انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 909 100 1

استان مازندران در دانشنامه اسلامی

استان مازندران
مازندران استانی در شمال ایران و در کرانه های جنوبی دریای کاسپین می باشد که ۲۳،۷۵۶ کیلومتر مربع مساحت دارد. مرکز این استان شهر ساری است. قله دماوند مرتفع ترین قله ایران در مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد. طبیعت استان مازندران تحت تأثیر عرض جغرافیایی ، سلسله جبال البرز، ارتفاع از سطح دریا، دوری و نزدیکی به دریا، بیابان های جنوبی ترکمنستان ، وزش بادهای محلی و ناحیه ای و پوشش گیاهی و جنگلی قرار دارد. به همین جهت آب و هوای مازندران در کانون های مختلف جغرافیایی متفاوت و گوناگون است و انواع آن عبارتند از: آب و هوای معتدل خزری ، که تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های معتدل و مرطوب دارد. آب و هوای معتدل کوهستانی ، که زمستان های سرد با یخبندان و تابستان های معتدل و کوتاه دارد. آب و هوای سرد کوهستانی ، که یخبندان های طولانی و زمستان های سرد و تابستان های کوتاه و خنک دارد. ریزش های جوی نواحی کوهستانی غالباً به صورت برف است که تا اواسط دوره گرما نیز دوام می آورد.
جمعیت استان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۲،۸۹۳،۰۸۷ نفر بوده است.

زبان
زبان اکثریت مردم مازندران مازندرانی است، ولی بیشتر مردم مازندران با زبان فارسی نیز آشنایی دارند.

منبع
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا    
...

استان مازندران در دانشنامه ویکی پدیا

استان مازندران
مختصات: ۳۶°۳۳′۵۶″ شمالی ۵۳°۰۳′۳۲″ شرقی / ۳۶.۵۶۵۶° شمالی ۵۳.۰۵۸۸° شرقی / 36.5656; 53.0588
مازَندَران (به مازندرانی: مازِرون یا مازِندِرون) تلفظ راهنما·اطلاعات استانی در شمال ایران و در کرانه های جنوبی دریای خزر که پرجمعیت ترین شهر آن ساری، مرکز استان، و پرجمعیت ترین شهرستان آن بابل می باشد. این استان هم مرز با استان های گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین و گیلان است.
قله دماوند مرتفع ترین قله ایران در مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد. این استان یکی از پرجمعیت ترین مناطق ایران از لحاظ تراکم جمعیتی است. این استان دارای ۲۲ شهرستان است.
مازندران از وسعتی معادل ۱٫۴۶ درصد ایران برخوردار است. اما قرار گرفتن آن در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان موسوم به دریای خرز و همجواری با چهار کشور ساحلی این دریا یعنی ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان از یک سو و قرار گرفتن در شمال کلان شهر تهران (پایتخت ایران) از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی برخوردار است. امتیاز حمل و نقل دریایی با کشورهای همسایه از طریق منطقه ویژه و بندر قدیمی نوشهر، و منطقه ویژه و جدید امیرآباد بهشهر و اسکله نفتی نکا در شرق مازندران، اتصال آن به شبکه سراسری راه آهن کشور، وجود فرودگاه های بین المللی فرودگاه دشت ناز (ساری)، نوشهر(قدیمی ترین فرودگاه مازندران) و رامسر، برخورداری از سه جاده شوسه ارتباطی با استان تهران، و اقدام به سرمایه گذاری در طرح در دست ساخت بزرگراه تهران ـ شمال (نوشهر) با امکان دسترسی سریع با فاصله کوتاه ۱۲۰ کیلومتر ارتباط تهران ـ مازندران، عبور خطوط بین المللی فیبر نوری، شبکه ارتباطی بسیار قوی و گسترده ای را در مسیر کریدور بین المللی شمال ـ جنوب از هلسینکی (فنلاند)، به بندر لاوان (روسیه) تا ساحل دریای مازندران فراهم آورده است و همچنین جاده بین المللی هراز در این استان باعث ترددهای بالایی شده است.
دسترسی به زیر ساخت های مناسب ارتباطی، به همراه تسهیلات ویژه زیر بنایی آب، برق، فاضلاب و گاز همراه با شرایط آب و هوایی معتدل، اراضی بسیار حاصلخیز، طبیعت گوناگون و مفرح ساحلی، دشتی، جنگلی و کوهستانی مساعد برای توسعه صنعت گردشگری و دسترسی به بازارهای هدف داخلی و خارجی، امکان توسعه سریع را در قالب بخشهای محوری گردشگری، کشاورزی، صنعتی و تجاری، فناوری اطلاعات و ارتباطات را یکجا در خود گرد آورده است. همچنین برخورداری از میراث فرهنگی غنی و بیشترین نرخ دانش آموختگان با تحصیلات دانشگاهی مازندران در میان استان های کشور، شرایط مناسبی برای گسترش سرمایه گذاری داخلی و خارجی استان در سطح منطقه شمال و ایران فراهم آورده است. این استان باسوادترین استان کشور است.
مازندران از فرهنگ و تمدن بسیار کهن و اصیل آریایی برخوردار است و به دلیل داشتن این تمدن باستانی و دیرینه مراسم های باستانی و به دلیل علاقه به دین و مذهب مراسم مذهبی بس با شکوهی در این دیار کهن برگزار می گردد، پس از گرویدن مردم آن به اسلام، برخی از مراسم باستانی بسته به فرهنگ مردمان مختلف مازندرانی با آداب اسلامی درآمیخته و بنا بر این شیوه اجرای آن در هر روستا با روستای دیگر متفاوت است.
کدهای استان مازندران ۶۲، ۷۲، ۸۲ و ۹۲ می باشد، که ۹۲ هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است. در خودروهای عمومی، تاکسی ها و خودروهای دولتی حرف پلاک همیشه یکسان است. اما در خودروهای شخصی این حرف (ب) بستگی به شهری دارد که پلاک خودرو در آن ثبت شده است.
در خودروهای عمومی کد ۶٢ واگذار شده و کد ٧٢ درحال واگذاری است.
فهرست جاذبه های گردشگری استان مازندران
استان مازندران ۹ حوزه برای انتخابات مجلس دارد که در مجموع ۱۲ نماینده را در بر می گیرد.
از صنایع دستی موجود در استان مازندران می توان به قالی بافی، گلیم بافی، جاجیمچه بافی، بافت گلیچه، چوقا، شمد و ملحفه، سوزن دوزی، رنگرزی و چاپ سنتی سفالگری و سرامیک سازی، فراورده های پوست و چرم، هنرهای مرتبط با فلز، هنرهای مرتبط با چوب، حصیر بافی، طراحی سنتی و نگارگری، صحافی و جلد سازی سنتی، صنایع دستی دریایی عروسک سازی اشاره کرد. قالی بافی و گلیم بافی از رشته های اصلی و اساسی مازندران نیست ولی در استان بافته می شود. در شرایطی که فرش در بعضی مناطق حرف اول برای ابراز وجود دارد تنها شهرت خود را در مازندران به سایر رشته ها واگذار کرده است و نقشه هایی که درمازندران بافته می شود مربوط به سایر مناطق است.
شهرهای استان مازندران بر پایه سرشماری سال های۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ خورشیدی (به ترتیب جمعیت سال ۱۳۹۵):
فهرست جاذبه های طبیعی استان مازندران:
دماوند
باداب سورت
پارک ملی لار
علم کوه
سد لار
جنگل بلیران
قله امیری
غار دانیال
آبگرم لاریجان
آبگرم استراباکو
آبشار ترا
آبشار یخی
آبشار امیری
آبشار پرومد
آبشار آب پری
آبشار نجار
پارک نمونه گردشگری پایین لموک
آبشار شاهاندشت
آبشار لار
هراز (رود)
الیمستان
آبشار قلعه دختر
آبشار برز
آبشار تیرکن
هفت آبشار بابل
آبشار اسپه او
آبشار اسله
آبشار گزوو
آبشار سنگ نو
آبشار ایج
آبشار آکاپل کلاردشت
آبشار هریجان
آبشار هفت چشمه چالوس
آبشار جواهرده
آبشار هفت سنگ ساری
آبشار سنگ درکا
آبشار سواسره
بوستان جنگلی چالدره
آبشار سنگده
آبشار کیاسر
دریاچه ولشت
پارک جنگلی کشپل
دریاچه شورمست
سد و دریاچه الیمالات
دریاچه ساهون
دریاچه امامزاده علی
آمولو
چشمه آب معدنی قرمرض
دشت و آبشار دریوک
سد شهید رجایی

آبشار پلنگ دره سوادکوه
هفت حوض سوادکوه
آبگیر گتو شیرگاه
دماوند
جاده هراز و جاده چالوس
کاخ شاه در رامسر
میدان ساعت ساری
منطقه شورچال گلوگاه
امامزاده عباس
شهرک خزر شهر فریدونکنار
قلعه لاجیم در سوادکوه
قلعه پولاد نور
آبشار سنگ نو آبشار گزو
بازار قدیم آمل
فرح آباد
پل دوازده چشمه
آرامگاه سه سید (میر حیدرآملی)
آرامگاه شاه رضا کیا سلطان
آب پری
آبشار هریجان
سیسنگان نوشهر
مجموعه باغ صفوی
باداب سورت
مجموعه عباس آباد بهشهر
مسجد جامع آمل
موزه تاریخ طبیعی خشکه داران
دمنطقه توریستی و تاریخی الیمستان و بلیران آمل
موزه کندلوس
مجموعه تاریخی فرح آباد
آبگرم لاریجان
آب معدنی قرمرض
آرامگاه شیخ طبرسی
آلاشت
پارک جنگلی نور و آمل و ساری و قائمشهر
باغ عباس آباد
پارک جنگلی چالدره
پارک جنگلی سی سنگان
تکیه پهنه کلا
پارک ملی دشت ناز
پارک نمونه گردشگری پایین لموک
پل راه آهن ورسک
پل محمدحسن خان
تله کابین نمک آبرود
جواهرده
دشت شقایق پلور دماوند
خانه نیما یوشیج
خشت پل
نمک آبرود
تپه شورکا
حمام اشرف السلطان
موزه های مازندران به شرح زیر می باشد:
موزه تاریخ شهر ساری واقع در محله آبانبار نو ساری در عمارت منوچهر خان کلبادی واقع شده است. خانه منوچهر خان کلبادی مربوط به اواخر دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۹ آبان ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۴۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مجموعه موزه ای ساری از ترکیب سه بنای خانه رمدانی، حمام وزیری و آب انبار نو که در یک کوچه واقع هستند، در سه بخش تقریباً مستقل راه اندازی شده است.
نام موزه ای است، در شهر آمل که در عمارت ساختمان دارائی واقع شده است. موزه تاریخ آمل در سه طبقه و شامل گالری های آثار باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد تاریخی ایران و مازندران است. در بخش اسناد تاریخی این موزه، گزارش های ادارات وقت درخصوص زلزله وآتش سوزی آمل مربوط به سال های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۶ و دست نوشته های شاهان دوره قاجار و مکاتبات اداری دربار قاجار با رؤسای حاکمان آمل به چشم می خورد. قدیمی ترین دست نوشته های اسناد تاریخی موزه صورت اسامی علما در آمل در سال ۱۲۸۶ هجری قمری است. اما در بخش باستان شناسی که این بخش را از دیگر قسمتهای موزه متمایز کرده وجود اشیای با ارزش تاریخی که است که قدمت تعدادی از این آثار به بیش از سه و چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح و دوره های آهن می رسد. بخش باستان شناسی موزه تاریخ آمل آثاری همچون سفال، فلز، سنگ وشیشه که به جای مانده از دوران پیش از تاریخ تا زمان قاجار درمحدوده شمال کشورو معرفی اشیای سفالینه از سایر استانهای کشور و فرهنگهای تاثیرگذار و تاثیرپذیر منطقه شمال کشوراست، چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند. در موزه آمل یکی از بخشهای جالب توجه که بازدیدکنندگان و محققان تاریخی را برای دقایقی بیشتر کنار خود نگه می دارد، ویترین ای سکه ها است. موزه تاریخ آمل از وجود سکه ها که تاریخ مصوری از خط، آداب و رسوم کهن، آرایش صورت و نوع پوشش شاهان را نشان می دهد، بی بهره نمانده وسکه های مربوط به دوره های هخامنشی اسکندر، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و دوره های اسلامی تا صفوی و قاجار را در خود جای داده است. آثار به دست آمده از کاوشهای علمی باستان شناسان آملی در سال ۸۸ درمحوطه باستانی قلعه کش آمل که مربوط به دوره مفرغ و آهن هست نیز در موزه تاریخ آمل به نمایش گذاشته شده است.
موزه بابل در خیابان مدرس واقع است. ساختمان این موزه در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی به عنوان بلدیه (شهرداری) بنا شده و به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص معماری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. این بنا در اسفند ماه ۱۳۷۴ با کاربری فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و در بهمن ماه سال ۱۳۷۵ پس از احیا و مرمت و باز پیرایی تحت عنوان موزه بابل گشایش یافت. امروزه از طبقه همکف موزه به عنوان نمایشگاه موقت اثار فرهنگی – هنری استفاده می شود و در طبقه دوم آن اثار باستان شناسی و مردم شناسی به نمایش در آمده است.
موزه مردم شناسی رامسر با مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، در اسفند 89 با حضور مسئولین محترم استانی و شهرستانی افتتاح گردید. امکانات و تجهیزات موجود در آن غیر دولتی بوده و متعلق به جناب آقای عیسی خاتمی شخصیت فرهنگی و استاد دانشگاه در رشته جامعه شناسی است و اموال فرهنگی آن در طی یک دوره زمانی بالغ بر 30 سال از ( 1360 تا 1395) به تدریج گردآوری و خریداری شده و انگیزه اصلی از این کار عشق و علاقه وافر به فرهنگ نیاکان و تلاش برای حفظ آثار جهت ارائه به نسل حاضر و نسل های آینده و همچنین معرفی تاریخ، فرهنگ و تمدن رامسر به سایر ایرانیان عزیز است. موزه مردم شناسی، محلی برای آشنایی با زندگی اقوام دیگر، مکانی برای اندیشه و تفکر و فرصتی برای آموزش و یادگیری است. در این موزه غرفه هایی برای ابزار و ادوات و وسایل مردم شناسی که مورد استفاده مردم منطقه بوده ، اختصاص یافته است. به جهت شباهتهای فرهنگی که بین سه استان شمالی کشور ( مازندران – گیلان – گلستان ) وجود دارد، وسایل و ابزار مربوط به زندگی مردم بسیار مشابه بوده و می توان گفت اگرچه موزه مردم شناسی رامسر در نگاه اول یک موزه محلی به نظر می آید اما آنچه که در آن به نمایش در آمده در حد یک موزه منطقه ای می باشد.
موزه کندلوس یکی دیگر از موزه های این استان است که در منطقه کجور در روستای کندلوس یا میخساز بنا شده است. این موزه به همت آقای جهانگیری و با همکاری اهالی منطقه به خصوص اهالی همین روستا ساخته شده است. برای راهیابی به «کندلوس» از راه جاده چالوس، پس از گذر از شهر «مرزن آباد» و در چند کیلومتری آن به سمت چالوس، به یک سه راهی می رسیم که «دو آب کجور» نام دارد. اگر از اینجا به سمت راست حرکت کنیم، وارد جاده «دشت نظیر» می شویم که از اینجا به بعد، مناطقی بسیار زیبا و دلپذیر چهره می نماید. جاده دارای پیچ وخم های زیادی است و طبیعت اطراف به گونه ای است که گویی هر چند روز، یک بار تغییر چهره می دهد و زیبایی هایش هر بار تازه می شود. در این جاده که به رویان (علمده) منتهی می شود، پس از دشت نظیر در بخشی به نام «هنی سک»، جاده ای فرعی به سمت راست گشوده می شود که به ارتفاعات راه می برد و این جاده ای است که ما را به سوی کندلوس راهنمایی می کند؛ از دوآب تا کندلوس، ۴۲ کیلومتر است.
در تنکابن و در منطقه نشتارود به سمت عباس آباد منطقه حفاظت شده خشکه داران قرار دارد. این منطقه که در صد متری دریا قرار دارد به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بکر و از آخرین بازمانده های اکوسیستم های جنگلی شمال ایران است. این موزه با مساحتی بالغ بر ۲۶۰۰۰۰۰ متر مربع دارای گونه های مختلف جانوری و گیاهی است. پسازمان حفاظت محیط زیست موزه تاریخ طبیعی خشکه داران را با مجموعه تاکسیدرمی حیوانات شمال ایران در این منطقه دایر کرده که مورد استفاده گروه های مختلف گردش گران به ویژه دانش پژوهان قرار گرفته است.
در سال ۱۳۱۶ به دست معماران و حجاران هنرمند ایرانی و به سرپرستی مهندسان آلمانی کاخ رامسر ساخته شد. محوطه بیرونی کاخ باغ وسیعی مملو از گیاهان گونه گون و درختان متنوع و نادر است و بنا در میان آن قرار دارد. نمای خارجی کاخ از سنگ مرمر رگه دار و ایوان آن با ۴ ستون حجاری شده از سنگ مرمر یک پارچه و سرستون ها و پایه ستون های تزیینی شکل گرفته است. این بنا دارای یک تالار مرکزی است که در دو سمت آن دو اتاق قرار دارد. این کاخ هم اکنون به عنوان موزه (تماشاگه) خزر با آثاری از ارزشمندترین یافته های باستان شناسی منطقه خزر، بافته های دستان توانمند هنرمندان ایرانی، تابلوهای نفیس از نقاشان بزرگ دنیا، مجسمه های برنزی و سنگی بسیار زیبا و آثار منحصربه فرد دیگری از هنرمندان بزرگ و معروف جهان را در خود جای داده و پذیرای علاقه مندان و پژوهش گران است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های استان مازندران

مازَندَران استانی در شمال ایران و در کرانه های جنوبی دریای خزر.

ارتباط محتوایی با استان مازندران

استان مازندران در جدول کلمات

شهری در استان مازندران و نیز شهری به همین نام در استان آذربایجان غربی
محمود اباد
از آثار معماری ارزشمند استان مازندران متعلق به قرن پنجم هجری در سوادکوه
قلعه لاجیم

استان مازندران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی استان مازندراننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

aliasghar modaberzadeh > School bag
ایلکا > اردلانی
زندی > اردلان
رضا > الیکایی
محمد > ایلیکا
غضنفر > پريز
نورالله > هارای
عبدالرحمن > طایفه ملازهی

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان مازندران   • مفهوم استان مازندران   • تعریف استان مازندران   • معرفی استان مازندران   • استان مازندران چیست   • استان مازندران یعنی چی   • استان مازندران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان مازندران
کلمه : استان مازندران
اشتباه تایپی : hsjhk lhcknvhk
عکس استان مازندران : در گوگل


آیا معنی استان مازندران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )