انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1062 100 1

استغفار

/'esteqfAr/

مترادف استغفار: آمرزش خواهی، انفعال، پوزش، توبه، مغفرت جویی، مغفرت طلبی

برابر پارسی: آمرزش، آمرزش خواهی

معنی استغفار در لغت نامه دهخدا

استغفار. [ اِ ت ِ ] (ع مص ) آمرزش خواستن. (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ). غفران طلبیدن. مغفرت طلبیدن. طلب مغفرت. (غیاث ). توبه کردن : استغفر من ذنبه و استغفره ایاه و استغفر اﷲ لذنبه. (منتهی الارب ) : استغفر لهم او لاتستغفر لهم ان تستغفر لهم سبعین مرة فلن یغفر اﷲ لهم. (قرآن 80/9).
بخطائی که بگذرد در وهم
عاقلان را سزاست استغفار.
خاقانی.
با من سرگشته استنفار کن
پس ز استغفار استغفار کن.
عطار.
دلم سیاه شد از شعر مدح بیهوده
همین ز هرچه نه مدح است یارب استغفار.
عطار.
|| پوزش. اعتذار :
گرْش غول شهر گوئی جای این گفتار هست
ورْش دیو دهر گوئی جای استغفار نیست.
ناصرخسرو.
چون از در توبت و انابت درآیند و بقدم استغفار و اعتذار بایستند توبه ٔ ایشان قبول کند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 154). || استغفر اﷲ گفتن :
ز دست طبع و زبانت چنان گریزد بخل
که دیو از آهن و لاحول و لفظ استغفار.
ازرقی.
مخفف آن ، ستغفار است. || الاستغفار استقلال الصالحات و الاقبال علیها و استکبار الفاسدات و الاعراض عنها. قال اهل الکلام الاستغفار طلب المغفرة بعد رؤیة قبح المعصیة و الاعراض عنها و قال عالم [ کذا ] الاستغفار استصلاح الامر الفاسد قولاً و فعلاً یقال اغفروا هذا الامر؛ ای اصلحوه بما ینبغی ان یصلح.(تعریفات جرجانی ).
- استغفار کردن ؛ آمرزش خواستن. غفران طلبیدن. استغفر اﷲ گفتن. توبه کردن :
چون بنادانی ّ خویش اقرار کرد
شیخ خوش شد قائم استغفار کرد.
عطار.
موسی علیه السلام به حکمت جهان آفرین اقرار کرد و بر تجاسر خویش استغفار. (گلستان ).
عاصیان از گناه توبه کنند
عارفان از عبادت استغفار.
سعدی (گلستان ).

معنی استغفار به فارسی

استغفار
طلب مغفرت کردن، غفران خواستن، آمرزش خواستن، توبه کردن، استغفرالله گفتن
۱ - ( مصدر ) آمرزش خواستن طلب مغفرت کردن . ۲ - نوبه کردن . ۳ - استغفرالله گفتن . ۴ - ( اسم ) پوزش .

معنی استغفار در فرهنگ معین

استغفار
(اِ تِ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - بخشش و آمرزش خواستن . ۲ - توبه کردن .

معنی استغفار در فرهنگ فارسی عمید

استغفار
۱. طلب مغفرت کردن، آمرزش خواستن، توبه کردن.
۲. «استغفراللّه» گفتن.

استغفار در دانشنامه اسلامی

استغفار
درخواست آمرزش از خداوند را اِستغفار گویند. مورد بحث در فقه، استغفار گفتاری است که از آن در باب هایی مانند طهارت، صلات، صوم، حج، تجارت، ظهار و کفّارات به مناسبت سخن گفته شده است.
واژه استغفار به معنای درخواست مغفرت
شمس العلوم، ج ۸، ص ۴۹۸۲.
استغفار در اصطلاح، به معنای درخواست زبانی یا عملی
مفردات، ص ۶۰۹.    
استغفار یا قولی است مانند گفتن «استغفر اللّه» و یا فعلی مانند انجام دادن عملی که موجب آمرزش انسان می گردد.
اقسام استغفار از نظر حکم شرعی
...
استغفار
استغفار، به معنای درخواست آمرزش از خداوند است. استغفار، گفتن و تکرار جملۀ (اللهمَ إغفِرلی) یا (خدایا مرا ببخش) نیست، بلکه روح استغفار، حالت بازگشت به سوی حق و پشیمانی و آمادگی جبران گذشته است. آمرزش طلبی اختصاص به برخی انسان ها ندارد بلکه پیامبران نیز آن را از خدا می خواستند. حتی پیامبر(ص) مأمور می شود تا برای خویش و برای مؤمنان استغفار کرده و به عنوان واسطه و شفیع عمل کند تا خداوند رحمت خویش را بر آنان سرازیر نماید.
مفهوم آمرزش خواهی در قرآن چندین بار در هیئت ها و قالب های گوناگونی به کار رفته است. استغفار دارای زمان و مکان خاصی نیست و بیشتر مقرون به پذیرش آن از سوی خداوند می باشد؛ ولی در قرآن و احادیث زمان، مکان و حالاتی را ذکر کرده اند که بستر مناسبی را برای پذیرش آن مهیا می سازند.
وَالَّذِینَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنفُسَهُمْ ذَکرُ وا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُ وا لِذُنُوبِهِمْ وَمَن یغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ وَلَمْ یصِرُّ وا عَلَی مَا فَعَلُوا وَهُمْ یعْلَمُونَ (ترجمه: و آنان که چون کار زشتی کنند، یا بر خود ستم روا دارند، خدا را به یاد می آورند و برای گناهانشان آمرزش می خواهند -و چه کسی جز خدا گناهان را می آمرزد؟ و بر آنچه مرتکب شده اند، با آنکه می دانند ، پافشاری نمی کنند.)
استغفار
کلمه استغفار از غفر مشتق شده که معنای لغوی آن ستر و پوشاندن است و به صورت کلمه اسغفار به معنای طلب ستر و پوشاندن است. و در لغت درخواست از خدای بخشنده مهربان برای پرده پوشی گناه و بخشش آن در دنیا و آخرت.
1 ـ وَ عَنْ أَبِیهِ عَنْ هِلَالِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْحَفَّارِ عَنْ إِسْمَاعِیلَ بْنِ عَلِیٍّ الدِّعْبِلِیِّ عَنْ عَلِیِّ بْنِ عَلِیٍّ أَخِی دِعْبِلِ بْنِ عَلِیٍّ عَنْ عَلِیِّ بْنِ مُوسَی الرِّضَا عَنْ آبَائِهِ علیه السلام عَنْ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ علیه السلام أَنَّهُ قَالَ تَعَطَّرُوا بِالِاسْتِغْفَارِ لَا تَفْضَحَنَّکُمْ رَوَائِحُ الذُّنُوبِ.
امیرمومنین علیه السلام فرمود: خودتان را با استغفار معطر کنید، تا بوهای بد گناه شما را رسوا نکند (باطن گناه، آبروی انسان را می برد و بسیار بدبو است). (وسائل الشیعة، ج 16، ص 70)
2 ـ عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنِ ابْنِ أَبِی عُمَیْرٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ حُمْرَانَ عَنْ زُرَارَةَ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِاللَّهِ علیه السلام یَقُولُ إِنَّ الْعَبْدَ إِذَا أَذْنَبَ ذَنْباً أُجِّلَ مِنْ غُدْوَةٍ إِلَی اللَّیْلِ فَإِنِ اسْتَغْفَرَ اللَّهَ لَمْ یُکْتَبْ عَلَیْهِ
زراره گوید: شنیدم از امام صادق علیه السلام که می فرمود بنده چون گناهی کند از صبح تا شب مهلت دارد پس اگر آمرزش خواست آن گناه بر او نوشته نشود. (الکافی، ج 2، ص 437)
3 ـ عَنْهُ عَنْ أَبِیهِ عَنِ ابْنِ أَبِی عُمَیْرٍ وَ أَبُو عَلِیٍّ الْأَشْعَرِیُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْجَبَّارِ عَنْ صَفْوَانَ عَنْ أَبِی أَیُّوبَ عَنْ أَبِی بَصِیرٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ مَنْ عَمِلَ سَیِّئَةً أُجِّلَ فِیهَا سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ قَالَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ لَمْ تُکْتَبْ عَلَیْهِ
امام صادق علیه السلام: هر کس گناهی کند پس اگر سه بار گفت أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ آن گناه بر او نوشته نشود. (الکافی، ج 2، ص 437)
استغفار
معنی أَسْتَغْفَرْتَ: که استغفار کني
معنی تَسْتَغْفِرْ: که استغفار کني - که طلب آمرزش کنی(به جدّ وجهد)
معنی يَتُوبَ: که توبه بپذيرد - که بيامرزد ( توبه در اصل به معني بازگشت و رجوع مي باشد و توبه عبد هميشه در ميان دو توبه از خداي تعالي قرار دارد ، يکي رجوع پروردگار به او ، به اينکه به او توفيق و هدايت ارزاني دهد ، و بدين وسيله بنده موفق به استغفار که توبه اوست بگرد...
معنی يَتُوبُ إِلَی: توبه کرد - بازگشت ( توبه در اصل به معني بازگشت و رجوع مي باشد و توبه عبد هميشه در ميان دو توبه از خداي تعالي قرار دارد ، يکي رجوع پروردگار به او ، به اينکه به او توفيق و هدايت ارزاني دهد ، و بدين وسيله بنده موفق به استغفار که توبه اوست بگردد ، و دوم ...
معنی يَتُوبُ عَلَي: توبه پذيرفت - آمرزيد ( توبه در اصل به معني بازگشت و رجوع مي باشد و توبه عبد هميشه در ميان دو توبه از خداي تعالي قرار دارد ، يکي رجوع پروردگار به او ، به اينکه به او توفيق و هدايت ارزاني دهد ، و بدين وسيله بنده موفق به استغفار که توبه اوست بگردد ، و د...
معنی لَّمَمَ: گناه كوچك و ازروي غفلت (اقوال مختلفي در معني اين كلمه موجود است از قبيل :گناهان صغيره ، تصميم بر گناهي كه به انجام گناه منتهي نشود،گناهي که گهگاه ارتکاب شود ، و مرتکب آن عادت بر آن نکرده باشد ،تصميم بر گناهي كه به دنبال آن استغفار كنند،يااين است که ...
ریشه کلمه:
غفر (۲۳۴ بار)
استغفار (طلب آمرزش)، از ریشه غفران در اصل به معنای پوشیدن چیزی می آید.
استغفار (طلب آمرزش)، از ریشه غفران در اصل به معنای پوشیدن چیزی می آید که انسان را از آلودگی نگه دارد؛ بنابراین، استغفار، درخواست مصونیت از عذاب با گفتار و رفتار است. در این مدخل از واژه « غفر » و مشتقات آن و الفاظی که مفید معنای استغفار است، استفاده شده است.
عناوین مرتبط
آثار استغفار ، آداب استغفار ، احکام استغفار ، استغفار متقین .
پس از خوردن میوه ممنوعه ، آدم علیه السّلام از ستم به خویش به درگاه الهی استغفار کرد.
در سوره اعراف آیه ۲۳ به استغفار حضرت آدم و حوا در جریان خوردن میوه ممنوعه سخن گفته شده است.قالا ربنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفرلنا و ترحمنا لنکونن من الخسرین. گفتند پروردگارا ما بر خویشتن ستم کردیم و اگر بر ما نبخشایی و به ما رحم نکنی مسلما از زیانکاران خواهیم بود.
استغفار (طلب آمرزش)، از ریشه غفران در اصل به معنای پوشیدن چیزی می آید که انسان را از آلودگی نگه دارد؛ بنابراین، استغفار، درخواست مصونیت از عذاب با گفتار و رفتار است.
به جریان استغفار آدم- علیه السلام-، از ستم به خویش در سوره اعراف اشاره شده است:قالا ربنا ظـلمنآ انفسنا وان لم تغفر لنا و ترحمنا لنکونن من الخـسرین. «گفتند پروردگارا ما بر خویشتن ستم کردیم و اگر بر ما نبخشایی و به ما رحم نکنی مسلما از زیانکاران خواهیم بود.» در آیه ۲۳سوره اعراف به اعتقاد حضرت آدم - علیه السلام- اشاره شده است که خود را در صورت عدم پذیرش استغفارش از سوی خداوند متعال از زیانکارن دانسته اند:
← دیدگاه تقسیر نمونه
 ۱. ↑ راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، ج۱، ص۳۶۲.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۳، ص۱۷۳، برگرفته از مقاله «استغفار آدم».    
...
استغفار (طلب آمرزش)، از ریشه غفران در اصل به معنای پوشیدن چیزی می آید که انسان را از آلودگی نگه دارد؛ بنابراین، استغفار، درخواست مصونیت از عذاب با گفتار و رفتار است.
در آیه ۱۴۶ سوره آل عمران از استغفار همراهان و دست پروردگان انبیاء از اسراف خود در امور صحبت به میان آمده است آنجا که می فرمایید:و کاین من نبی قـتل معه ربیون کثیر... و ما کان قولهم الا ان قالوا ربنا اغفر لنا ذنوبنا و اسرافنا فی امرنا... «و چه بسیار پیامبرانی که همراه او توده های انبوه کارزار کردند و در برابر آنچه در راه خدا بدیشان رسید سستی نورزیدند و ناتوان نشدند و تسلیم (دشمن) نگردیدند و خداوند شکیبایان را دوست دارد و سخن آنان جز این نبود که گفتند پروردگارا گناهان ما و زیاده روی ما در کارمان را بر ما ببخش و گامهای ما را استوار دار و ما را بر گروه کافران یاری ده» در آیاتی از قرآن بندگان یکتا پرست از اسراف کاری خویش استغفار نموده و خداوند نیز آمرزشش را شامل حال استغفار کنندگان از اسراف می کند.
← دیدگاه تفسیر نمونه
استغفار از اسراف، درپی دارنده آمرزش الهی است:و ما کان قولهم الا ان قالوا ربنا اغفر لنا ذنوبنا و اسرافنا فی امرنا.... • فـاتـیهم الله ثواب الدنیا و حسن ثواب الاخرة و الله یحب المحسنین.« سخنشان تنها این بود که: «پروردگارا! گناهان ما را ببخش! و از تندرویهای ما در کارها، چشم پوشی کن! قدمهای ما را استوار بدار! و ما را بر جمعیت کافران ، پیروز گردان • از این رو خداوند پاداش این جهان، و پاداش نیک آن جهان را به آنها داد و خداوند نیکوکاران را دوست می دارد.» آنها با این طرز تفکر و عمل به زودی پاداش خود را از خدا می گرفتند هم پاداش این جهان که فتح و پیروزی بر دشمن بود و هم پاداش جهان دیگر، (فاتاهم الله ثواب الدنیا و حسن ثواب الاخرة).و در پایان آیه آنها را جزء نیکوکاران شمرده و می فرماید: (خدا نیکوکاران را دوست دارد) (و الله یحب المحسنین).
قرآن کریم با آوردن دلایل قاظع و نقد تثلیث ، از معتقدان به آن می خواهد که استغفار کرده و به سوی پروردگار بازگردند.
خداوند از معتقدان به تثلیث دعوت می کند با استغفار و توبه به درگاه خداوند باز گردند.•لقد کفر الذین قالوا ان الله ثالث ثلـثة وما من الـه الا الـه واحد... • افلایتوبون الی الله ویستغفرونه والله غفور رحیم (کسانی که (به تثلیث قائل شده و) گفتند خدا سومین (شخص از) سه (شخص یا سه اقنوم) است قطعا کافر شده اند و حال آنکه هیچ معبودی جز خدای یکتا نیست و اگر از آنچه می گویند باز نایستند به کافران ایشان عذابی دردناک خواهد رسید •چرا به درگاه خدا توبه نمی کنند و از وی آمرزش نمی خواهند و خدا آمرزنده مهربان است.) علامه طباطبایی می فرمایند: «و ما من اله الا اله واحد...این جمله گفتار آنهائی را که می گفتند: ((ان الله ثالث ثلثة)) بدین صورت رد می کند که ذات پروردگار متعال ذاتی است که به هیچ وجه پذیرای کثرت نیست، احدی الذات است، و در حالی هم که متصف به صفات کریمه علیا و اسمای حسنا می شود در آن لحاظ هم متکثر نیست، و آن صفات چیزی را بر ذات او نمی افزایند، خود صفات هم که روشن است اگر به یکدیگر اضافه شوند موجب تعدد و تکثر در ذات نمی گردند، پس وقتی نه از ناحیه اضافه صفت به ذات و نه از ناحیه اضافه صفت به صفت تکثر نمی یابد، پس باید گفت خدای تعالی احدی الذات است، نه در عقل و نه در وهم و نه در خارج قابل انقسام و تکثر نیست...این آیه اهل کتاب را تهدید می کند به عذاب دردناکی که ظاهرا مراد از آن عذاب اخروی است، و باید دانست که چون قول به تثلیث که جمله : ((ان الله ثالث ثلثه)) متضمن آنست مطلبی نیست که عامه مردم بتوانند صحت و بطلان آنرا درک کنند، از این رو اغلب آن را بطور تعبد و طوطی وار بعنوان یک عقیده مسلم مذهبی تلقی کرده اند، نه اینکه معنایش را فهمیده و یا در پی تحقیق آن بر آمده باشند، اگر هم در صدد بر می آمدند، چیزی نمی فهمیدند، زیرا عقل سلیم هم آن وسع و طاقت را ندارد که بتواند بطور صحیح آنرا تعقل کند، و اگر هم تعقل کند امر باطلی را تعقل کرده، نظیر تعقل فرض های محال.»
← بیان تفسیر نمونه
 ۱. ↑ مائده/سوره۵، آیه۷۳.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۷، ص۳۹۶، برگرفته از مقاله «استغفار از تثلیث».    
...
شخصی به نام یمانی به سامرا وارد می شود. از طرف امام زمان (علیه السّلام) کیسه ای که در آن دو دینار و دو لباس بود، به دست او می رسد. او به سبب کمی هدایا آن ها را رد می کند. ولی بعد از مدّتی از این عمل خود پشیمان و با ارسال نامه ای پوزش خواسته و توبه می کند.
قال مولانا الامام المهدی (عجّل الله فرجه الشریف): «اِذا اسْتَغْفَرْتَ اللّهَ فَاللّهُ یَغْفِرُ لَکَ؛ اگر از خداوند، طلب مغفرت کنی، خداوند نیز تو را خواهد آمرزید.»
← ارسال هدیه از طرف امام و رد آن
توقیع حسن عاقبت؛ توقیع مبنای محبت؛ توقیع پیروزی حق بر باطل؛ توقیع عاقبت به خیری؛ توقیع کیفیت درخواست حاجت؛ توقیع هدف بعثت؛ توقیع لازمه محبت اهل بیت؛ توقیع حکم وقف؛ توقیع نهی از تکلف؛ توقیع توحید و نفی غلو؛ توقیع آزاردهندگان امام زمان؛ توقیع حکم منکرین امام زمان؛ توقیع نهی از شک؛ توقیع نهی از تشکیک؛ توقیع الگوی امام زمان؛ توقیع استغفار در حق یکدیگر
نماز استغفار، برای افزایش روزی می باشد.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود: چون روزیت کم شود و کارت به پراکندگی گراید، حاجتت را به درگاه حق ببر و نماز استغفار را ترک مکن و نماز استغفار دو رکعت است. در هر رکعت حمد و سوره قدر را بخوان و بعد از قرائت، ۱۵ بار بگو «استغفرالله» و بعد به رکوع که رفتی آن را ده بار بگو و مثل نماز جعفر، نماز را تمام کن که همه کارهایت ان شاء الله به اصلاح آید.


استغفار در دانشنامه ویکی پدیا

استغفار
الصَّابِرِينَ وَالصَّادِقِينَ وَالْقَانِتِينَ وَالْمُنْفِقِينَ وَالْمُسْتَغْفِرِينَ بِالْأَسْحَارِ. آنان صابرند و صادقند و قانت اند و انفاق کنندگانند و در سحرها استغفار می کنند.
كَانُوا قَلِيلًا مِنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ. وَبِالْأَسْحَارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ شب ها کم می خوابند و در سحرها استغفار می کنند
وَمَنْ يَعْمَلْ سُوءًا أَوْ يَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ يَسْتَغْفِرِ اللَّهَ يَجِدِ اللَّهَ غَفُورًا رَحِيمًا. و هر کس کار زشتی کند یا برخود ستم ورزد، سپس از خدا آمرزش بخواهد، خدا را بسیار آمرزنده و مهربان خواهد یافت.
وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ وَلَمْ يُصِرُّوا عَلَىٰ مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ. و آنان که چون کار زشتی مرتکب شوند یا بر خود ستم ورزند، خدا را یاد کنند و برای گناهانشان آمرزش خواهند و چه کسی جز خدا گناهان را می آمرزد؟ و دانسته و آگاهانه بر آنچه مرتکب شده اند، پا فشاری نمی کنند
توحید عقیده تعطیل تنزیه تشبیه تسبیح
بسم الله الرحمن الرحیم تکبیر شهادتین إن شاء الله ما شاء الله أستغفر الله جزاک الله أعوذ بالله فی سبیل الله یرحمک الله الحمد لله
مرتبط به...
عکس استغفار


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استغفار در دانشنامه آزاد پارسی

اِستِغفار
(واژه ای عربی، به معنی طلب آمرزش از خداوند) استغفار باید با توبه همراه باشد تا مورد قبول قرار گیرد. قرآن کریم کسانی را که فقط با زبان از خداوند آمرزش می خواهند، نکوهیده است (فتح، ۱۱). در قرآن، از استغفار پیامبران که برای خود یا دیگران انجام می دهند، از استغفار مؤمنان، و از استغفار فرشتگان برای مؤمنان یاد شده است. خداوند در قرآن بشارت داده است که هر گناهی را جز شرکاز هر که بخواهدمی بخشد (سورۀ نساء، آیه های ۴۸ و ۱۱۶). اگرچه استغفار در هر زمان و مکان امری پسندیده است، اما در آیات قرآن، بر استغفار در سحرگاهان و در ایام حج تأکید شده است. نه تنها گناهکاران، بلکه مؤمنان و حتی پیامبران به استغفار مأمور شدند. پیامبر اکرم (ص) در این باره فرموده است: من هر روز هفتادبار به درگاه خداوند استغفار می کنم. در احادیث آمده است: کسی در حضور امام علی (ع) «استغفرالله» گفت. حضرت به او فرمود: «آیا می دانی استغفار چیست؟ استغفار درجۀ علّیین است و اسمی است که بر شش معنا استوار است. اول پشیمانی از گذشته؛ دوم عزم بازنگشتن بر گناه؛ سوم بازگرداندن حقوق مردم به آنان به گونه ای که بنده پاک به پیشگاه خداوند برود و حق کسی را بر گردن نداشته باشد؛ چهارم پرداختن به هر فریضه ای که ضایع یا فوت شده است؛ پنجم اندوهگین شدن به گونه ای که گوشتی که با گناه فربه شده، ذوب شود؛ ششم این که به جسم خود مشقت طاعت را بچشاند، همچنان که حلاوت گناه را چشانده است. آن گاه است که می توانید بگویید استغفرالله».

ارتباط محتوایی با استغفار

استغفار در جدول کلمات

معنی استغفار به انگلیسی

retraction (اسم)
انقباض ، تو کشیدن ، استرداد ، استغفار

استغفار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ذکر استغفار برای ازدواج   • تعداد ذکر استغفار   • متن استغفار   • معنی استغفار   • ذکر استغفار چیست   • انواع استغفار   • بهترین ذکر برای استغفار   • بهترین استغفار   • مفهوم استغفار   • تعریف استغفار   • معرفی استغفار   • استغفار یعنی چی   • استغفار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استغفار
کلمه : استغفار
اشتباه تایپی : hsjythv
آوا : 'esteqfAr
نقش : اسم
عکس استغفار : در گوگل


آیا معنی استغفار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )