انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1095 100 1

استقلال

/'esteqlAl/

مترادف استقلال: آزادی، خودمختاری

متضاد استقلال: وابستگی

برابر پارسی: آزادسری، خودایستایی، خودسالاری، خودسری

معنی استقلال در لغت نامه دهخدا

استقلال. [ اِ ت ِ ] (ع مص ) برداشتن و بلند کردن. || بلند برآمدن. به جای بلند آمدن. یقال : استقل ّ الطائر فی طیرانه. || بلند و دراز شدن گیاه. || رفتن. || کوچ کردن قوم. || رخت برگرفتن. (منتهی الارب ). || استقلال حمول البین ؛ برگرفتن خوان طعام از پیش مردمان. || استبداد. ضابط امر خویش بودن. (تاج العروس ). بخودی خود به کاری برایستادن. (تاج المصادر بیهقی ). بخود بکاری ایستادن بی شرکت غیری. (غیاث ): از شغل هایی که بدیشان مفوض بود که جز بدیشان راست نیامدی و کس دیگر نبود که استقلال آن داشتی استعفا خواستند. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 334). روزی او را گفتند فلان مقدم را حق رسید و فرزندان او به حد استقلال نرسیده اند. (کلیله و دمنه ). || طاقت آوردن. تاب آوردن. (تاج العروس ). || اندک شمردن. (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ) (غیاث ). || کم کردن. || خشم گرفتن. || لرزه گرفتن کسی را. (منتهی الارب ).

معنی استقلال به فارسی

استقلال
حزب ملی مراکش که در سال ۱۹۳۴ م . تاسیس شد.
۱ - ( مصدر ) برداشتن و بلند کردن ۲ - ( مصدر ) بلند بر آمدن بجای بلند آمدن ۳ - ضابط امر خویش بودن بخودی خود بکاری بر ایستادن بی شرکت غیری . ۴ - صاحب اختیاری و آزادی کامل یک کشور ( دولت و ملت ) در امور سیاسی و اقتصادی بدون اعمال نفوذ خارجیان ( ظاهرا و باطنا ) .
( اسم ) آنکه طرفدار استقلال است .
عمل استقلال طلب طرفدار استقلال بودن

معنی استقلال در فرهنگ معین

استقلال
(اِ تِ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - خودمختار بودن . ۲ - ادارة کشور با اختیار و آزادی بدون مداخله کشورهای بیگانه .

معنی استقلال در فرهنگ فارسی عمید

استقلال
۱. آزادی داشتن، به آزادی کاری کردن، بدون مداخلۀ کسی کار خود را اداره کردن.
۲. (سیاسی) آزادی دولت ها در ادارۀ امور کشور، تصمیم گیری، و قانون گذاری.

استقلال در دانشنامه اسلامی

استقلال
استقلال در معانی انجام کاری بدون تکیه بر فرد یا چیزی دیگر، تحت سلطه دیگری نبودن و انفراد به کار رفته است. استقلال به معنای اول به مناسبت در باب های صلات، تجارت، وکالت، وصیّت، نکاح و صید و ذباحه به کار رفته است. و به معنای دوم در مسائل مستحدثه از آن سخن رفته است.
← حکم استقلال در قیام
استقلال دولت یا فرد عبارت است از حاکمیّت ارادۀ ملّت یا فرد در شئون مختلف خود بدون دخالت و نفوذ قدرت بیگانه. استقلال و آزادی لازم و ملزوم یکدیگرند.
در مسائل مستحدثه از آن سخن رفته است.

← منظور از استقلال دولت
 ۱. ↑ العروة الوثقی ج۱، ص۶۳۴.۲. ↑ تحریر الوسیلة ج۱، ص۵۱۴.    
...
استقلال به حاکمیت جامعه یا دولت بر سرنوشت خویش و رهایی از سلطه بیگانه اطلاق می شود.
استقلال مصدر باب استفعال از ماده «ق ل ل» به معنای اندک شمردن، حمل کردن، و به کاری پرداختن بدون مشارکت دیگران آمده است. در اصطلاح علوم سیاسی برای استقلال تعاریفی متفاوت ارائه شده است؛ مانند:جدا بودن حاکمیت یک کشور از هر نوع سلطه خارجی و آزادی اراده ملّی برای اداره امور داخلی و خارجی خود که از خلال سازمان سیاسی دولت پدیدار می شود. میل به سلطه جویی در سرشت انسان قرار دارد و این میل در دولت ها نیز تجلّی می یابد، به گونه ای که در پی مطیع ساختن دیگران و بهره برداری از منابع و امکانات آنان است. از سوی دیگر میل به استقلال نیز فطری انسان هاست و جوامع و دولت های گوناگون در پی هویت و استقلال عملی خویش هستند. استقلال از ارزش های مسلّم انسانی، عامل عزت و سربلندی انسان ها و جوامع و نبود آن، نشانی از ذلت و زبونی آنان است. برخی با استناد به اینکه دولت شخصیت ترکیب یافته از افراد است گفته اند:چنان که استقلال حق هر فرد است، حق دولت نیز هست.بسیاری از دانشمندان سیاسی، ریشه همه عقب ماندگی های جوامع و ملت ها را در وابستگی به استعمار دیده و استقلال را کلید حل مشکلات قلمداد کرده اند، زیرا محور خط مشی کشورهای تحت سلطه به جای منافع خودشان، منافع کشورهای سلطه گر است.
استقلال در نگاه قرآن
استقلال با جنبه های مختلف فرهنگی و اقتصادی آن در نگاه اسلام با دو مفهوم «دارالاسلام» و «دارالکفر» ارتباط پیدا می کند، زیرا مرزبندی های جدید جغرافیایی ملاک مناسبی برای استقلال نیست. در تعریف و محدوده واژگان ذکر شده دیدگاه های گوناگونی ارائه شده که از مجموع آن ها می توان چنین نتیجه گرفت که ملاک دارالاسلام و دارالکفر اجرا و عدم اجرای قوانین الهی است. دارالاسلام به سرزمینی گفته می شود که شریعت اسلامی در آن پیاده می شود و حاکم مسلمانی بر آن حکمرانی می کند و همه افراد جامعه در برابر حکومت اسلامی تسلیم هستند. و دارالکفر به سرزمین هایی گفته می شود که احکام اسلامی در آن جاری نیست و مسلمانان در آن جا حاکمیت و سلطه ندارند. براساس این مرزبندی است که قرآن مسلمانان را از خطر وابستگی برحذر داشته و دستیابی به استقلال را در آیات زیادی بیان می کند.
واژه ها و مفاهیم در موضوع استقلال
در قرآن کریم واژه استقلال به صراحت نیامده؛ ولی این مفهوم از برخی واژه ها، تعبیرها و موضوعات قابل استفاده است؛ مانند:عزّت مسلمانان، نفی سبیل کافران، نپذیرفتن سلطه و سرپرستی کافران، عدم میل و اعتماد به کافران، پیروی نکردن از اهل کتاب و مشرکان، روی پای خود ایستادن، نداشتن دوستی صمیمانه با مشرکان و آیاتی که دشمنی کافران و مشرکان با مسلمانان را گوشزد می کند و خواستار هوشیاری مسلمانان در برابر نقشه ها و توطئه های آنان است. اکنون هر یک از این واژگان و موضوعات به طور گذرا بررسی می شود.
← عزت
...
این مقاله درباره آیاتی که در قرآن اشاره به استقلال اقتصادی دارد، می باشد و آیاتی در این باب بیان می کند.
زنان، برخوردار از حق تصرف در اموال خویش و دارای استقلال اقتصادی می باشند:وءاتوا النسآء صدقـتهن نحلة فان طبن لکم عن شیء منه نفسا فکلوه هنیــا مریــا. آیه فوق به دنبال بحثی که در آیه گذشته درباره انتخاب همسر بود، اشاره به یکی از حقوق مسلم زنان می کند و تاکید می نماید که:" مهر زنان را بطور کامل همانند یک بدهی بپردازید" یعنی همانطور که در پرداخت سایر بدهی ها مراقب هستید که از آن چیزی کم نشود، در مورد پرداخت مهر نیز باید همان حال را داشته باشید. .. وللنسآء نصیب مما ترک الولدان والاقربون مما قل منه اوکثر نصیبا مفروضا. ولاتتمنوا ما فضل الله به بعضکم علی بعض... وللنسآء نصیب مما اکتسبن وسـلوا الله من فضله....
استقلال بالغان
کسانی که بالغ می شوند، منوط به دارا بودن رشد عقلی استقلال اقتصادی خواهند داشت:ولاتؤتوا السفهآء امولکم.. وابتلوا الیتـمی حتی اذا بلغوا النکاح فان ءانستم منهم رشدا فادفعوا الیهم امولهم... فاذا دفعتم الیهم امولهم فاشهدوا علیهم...
استقلال افراد
استقلال اقتصادی افراد، منوط به دو شرط بلوغ و رشد اقتصادی است:وابتلوا الیتـمی حتی اذا بلغوا النکاح فان ءانستم منهم رشدا فادفعوا الیهم امولهم...
استقلال سفیهان
...
قرآن کریم در آیه ۳۲ سوره نساء همان طوری که مردان را در نتایج کار و فعالیتشان ذی حق دانست، زنان را نیز در نتیجه کار و فعالیتشان ذی حق شمرد.
آزادی و استقلال زنان در فعالیت های اقتصادی از آیات زیر قابل برداشت است.... للرجال نصیب مما اکتسبوا وللنسآء نصیب مما اکتسبن...(.... مردان نصیبی از آنچه به دست می آورند دارند، و زنان نیز نصیبی؛ .....) راغب اصفهانی یادآور شده که کلمه (اکتساب ) در بدست آوردن فایده ای استعمال می شود که انسان خودش از آن استفاده کند، و معنای کلمه (کسب ) از معنای اکتساب عمومی تر است ، هم آن را شامل می شود و هم آنچه را که برای غیر بدست می آورد. چون استقلال لازمه اراده و اختیار است لذا اسلام این استقلال را در کلیه حقوق اقتصادی می آورد. و انواع و اقسام ارتباطات مالی را برای زن بلامانع دانسته و او را مالک درآمد و سرمایه های خویش می شمارد.
آیات دیگر
وقرن فی بیوتکن ولاتبرجن تبرج الجـهلیة الاولی واقمن الصلوة وءاتین الزکوة...(و در خانه های خود بمانید، و همچون دوران جاهلیت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید، و نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید...) ... والمتصدقین والمتصدقـت...(...مردان انفاق کننده و زنان انفاق کننده....)استقلال در دانشنامه ویکی پدیا

استقلال
استقلال به شرایطی گفته می شود که یک ملت، کشور یا دولت توانایی خودگردانی و حاکمیت نسبی یا تام بر سرزمین، مردمان یا امورات خود را داشته باشد. این امر می تواند به صورت دموکراتیک مانند استقلال هند از بریتانیا که محقق شد و استقلال اسکاتلند از بریتانیا که فغلا محقق نشده است یا با مبارزه مسلحانه مانند استقلال اریتره از اتیوپی که محقق شد و استقلال صحرای غربی از مراکش که فعلاً محقق نشده است، به دست آید. این موضوع خود می تواند تا سال ها به طول بینجامد.
فهرست روز استقلال ملی کشورهای دنیا
فهرست کشورها بر پایه تاریخ ایجاد
عکس استقلال
استقلال به معنی عدم وابستگی است و می تواند به موارد زیر نیز اشاره کند:
خودمختاری
استقلال خطی یکی از مفاهیم کاربری در ریاضیات.
استقلال جماعت و شهرکی در جنوب غربی کشور تاجیکستان است که در ناحیهٔ ناصرخسرو ولایت ختلان قرار دارد.
فهرست جماعت های تاجیکستان
مختصات: ۳۲°۱۶′۲۹″شمالی ۴۸°۰۸′۰۸″شرقی / ۳۲٫۲۷۴۸۵°شمالی ۴۸٫۱۳۵۴۷°شرقی / 32.27485; 48.13547
استقلال (شوش)، روستایی از توابع بخش شاوور شهرستان شوش در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان سیدعباس قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن۸۰۰ نفر (۲۰۰خانوار) بوده است.
استقلال (انگلیسی: Independence) فیلمی در ژانر مستند به کارگردانی جان هیوستون است که در سال ۱۹۷۶ منتشر شد.
۱۹۷۶ (۱۹۷۶)
«استقلال» (انگلیسی: Independence (film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۹۹ منتشر شد.
استقلال از پس زمینه شرطی در فیزیک نظری و به خصوص در گرانش کوانتومی است که لازم می دارد معادلات اساسی یک نظریه مستقل از شکل خاص فضازمان و مقادیر میدان های گوناگون در آن باشند و به خصوص به یک دستگاه مختصات یا متریک خاص اشاره نکنند. این حالت های خاص باید به عنوان پاسخ های مختلف معادلات اساسی به دست آیند.
نسبیت عام
نظریه ریسمان
نظریه میدان های کوانتومی
استقلال از گزینه های نامربوط (به انگلیسی: Independence of irrelevant alternatives (IIA)) از معیارهای انتخاباتی است که ریاضی دانان با کمک آن ها نظام های انتخاباتی را ارزیابی می کنند. یک نظام انتخاباتی مستقل از گزینه های نامربوط است اگر شرط زیر برای هر دو نامزد x و y برقرار باشد: هرگاه x برنده (یا یکی از برندگان) انتخابات باشد ولی y نباشد، و یک یا چند رأی دهنده رتبه بندی برگه های رأیشان را تغییر دهند ولی هیچ کس نظرش راجع به ارجحیت x به y یا y به x را تغییر ندهد، آنگاه y نباید برنده (یا یکی از برندگان) جدید انتخابات شود. شهود پشت معیار استقلال از گزینه های نامربوط آن است که اگر ترتیب ترجیحات در یک برگهٔ رأی عوض شود ولی جایگاه نسبی x و y نسبت به یکدیگر تغییر نکند، می توان ترتیب جدید برگهٔ رأی را ناشی از بالا و پایین کردن گزینه هایی (نامزدانی) جز x و y دانست. تغییر اولویت سایر گزینه ها نباید به ارجیحت x به y یا y به x ربطی داشته باشد.
البته اگر x برنده و y بازنده بوده باشند، و رأی دهندگانْ اولویتِ نامزد z را بالا و پایین ببرند، نمی توان انتظار داشت که x همچنان برنده باقی بماند. چون ممکن است همهٔ رأی دهندگان، نامزد z را به اولویت اول برگهٔ رأیشان منتقل کرده باشند. معیار استقلال از گزینه های نامربوط فقط می گوید که y باید بازنده باقی بماند.
در فیزیک، ریاضیات، آمار و اقتصاد، استقلال از مقیاس، بی مقیاسی یا مقیاس ناوردا ویژگی اشیا یا قوانینی است که هرگاه مقیاس طول، انرژی یا سایر متغیرها با فاکتور مشترکی تغییر کند، ثابت می مانند. واژه فنی برای این تبدیل، کش آمدن است و کش آمدن می تواند بخشی از یک تفارن تطبیقی بزرگتر باشد.
در ریاضیات معمولاً اصطلاح استقلال از مقیاس به عدم تغییر توابع و منحنی ها اشاره دارد. مفهومی که بسیار با آن مرتبط است خودهمانندی است که در آن یک تابع یا منحنی تحت مجوعه گسسته ای از کششها ثابت می ماند.
در نظریه میدان کلاسیک، استقلال از مقیاس در مورد عدم تغییر کل نظریه تحت کشش است. چنان نظریه هایی معمولاً فرایندهای فیزیکی را بدون خصوصیت مقیاس طولی توصیف می کنند.
در نظریه میدان کوانتومی، استقلال از مقیاس، تفسیری بر پایه فیزیک ذرات دارد. در یک نظریه مستقل از مقیاس، قدرت برهمکنش های ذرات به انرژی ذرات برخوردکننده بستگی ندارد.
استقلال اسکاتلند (اسکاتلندی: Scots unthirldom,گیلی اسکاتلندی: Neo-eisimeileachd na h-Alba) {{گیلیک اسکاتلندی| Neo-eisimeileachd na h-Alba}}}} یک جنبش سیاسی با هدف سیاسی از احزاب سیاسی، افراد و گروه های ذی نفوذ برای اسکاتلند، یکی از کشورهای پادشاهی متحد، است تا دوباره تبدیل به یک حاکمیت مستقل شود.
اصل تعیین سرنوشت: مردم اسکاتلند خود برای اسکاتلند تصمیم خواهند گرفت.
اعمال کنترل بر دفاع و سیاست خارجی اسکاتلند به این معناست که اسکاتلند می تواند انتخاب کند مثلاً دیگر در دریاهایش سلاح هسته ای نداشته باشد و دیگر عضوی از ناتو نباشد.
دسترسی به بودجه های نفتی به معنای بودجه های بیشتر مستقیماً برای اسکاتلند است. در دهه ۱۹۷۰ شعار استفاده شده برای این منظور این نفت اسکاتلند است بود.
دولت اسکاتلند در سال ۲۰۱۴ رفراندومی برای استقلال برگزار کرد. در این همه پرسی از رای دهندگان پرسیده شد: "آیا باید اسکاتلند یک کشور مستقل باشد؟" ۴۵ درصد از رای دهندگان «بله» پاسخ دادند و ۵۵ درصد آنان به آن «نه» گفتند. شرکت کنندگان با حضور ۸۵ درصدی افراد واجد شرایط به این همه پرسی پاسخ می دادند.
پارلمان پادشاهی متحد بر کل پادشاهی متحد حاکمیت دارد. ادعای استقلال مورد حمایت لرد بینگهم (Tom Bingham) قاضی کل بریتانیا قرار گرفت. قانونیت اعلام استقلال یک کشور از پادشاهی متحد نظیر جمهوری ایرلند مشخص نیست.
منشور ملل متحد به انسان ها حق تعیین سرنوشت اعطا کرده و اعلامیه جهانی حقوق بشر هم حق انسان برای تغییر ملیت را تضمین کرده است. پادشاهی متحد هردو این اسناد را امضا کرده است. سیاستمداران در پارلمانهای بریتانیا و اسکاتلند از جمله نخست وزیران سابق بریتانیا جان میجر و مارگارت تاچر، حق مردم اسکاتلند برای تعیین سرنوشت را به رسمیت شناخته اند.
توسعهٔ اقتصادی
رشد اقتصادی
عرضه و تقاضا
استقلال سیاسی
استقلال فرهنگی
خودبسندگی
وابستگی اقتصادی
وابستگی سیاسی
وابستگی فرهنگی
استقلال اقتصادی به معنی خودبسندگی در رفع نیازهای اساسی و جلوگیری از سلطهٔ کشورهای دیگر بر اقتصاد بومی است. از مهم ترین شاخص های استقلال اقتصادی، عدم تأثیرپذیری گسترده از نوسانات و بحران اقتصادی در سطح جهان و ثبات ارزش پول و نداشتن اقتصاد تک محصولی است.
در قانون اساسی ایران، تأکید شده است که اقتصاد ایران باید به مرحله خودبسندگی و استقلال برسد و از وابستگی رهایی یابد. راه حل قانون اساسی در این مورد، افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی منطبق با نیازهای عمومی است.
۱۰ سالگی استقلال جماعت و شهرکی در کشور تاجیکستان است که در ناحیهٔ تورسون زاده ناحیه های تابع جمهوری قرار دارد.
فهرست جماعت های تاجیکستان
اعلان استقلال (به انگلیسی: Declaration of Independence)، اثری از جان ترامبول، نقاشی ای با رنگ روغن بر روی بوم به ابعاد ۱۲ در ۱۸ فوت است. این اثر که در ساختمان کاپیتول نگه داری می شود، تحویل پیش نویس اعلامیهٔ استقلال ایالات متحدهٔ آمریکا به کنگرهٔ این کشور را نشان می دهد. جان ترامبول این اثر را از روی نسخهٔ بسیار کوچک تری از همین صحنه که هم اکنون در گالری هنر دانشگاه ییل نگه داری می شود، به تصویر کشید. ترامبول مدعی بود که تصویرپردازی چهرهٔ بسیاری از بنیانگذاران را بر اساس طرح هایی که به هنگام حیاتشان از آن ها کشیده بود انجام داده است. او برای به تصویر کشیدن ساختمانی که کنگرهٔ دوم قاره ای در آن تشکیل شده بود از تالار استقلال بازدید نمود. سفارش تهیهٔ این اثر در سال ۱۸۱۷ به ترامبول داده شد و در سال ۱۸۱۹ از ترامبول خریداری شد و در سال ۱۸۲۶ در عمارت گنبدی شکل ساختمان کاپیتول نصب شد.
باشگاه فوتبال استقلال تهران: تیم فوتبالی در شهر تهران
باشگاه فوتبال استقلال اهواز: تیم فوتبالی در شهر اهواز
باشگاه فوتبال استقلال صنعتی خوزستان: تیم فوتبالی در شهر اهواز
باشگاه فوتبال استقلال دزفول: تیم فوتبالی در شهر دزفول
باشگاه فوتبال استقلال رشت: نام سابق تیم باشگاه فوتبال داماش گیلان
باشگاه فوتسال استقلال یکی از باشگاه های فعال فوتسال در کشور ایران بود. این تیم سابقه حضور در دسته برتر سری مسابقات لیگ فوتسال که بالاترین سطح فوتسال در ایران می باشد، را دارا است. استقلال که سابقه قهرمانی در لیگ برتر فوتسال را دارد در سالهای پیش با حضور ستاره هایی چون حیدریان ، داداشی، برادران شمسایی ، ناصری و … در لیگ ایران تیمداری می کرد. وحید شمسایی دوم آقای گل فوتسال جهان از این تیم به سری آ فوتسال ایتالیا ترانسفر و در لاتزیو بازی کرد.
شبکه ورزش ایران
برابری استقلال (به انگلیسی: Equality of autonomy) یک مفهوم فلسفی سیاسی از آمارتیا سن است که می گوید: «توانایی و ابزارها برای انتخاب مسیر زندگی ما باید به طور مساوی، هر اندازه که ممکن است، در سراسر جامعه گسترش یابد» - شانس برابر در استقلال یا توانمندسازی. برابری استقلال تلاش می کند به طور گسترده ای به توانمندسازی بپردازد، به طوری که «با توجه به شرایطشان»، افراد «انتخاب و کنترل» بیشتری داشته باشند. این مفهوم از طرف مفاهیم مرتبط، تاکید نسبتاً متفاوتی پیدا می کند" از جمله ارزش برابری در محل کار (فرصت برابر) یا ثروت مادی برابر (برابری نتیجه).
رویکرد قابلیت
توسعه به عنوان آزادی
عدالت خواهی
برابری فرصت
برابری نتیجه
ناسازگاری ناعادلانه
طبق نظر تاد می، رویکرد سن نیازمند «مداخله فعال نهادهایی مانند دولت در زندگی مردم» است، اما هدف آن «ارتقای خودسازی مردم است تا شرایط زندگی آنها». سن اظهار می کرد که «توانایی تبدیل درآمدها به فرصت ها تحت تاثیر چندین مورد از تفاوت های فردی و اجتماعی است که به این معنی است که بعضی از مردم نیاز بیشتری نسبت به دیگران برای دستیابی به توانایی های مشابه خواهند داشت.»
مختصات: ۳۹°۵۶′۵۶″ شمالی ۷۵°۹′۰″ غربی / ۳۹٫۹۴۸۸۹°شمالی ۷۵٫۱۵۰۰۰°غربی / 39.94889; -75.15000
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
تالار استقلال (به انگلیسی: Independence Hall)، کانون توجهات در پارک ملی تاریخی استقلال واقع در فیلادلفیا، پنسیلوانیا، ایالات متحده است. عمده شهرت این تالار به سبب آن است که اعلامیهٔ استقلال و قانون اساسی ایالات متحدهٔ آمریکا در این تالار مورد بحث و تصویب قرار گرفتند.
ساخت ساختمان تالار استقلال به عنوان مجلس ایالتی پنسیلوانیا برای استان پنسیلوانیا در سال ۱۷۵۳ به اتمام رسید. این تالار مکان اصلی برگزاری جلسات دومین کنگرهٔ قاره ای از سال ۱۷۷۵ تا ۱۷۸۳ و محل برگزاری مجمع قانون اساسی در تابستان ۱۷۸۷ بود. ساختمان این تالار از بناهای پارک ملی تاریخی استقلال به حساب می آید و یکی از میراث های جهانی یونسکو در ایالات متحده است.
ناقوس آزادی
مختصات: ۳۷°۲۴′۴۲″شمالی ۵۷°۵۴′۵۱″شرقی / ۳۷٫۴۱۱۷۴۲۴°شمالی ۵۷٫۹۱۴۳۰۵۳°شرقی / 37.4117424; 57.9143053
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
تپه استقلال مربوط به هزاره دوم و اول قم است و در شیروان، شمال غربی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۹۵۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
جنگ استقلال (انگلیسی: War of independence) به درگیری بر سر سرزمینی اطلاق می شود که اعلام استقلال کرده است. این گونه جنگ ها هنگامی آغاز می شوند که دولت حاکم بر آن سرزمین برای دفاع از حاکمیت خود با نیروی نظامی یا جمعیت بومی یا جدایی طلبان ساکن در آن سرزمین درگیر می شود. در صورتیکه حاکمیتی جدید در این سرزمین تأسیس شود به درگیری های مربوط به آن «جنگ استقلال» گفته می شود.
کشمکش بلوچستان
جنگ الجزایر
جنگ داخلی آمریکا
جنگ انقلاب آمریکا
ارتش جمهوری خواه ایرلند (۱۹۱۹-۲۲)
جنگ آزادی بخش بنگلادش
جنگ هشتادساله
جنگ استقلال استونی
جنگ استقلال لیتوانی
جنگ استقلال اریتره
جنگ استقلال یونان
انقلاب هائیتی
انقلاب ۱۸۴۸ مجارستان
شورش های ۱۸۵۷ در هند
جنگ ویتنام
وحدت ایتالیا
جنگ فرانسه و اتریش
شورش مکابی
شورش مائو مائو
جنگ مرزی جنوب آفریقا
انقلاب فیلیپین
جنگ یکپارچگی رومانی
جنگ شبه جزیره
جنگ آزادی بخش سوئد
جنگ استقلال تگزاس
جنگ استقلال ترکیه
جنگ های یوگسلاو
جنگ ده روزه
جنگ استقلال کرواسی
جنگ بوسنی
جنگ کوزوو
جنگ استقلال بولیوی
جنگ استقلال پرو
جنگ استقلال مکزیک
جنگ استقلال شیلی
جنگ های استقلال آمریکای لاتین
جنگ استقلال گینه بیسائو
اولین جنگ استقلال اسکاتلند
جنگ استقلال اندونزی
از نمونه های جنگ استقلال می توان به جنگ هایی اشاره کرد که یونان در سال های ۱۸۲۱ تا ۱۸۲۹ با امپراتوری عثمانی داشت. جنگ استقلال ترکیه علیه متفقین در سال ۱۹۲۰ به رهبری مصطفی کمال آتاتورک، جنگ استقلال مجارستان در سال های ۱۸۴۸ و ۱۸۴۹ و جنگ استقلال ایرلند در سال های ۱۹۱۹ تا ۱۹۲۱ از جمله این جنگ ها هستند.
نمونه هایی از جنگ استقلال عبارتند از:
حافظ استقلال نام یکی از مطبوعات استان فارس در دوران قاجاریه است.
سیروس رومی، فهرست مطبوعات فارس از آغاز تا امروز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس،۱۳۸۵
این روزنامه از سال ۱۳۳۴ هـ.ق به وسیله ابوالحسن دهقان در شیراز به چاپ رسیده است.
حزب استقلال ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
حزب استقلال
حزب استقلال پورتوریکو
حزب ملی اسکاتلند
حزب استقلال آلاسکا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با استقلال

استقلال در جدول کلمات

از مربیان استقلال تهران
فکری
این کشور در پی همه پرسی 21 مه 2006 (میلادی)در روز 3 ژوئن همان سال از فدراسیون صربستان و مونته نگرو جدا شد و اعلام استقلال کرد
مونته نگرو
رنگ اصلی پیراهن تیم فوتبال استقلال تهران
ابی
رنگ اصلی پیراهن تیم فوق العاده استقلال تهران
ابی
رهبر فقید استقلال هندوستان
گاندی
گلزن استقلال تهران
ارش برهانی
مهاجم اسبق تیم استقلال تهران
موسوی
موجد استقلال هند
گاندی
کشوری که به شدت با استقلال کوزوو مخالف است
روسیه
از پیشکسوتان استقلال تهران
قراب

معنی استقلال به انگلیسی

freedom (اسم)
اسانی ، ازادی ، معافیت ، روانی ، استقلال
independence (اسم)
ازادی ، استقلال ، بی نیازی از دیگران

معنی کلمه استقلال به عربی

استقلال ذاتىّ

استقلال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سارا ١٠:٥٤ - ١٣٩٥/٠٧/٢٨
باشگاه فوتبال استقلال تهران یک باشگاه فوتبال ایرانی است که سال ۱۳۲۴ در شهر تهران ، پایتخت ایران بنیانگذاری شده است. استقلال پیش از انقلاب تاج نام داشت.
|

آریا بهداروند ١٨:٢١ - ١٣٩٦/٠٧/١١
همه با هم شعار دهیم
1 2 3 kel galeh
استقلال لاله به لاله
پیروزی گلدون لاله

می زنیم ما کل و گاله
تو برو به اوج قله

خون تو رگهای ما همش آبیه
رنگ خون رنگ گلای نابیه

ما کاشتیم تو گلدونش
چقدر عالیه


کل ::فریاد زن های لر بختیاری در عروسی و جشن
گاله::فریاد شادی مردان لر بختیاری
در پیروزی‌ها در جنگ.در عروسی

آبیه::خون از آب تشکیل شده و رنگ
آب هم آبی
|

ویولت ٢٢:٣١ - ١٣٩٧/٠٥/٢٠
مینویسم برفرازاسمان
استقلال آبی ترین عشق جهان
|

آیناز ٢٣:٣٧ - ١٣٩٧/٠٩/١٠
آزادی
|

شهریار آریابد ١٥:٣٥ - ١٣٩٧/٠٩/٢١
در پارسی " رهش " از بن رهیدن به معنای رها شدن ، آزاد شدن ، رستن.
|

عفت ٢١:٣٥ - ١٣٩٧/١١/٠٨
آزاد شده
|

ایلیا ١٦:١١ - ١٣٩٧/١٢/٢٢
به خارجی
|

nazanin ٢١:٥٩ - ١٣٩٨/٠٢/٣٠
ازادی
|

بهاره ١٢:١٨ - ١٣٩٨/٠٦/٠٧
وابسته نبودن
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس استقلال   • کانال تلگرام استقلال تهران   • استقلال جوان   • استقلال خوزستان   • استقلال تهران ویکی پدیا   • اخبارورزشي   • نقل و انتقالات استقلال   • سایت ناصر حجازی   • معنی استقلال   • مفهوم استقلال   • تعریف استقلال   • معرفی استقلال   • استقلال چیست   • استقلال یعنی چی   • استقلال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استقلال
کلمه : استقلال
اشتباه تایپی : hsjrghg
آوا : 'esteqlAl
نقش : اسم
عکس استقلال : در گوگل


آیا معنی استقلال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )