برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1296 100 1

استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی در دانشنامه اسلامی

استان خراسان شمالی
به مرکزیت شهر بجنورد سومین استان تقسیم شده از استان خراسان در سال ۱۳۸۳ است. مساحت این استان ۲۸۴۳۴ کیلومتر مربع است. استان خراسان شمالی یکی از استانهای متنوع در زمینه آب و هوا است. مناطقی مثل بجنورد و شیروان معتدل کوهستانی، مناطقی مثل غرب شهرستانهای «مانه و سملقان» و «راز و جرگلان» معتدل و دارای جنگل به قسمی که قسمتی از پارک جنگلی سرسبز گلستان در این استان قرار دارد و مناطقی مثل جاجرم که کویری هستند. آب و هواهای مختلف این استان را تشکیل می دهند. پوشش گیاهی این استان با توجه به آب و هوای به طرز چشمگیری متنوع و متغیر است. به طوری که در این استان جنگل های برگ ریز و ارس، کویر، مراتع ضعیف و بسیار قوی و انواع دیگری از پوشش گیاهی به فاصله کمی از هم مشاهده می شود. بلندترین قله استان سالوک نام دارد که ارتفاع آن نزدیک به ۳۰۰۰ متر است. از لحاظ زمین شناسی قسمتی از کوههای هزار مسجد در شرق استان قرار دارد و دو رشته کوه آلاداغ و کپه داغ که ادامه رشته کوه عظیم البرز هستند نیز در تشکیل عوارض زمین شناسی این استان دخیل اند. جمعیت این استان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۸۱۱۵۷۲ نفر می باشد. اقوام ساکن در استان خراسان شمالی شامل فارس‏ها، کرمانجها، ترکها، ترکمنها و تاتها می باشند. زبانهای رایج نیز فارسی، کرمانجی و ترکی می باشد.
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا    
...

استان خراسان شمالی در دانشنامه ویکی پدیا

استان خراسان شمالی
مختصات: ۳۷°۲۸′۳۴″شمالی ۵۷°۱۹′۵۴″شرقی / ۳۷٫۴۷۶۱°شمالی ۵۷٫۳۳۱۷°شرقی / 37.4761; 57.3317
شهرستان اسفراین ۱۲۳ هزار نفر
شهرستان مانه و سملقان ۱۰۳ هزار نفر
شهرستان بجنورد ۳۳۴ هزار نفر*
شهرستان جاجرم ۳۸ هزار نفر
شهرستان شیروان ۱۷۲ هزار نفر
شهرستان فاروج ۶۰ هزار نفر
شهرستان گرمه ۲۵ هزار نفر
شهرستان راز و جرگلان
استان خراسان شمالی به مرکزیت شهر بجنورد در شمال شرق ایران است. بزرگترین شهر استان بجنورد است. این استان با مصوبه دولت در سال ۱۳۸۳ و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، ایجاد شد. اکثریت مردم خراسان شمالی شیعه هستند که شامل کردها، ترک ها و فارس های استان می باشند، اگرچه اقلیتی از اهل سنت (عموماً ترکمن) نیز در استان ساکن هستند.
۸۶۷٬۷۲۷نفر (1390)
مساحت این استان ۲۸۴۳۴ کیلومتر مربع است که از این نظر پانزدهمین استان ایران است. جمعیت آن ۸۱۱۵۷۲ نفر می باشد. بجنورد پرجمعیت ترین شهر استان خراسان شمالی است و پس از آن شهر شیروان پرجمعیت ترین شهر استان خراسان شمالی است.
عکس استان خراسان شمالی
استان خراسان شمالی، ۳ حوزهٔ مستقل برای انتخابات مجلس دارد که در مجموع ۴ نماینده را دربر می گیرد. ۱ حوزه نیز مشترک میان این استان و استان خراسان رضوی است و ۱ نماینده دارد.
«طرح اصلاح قانون تعیین محدودهٔ حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی». مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی. ۱۲ تیر ۱۳۹۵.
این حوزه ها و عبارت است از:
جمعیت شهرهای استان خراسان شمالی بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی:
فهرست بخش های ایران
جمعیت
جمعیت استان های ایران (برآورد ۱۳۸۹)
مساحت استان ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان خراسان شمالی   • مفهوم استان خراسان شمالی   • تعریف استان خراسان شمالی   • معرفی استان خراسان شمالی   • استان خراسان شمالی چیست   • استان خراسان شمالی یعنی چی   • استان خراسان شمالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان خراسان شمالی
کلمه : استان خراسان شمالی
اشتباه تایپی : hsjhk ovhshk alhgd
عکس استان خراسان شمالی : در گوگل

آیا معنی استان خراسان شمالی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )