انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1056 100 1

استان تهران

استان تهران در دانشنامه اسلامی

استان تهران
استان تهران حدود ۱۸۸۱۴ کیلومتر مربع وسعت دارد. مرکز آن و به علاوه پایتخت ایران، شهر تهران است.
استان تهران در جنوب شرقی مرکز رشته کوه های البرز که در شمال ایران از آذربایجان تا خراسان با جهت غربی- شرقی کشیده شده، قرار دارد. رشته کوه های البرز به سه دیواره تقسیم می شود:۱. دیواره شمالی: ارتفاعات محدودی از این دیواره در استان تهران و بقیه آن در استان مازندران قرار دارد.۲. دیواره میانی: حد شمالی استان را تشکیل می دهد و مرتفع ترین قسمت رشته کوه های البرز مرکزی است. کوه دماوند و قله آن به ارتفاع ۵۶۷۱ متر در این قسمت قرار دارد. قله دماوند نهمین قله مرتفع دنیا به شمار می رود.۳ -دیواره جنوبی: سومین بخش از ارتفاعات مرکزی است که رودخانه های جاجرود و کرج آن را بریده و به سه قسمت جدا از هم تقسیم نموده است. این سه قسمت عبارتند از:- کوه های لواسانات که بین دره های رود دماوند و جاجرود قرار دارند و در شمال به دره «رود لار» محدودند. دنباله این کوه ها در شرق جاده آب علی به نام قره داغ و دماوند تا دره حبله رود امتداد یافته اند.- کوه های شمیرانات که بین سرچشمه های جاجرود و کرج قرار دارند و بلندترین نقطه آنها قله توچال با ارتفاع ۳۹۴۳ متر است.- کوه های کهار که از غرب دره رودخانه کرج شروع شده و در جنوب طالقان رود به موازات آن ادامه دارند.
اقلیم ها
استان تهران را می توان به سه بخش اقلیمی زیر تقسیم کرد:
← قلیم ارتفاعات شمالی
حوزه فلسفی و عرفانی تهران، یکی از حوزه های مهم فلسفه و عرفان در تهران در قرن سیزدهم و چهاردهم می باشد.
پیشینه
...

استان تهران در دانشنامه ویکی پدیا

استان تهران
مختصات: ۳۵°۴۲′۴۲″شمالی ۵۱°۲۴′۲۵″شرقی / ۳۵٫۷۱۱۷°شمالی ۵۱٫۴۰۷۰°شرقی / 35.7117; 51.4070
شهرستان اسلامشهر
شهرستان بهارستان
شهرستان پاکدشت
شهرستان پردیس
شهرستان پیشوا
شهرستان تهران
شهرستان دماوند
شهرستان رباط کریم
شهرستان ری
شهرستان شمیرانات
شهرستان شهریار
شهرستان قدس
شهرستان قرچک
شهرستان فیروزکوه
شهرستان ملارد
شهرستان ورامین
استان تهران به مرکزیت شهر تهران، با وسعتی حدود ۱۲٬۹۸۱ کیلومتر مربّع، بین ۳۴ تا ۳۶٫۵ درجهٔ عرض شمالی و ۵۰ تا ۵۳ درجهٔ طول شرقی واقع شده است. این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب غربی به استان مرکزی، از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود است. جمعیت این استان طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۳٬۲۶۷٬۶۳۷ نفر بوده است که ۱۲٬۴۵۲٬۲۳۰ در نقاط شهری و ۸۱۴٬۶۹۸ در نقاط روستایی ساکن هستند. مرکز این استان شهر تهران است. شهر تهران پایتخت کشور ایران نیز به شمار می رود.
استان تهران دارای شانزده شهرستان است که عبارتند از:
استان تهران با بیش از ۱۳ میلیون نفر جمعیت، ۱۷/۵ درصد جمعیت کل کشور را در خود جای داده است. از این میزان، ۱۲، ۲۵۲ هزار نفر در مناطق شهری و ۱، ۱۶۱ هزار نفر در مناطق روستاییِ آن ساکن هستند. ۶۳/۶ درصد از جمعیت شهری استان تهران در شهر تهران و مابقی در ۴۴ شهر دیگر استان ساکن هستند. رشد جمعیت شهر تهران ۴/۱ درصد است که در مقایسه با دهه قبل اندکی افزایش یافته است. میان شهرهای استان تهران، شهریار با ۱۶/۸ درصد رشد سالیانه، در مقام اول رشد قرار دارد و ملارد با ۱۰ درصد و پاکدشت با ۹/۹ درصد و صفادشت با ۸/۸ درصد رشد سالانه در مقام های بعدی قرار دارند. در طول دهه ۱۳۸۵–۱۳۷۵ ده شهر به شهرهای استان تهران اضافه شده اند که بزرگ ترین آن ها شهرهای اندیشه، صالح آباد و باغستان و نصیرآباد با ۷۵ هزار، ۵۴ هزار، ۵۲ هزار، ۲۳ هزار نفر و کوچک ترین آن ها شهر ارجمند با ۱۷۰۰ نفر بوده است. استان تهران امروزه دارای ۱۶ شهرستان، ۴۵ شهر و ۷۸ دهستان است.
عکس استان تهران
این فهرست، فهرستی از جاذبه های گردشگری "استان" تهران است. همچنین برای جزئیات کامل گردشگری در "شهر" تهران، گردشگری در تهران را ببینید.
کاخ ها و عمارت ها
کاخ سلطنت آباد
عمارت عثمانی و پل رومی
عمارت دارالفنون
عمارت مدرسه مروی (فخریه)
کاخ بهارستان (مجلس شورای ملی)
حوض خانه باغ قدیم نگارستان
عمارت باغ فردوس
کاخ گلستان
عمارت شمس العماره
کاخ سرخه حصار (یاقوت)
کاخ و پادگان عشرت آباد
کاخ صاحب قرانیه
کاخ مرمر
جمعیت مراکز شهرستان های استان تهران برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵خورشیدی:
استان تهران ۶ حوزه برای انتخابات مجلس دارد که در مجموع ۳۵ نماینده را در بر می گیرد.
«طرح اصلاح قانون تعیین محدودهٔ حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی». مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی. ۲۰ تیر ۱۳۹۱.
طبق مصوبهٔ ۱۳۷۸ مجلس شورای اسلامی استان البرز که آن هنگام هنوز تشکیل نشده بود جزو تهران بود.
استان تهران دارای ۱۶ شهرستان می باشد. شهرستان تهران پرجمعیت ترین شهرستان استان است. این استان در سال ۱۳۹۵ دارای ۱۳٬۲۶۷٬۶۳۷ نفر جمعیت بوده است. شهرستانهای استان تهران بر پایه سرشماری سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ خورشیدی بدین شرح است:
فهرست شهرستان های ایران
جمعیت شهرهای ایران
جمعیت شهرستان های ایران
فهرست شهرهای استان تهران
جمعیت شهرهای استان تهران برپایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۵ خورشیدی:
فهرست بخش های ایران
جمعیت
جمعیت استان های ایران (برآورد ۱۳۸۹)
مساحت استان های ایران
جمعیت شهرهای ایران
جمعیت شهرستان های ایران
فهرست مراکز شهرستان های استان تهران:
فهرست کوه های استان تهران، فهرستی دارای نام ها و مختصات کوه های استان تهران ایران است، که از پایگاه ملی نام های جغرافیایی ایران در اردیبهشت ۱۳۹۷ دریافت شده اند.ساکا ۳۰ آبان ۱۳۹۱   سرکچال ۸ شهریور ۱۳۹۲   در میانهٔ تصویر، راست: کوه بلند و چپ: خط الرأس و قلهٔ زرین کوه، سال ۱۹۵۷ از آبعلی
ساکا ۳۰ آبان ۱۳۹۱
سرکچال ۸ شهریور ۱۳۹۲
در میانهٔ تصویر، راست: کوه بلند و چپ: خط الرأس و قلهٔ زرین کوه، سال ۱۹۵۷ از آبعلی
لیگ فوتبال استان تهران که در گذشته با نام های مسابقات قهرمانی باشگاه های تهران و جام باشگاه های تهران شناخته می شد، بالاترین سطح فوتبال در استان تهران می باشد که در پنجمین سطح از فوتبال ایران و بعد از لیگ دسته سوم فوتبال ایران قرار دارد. قهرمان این جام به مسابقات کشوری لیگ دسته سوم فوتبال ایران راه می یابد و جواز حضور در جام حذفی را کسب می کند.
لیگ های استانی فوتبال ایران
ساختار لیگ فوتبال ایران
فوتبال در ایران
جام باشگاه های تهران در سال ۱۳۰۱ راه اندازی شد و تا پیش از برگزاری مسابقات فوتبال سراسری در ۱۳۴۹ خورشیدی، بالاترین سطح فوتبال ایران محسوب می شد و مهم ترین تیم های باشگاهی و بازیکنان اصلی فوتبال ایران در این مسابقات شرکت می کردند و در سال ۱۳۴۹، قهرمان این مسابقات، تیم تاج، به عنوان نماینده ایران راهی مسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا ۱۹۷۰ شد. این مسابقات در طی تاریخ برگزاری اش بارها با تغییرات مختلفی مواجه شده است و در ساختار فوتبال ایران این مسابقات همواره با تنزل سطح رو به رو شده به طوری که از بالاترین سطح در سال های دهه ۱۳۶۰ به سطح پنجم در دهه ۱۳۸۰ تنزل پیدا کرده است. با این وجود در سال های ۱۳۵۰، ۱۳۶۸ و ۱۳۷۰ و در کنار برگزاری مسابقات سراسری در ایران، جام باشگاه های تهران با شرکت تیم های تهرانی به موازات مسابقات سراسری برگزار شدند.
نخستین دوره جام باشگاه های تهران در ۱۳۰۱ برگزار شد و این جام قدیمی ترین مسابقات برگزارشده در فوتبال ایران و تهران محسوب می شود. این بازی ها در سال های نخست احتمالاً به شکل حذفی برگزار می شد. در دهه ۱۳۲۰ فوتبال جایگاه خود را به عنوان یک ورزش محبوب پیدا کرد و با قدرت گرفتن و تأسیس تیم های سرباز، دارایی، شاهین و دوچرخه سواران مسابقات جام باشگاه های تهران رونق تازه ای گرفت.
در دهه ۱۳۳۰ تیم تاج که به تازگی با افزودن بازیکنان خوب و ساختار یک باشگاه حرفه ای و با امکانات بسیار در سطح اول فوتبال ایران ظاهر شده بود توانست بیشتر قهرمانی ها را تا اوایل دهه چهل از آن خود کند، اوج مسابقات جام باشگاه های تهران در دهه ۳۰ فینال این رقابت ها بود که در صورت تساوی بازی تکراری برای مشخص شدن قهرمان انجام می شد که تیم های تاج و شاهین در سه دوره فینال های پر تکراری را با یکدیگر برگزار کردند که حاصل آن دو قهرمانی برای تاج و یک قهرمانی برای شاهین بود. شهرآورد تاج و شاهین جمعیتی حدود سی هزار نفر را به ورزشگاه امجدیه می کشاند. پس از این سال ها مسابقات با تداخل با مسابقات المپیک و آسیایی دو فصل نیمه کاره رها و با رکود مواجهه شد و سپس با قدرت گرفتن دوباره تیم دارایی و ورود تیم شهربانی با نام نوین پاس وارد مرحله تازه ای شد به طوری که تیم دارایی در سال ۴۶ با در اختیار داشتن بازیکنان خوب تنها با چهار گل خورده قهرمان این دوره شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با استان تهران

استان تهران در جدول کلمات

این شهرستان در جهانگردی استان تهران دارای نقش و اهمیت است
دماوند
شهری در استان تهران در حوالی شهرستان فیروزکوه
ارجمند
شهری در استان تهران که مرکز بخش بوستان شهرستان رباط کریم است
نسیم شهر
نام یکی از شهرهای استان تهران که امروزه جزئی از محدوده شهری تهران به شمار می آید
کهریزک
از آثار بی نظیر و معروف استان تهران که در شمال یترین و خوش آب و هواترین قسمت تهران و در مساحتی حدود 400 هکتار واقع شده است
کاخ سعدآباد
از آثار تاریخی و دیدنی استان تهران که در ارتفاعات مشرف به شهر دماوند واقع شده است
برج شیخ شبلی
از شهرهای استان تهران که غله و میوه های معروفی دارد
ورامین

استان تهران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان تهران   • مفهوم استان تهران   • تعریف استان تهران   • معرفی استان تهران   • استان تهران چیست   • استان تهران یعنی چی   • استان تهران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان تهران
کلمه : استان تهران
اشتباه تایپی : hsjhk jivhk
عکس استان تهران : در گوگل


آیا معنی استان تهران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )