انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1027 100 1

استان کرمانشاه

استان کرمانشاه در دانشنامه اسلامی

استان کرمانشاه
استان کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه می باشد و وسعت این استان ۲۴۹۹۸ کیلومتر مربع است. استان کرمانشاه ناحیه ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات سلسه کوه های زاگرس پوشانده اند و در محدوده این استان به صورت مجموعه ای از رشته کوههای موازی پدیدار گشته که دشتهای مرتفع کوهستانی درمیان آنها شکل گرفته و بستر گذرگاه های مهم زاگرس را به وجود آورده است. کوههای عمده شهرستان عبارتند از بیستون، پرآو که در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارند و سفید کوه که در جنوب شرقی شهر واقع شده است. کوه پراو بلندترین قله شهر کرمانشاه با ۳۳۵۷ متر از سطح دریا کوهی است که همواره پوشیده از برف است. غار پرآو که شهرت جهانی دارد یکی از بزرگترین غارهای دنیاست و در کوه پرآو واقع شده است.
مهمترین رودخانه های کرمانشاه عبارتند از قره سو، آبشوران و چم بشیر.

آب و هوا
کرمانشاه را از دید گوناگونی آب و هوائی و قومی و مذهبی هندوستان ایران لقب داده اند چرا که از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است. شهر کرمانشاه دارای اقلیم معتدل کوهستانی است.

جمعیت
جمعیت این استان بنا بر برآوردهای سال ۱۳۸۵ خورشیدی ۱،۹۰۲،۷۶۰ نفر است و اکثریت آنها کرد و مسلمان می باشند.

منبع
...

استان کرمانشاه در دانشنامه ویکی پدیا

استان کرمانشاه
مختصات: ۳۴°۱۸′ شمالی ۴۷°۴′ شرقی / ۳۴٫۳۰۰°شمالی ۴۷٫۰۶۷°شرقی / 34.300; 47.067پوشاک مردم پاوه، جوانرود، روانسر، ثلاث باباجانی   پوشاک مردم سنجابی و گوران   پوشاک مردم گیلان غرب   پوشاک مردم هرسین   پوشاک مردهای اسلام آباد غرب   پوشاک زن های اسلام آباد غرب
استان کرمانشاه یا استان کرمانشاهان ( آوا راهنما·اطلاعات)، (به کردی:پارێزگای کرماشان) با مساحت ۲۴٬۶۴۰ کیلومتر مربع، هفدهمین استان ایران از نظر وسعت به شمار می رود. مختصات جغرافیایی کامل استان کرمانشاه بر روی کره زمین از طول جغرافیایی ۴۵ درجه و ۲۰ دقیقه و ۳۹ ثانیه شرقی تا ۴۸ درجه و ۱ دقیقه و ۵۸ ثانیه شرقی و از عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۳۷ دقیقه و ۸ ثانیه شمالی تا ۳۵ درجه و ۱۷ دقیقه و ۸ ثانیه شمالی می باشد. استان کرمانشاه که ۱/۵ درصد مساحت کشور را دربرمی گیرد، از استان های غربی به شمار می آید که با کشور عراق مرز مشترک دارند. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می شود. مرکز استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه است. بر اساس آخرین تغییرات در ۱۳۹۰ استان کرمانشاه از ۱۴ شهرستان، ۳۵ شهر، ۳۱ بخش و ۸۴ دهستان تشکیل شده است.
در سال ۱۳۱۶ که ایران به ده استان تقسیم می شد، استان های کنونی، کرمانشاه، همدان، ایلام و بخش اعظم استان کردستان، استان پنجم (به مرکزیت کرمانشاه) را تشکیل می دادند.
استان کرمانشاه شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ مرکز شهری، ۸۶ دهستان و ۲۷۹۳ آبادی دارای سکنه می باشد. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان های لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب با کشور عراق همجوار است و بیش از ۳۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.
عکس استان کرمانشاه
استان کرمانشاه در جنگ ایران و عراق یکی از مناطق محوری جنگ بود. طی این جنگ که طولانی ترین جنگ متعارف در قرن بیستم و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود و به صورت رسمی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) آغاز شد و در ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ (۲۰ اوت ۱۹۸۸) به پایان رسید، استان کرمانشاه از روز اول تا آخر درگیر جنگ زمینی و هوایی بود و حتی پیش و پس از این تاریخ نیز هدف حملات نیروهای متخاصم و صحنهٔ درگیری این نیروها بود. جنگ ایران عراق در این استان آغاز و در این استان نیز به پایان رسید.نبو
تاریخ کرمانشاه
در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۵۸ یک گروه از ارتش عراق به شهر قصرشیرین حمله کردند. در روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ هم زمان با حمله به دیگر نقاط مرزی ایران، حمله به استان کرمانشاه هم با حمله به شهرهای قصر شیرین، اسلام آباد غرب و کرمانشاه آغاز شد.
در عملیات های هوایی نیروی هوایی ارتش عراق در روز ۷ آبان ماه ۱۳۶۵، شهرهای کرمانشاه و اسلام آباد غرب زیر آتش بمب، راکت و مسلسل هواپیماهای عراقی قرار گرفتند که در نتیجهٔ این حملات ۱۲۰ نفر کشته و ۵۸۰ نفر مجروح شدند.
استان کرمانشاه در جنگ جهانی اول یکی از مناطق ایران بود که صحنهٔ درگیری میان نیروهای درگیر در جنگ بود. این استان هم از سوی نیروهای متفقین (بریتانیا و روسیه) و هم از سوی نیروهای متحدین (آلمان و عثمانی) مورد حمله و اشغال واقع شد. در طول این جنگ کرمانشاه مقصد مهاجرت گروهی از نمایندگان مجلس شورای ملی و محل تأسیس دولت موقت مهاجرین قرار گرفت.نبو
تاریخ کرمانشاه
علیرغم اعلام بی طرفی ایران در جنگ جهانی اول، نیروهای درگیر در جنگ از شمال، جنوب و غرب وارد ایران شدند. استان کرمانشاه نیز به سبب قرارگیری در مرز ایران و امپراتوری عثمانی مورد حملهٔ نیروهای عثمانی قرار گرفت.
در زمان آغاز این جنگ، هنوز در ایران ارتش منظم مدرن تشکیل نشده بود و بنابراین از ایل ها و عشایر کرد به عنوان نیروی حافظ مرز و امنیت کشور استفاده می شد. در استان کرمانشاه و به ویژه در غرب استان، ایل های کلهر، گوران، سنجابی، قلخانی، احمدوند، لک و… به عنوان نیروهای دفاعی ایران به کار گرفته شدند. در شهریور ماه سال ۱۲۹۴ خورشیدی (سپتامبر ۱۹۱۶ میلادی) رؤسای عشایر کرمانشاه در ماهیدشت جمع شده و برای مبارزه با نیروهای مهاجم عثمانی توافق کردند. در نتیجهٔ این توافق تلگرافی تنظیم و خطاب به احمدشاه قاجار مخابره شد.
استان کرمانشاه در جنگ جهانی دوم یکی از مناطق ایران بود که صحنۀ درگیری میان نیروهای درگیر در جنگ بود. این استان توسط نیروهای متفقین و به طور مشخص نیروهای نظامی انگلستان و آمریکا اشغال شد.نبو
تاریخ کرمانشاه
نیروهای انگلستان و روسیه در روز ۳ شهریور ۱۳۲۰ علی رغم اعلام بی طرفی ایران، از جنوب، شمال و غرب وارد این کشور شدند. سپاه غرب (متشکل از لشکر ۱۲ کرمانشاه و لشکر ۵ سنندج، به فرماندهی سرلشکر حسن مقدم مراغه ای) تنها نیروی ارتش ایران بود که با ۳۰ هزار نیرو در برابر نیروهای انگلستان مقاومت کرده و ۴۸ ساعت با نیروهای انگلیسی جنگید. حسن مقدم مراغه ای که پیشتر اخبار و اطلاعاتی در رابطه با حملۀ وقوع انگلیسی ها دربافت کرده بود، منطقۀ تحت فرماندهی خود را به ۵ ناحیه تقسیم و به شرح زیر به یکان های تابعۀ سپاه غرب واگذار کرد:
در روز ۶ شهریور ۱۳۲۰ نیروهای انگلستان از شهر خانقین عراق و مرز قصر شیرین وارد استان کرمانشاه شدند و شهر قصر شیرین را به اشغال خود درآوردند. پس از اشغال قصر شیرین، نیروهای انگلستان به سمت نفتشهر و تأسیات نفتی این شهر حرکت کردند و پس از اشغال آن شهر، به سوی گیلانغرب حرکت کردند. در گیلانغرب ارتش ایران با ۲ هزار نفر سرباز در برابر انگلستان دست به مقاومت زد، اما نیروی هوایی ارتش بریتانیا وارد کارزار شده و مقاومت نیروهای ایرانی را در هم شکست. با تصرف گیلانغرب، نیروهای انگلستان به سوی سرپل ذهاب حرکت کرد و علی رغم مقاومت نیروهای ارتش ایران، این شهر نیز در مدتی کوتاه به تسخیر نیروهای انگلیسی درآمد. در اسلام آباد غرب نیز نیروهای ایرانی که می کوشیدند با ایجاد انفجار در جاده و مسدود ساختن آن با قطع درختان حاشیۀ راه حرکت نیروهای انگلستان را کند کنند، کاری از پیش نبردند. نیروهای انگلیس در بامداد روز ۲۸ اوت ۱۹۴۱ وارد حومۀ کرمانشاه شده و در محل روستای زیبری مقاومت پادگان ارتش ایران در این روستا را درهم شکسته و اسلام آّباد غرب را فتح کردند. فتح کرند برای انگلیسی ها در روز بعد، ۲۹ اوت انجام پذیرفت.
بحران ریزگردهای کرمانشاه یک بحران زیست محیطی است که در استان کرمانشاه وجود دارد و در سال های اخیر به وضعیت بحرانی رسیده است. به گفته ابراهیم رضایی بابادی استاندار سابق کرمانشاه، استان کرمانشاه پس از استان خوزستان دومین استان درگیر با پدیده ریزگردها و پیامدهای ناشی از آن است.
گرد و غبار در ایران
بحران آب در ایران
در ۲۷ و ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ غلظت ریزگردها در استان کرمانشاه به قدری افزایش یافت که افق دید در شهرهای مرزی به ۵۰۰ متر و در شهر قصرشیرین به ۷۰۰ متر رسید. در این روزها سازمان هواشناسی استان غلظت ریزگردها را ۵ برابر حد استاندارد عنوان کرد و وضعیت را بحرانی دانست. با این حال در همان روز دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه غلظت ریزگردها را در آستانهٔ رسیدن به ۱۰ برابر حد استاندارد عنوان کرد.
در روزهای سه شنبه ۱۱ و چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵، وضعیت هوای قصر شیرین به حد خطرناک رسید و تمام مدارس در روز چهارشنبه تعطیل شدند.
در روزهای ۱۹ و ۲۰ فروردین ۱۳۹۶، ستار مدیریت بحران استانداری کرمانشاه وضعیت هوا را در شهرهای قصر شیرین و سرپل ذهاب را به علت عبور ریزگردها در وضعیت هشدار اعلام کرد.
کدهای استان کرمانشاه ۱۹، ۲۹ در خودروهای عمومی (ع)، تاکسی ها (ت) و خودروهای دولتی (الف)حرف پلاک همیشه یکسان است. اما در خودروهای شخصی این حرف (ب) بستگی به شهری دارد که پلاک خودرو در آن ثبت شده است.
در خودروهای عمومی کد ١٩واگذار شده و کد ٢٩در حال واگذاری است.
۱۹ کد س شهرستان کرمانشاه و همه حروف مربوط به این شهرستان است.
استانی
جمعیت شهرهای استان کرمانشاه بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰:
استان کرمانشاه، ۶ حوزه برای انتخابات مجلس دارد که در مجموع ۸ نماینده را دربر می گیرد؛ و عبارتند از:
«طرح اصلاح قانون تعیین محدودهٔ حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی». مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی. ۱۲ تیر ۱۳۹۵.
استان کرمانشاه دارای ۱۴شهرستان می باشد. شهرستان کرمانشاه پرجمعیت ترین شهرستان استان است. و بعد از ان شهرستان های اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب دوم و سوم هستند این استان در سال ۱۳۹۵ دارای ۱٬۹۵۲٬۴۳۴ نفر جمعیت بوده است. شهرستانهای استان کرمانشاه بر پایه سرشماری سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ خورشیدی بدین شرح است:
فهرست شهرستان های ایران
جمعیت شهرهای ایران
جمعیت شهرستان های ایران
فهرست شهرهای استان کرمانشاه
جمعیت شهرهای استان کرمانشاه برپایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۵ خورشیدی:
جمعیت شهرهای ایران
۱۴ تیر ۱۳۹۸
(۱۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش) سکونت نئاندرتال ها در غار دو اشکفت.
(۷۰ تا ۴۰ هزار سال پیش) سکونت نئاندرتال ها در غار شکارچیان در بیستون.
مختصات: ۳۴°۱۸′۵۲″شمالی ۴۷°۰۴′۱۳″شرقی / ۳۴٫۳۱۴۴۴۶°شمالی ۴۷٫۰۷۰۳۶۵°شرقی / 34.314446; 47.070365 موزه پوشاک و زیور آلات استان کرمانشاه نام موزه ای در شهر کرمانشاه است که در عباسیه تکیه معاون الملک قرار دارد.پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی   لباس مردم سنجابی و گوران   لباس مردم گیلان غرب   لباس مردم هرسین   لباس مردهای قصرشیرین   لباس زن های قصرشیرین
پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی
لباس مردم سنجابی و گوران
لباس مردم گیلان غرب


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با استان کرمانشاه

استان کرمانشاه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Morning glory > Indexicality
معصومه ع > exposed
ساره مفیدی > fate overtook
سعید > It's a safe bet!
سعید > I'm toast
سعید > toast
mahdi._vahedi > rell
خاک بر سرت > توفتدن

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استان کرمانشاه   • مفهوم استان کرمانشاه   • تعریف استان کرمانشاه   • معرفی استان کرمانشاه   • استان کرمانشاه چیست   • استان کرمانشاه یعنی چی   • استان کرمانشاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استان کرمانشاه
کلمه : استان کرمانشاه
اشتباه تایپی : hsjhk ;vlhkahi
عکس استان کرمانشاه : در گوگل


آیا معنی استان کرمانشاه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )