انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1052 100 1

استبداد صغیر


برابر پارسی: خرده خود کامگی

معنی استبداد صغیر در لغت نامه دهخدا

استبداد صغیر. [ اِ ت ِ دادِ ص َ ] (اِخ ) نامی است که به دوره ٔ حکومت استبدادی محمدعلی شاه قاجار (1325 - 1326 هَ. ق.) داده اند.

معنی استبداد صغیر به فارسی

استبداد صغیر
نامی بدوره حکومت استبدادی محمد علی شاه قاجار

استبداد صغیر در دانشنامه اسلامی

سفرنامه گوهر مقصود، اثر آقا سید مصطفی طهرانی (میرخانی) یکی از وکلای دوره اول دارالشوری و از مکتوبات دوره استبداد صغیر می باشد. این کتاب به زبان فارسی است. نویسنده، پس از تحمل سختی های بسیار از عمال حکومت در حالتی عاشقانه توأم با سرگشتگی عارفانه رهسپار بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) گردیده و شرح کامل سفر را با نثری قوی، مسجع و شیرین در صدف این کتاب پرورانده است.
از آن جا که مطالب کتاب، شامل مسایل اجتماعی، سیاسی، موضوعات روز، یادآوری از تاریخ باستان، انتقاد از بیداد، برانگیخته شدن شور تجدد، تجدید حیات فکری، تنوع موضوعات و گاه همراه با کاربرد لغات فرنگی است، در مجموع نمونه ای جامع از مختصات زبانی و فکری ادبیات مشروطه را نیز ارائه می دهد.
در ابتدا، سپاس نام هایی از خانم مریم میرخانی نوشته شده است و بعد از آن پیش گفتار و مقدمه مصحح کتاب درباره معرفی اجمالی مولف و روش تصحیح خودش در کتاب را ذکر کرده است. در ادامه کتاب، طی چهار بخش تحت عنوان واقعیات، به مطالب کتاب خود ادامه داده است.
مولف در این سفرنامه، گاه قدرت سیاسی - اجتماعی روحانیت و بهره برداری از این قدرت را به نمایش می گذارد! و این گونه می نویسد: «... با خود عهد بسته ام ... حکمی بر حرمت نشستن این گاری گرفته ... در میان مردم منتشر سازم.
... خندید گفت: ... حجج اسلام را زحمت ندهید ... می گویم یک گاری دیگر بیاورند ...

استبداد صغیر در دانشنامه ویکی پدیا

استبداد صغیر
استبداد صغیر به دوره ای یک ساله از تاریخ سیاسی ایران اطلاق می شود که از تیر ۱۲۸۷، با به توپ بستن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه آغاز گردید و در تیرماه ۱۲۸۸ با فتح تهران توسط مشروطه خواهان و پناهنده شدن محمدعلی شاه به سفارت روسیه پایان یافت. در این دوره عده ای از روزنامه نگاران، نمایندگان مجلس و آزادی خواهان دستگیر و اعدام شدند یا از تهران گریختند، اما با مقاومت مشروطه خواهان سایر شهرها خصوصاً مجاهدین تبریز، نهضت مشروطه زنده ماند و سرانجام با حرکت مجاهدین تبریز و گیلان و نیز مشروطه خواهان ایل بختیاری به سمت تهران و فتح پایتخت این دوره پایان یافت. پس از فتح تهران مشروطه خواهان با صدور بیانیه ای محمدعلی شاه را از سلطنت عزل و فرزند خردسالش احمد میرزا را به جای او منصوب کردند.نبو
فتحعلی شاهمحمدشاهناصرالدین شاهمظفرالدین شاهمحمدعلی شاه
۱۱۷۵–۱۱۶۱ ۱۲۱۳–۱۱۷۶ ۱۲۲۶–۱۲۱۳ ۱۲۷۵–۱۲۲۶ ۱۲۸۵–۱۲۷۵ ۱۲۸۸–۱۲۸۵
از روزی که جنبش مشروطه خواهی در ایران شکل گرفت، محمدعلی میرزا که آن زمان ولیعهد بود با آن دشمنی ورزید. از سوی دیگر دربار قاجار و شخص محمدعلی شاه تحت نفوذ روس ها و عمال آن ها بودند. سرگئی شاپشال (ادیب السلطان) معروف به «شاپشال» معلم روسی محمدعلی شاه دشمنی بی پروایی با نهضت مشروطهٔ ایران داشت چون روس ها با جنبش های مردمی چه در داخل و چه در خارج روسیه سخت دشمن بودند. دلیل دیگر دشمنی روس ها با حرکت آزادی خواهی مردم ایران، قرارداد ۱۹۰۷ با انگلیس بود که ایران را به حوزهٔ نفوذ خود تقسیم کرده بودند و آن ها خود را در دست اندازی به شمال ایران آزاد می دانستند و وجود سیستمی دمکراتیک و مردمی را مانعی آشکار بر سر راه این هدف خود می شمردند. از طرفی محمدعلی شاه و همسر او اعتقادات خرافی با رنگ و بوی مذهبی داشتند و درِ دربار آن ها همیشه به روی روحانیونی که با مشروطه مشکل داشتند باز بود و این امر در دشمنی او با مشروطه مؤثر بود.
عکس استبداد صغیر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استبداد صغیر در دانشنامه آزاد پارسی

اِستبداد صغیر
دوره ای کوتاه از تاریخ سیاسی معاصر ایران که از به توپ بستن مجلس شورای ملی در ۲۳ جمادی الاولی ۱۳۲۶ق شروع و با خلع محمدعلی شاه در ۲۶ جمادی الثانی ۱۳۲۷ق ختم می شود. بعد از به توپ بستن مجلس ، گروهی از نمایندگان و مشروطه خواهان پس از ضرب و جرح، دستگیر ، اعدام یا تبعید و گروهی نیز متواری و عده ای هم به سفارت انگلستان پناهنده و روزنامه های مشروطه خواه و انجمن های هوادار نیز ناگهان تعطیل شدند تا گروهی از مردم به رهبری ستارخان، علیه حکومت مرکزی قیام مسلحانه و از شهر تبریز به صورت سنگری در مقابل نیروهای استبداد دفاع کردند. مراجع مشروطه خواه نجف ، ضمن تأیید قیام مردم تبریز، به تکفیر شاه و جهاد علیه او فتوا دادند. با حمایت همه جانبۀ مردم تبریز از ستارخان و احتمال بروز قیام های مشابهی در تهران و سایر شهرها، نیروهای استبدادی پس از چند ماه محاصره تبریز، سرانجام عقب نشستند و با توافق پنهانی سفیران روسیه و انگلستان ، نیروهای روس جانشین نیروهای دولتی شدند. از سوی دیگر، سپهدار تُنکابِنی ، و نیز سردار اسعد بختیاری ، در رأس نیروهای ایلاتی و مردمی ، روانه تهران شدند. نیروهای دولتی پس از زدوخورد اندکی، تسلیم نیروهای مهاجم شدند و تهران به تصرّف نیروهای گیلانی و بختیاری درآمد.

ارتباط محتوایی با استبداد صغیر

استبداد صغیر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• استبداد کبیر   • به توپ بستن مجلس توسط لیاخوف   • استبداد کبیر چیست   • یکی از امتیازاتی که به انگلیسی ها واگذار شد   • به توپ بستن مجلس توسط رضا شاه   • مرغ انجیرخوار   • به توپ بستن حرم امام رضا   • شيخ فضل الله نوري   • معنی استبداد صغیر   • مفهوم استبداد صغیر   • تعریف استبداد صغیر   • معرفی استبداد صغیر   • استبداد صغیر چیست   • استبداد صغیر یعنی چی   • استبداد صغیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استبداد صغیر
کلمه : استبداد صغیر
اشتباه تایپی : hsjfnhn wydv
عکس استبداد صغیر : در گوگل


آیا معنی استبداد صغیر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )