انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1085 100 1

استلام حجر

استلام حجر در دانشنامه اسلامی

استلام حجر
إستِلام حَجَر لمس و بوسه زدن به حجر الأسود به قصد تبرک می باشد. روایات مختلفی دستور به این استلام داده اند که فقهاء از مجموع آن ها به مستحب بودن این استلام حکم داده اند. امام صادق(ع) فلسفه این استلام را شهادت دادن حجر الأسود در قیامت بیان کرده است.
حَجَرُ الْأسْوَدْ، سنگی مقدّس، دارای پیشینه کهن و جایگاهی ویژه در فرهنگ اسلامی و مناسک حج است. این سنگ در رُکن شرقی کعبه (که به رکن اسود یا رکن حَجَری نیز معروف است) در ارتفاع یک متر و نیم از زمین نصب شده است. در قرآن کریم ذکری از حجرالاسود به میان نیامده، ولی بنابر حدیثی از امام صادق(ع) حجرالاسود یکی از آیات بینات کعبه است.
استلام در لغت به معنای دست مالیدن و بوسه زدن به چیزی به قصد تبرک است. و در اصطلاح برای لمس کردن حجر الاسود، کعبه و ارکان آن استفاده می شود و از آن در باب حج سخن رفته است.

استلام حجر در دانشنامه آزاد پارسی

اِستلامِ حَجَر
بوسیدن یا لمس حجرالاسود یا در آغوش گرفتن آن. کسی که به مسجدالحرام وارد می شود، وقتی در برابر حجرالاسود قرار گرفت، مستحب است که آن را استلام کند. استلام حجر، پیش از طواف، بعد از آن، در میان آن، پیش از سعی، بعد از طواف وداع، و فقط برای مردان، مستحب است.

استلام حجر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استلام حجر   • مفهوم استلام حجر   • تعریف استلام حجر   • معرفی استلام حجر   • استلام حجر چیست   • استلام حجر یعنی چی   • استلام حجر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استلام حجر
کلمه : استلام حجر
اشتباه تایپی : hsjghl p[v
عکس استلام حجر : در گوگل


آیا معنی استلام حجر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )