر اصفهان می باشد. استان اصفهان ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت ایران است. این استان با مساحتی حدود ۱۰۶۷۸۶ کیلومترمربع بین ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی خط استوا و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۵۵ درجه و۳۱ دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ، واقع شده است. استان اصفهان از شرق به استان های یزد و خراسان جنوبی، از شمال به استان های سمنان، قم و مرکزی، از غرب به استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری، از جنوب به استان های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است. اصفهان قطب تولید آهن، فولاد، مصالح ساختمانی و پتروشیمی و همچنین صنایع دستی در ایران است.
۴٬۸۷۹٬۳۱۲ (۱۳۹۰)
۱۰ درصد از بیابان های ایران در استان اصفهان است که بخش اعظم آن را شهرستان های شهرضا، نائین، نجف آباد، اردستان، نطنز، آران و بیدگل، کاشان و اصفهان شامل می شود. البته بخش های از این استان کوهستانی بوده و دارای آب و هوای معتدل است از مهم ترین شهرستان های کوهستانی این ناحیه می توان به شهرستان خوانسار، فریدن، فریدونشهر، سمیرم، چادگان و تیران و کرون اشاره کرد. حدود ۳۴۰ هزار هکتار از جنگل های دست کاشت ایران نیز در استان اصفهان و از این وسعت ۹۰ هزار هکتار در شهرستان اردستان قرار دارد.
عکس استان اصفهان
اعتراضات کشاورزان استان اصفهان به سلسله اعتراض هایی که کشاورزان استان اصفهان، مخصوصاً کشاورزان شرق استان به حق آب و شیوه توزیع منابع آبی در مرکز ایران، از چند سال پیش داشته اند گفته می شود.این اعتراض ها در زمستان سال ۱۳۹۶ شکل جدی تری به خود گرفت و به شکل های مختلفی هم چون نافرمانی مدنی و تظاهرات مسالمت آمیز خود را نشان داده است.
در سال ۱۳۹۱ گروهی از کشاورزان شرق اصفهان اقدام به شکستن لوله های انتقال آب به استان یزد کردند که منجر به درگیری آن ها با نیروی انتظامی و مجروح شدن تعدادی از آن ها شد.
در این زمینه تعدادی از ساکنان خوزستان نیز بارها در اعتراض به طرح های انتقال آب از سرچشمه های کارون به استان اصفهان تجمع کرده اند.
کشاورزان در آبان ماه سال ۱۳۹۵ تراکتورهای خود را به نشانه اعتراض در ورودی شهر اصفهان مستقر کردند.
بهمن ۱۳۹۶
۹ اسفند۱۳۹۶ تظاهرات در مقابل بخشداری شهر اصفهان.
۱۷ اسفند ۱۳۹۶
۱۸ اسفند ۱۳۹۶، چند صد تا چندهزار (قریب به ده هزار نفر کشاورز و معترض) کشاورز اصفهانی که به بی آبی معترض بودند، اقدام به تخریب خط لوله آب زاینده رود به یزد کردند که با برخورد نیروهای پلیس مواجه شدند.
۱۹ اسفند ۱۳۹۶ اعتراض در شهرهای ورزنه، اژیه و اصفهان.
۲۰ اسفند ۱۳۹۶
۲۱ اسفند ۱۳۹۶
۲۲ اسفند ۱۳۹۶
۲۳ اسفند ۱۳۹۶
۲۴ اسفند ۱۳۹۶ تظاهرات بر روی پل خواجو.
۲۵ اسفند ۱۳۹۶، در این روز اعتراض ها به نماز جمعه رسید، معترضان قبل از شروع نماز شعار دادند و هنگام سخنرانی امام جمعه در خطبه نماز پشت به قبله و امام جمعه کرده و شعار «رو به میهن، پشت به دشمن» سر دادند.کشاورزان معترض شرق اصفهان شعارهایی علیه حسن روحانی، محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد، روسای جمهور پیشین بابت انتقال آب زاینده رود و مشکل کم آبی سر دادند.
۲۶ اسفند ۱۳۹۶،
۱۱ آبان ۹۷، کشاورزان قهدریجان برای بدست آوردن حقابه شان برای کشت پاییزی دست به تجمع اعتراضی و تحصن زدند. کشاورزان اصفهان که در مسجد تحصن کرده بودند در صحبتهایشان کلیه خائنین به ملت را نفرین کرده و خواستار ریشه کنی آن ها شدند.
۴ آذر ۹۷، کشاورزان ورزنه اصفهان در اعتراض به بی آبی در کنار خط انتقال آب به یزد اقدام به تجمع اعتراضی کردند و سپس با نیروهای امنیتی که برای سرکوب آنان آمده بودند درگیر شدند، کشاورزان با لودر خط لوله آب به یزد را تخریب کردند. لازم به یادآوری است که مناطق زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان که مجموعا۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارند به دلیل خشکسالی کشاورزی شان تعطیل شده و در معرض مشکلات شغلی و معیشتی قرار دارند.
زمین های کشاورزی شرق اصفهان که کشت غالب آن ها گندم، جو و یونجه بوده، به محلی به عنوان منشأ ریزگردها تبدیل شده اند. به گفته مقام های خانه کشاورز استان اصفهان: وضعیت زندگی نزدیک به یک میلیون کشاورز ساکن استان اصفهان که بیشتر آن ها در مناطق شرقی زندگی می کنند، در سال های اخیر به علت فقدان آب، دچار بحران شده است.
کدهای استان اصفهان ۱۳، ۲۳، ۴۳، ۵۳ و ۶۷ می باشد. در خودروهای عمومی، تاکسی ها و خودروهای دولتی حرف پلاک همیشه یکسان است. اما در خودروهای شخصی هر حرف بستگی به شهری دارد که پلاک خودرو در آن ثبت شده است.
در خودروهای عمومی کدهای ۱۳ و ۲۳ واگذار شده و کد ۴۳ در حال واگذاری است
۱۳ کد شهرستان اصفهان و همه حروف مربوط به این شهرستان است.
پلاک موتور : 618 تا 635
استان اصفهان ۱۵ حوزه برای انتخابات مجلس دارد که در مجموع ۱۹ نماینده را در بر می گیرد.
«طرح اصلاح قانون تعیین محدودهٔ حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی». مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی. ۲۰ تیر ۱۳۹۱.
«جدول ۲۰۷ حوزهٔ انتخابیهٔ مجلس دهم». وزارت کشور.
مطابق با اعلام پرتال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، فهرست مناطق نمونه گردشگری مصوب استان اصفهان بشرح ذیل می باشند:
جدول زیر شامل جمعیت شهرهای بالای ۲۰هزار نفر استان اصفهان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ و ۱۳۹۰ خورشیدی است.
جمعیت استان های ایران (برآورد ۱۳۸۹)
جمعیت شهرهای ایران
جمعیت شهرستان های ایران
اصفهان در زمان صفویان یکی از مراکز عمده قالیبافی بود. در این شهر تعداد زیادی کارگاه وجود داشت که در آن قالیهای زر بفت بافته می شد. اصفهان در حمله افغان آسیب فراوان دید و تعداد بسیاری از هنرمندان و صنعتگران خود را از دست داد ولی پس از چندی توانست رونق اولیه خود را به دست آورد. در زمان قاجاریه قالی بافی اصفهان دوباره احیاء شد. شهر میمه یکی از مراکز مهم قالی دستباف در استان اصفهان می باشد.
قالی ایرانی
قالی
فهرست قنات های استان اصفهان بر پایهٔ شهرستان.
فهرست زیر شامل بناهای تاریخی استان اصفهان همراه با ویژگی های کلی آنها است.
فهرست مناطق نمونه گردشگری استان اصفهان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استان اصفهان در جدول کلمات

شهری در استان اصفهان که تولید پسته خود را 50درصد افزایش داده است
بیدگل
قدمت این شهر استان اصفهان به دوره پیش ازاسلام برمی گردد
مالمو

استان اصفهان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان اصفهان   • مفهوم استان اصفهان   • تعریف استان اصفهان   • معرفی استان اصفهان   • استان اصفهان چیست   • استان اصفهان یعنی چی   • استان اصفهان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان اصفهان
کلمه : استان اصفهان
اشتباه تایپی : hsjhk hwtihk
عکس استان اصفهان : در گوگل


آیا معنی استان اصفهان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )