انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 986 100 1

استناد به قرآن در سیره امام حسین

استناد به قرآن در سیره امام حسین در دانشنامه اسلامی

استناد به قرآن در سیره امام حسین
در این مقاله برخی از مواردی که امام حسین علیه السلام به قرآن کریم استناد کرده اند، ذکر می شود.
میان راه مکه و کوفه، عبدالله بن مطیع که از عراق بر می گشت، وقتی با امام حسین علیه السّلام ملاقات نمود و متوجه شد که امام به سوی کوفه می رود، خطاب به آن حضرت عرض نمود: به کوفه مرو که اگر آنجا بروی کشته می شوی. امام در پاسخ وی این آیه را تلاوت نمود: «قل لن یصیبنآ الا ما کتب الله لنا هو موللنا وعلی الله فلیتوکل المؤمنون» ؛ بگو مصیبتی جز آنچه خدا برای ما مقدر کرده است، به ما نمی رسد. او مولای ماست و اهل ایمان بر خداوند توکل می نمایند.
شهادت قیس بن مسهر
در منزل عذیب هجانات (نزدیک قادسیه ) خبر شهادت قیس بن مسهر صیداوی را به امام دادند. چشمان امام به اشک نشست و این آیه را تلاوت فرمود: «فمنهم من قضی نحبه و و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا» ؛ برخی بر سر پیمان خویش جان باختند و بعضی چشم به راهند و هیچ گاه پیمان خود را دگرگون نساخته اند.
امام و عبدالله بن حر جعفی
در راه کربلا، امام از عبیدالله بن حر جعفی خواست تا به لشکر و اصحاب او بپیوندد، او قبول نکرد و گفت: اسب خوبی دارم، تقدیم می کنم. امام از وی روی برگردانید و این آیه را تلاوت نمود: «و ما کنت متخذ المضلین عضدا» ؛ من هرگز گمراهان را حامی خود نمی گیرم.
امام و تسلیم نشدن به بنی امیه
...

ارتباط محتوایی با استناد به قرآن در سیره امام حسین

به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استناد به قرآن در سیره امام حسین   • مفهوم استناد به قرآن در سیره امام حسین   • تعریف استناد به قرآن در سیره امام حسین   • معرفی استناد به قرآن در سیره امام حسین   • استناد به قرآن در سیره امام حسین چیست   • استناد به قرآن در سیره امام حسین یعنی چی   • استناد به قرآن در سیره امام حسین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استناد به قرآن در سیره امام حسین
کلمه : استناد به قرآن در سیره امام حسین
اشتباه تایپی : hsjkhn fi rvHk nv sdvi hlhl psdk
عکس استناد به قرآن در سیره امام حسین : در گوگل


آیا معنی استناد به قرآن در سیره امام حسین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )