انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1090 100 1

استون هنج

استون هنج در دانشنامه ویکی پدیا

استون هنج
شیار دایره ای: محوطهٔ استون هنج با شیاری دایره ای به قطر ۹۷٫۵۰ مشخص می شود که خاک آن را در دو کرانهٔ داخلی و خارجی اش انباشته اند. این دایره در شمال شرقی منقطع شده تا ورودی وسیعی را مشخص کند و انقطاع کوچکی نیز در جهت جنوب دارد.
«گورپشته»های شمالی و جنوبی: در حدود شمالی و جنوبی شیارِ دایره ای، دو گودی گرد قرار داشته که عتیقه شناسان از آن ها با عنوان «گورپشته» یاد می کردند، اما هیچ کدام گورپشته نیستند. هاولی در سال ۱۹۲۸ از آنها با عنوان «گورپشته های کذایی» نام می برد. هدف و تاریخ حفر این «گورپشته»ها معلوم نیست ولی از خاک انباشته شده در محیط «گورپشتهٔ» شمالی اینگونه به نظر می رسد که اینها پیش از شیار دایره ای محیطی حفر شده بودند. همچنین کف «گورپشتهٔ» جنوبی با گچ، اندود شده بوده است.
گودال های اوبری: حلقه ای از ۵۶ گودال، که در فاصلهٔ حدوداً ۵ متری در کرانهٔ داخلی شیار دایره ای قرار دارند. گودال های اوبری احتمالاً برای برپا کردن ستون های چوبی حفر شده بودند. امروزه ۳۲ تا از این گودال ها کاوش شده است.
استون هنج یادمانی پیشاتاریخی در دشت سالزبری ویلتشر در جنوب انگلستان است. این اثر، بازماندهٔ دوران نوسنگی و عصر برنز است و شامل حلقه ای از سنگ افراشت های سارسِنی است که به دور مجموعه ای نعل اسبی، مرکب از پنج سه سنگ سارسِنیِ برش خورده، قرار گرفته اند.
روی سنگ افراشت ها سنگ هایی افقی جای داشت که با اتصال کام و زبانه به یکدیگر محکم شده بود و در ارتفاع شش متری تشکیل حلقه ای پیوسته داده بود. میان سنگ های سارسِن، مجموعه هایی از سنگ های کبود قرار دارد که تنها در تپه های پرسلی ولز (در ۲۵۰ کیلومتری غرب استون هنج) یافت می شود. سنگ های استون هنج در ساختاری خاکی جای دارند که دربرگیرندهٔ شیاری دایره ای به قطر حدوداً صدمتر و حلقه گودال هایی نسبتاً هم مرکز است.
بنابر شواهد باستان شناختی، دشت سالزبری پیش از برپایی استون هنج هم منطقه ای با اهمیت آیینی بوده است. بااین حال پژوهشگران دربارهٔ کاربرد استون هنج اجماعی ندارند و هنوز دربارهٔ آن نظریه هایی نو عرضه می کنند. در قرون وسطی، افسانه هایی رایج بود که استون هنج را با مرلین و اسطورهٔ شاه آرتور مرتبط می ساخت و تا برآمدن رنسانس محبوب ماند. در قرون جدید، عتیقه شناسان استون هنج را معبدی مربوط به دروئیدها می دانستند که در میان بومی های بریتانیایی پیشه ورانی والاتبار بودند. اما امروزه باستان شناسان عمر استون هنج را دست کم دوهزار سال قدیمی تر از دروئیدها می دانند و هرگونه مناسبت بین دروئیدها و استون هنج را رد می کنند. بااین همه نام استون هنج قرن ها به اشتباه با دروئیدها گره خورده و باعث شده که امروزه دروئیدگرایان استون هنج را پرستشگاه خود بدانند.
عکس استون هنج
سیارک ۹۳۲۵ (به انگلیسی: 9325 Stonehenge، نامگذاری:1989GG4) نه هزار و سیصد و بیست و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۳ آوریل ۱۹۸۹ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۲۴.۵ است.
استون هنج، ایوبری، و محوطه های مرتبط (انگلیسی: Stonehenge, Avebury and Associated Sites) یکی از میراث جهانی یونسکو در ویلتشر در جنوب انگلستان است. این مدخل یک یادمان یا اثر خاص نیست و شامل دو منطقهٔ بزرگ است که حدود ۴۸ کیلومتر با هم فاصله دارند. استون هنج، ایوبری، و محوطه های مرتبط در سال ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. بیش از ۱۶۰ یادمان و ۴۱۵ آیتم در این مدخل وجود دارد که معروف ترین آن ها سازهٔ استون هنج است.
استون هنج
ایوبری
پژوهشگران درگذر سالیان سازهٔ پیشاتاریخی استون هنج را برای ارتباط آن با اخترشناسی باستان مطالعه کرده اند و این ارتباط هنوز محل مناقشهٔ باستان شناسان و ستاره شناسان و از اساسی ترین عوامل بنیان گذاری دانش باستان اخترشناسی است.
Parker Pearson, Mike (2018-06-28). "Stonehenge - History, Location, Map, & Facts". Encyclopedia Britannica. Retrieved 2018-08-19. نگهداری یادکرد:تاریخ و سال (link)
Ruggles, Clive (1997). "Astronomy and Stonehenge" (PDF). PROCEEDINGS-BRITISH ACADEMY. OXFORD UNIVERSITY PRESS INC. 92. Retrieved 15 August 2018.
"A Brief Introduction to Archaeoastronomy". TerpConnect. 2012. Retrieved 2018-08-13.
ویلیام استاکلی در سال ۱۷۲۰ کشف کرد که اگر کسی در بامداد انقلاب تابستانی در مرکز شیار دایره ای در استون هنج یک بایستد و به سوی سنگ هیل نگاه کند، طلوع خورشید را مماس بر وجه چپ این حجم خواهد دید.
در ۱۹۶۶ ستاره شناس انگلیس جرالد هاوکینز کتاب رمزگشایی از استون هنج منتشر کرد. به گفتهٔ هاوکینز «استون هنج یک رصدخانه است… که به شکل عامدانه، دقیق، و ماهرانه ای میزان شده است.» هاوکینز بر آن بود که استون هنج تقویمی نوسنگی بوده و برای پیش بینی خسوف و کسوف به کار می رفته است. کتاب هاوکینز در اوج رقابت فضایی و سه سال پیش از فرود بر ماه منتشر می شد و استون هنج را به هنگام و مدرن نشان می داد. هاوکینز حدس می زند افرادی که استون هنج و جاهای دیگر را ساخته اند دانسته های ریاضی را که برای پیش گویی بسیاری از وقایع آسمانی لازم است بدست آورده بودند. اغلب باستان شناسان در برابر نظریات ستاره شناسان دربارهٔ استون هنج مقاومت کردند و با آن ها در تضاد بودند. نشریهٔ باستان شناسی انتیکویتی از فرد هویل خواست بین باستان شناسان و ستاره شناسان حکم باشد. هویل بعد از بررسی مدارک نوشت «غیرممکن است مردمی جاهل از ستاره شناسی سنگ های استون هنج را جای گذاری کرده باشند.» بااین حال کلایو راگلز نظریات ستاره شناسانه دربارهٔ استون هنج را «تلاش برای بازسازی گذشته در تصویر خود» و «سوار کردن دانش خود بر سنگ های پیشاتاریخی» می داند و می گوید هیچ مدرک قانع کننده ای برای اینکه سازندگان استون هنج تعمداً آنرا با ستارگان مطابقت داده اند وجود ندارد.
در ۱۹۷۷ جان میچل کتاب رموز سنگ ها: داستان باستان اخترشناسی را چاپ کرد و در آن مناقشهٔ دانشمندان بر سر استون هنج را بررسی کرد. این مباحثه ها از اساسی ترین عوامل بنیان گذاری دانش باستان اخترشناسی است. امروزه تفسیرهای ستاره شناسانهٔ استون هنج با وجود بی دقتی هایی که دارد هنوز هم محبوب مانده اند.
فستیوال آزاد استون هنج (انگلیسی: Stonehenge Free Festival) یک فستیوال آزاد موسیقی بریتانیایی بود که از سال ۱۹۷۴ تا سال ۱۹۸۴ در محل یادمان پیشاتاریخی استون هنج و در ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) مقارن با انقلاب تابستانی برگزار می شد. در دههٔ ۱۹۸۰ این فستیوال به رویدادی عظیم مبدل شد تا جایی که در سال ۱۹۸۴ حدود ۳۰۰۰۰ نفر در آن شرکت کردند. در سال ۱۹۸۵ در اتفاق موسوم به نبرد بینفیلد درگیری بین شرکت کنندگان و پلیس بریتانیا به خشونت کشیده شد و از ادامهٔ کار این فستیوال ممنوعیت به عمل آمد.
جشنواره راک
محوطه استون هنج قطعه زمینی است در دشت سالزبری در ویلتشر در جنوب انگلستان که حدود ۸۵۰ هکتار مساحت دارد. این زمین در مالکیت نشنال تراست است. یادمان نوسنگی استون هنج (که تحت مدیریت میراث انگلستان قرار دارد) در این زمین است.
باستان اخترشناسی و استون هنج
کاوش ها در استون هنج
پروژه استون هنج ریورساید
قطعهٔ زمین حریم استون هنج در جریان اصلاحات پروتستانی به تصرف مالکی خصوصی درآمد و تا سدهٔ بیستم میلادی ملک شخصی ماند. در قرن نوزدهم گردشگری در استون هنج رو به فزونی نهاد. بسیاری از بازدیدکنندگان تکه سنگی را به عنوان یادبود با خود می بردند یا روی خرسنگ ها یادگاری می نوشتند. در سال ۱۸۴۷ هم خط راه آهن به دشت سالزبری رسید و در سال ۱۸۵۷ با اتصال آن به خط سراسری، سفر یک روزه از لندن به استون هنج ممکن شد. همچنین در ۱۸۸۶ شرکت راه آهن لندن و جنوب غربی طرح خط راه آهنی را پیشنهاد کرد که مستقیماً از وسط کورسوس های استون هنج می گذشت. این طرح اجرایی نشد ولی ده سال بعد هم خط ریلی دیگری در نزدیکی استون هنج در دست طراحی بود. در ۱۸۷۲ نیز لاباک تلگرافی دریافت کرد مبنی بر اینکه بخشی از محوطهٔ استون هنج به منظور خانه سازی فروخته شده است. لاباک، که نمایندهٔ لیبرال میدستون در پارلمان بود، به شدت نگران تأثیر مخرب گردشگران و صنایع بر استون هنج بود. وی در سال ۱۸۷۳ لایحه ای را با نام «محافظت از یادمان های ملی» در پارلمان مطرح کرد. این طرح رای نیاورد. لاباک در شش سال آتی هر سال این لایحه را در پارلمان مطرح کرد و هر بار شکست خود. در یکی از این مجالس، لاباک متن کامل هفت مشعل معماری (اثر دوستش جان راسکین) را برای نمایندگان خواند. با این حال محافظه کاران به رهبری بنجامین دیزرائیلی پیشنهادهای لاباک را تهدیدی برای حقوق مالک می دانستند. در نهایت در ۱۸۸۲ و با پیروزی لیبرال ها به رهبری ویلیام اوارت گلدستون در انتخابات، لایحه محافظت از یادمان های باستانی تصویب شد. نشنال تراست نیز در سال ۱۸۹۵ دایر شد و نبردی حقوقی بین دولت و سِر ادموند بر سر محافظت از استون هنج درگرفت.
با مرگ سر ادموند در آوریل ۱۸۹۹ محوطهٔ استون هنج به پسرش (که او هم سر ادموند نام داشت) رسید. سر ادموندِ پسر برای فروش استون هنج ۱۲۵٬۰۰۰ پوند طلب کرد که رئیس خزانهٔ بریتانیا آن را «مطلقاً غیرممکن» خواند. شایعاتی مبنی بر فروش استون هنج به یک «میلیونر آمریکایی» نیز بر سر زبان ها بود.
سر ادموندِ پسر خود تنها یک پسر داشت که وی در ۱۹۱۵ در دومین نبرد ایپر کشته شد. خود سر ادموندِ پسر هم هفت ماه بعد درگذشت و املاک بلاوارثش تجزیه و به مزایده گذاشته شد. استون هنج و محوطهٔ بلافاصله اش را مردی اهل سالزبری به نام سسیل چاب به قیمت ۶٬۶۰۰ پوند خرید. در نهایت در اکتبر ۱۹۱۸ چاب بر آن شد که استون هنج را «به ملتش هدیه کند.» در جشنی که به این مناسبت برگزار شده بود، چاب اسناد استون هنج را به کمیسیون کار و بناهای عمومی سپرد. امروزه استون هنج و محوطهٔ اطرافش یکی از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است، استون هنج در مالکیت تاج وتخت بریتانیا است و مدیریت آن را مؤسسهٔ میراث انگلستان بر عهده دارد. مالکیت محوطه های اطراف استون هنج نیز بر عهدهٔ مؤسسهٔ نشنال تراست است.
پیشینهٔ کاوش ها در محوطهٔ پیشاتاریخی استون هنج به قرن هفدهم میلادی می رسد.
استون هنج
باستان اخترشناسی و استون هنج
نبرد بینفیلد
پروژه استون هنج ریورساید
جیمز یکم، پادشاه انگلستان، که خود را مطلع از دستاوردها علمی روز می دانست، دستور اولین کاوش باستان شناسی در استون هنج را صادر کرد. جیمز پس از بازدید از استون هنج در سال ۱۶۲۰، تلاش کرد قطعهٔ زمین حریم آن را بخرد، ولی مالک حاضر به فروش نشد.جرج باکینگهام، درباری محبوب جیمز، که خود جویای گنج بود، به دستور جیمز گودالی بزرگ در میانهٔ استون هنج حفاری کرد و از آن اشیایی خارج کرد که امروزه مفقودند. به گفتهٔ جان اوبری حفاری های جرج در استون هنج موجب کج شدن سنگ ۵۶ شد. در دههٔ ۱۷۲۰ نیز ویلیام استاکلی کاوش هایی در استون هنج انجام داد. نقشه ای که استاکلی از استون هنج و محوطهٔ آن برداشت تا دههٔ ۱۸۹۰ دقیق ترین نقشه ازین اثر ماند.
در سوم ژانویهٔ ۱۷۹۷، تصادف دو گاری در فاصله ای اندک از استون هنج باعث شد اسب گاری کشی رم کند، سه سنگ غربی را به زمین بیفکند، و تیر آن را بشکند (سه سنگ مذکور تا یک قرن بعد به همان حال باقی ماند).ویلیام کانینگتونِ، عتیقه شناس و تاجر پارچه ای که در فاصلهٔ ده مایلی استون هنج می زیست، زیر سه سنگ مسقوط را بررسی کرد و یافته هایش را در رساله ای با عنوان گزارش گورپشتهٔ بازشده در ویلتشر منتشر کرد. رسالهٔ کانینگتون توجه سِر ریچارد هور را به خود جلب کرد. با پشتیبانی مالی هور، کانینگتون دست به کاوشی گسترده و روش مندانه در استون هنج و محوطه های اطراف زد و نتایجش را بین سال های ۱۸۱۰ تا ۱۸۱۲ در کتاب تاریخ باستانی ویلتشر به چاپ رساند.
در دوران حکومت ملکه ویکتوریا کاوش چندانی در استون هنج صورت نگرفت.رالف والدو امرسون، که در سال ۱۸۴۷ در انگلستان بود و از استون هنج بازدید کرد، از «بوالهوسی بریتانیایی ها» در عجب بود چرا که «اهرام را می گشایند و نینوا را کشف می کنند، اما استون هنج خودشان را به خرگوش ها سپرده اند.» البته عدم کاوش در استون هنج بیشتر ناشی از مالکیت خصوصی آن بود. در ۱۸۲۴ ولایت آمسبوری به سر ادموند آنتروباس رسید و او همهٔ درخواست های کاوش را رد کرد. سر ادموند حامی سرسخت حقوق مالکیت شخصی بود و نه اجازه دخالت در استون هنج را به دولت می داد و نه مشاورهٔ متخصصان را می پذیرفت. بااین حال چارلز داروین در تابستان ۱۸۷۷ برای تبیین فعالیت های کرم های خاکی به استون هنج رفت و (با اجازهٔ خانوادهٔ آنتروباس) کاوشی کوچک مقیاس در استون هنج انجام داد. داروین مقطع عرضی یکی از سنگ های سارسن افتاده را رسم کرد و نشان داد که سنگ در گذر هزاران سال به سبب فعالیت کرم های خاکی در زمین فرو رفته و سرنگون شده است. این طرح در تشکیل کپک گیاهی از طریق عمل کرم ها، آخرین کتاب داروین، چاپ شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های استون هنج

استون هنج یادمانی پیشاتاریخی است که در کشور بریتانیا و در شهرستان ویلتشر در ۳٫۲ کیلومتری غرب آمسبوری و ۱۳ کیلومتری دشت سالزبری قرار دارد. این یادمان، باقی مانده از دوران عصر برنز و دوران نوسنگی است و بر اساس تاریخ گذاری رادیوکربن ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پیش از میلاد قدمت آن تخمین زده شده است.
• هر دورهٔ تاریخی استون هنجی دارد که لایقش باشد، یا استون هنجی که خواهان آن باشد. جکتا هاوکس

ارتباط محتوایی با استون هنج

استون هنج را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استون هنج   • مفهوم استون هنج   • تعریف استون هنج   • معرفی استون هنج   • استون هنج چیست   • استون هنج یعنی چی   • استون هنج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استون هنج
کلمه : استون هنج
اشتباه تایپی : hsj,k ik[
عکس استون هنج : در گوگل


آیا معنی استون هنج مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )