انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1086 100 1

استبداد شرقی

استبداد شرقی در دانشنامه ویکی پدیا

استبداد شرقی
دیکتاتوری شرقی به نوع خاصی از حکومت های استبدادی گفته می شود که با تعریف معمول دیکتاتوری تطابق ندارد. از آنجا که این سیستم بیشتر در کشورهای شرقی یا آسیایی موجود بوده و هست دیکتاتوری شرقی یا شیوه تولید آسیایی به آن اطلاق شده است. برخلاف تعریف دیکتاتوری در این نوع طبقه اشراف استقلال نداشته و شاه یا رئیس حکومت اشراف را می تواند تغییر دهد یا حتی به قتل برساند. در حالیکه در تعریف دیکتاتوری قشر اشراف شاه را مورد حمایت قرار می دهند. در سیستم دیکتاتوری شرقی معمولاً با تغییر سلسله یا حتی شاه طبقه اشراف هم تغییر می کنند.
شیوه آسیائی تولید در ایران
ایران در کانون تحقیق و توجه مارکس و انگلس
مارکس در یک سلسله آثار خود شیوه تولید آسیایی و جامعه کهن آسیایی را مورد تحلیل قرار می دهد و از آن جمله می نویسد:
«شرایط اقلیمی، وضع زمین، فضای عظیم، بیابانی که از صحرای آفریقا از طریق عربستان و ایران و هندوستان و تاتارستان، تا ارتفاعات فلات آسیا ممتد است سیستم آبیاری مصنوعی را به کمک ترعه ها و تأسیسات آبیاری، پایه زراعت شرقی کرده است.» و «ضرورت بدیهی استفاده صرفه جویانه از آب... در شرق ناگزیر مداخله قدرت متمرکز دولت را می طلبد. منشأ آن وظیفه اقتصادی یعنی به ویژه وظیفه سازمان دادن امور عمومی که دولت های آسیایی مجبور بودند اجراء کنند، از همین جاست».
علت اصلی این نامگذاری وضعیت آب در این مناطق است. آب در مشرق زمین بسیار کمتر از مغرب یافت می شود، بر این اساس جمعیت در این مناطق به طور متمرکز گسترش یافته است. به عبارت دیگر کمبود منابع آب باعث شده هرجا آبی کشف شده بلافاصله مردم به آنجا هجوم آورده و آبادی تشکیل دهند و مدام این آبادی گسترش یابد. نتیجهٔ این روند این شد که مراکز جمعیتی در این مناطق بر محور آب متمرکز شوند بر خلاف غرب خصوصاً اروپا که شاهد فاصلهٔ زیاد کانونهای جمعیتی هستیم زیرا آب وجود داشته است. نکتهٔ مهم دیگر اینکه چون آب نایاب و در اعماق زمین یافت می شد نیاز به حفر چاه و قنات و... بوده است. از آنجا که مخارج این نوع عملیاتها از عهده کشاورزان ساده بر نمی آمده است، به ناچار به پادشاه یا هر صاحب قدرت و ثروتی رجوع می کردند واین روند زمینه ساز وابستگی مردم به این قدرت می شد و نتیجهٔ آن ایجاد شرایط مناسب برای حکومت های استبدادی می شد. حکومت استبدادی که پایهٔ اصلی آن احتیاج مردم به آب و مشخصهٔ بارز آن وسعت قلمروی آن ها به خاطر سرزمینهای وسیع و جمعیتهای متمرکز که به راحتی قابل اعمال حاکمیت بودند.گرچه به مرور زمان از لحاظ انسان شناسی تا حدی پایه های نظریه استبداد شرقی و تأثیر آن بر رفتار مردمان شرق دچار تزلزل شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استبداد شرقی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ب. الف. بزرگمهر ٠٠:٣٦ - ١٣٩٨/٠٢/١٧
خاورخودکامگی

همچنین به شوند دیرپایی آن در تاریخ می توان �دیرینه پا� را در پی آن افزود: خاورخودکامگی دیرینه پا؛ گرچه خاورخودکامگی که آن را همتراز واژه ی لاتینی �دسپوتیسم� (despotism) می توان انگاشت، دیرپایی را در خود نهفته دارد.

این آمیخته واژه را نخستین بار در نوشتارم به نام �چرا شکست و نه پیروزی؟� در ١١ آگوست ٢۰۰۴ در یکی از گاهنامه های ایران که سپس بسته شد، بکار بردم و چندین سال پس از آن به همان برنام در پیوند زیر درج نموده ام:
http://behzadbozorgmehr.blogspot.com/2011/08/blog-post_4900.html


|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استبداد شرقی   • مفهوم استبداد شرقی   • تعریف استبداد شرقی   • معرفی استبداد شرقی   • استبداد شرقی چیست   • استبداد شرقی یعنی چی   • استبداد شرقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استبداد شرقی
کلمه : استبداد شرقی
اشتباه تایپی : hsjfnhn avrd
عکس استبداد شرقی : در گوگل


آیا معنی استبداد شرقی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )