انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1083 100 1

استان فارس

استان فارس در دانشنامه اسلامی

استان فارس
استان فارس یکی از استانهای جنوبی کشور میباشد. وسعت استان فارس حدود ۱۳۳ هزار کیلومتر مربع است. مرکز استان فارس شهر شیراز است. منطقه فارس یکی از قدیمیترین مراکز تمدن ایران است. فارس در کتیبه های هخامنشی به صورت پارسه و در نوشته های یونانی پرمیس آمده و معرب آن فارس است.
آب و هوای فارس در شمال سردسیر, در نواحی مرکزی زمستانها معتدل و بارانی و تابستانهای گرم و خشک, و در جنوب و جنوب شرقی زمستانها معتدل و بارانی و تابستانها بسیار گرم میباشد. بلندترین قله فارس کوه بل واقع در جنوب شهر اقلید است که در تمام فصول گرم سال پوشیده از برف است.

جمعیت
جمعیت استان بر پایه آخرین سرشماری در سال ۱۳۸۵ به تعداد ۴،۳۳۶،۸۷۸ نفر بوده است.

زبان
زبان اکثریت مردم فارسی است اما عشایر ترک زبان (ایل قشقایی) به ترکی و عشایر عرب زبان (ایل عرب) به عربی صحبت میکنند.

عشایر
...

استان فارس در دانشنامه ویکی پدیا

استان فارس
دانشگاه شیراز: که شامل دانشکده های مهندسی، علوم، کشاورزی، دامپزشکی، ادبیات و علوم انسانی، هنر و معماری، حقوق و علوم سیاسی و علوم تربیتی و روانشناسی است.
دانشگاه هنر شیراز: دانشگاهی تازه تأسیس که دارای رشته های کارشناسی مرمت، فرش، موزه و معماری داخلی است.
دانشگاه علوم پزشکی شیراز: دانشگاهی با قدمت ۶۰ ساله که شامل دانشکده های بهداشت، توانبخشی، پزشکی، پرستاری و مامایی، داروسازی، دندان پزشکی، مدیریت و اطلاع رسانی، پرستاری است.
دانشگاه صنعتی شیراز: که شامل دانشکده های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی شیمی نفت و گاز، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی عمران و محیط زیست، مهندسی و علوم مواد و علوم پایه می شود.
دانشگاه فسا متشکل از دانشکده های فنی مهندسی، علوم پایه و کشاورزی
دانشگاه علوم پزشکی فسا متشکل از دانشکده های پزشکی، پرستاری، بهداشت و پیراپزشکی
دانشگاه علوم پزشکی جهرم متشکل از دانشکده های پزشکی، پرستاری و مامایی، پیراپزشکی
دانشکده علوم پزشکی لارستان این مرکز آموزشی در سال ۱۳۶۶ در شهرستان لارستان افتتاح گردید و متشکل از دانشکده های پرستاری و مامایی، پیراپزشکی می باشد
دانشگاه جهرم متشکل از ۴ دانشکدهٔ فنی مهندسی، دانشکدهٔ کشاورزی، دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی، دانشکدهٔ علوم پایه
دانشگاه سلمان فارسی کازرون: این دانشگاه نوبنیاد با رشد خوبی در کازرون قرار گرفته است همچنین پردیس دانشگاه کازرون در ابتدای باختری شهر کازرون در حال ساخت می باشد.
استان فارس یکی از استان های ایران است که در بخش جنوب این کشور واقع شده است. آب و هوای استان فارس در نقاط مختلف این استان به سه گونه کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می شود. این استان با مساحتی در حدود ۱۲۲٬۶۰۸ کیلومتر مربع، چهارمین استان بزرگ و با جمعیتی معادل ۴٬۸۵۱٬۲۷۴ تن، بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۹۵ خورشیدی مرکز آمار ایران، چهارمین استان پرجمعیت ایران به شمار می رود. بر اساس تقسیمات کشوری اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، استان فارس به ۲۹ شهرستان، ۱۰۰ شهر، ۸۳ بخش و ۲۰۴ دهستان تقسیم شده است.
مرکز استان فارس، شهر شیراز است که بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۹۵، جمعیتی معادل ۱۸۶۹۰۰۱ نفر داشته که پرجمعیت ترین شهر این استان و پنجمین شهر پرجمعیت کشور محسوب می شود. از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می توان به شهرهای مرودشت، جهرم، کازرون و فسا اشاره کرد.
امروزه به جز اکثریت فارسی زبان اقوام مختلفی نیز در این استان زندگی می کنند؛ از جمله لرها، لارستانی ها، قشقایی ها، اعراب خمسه، باصری ها و لک ها، که هر یک به گویش ها و زبان های مختلفی مانند فارسی، لری، لارستانی، قشقایی، سیوندی، دوانی، اردکانی، عربی و کهمره ای (بککی) سخن می گویند.
عکس استان فارس
علما و دانشمندان ایرانی در نخستین قرون تمدن اسلامی همان تربیت یافتگان مکتب پیش از اسلام هستند که به علت عدم توجه خلفا و شاید گریزی که از نزدیک شدن به ارباب قدرت داشتند گمنام زیسته و ذکری از آن ها در تاریخ نیامده است. به تدریج در قرن اول هجری کسانی که مایل به کسب شهرت و قدرت بودند به فراگرفتن زبان عربی پرداختند و به علت نیاز شدید خلفا به مشاور و حسابدار و سیاستمدار ایرانیانی که در این فنون تبحر و تخصص داشتند، جذب دربار خلفا و امرا شدند. از استان فارس در نخستین قرون تمدن اسلامی تنها کسی که نامش در تاریخ آمده است عبدالحمید یحیی فارسی است که در فنون حسابداری تخصص داشت و در زمان امویان به علت توانائی خاصی که در نوشتن مراسلات دولتی داشت به مقام عالی وزارت نایل شد و سرانجام سر در راه وزارت نهاد. در همین دوران عالمی از فارس به نوشتن کتابی دست یازید که تاکنون یکی از مهم ترین کتاب های نحوی زبان عربی به شمار می رود. این دانشمند سیبویه فارسی صاحب الکتاب در نحو است. در ادبیات عرب خاصه قرن دوم کسی که مایهٔ افتخار فارس بوده ابن مقفع است. در تصوف علمای ایرانی و از جمله فارسیان با ذوق و ابتکاری که خاص آنهاست موجب ایجاد و بسط ادبیات صوفیانه شدند و حسین بن منصور حلاج نمونهٔ بارز این مکتب صوفیانه است. در طب پزشکان نام آوری چون ابو ماهر موسی بن یوسف سیار شیرازی که در قرن سوم در شیراز می زیست وجود داشتند که با ایجاد مکتبی خاص در طب و جراحی و تربیت شاگردان ناموری چون علی بن عباس مجوسی اهوازی و ابن مندویه اصفهانی موجب ارتقای طب شده و با کوشش و مجاهدت دانش طب را گسترش دادند و به علمای قرون بعد سپردند. در ریاضیات و نجوم نیز با آنکه این علوم در صدر اسلام مورد توجه نبودند، علمای برجسته ای مانند ابوالعباس فضل بن حاتم نیریزی، ابوسهل بن نوبخت فارسی و ابواسحاق ابراهیم فزاری از آن جمله اند.
مذهبیون:
شاعران:اهلی شیرازی، وجیه الدین لسانی شیرازی، عرفی شیرازی، عبدی بیگ شیرازی، وجیه الدین لسانی شیرازی شاعر سبک هندی،
نویسندگان:
خوشنویسان:مانی شیرازی شاعر و خوشنویس،
در این قرن در علم لغت و نحو علمای مشهوری از پارس برخاسته و در شناساندن زبان عربی به نحو صحیح به مسلمین گام های بلندی برداشتند. ابن درستویه و ابوعلی نحوی فارسی از نحودانان نام آور این قرن هستند. همچنین در این قرن علما و فقهاء و محدثین که اغلب در علوم قرآنی و تفسیر و عرفان و تصوف هم قوی دست بوده و پاره ای از آن ها در زمرهٔ عرفای نام آور عالم اسلام به شمار می روند در شیراز می زیسته اند که از آن جمله می توان از بیطار، ابوبکر شیرازی و باکویه شیرازی و عارف نامدار فارس ابو عبدالله خفیف شیرازی نام برد. ابن مقله در ادب و خاصه خط سرآمد اقران در قرون و اعصار است. در شاخه های دیگر علوم اسلامی عالم و ادیب و متفکر بزرگ ابوحیان توحیدی و ابواسحاق اصطخری محقق و عالم به علم جغرافیا صاحب کتاب مسالک الممالک و صورالاقالیم نیز در این قرن می زیسته اند. از جمله پزشکان نیز از ابوالعلاء فارسی که احتمالاً از پروردگان مکتب طبی شیراز و از شاگردان ابوماهر فارسی بوده و ابن عجیم فارسی که علاوه بر طب در نجوم نیز مهارت داشته است قابل ذکر هستند.
کانون عرفای فارس در قرن پنجم با وجود عارف بزرگی مانند ابواسحاق کازرونی رونق بسیاری داشت. قضات و علمای این عصر نیز از مفاخر ایران هستند ابواسحاق شیرازی نخستین رئیس مدرسه نظامیه بغداد و دانشمند سرشناس مؤید شیرازی از جمله قضات بزرگ فارس در این قرن می باشند. در این دوره علم نحو نیز همچنان در فارس مورد توجهٔ خاص بوده و نحودانانی چون ابوالحسین فارسی، ابوالقاسم شیرازی و زید فسایی در این سده می زیسته اند. در این سده با وجودیکه علوم پزشکی رونق پیشین خود را از دست داد اما پزشکانی چون ابوالمجد بیضاوی که در علم تشریح صاحب تألیف است و ابوسهل ارجانی که جراح نام آوری بود، در این قرن از معروفیت خاصی برخوردار بوده اند. سایر علوم نیز کمابیش رونق خود را حفظ کردند، مثلاً هبه الله شیرازی متوفی در سال ۴۸۵ هجری قمری یکی از مورخین این عصر است.
در این قرن نیز دانشمندان تألیفات نقیسی از خود برجا گذاشتند. رکن الدین یحیی الحسینی شیرازی در حکمت، ریاضی، ادب و خوشنویسی تبحر داشت. در فقه و حدیث و تفسیر ابی الخیر نیریزی، ابن ابی مریم شیرازی و ابی علی فارسی سرآمد دیگرانند. در ادبیات دو نفر به شهرت کامل رسیدند. یکی ابونصر ابرزی و دیگری ادیب دانشمند و نویسندهٔ معروف ابوالمعالی نصرالله منشی مترجم کتاب کلیله و دمنه بهرامشاهی است که اثرش فناناپذیر است و چاپ های مکرری از آن شده است. وزرای مشهوری چون ابوالفتح تاج الدین دارست شیرازی و خواجه امین الدین بنجیر کازرونی نیز از سرشناسان این سده هستند. در سدهٔ ششم عرفان فارسی با ظهور عارف نامدار روزبهان بقلی فسایی شیرازی از خشکی و زهد خارج و عشق عرفانی جایگزین عبادات راهدانه شد. سماع به وسیلهٔ این عارف بزرگوار جزء آداب متصوفین زمان شد و سپس در قرن هفتم به وسیلهٔ مولوی رواج کامل یافت. عرفای این عصر نیز همه در جرگهٔ علما و مؤلفین به نام بودند. فقیه ارشدالدین نیریزی و همچنین مفسر و عارف نامی زین الدین مظفر بن روز بهان از دیگر عرفای بزرگ این سده هستند.
کدهای استان فارس ۶۳ ، ۷۳ ، ۸۳ و ۹۳ می باشد. در خودروهای عمومی ، تاکسی ها و خودروهای دولتی حرف پلاک همیشه یکسان است. اما در خودروهای شخصی این حرف (ب) بستگی به شهری دارد که پلاک خودرو در آن ثبت شده است.
در خودروهای عمومی کدهای ۶۳ و ۷۳ واگذار شده و کد ۸۳ در حال واگذاری است.
۶۳ کد شهرستان شیراز و همه حروف مربوط به این شهرستان است. تمامی حروف واگذار شده است.
۴۱ط۳۷۷ ایران ۹۳
جداسازی بخش هایی از استان هرمزگان و الحاق آن به استان فارس
طرح جداسازی بخش هایی از شهرستان پارسیان در استان هرمزگان و الحاق آن به شهرستان لامرد در استان فارس یا بازگرداندن دوباره بخش هایی از قسمت های جداشده از استان فارس در کنار خلیج فارس در اواخر دولت دوم محمود احمدی نژاد به تصویب رسید و در دولت حسن روحانی در حال انجام است.
جبهه متحد اصولگرایان هرمزگان متشکل از جامعه روحانیت، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، جمعیت ایثارگران، جمعیت موتلفه و جامعه اسلامی مهندسین و جبهه پیروان و رهبری با این طرح مخالفت کرد.
نماینده تشکل های سیاسی اصلاح طلب پاسخگویی به سئوالات مردم را وظیفه مسئولان دانست و از نحوهٔ برخورد با مردم انتقاد کرد.
واکنش مسئولین شهرستان مُهر مردم و مسئولین شهرستان مُهر در جنوب فارس که در همجواری مناطق الحاقی و شهرستان لامرد قرار گرفته اند نیز نسبت به جزئیات الحاق معترض اند.
رئیس شورای شهرستان مُهر در مصاحبه ای با پایگاه مُهرستان خواستار شفافیت بیشتر شد. شهرستان مُهر نزدیک به ۱۵ کیلومتر مرز مشترک با هرمزگان دارد و این درحالی است که عرض منطقه الحاقی تنها ۶ کیلومتر اعلام شده است و این منطقه عملاً راهی به لامرد ندارد. از طرفی شهرستان مُهر نزدیکترین شهرستان فارس به دریاست و ۴ محور ارتباطی با بنادر جنوبی در هرمزگان و بوشهر دارد و این درحالی است که شهرستان لامرد هیچ راهی به این مناطق ندارد و مجبورند جهت دسترسی از شهرستان مُهر عبور کنند.
بر مبنای این طرح پنج روستای صورباش، فارسی، اکبری، تمبو جنوبی و تمبو شمالی از بخش کوشکنار تابع شهرستان پارسیان در استان هرمزگان جدا شده و به دهستان حومه (ترمان) از بخش مرکزی شهرستان لامرد استان فارس ملحق می شود. این منطقه دارای چند اسکله و چند ناحیه ساحلی است که بدین ترتیب این طرح باعث همجواری استان فارس با ۶ کیلومتر از ساحل خلیج فارس و عدم همجواری استان هرمزگان با استان بوشهر و منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی می شود.
۹ مهر ۱۳۹۲ صادق عابدین، استاندار فارس، خبر از پیوستن روستاها به استان فارس داد که منجر به بروز اعتراضاتی در استان هرمزگان شد. عصر و شب ۱۶ مهر دست کم ۵۰۰۰ نفر از مردم بندرعباس در مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند. صبح روز بعد مقامات هرمزگان از توقف این الحاق خبر دادند و دولت حسن روحانی محمد احمدی را به جای عابدین به استانداری فارس منصوب کرد. محمد علی افشانی استاندار بعدی فارس، در نوامبر ۲۰۱۵، خبر داد این استان به زودی به خلیج فارس متصل خواهد شد.
بانیان و موافقین این طرح، «تأمین امنیت بیشتر دریاهای جنوب، تسریع در توسعه مناطق ساحلی جنوب، بالفعل کردن ظرفیت تجاری این نوار از کشور، با مسمی شدن نام خلیج فارس و افزایش معابر استراتژیک به دریاهای آزاد» را از اهداف و دلایل این طرح اعلام کرده اند.
استان فارس ۱۵ حوزه برای انتخابات مجلس دارد که در مجموع ۱۸ نماینده را دربر می گیرد.
«طرح اصلاح قانون تعیین محدودهٔ حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی». مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی. ۲۰ تیر ۱۳۹۱.
مرکزی،
کربال
مرکزی،طسوج
در استان فارس دریاچه های متعددی وجود دارد، به طوری که بیشترین تعداد دریاچه های دائمی کشور در استان فارس واقع شده اند. دریاچه های استان فارس را می توان به دریاچه های آب شور و دریاچه های آب شیرین تقسیم بندی نمود. از میان دریاچه های آب شور استان می توان به دریاچه مهارلو، بختگان، طشک و هیرم اشاره کرد. از میان دریاچه های آب شیرین استان نیز می توان به دریاچه پریشان، تالاب ارژن، برم شور، کافتر، هفت برم، دریاچه سد درودزن، دریاچه سد سلمان فارسی، دریاچه سد ملاصدرا و دریاچه سد سیوند (یا سیبویه) اشاره نمود. وسعت دریاچه های شور استان تقریبأ ۱۴۵۰۰۰ هکتار و وسعت دریاچه های آب شیرین تقریبأ ۳۰۰۰۰ هکتار می باشد.
استان فارس
دریاچه بختگان بزرگترین دریاچه استان فارس می باشد که هم اکنون کاملاً خشک شده است. این دریاچه ۳۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و رود کر منشأ اصلی آب آن است.
دریاچه طشک با وسعت تقریبی ۸۰۰ کیلومتر مربع در شمال باختری دریاچه بختگان و ۱۶۰ کیلومتری خاور شیراز قرار دارد. تأمین کننده اصلی آب این دریاچه، رود کر می باشد.
دریاچه هیرم با ۴ کیلومتر مربع مساحت و ۳ متر عمق در ۳۶ کیلومتری شمال بخش اوز شهرستان لارستان واقع شده است و میزبان پرندگان مهاجرآبزی و کنار آبزی از کشورهای همسایه و سالانه نیز پذیرای به طور متوسط ۴ هزار پرنده است. آب این دریاچه شور است اما با این وجود در زیبایی در منطقه لارستان کم نظیر است.
از مهم ترین رودخانه های استان فارس، می توان به رودخانه های شادکام، فهلیان، تنگ شیو، قره آغاج، شش پیر، پیرآب، کر، سیوند، آغاج، چوبخله، شور جهرم، شور لار، مهران شور، فیروز آباد، پلوار، خشک، دالکی، موند (مند)، گله دار و اوجان اقلید اشاره کرد.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران
این رودخانه که در گذشته به نام رودخانه ساریاتن مشهور بود، از چشمه ای به همین نام در ارتفاعات کوه آلمالیجه سرچشمه می گیرد و پس از آبیاری دشت نمدان، به دریاچه کافتر می ریزد.
این رودخانه که مهم ترین رودخانه شهرستان ممسنی است، از به هم پیوستن رودخانه شش پیر و رودشیر به وجود آمده است که پس از عبور از کنار کوه قلعه سفید، وارد منطقه فهلیان می شود .
این رودخانه از کوه های کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافتی، در خاک کهگیلویه وارد منطقه ممسنی می شود و در دهستان رستم به رودخانه فهلیان می پیوندد.
شرکت گاز استان فارس
منطقه ۵ گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در سال ۱۳۴۲ با سرپرستی استان های فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان با مرکزیت شهر شیراز شروع به فعالیت نمود. پس از تجزیه منطقه ۵ در سال ۱۳۷۷ به منطقه ۵ خطوط لوله و مخابرات و شرکت گاز استان فارس و استقلال استان کرمان، شرکت گاز استان فارس تأسیس شد. پس از آن نیز به ترتیب استانهای کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر مستقل شده و محدوده فعالیت شرکت به استان فارس محدود گردید.نظر به گازرسانی از پالایشگاه گازی بید بلند به مجتمع پتروشیمی شیراز،شیراز یکی از اولین شهرهای گازرسانی شده در ایران بوده است.همچنین روستای گویم اولین روستای گازرسانی شده در ایران است.این شرکت دارای 4ناحیه در سطح شیراز و 8مرکز زون شامل آباده،مرودشت،فسا،جهرم،کازرون،لار،فیروزآباد،شیراز و61ناحیه گازرسانی می باشد .
شرکت ملی گاز فارس
شرکت گاز فارس
شرکت ملی گاز شیراز
به سبب اسم قبلی ' شرکت ملی گاز ایران - منطقه ۵ گازرسانی' و ملی بودن شرکت مادر گاه این شرکت به اسامی زیر نیز نشناخته می شود که همگی غیر رسمی و اشتباه می باشد.
با تکوین و رشد شهرنشینی، فرهنگ مردم دچار دگرگونی و تغییرات ساختاری شده است. بی شک، ویژگی های قومی و فرهنگی تعریف شده مشخص در میان اقوام و عشایر قابل رؤیت است. به دنبال رشد شتابان شهرنشینی، بسیاری از سنن و آداب و رسومی که در گذشته های نه چندان دور در میان اقوام رواج داشت، امروزه به فراموشی سپرده شده است. زندگی ساده عشایری هنوز ویژگی های سنتی را حفظ کرده است. استان فارس یکی از استان هایی است که بالاترین جمعیت عشایری کشور را دارد. ایلات قشقایی، کهکیلویه، خمسه و... هنوز بخش قابل توجهی از جمعیت استان را تشکیل می دهند.
همشهری آنلاین
میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
استان فارس حدود ده هزار خانوار غیرساکن دارد که بیشترین تعداد آن ها را عشایر کوچنده منتسب به ایلات قشقایی، خمسه، کهگیلویه و ممسنی تشکیل می دهند. فضاهای کوچ و اتراق عشایر استان همراه با کنش های فرهنگی ویژه عشایری مشتمل بر نوع پوشش، مناسبات اجتماعی، نحوه کوچ، مسیرهای ایل رو و... جاذبه های متنوع و جالب توجهی را پدید می آورند که در نوع خود برای ایرانگردان و جهانگردان جالب توجه است. عمده ترین زیست بوم های عشایری استان را ایل راه های عشایر منطقه تشکیل می دهند که عبارتند از: کازرون، لار، ممسنی، پاسارگاد، خنج و داراب.
ییلاقات ایل قشقایی که در دامنه شمالی کوه های زاگرس در امتداد شمال غربی به جنوب شرقی ادامه دارد، از شمالی ترین منطقه کامفیروز یعنی از نواحی طویله بند و گرمه شروع می شود و با عرض متفاوت از نود تا سی کیلومتر در دامنه شمالی کوه های دنا که حد فاصل بین کهگیلویه و بویراحمد، فارس و اصفهان است تا منطقه بروجن امتداد می یابد.
این منطقه از جنوب و جنوب غربی به ناحیه جاوید و رستم ممسنی، دشت روم یاسوج و سی سخت در کهگیلویه و بویراحمد، از غرب به فلارد و خانمیرزا و بروجن در چهار محال و بختیاری، از شمال به بروجن و شهرضا در استان اصفهان و دشت سعادت آباد آباده در استان فارس و از شرق به ایلاقات ایل خمسه باصری یعنی به نواحی قنقری و ابرج محدود می شود. این نواحی پنج بخش بزرگ جمعیتی کاکان، بن رود، چهار دانگه، پادنا و سمیرم علیا را به طور کامل و قسمت هایی از حومه آباده و کامفیروز را در بر می گیرند.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با استان فارس

استان فارس در جدول کلمات

شهر دیگر استان فارس در فاصله ۱۸۵ کیلومتری شمال شیراز
صفاشهر
از آثار دیدنی و باستانی استان فارس در کازرون
نرگسزار
از آثار دیدنی و تاریخی استان فارس که در شیراز واقع شده
دروازه قران
از شهرهای استان فارس که در فاصله 120کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد

استان فارس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان فارس   • مفهوم استان فارس   • تعریف استان فارس   • معرفی استان فارس   • استان فارس چیست   • استان فارس یعنی چی   • استان فارس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان فارس
کلمه : استان فارس
اشتباه تایپی : hsjhk thvs
عکس استان فارس : در گوگل


آیا معنی استان فارس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )