انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1095 100 1

استوکس

استوکس در دانشنامه ویکی پدیا

استوکس
استوکس یا استیکس (به یونانی: Στύξ) در اسطوره های یونان، الهه بزرگ ترین رود هادس است.
فهرست شخصیت ها، مکان ها و رویدادهای افسانه ای یونان باستان
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
او مانند بیشتر رودها فرزند اوکئانوس و تتوس بود. با پالاس ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند به نام های زلوس، نیکه، کراتوس و بیا شد. در جنگ تیتان ها با زئوس، فرزندان خود را به یاری زئوس فرستاد. زئوس نیز در برابر این خدمت فرزندان او را نزد خود نگاه داشت و مقرر کرد سوگندی که با آب استوکس از طرف خدایان یاد گردد، هرگز نباید شکسته شود.
عکس استوکس
استوکس(به انگلیسی: Styx) (که با نام اس/۲۰۱۲ پی ۱ یا پی۵ شناخته می شود) یک ماه طبیعی پلوتو است که در ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۲ اعلام شد. این پنجمین ماه پلوتو است که تقریبا یک سال بعد از چهارمین ماه پلوتو یعنی اس/۲۰۱۱ پی ۱ کشف شد.
۲۶ ژوئن ۲۰۱۲
(در ۷ ژوئیه تایید شد)
Wikipedia contributors, "S/2012 P 1," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=S/2012_P_1&oldid=501974901 (accessed July 13, 2012).
سیارک ۳۰۵۶۶ (به انگلیسی: 30566 Stokes، نامگذاری:2001OO81) سی هزار و پانصد و شصت و ششمین سیارک کشف شده است که در ۲۹ ژوئیه ۲۰۰۱ کشف شد.
استوکس بی ویت هرینگ بی (به انگلیسی: Stokesby with Herringby) یک روستا و محله مدنی در بریتانیا است که در Great Yarmouth واقع شده است. استوکس بی ویت هرینگ بی ۸٫۶۱ کیلومتر مربع مساحت و ۳۳۰ نفر جمعیت دارد.
Stokesby with Herringby
TG 431 106
استوکس لی (به انگلیسی: Stokesley) یک شهرک و محله مدنی در بریتانیا است که در Hambleton واقع شده است. استوکس لی ۴٬۷۵۷ نفر جمعیت دارد.
Hambleton
NZ524087
آنتونی استوکس (انگلیسی: Anthony Stokes؛ زادهٔ ۲۵ ژوئیهٔ ۱۹۸۸) بازیکن فوتبال اهل جمهوری ایرلند است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۱۷:۴۴, ۳ اوت ۲۰۱۸ (UTC).
از باشگاه هایی که وی در آن بازی کرده است می توان به آرسنال، هیبرنین، شفیلد یونایتد، سلتیک، فالکیرک، کریستال پالاس و بلکبرن روورز و باشگاه فوتبال تراکتور تبریز اشاره کرد.
الکس استوکس (انگلیسی: Alex Stokes؛ زاده ۲۷ ژوئن ۱۹۱۹ درگذشته ۵ فوریه ۲۰۰۳) یک فیزیک دان اهل بریتانیا بود.
تنفس شین-استوکس (به انگلیسی: Cheyne–Stokes respiration) نوعی الگوی تنفسی ناسالم است که بیمار ابتدا بطور پیشرونده تنفسهای عمیقتر و سریعتر انجام میدهد سپس بتدریج تنفسهایش کندتر و سطحیتر می شود تا چند ثانیه وقفه تنفسی ایجادشود. به بیان دیگر بیمار دوره های متناوبی از هایپرپنه - هیپوپنه و قطع تنفس (آپنه) خود را نشان می دهد. این دوره ها حدود ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه طول کشیده و دوره قطع تنفس تا ۳۰ ثانیه ممکن است طول بکشد. این اختلال تنفسی ناشی از ضایعات منتشر مغری است و به خصوص در کما دیده می شود.
ویکی پدیای انگلیسی respiration
تنفس کوسمول
تندنفسی
تونی استوکس (انگلیسی: Tony Stokes؛ زادهٔ ۷ ژانویهٔ ۱۹۸۷) یک بازیکن فوتبال است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۰۷:۰۲, ۱۵ مه ۲۰۱۱ (UTC).
جریان استوکس (به پاس قدردانی از زحمات جورج گابریل استوکس) که نام های جریان خزشی یا حرکت با عدد رینولدز پایین نیز به آن اطلاق می شود، گونه ای از جریان سیال است که در آن نیروهای ادواکسیون اینرسی در قیاس با نیروهای ناشی از لزجت مقادیر کوچک تری دارند؛ به بیانی دیگر، عدد رینولدز در این گونه جریان ها کوچک تر از یک خواهد بود. محتمل ترین وضعیت برای رخ دادن این رژیم جریانی، کم بودن اندازهٔ سرعت جریان برای سیالی با لزجت بالاست. هم چنین در شرایطی که طول مشخصه سیستم بسیار کوچک می شود نیز رژیم جریانی به سوی وضعیت استوکسی متمایل خواهد شد. چنین رژیم جریانی نخستین بار به منظور تشریح نظریه روان کاری (روغن کاری) به کار رفت. از جمله پدیده های طبیعی که چنین رژیم جریانی در آن ها غالب است می توان به حرکت میکروارگانیسم ها و اسپرم ها و جریان گدازه های آتش فشانی اشاره کرد. در صنعت نیز حرکت سیالات رنگی و پلیمری، جریان سیالات درون یاتاقان ها، تجهیزات میکروالکترومکانیکی و میکروفلوئیک ها معمولاً توسط جریان استوکسی قابل تشریح و بررسی است.
معادله حرکت جریان استوکسی که معادلات استوکس نیز نامیده می شوند، شکل خطی سازی شده معادلات ناویر-استوکس هستند که می توان آن ها را به کمک روش های مختلف شناخته شده برای معادلات دیفرانسیل خطی حل کرد. تابع گرین اولیه جریان استوکس که استوکس لِت نامیده می شود به کمک یک نیروی نقطه ای قرار گرفته در جریان استوکس به دست می آید. با مشتق گیری از تابع گرین جریان استوکس سایر حل های اساسی این جریان به دست می آیند.
نخستین بار حل های اساسی نیروی نقطه ای در جریان پایدار استوکسی توسط برنده جایزه نوبل، هندریک لورنتز، در سال ۱۸۹۶ به دست آورده شد. از این راه حل ها هم اکنون با نام استوکس لِت یاد می شود. نخستین بار هانکوک در سال ۱۹۵۳ چنین اصطلاحی را برای این راه حل ها به کار برد.
معادله حرکت جریان استوکسی را می توان با خطی سازی معادلات ناویر-استوکس در حالت پایا به دست آورد. نیروهای اینرسی در مقایسه با نیروهای لزجت ناچیز فرض می شوند و در نتیجه عبارات مربوط به اینرسی از معادله بالانس ممنتوم حذف و به شکل ساده شده زیر تقلیل می یابد:
عدد استوکس(به انگلیسی: Stokes number) یک عدد بی بعد است که در دینامیک سیالات برای پیش بینی رفتار ذرات سیال به کار می رود.این عدد به افتخار ریاضیدان ایرلندی جورج استوکس(به انگلیسی: George Gabriel Stokes) نام گذاری شده است.
Cameron Tropea, Alexander Yarin, John Foss, ed. Springer Handbook of Experimental Fluid Mechanics. Springer. ISBN 978-3-540-25141-5.
Fuchs, N. A. (1989). The mechanics of aerosols. New York: Dover Publications. ISBN 0-486-66055-9.
Hinds, William C. (1999). Aerosol technology: properties, behavior, and measurement of airborne particles. New York: Wiley. ISBN 0-471-19410-7.
Belyaev, SP; Levin, LM (1974). "Techniques for collection of representative aerosol samples". Aerosol Science (Pergammon Press) 5: 325–338. doi:10.1016/0021-8502(74)90130-X.
Snyder, WH; Lumley, JL (1971). "Some Measurements of Particle Velocity Autocorrelation Functions in a Turbulent Flow". Journal of Fluid Mechanics (Cambridge Univ Press) 48: 41–71. Bibcode 1971JFM....48...41S. doi:10.1017/S0022112071001460.
فرودگاه پری استوکس (به انگلیسی: Perry Stokes Airport) یک فرودگاه همگانی با کد یاتا TAD است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۱۶۷۶ متر است. این فرودگاه در کشور ایالات متحده آمریکا قرار دارد و در ارتفاع ۱۷۵۶ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های ایالات متحده آمریکا
در هندسه دیفرانسیل، قضیه استوکس گزاره ای است درباره انتگرال فرم های دیفرانسیلی که حالت عمومی چند قضیه دیگر می باشد. این قضیه به نام جرج گابریل استوکس نام گذاری شده.
حالت k = m = ۱ قضیه اساسی حساب دیفرانسیل و انتگرال با فرض اضافی مشتقپذیری است.
حالت k = m = ۲ قضیه گرین است
حالت k = m = ۳ قضیه دیورژانس گاوس است
حالت k = ۲، m = ۳ قضیه ای است که توسط جرج گابریل استوکس کشف شد.
هرگاه ψ {\displaystyle \psi }   یک زنجیر k بعدی از رده φ ″ {\displaystyle \varphi ''}   در مجموعه V ⊂ R m {\displaystyle V\subset R^{m}}   و ω {\displaystyle \omega }   یک فرم (k-۱) بعدی از رده φ ′ {\displaystyle \varphi '}   در V {\displaystyle V}   باشد، آنگاه :
حالت خاصی از قضیه استوکس به قضیه کاربردی زیر تبدیل می شود که در بسیاری از کتاب های درسی از این قضیه به عنوان قضیه استوکس نام برده می شود:
در اینجا F {\displaystyle \mathbf {F} \;}   یک میدان برداری دلخواه در فضااست، S {\displaystyle S}   رویه ای جهت پذیر در فضا است به طوری که خم C {\displaystyle C}   مرز آن رویه است. بردار d r {\displaystyle d\mathbf {r} }  ؛ بردار المان طول در راستای خم C {\displaystyle C}  (مرز رویه S {\displaystyle S}  ) است و بردار n ^ {\displaystyle \mathbf {\hat {n}} }   بردار یکه(به طول یک) و عمود بر رویه S {\displaystyle S}   است.
گرگ تنها و توله:کالسکه بچه در رودخانه استوکس (به ژاپنی: 子連れ狼 三途の川の乳母車 Kozure Ōkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) فیلمی در ژانر سینمای سامورایی و رزمی به کارگردانی کنجی میسومی است که در سال ۱۹۷۲ اکران شد. از بازیگران آن می توان به تومیسابورو واکایاما اشاره کرد.
۲۷ آوریل ۱۹۷۲ (۱۹۷۲-04-۲۷) (ژاپن)
در دینامیک سیالات منظور از لایهٔ مرزی استوکس یا لایهٔ نوسانی استوکس، لایهٔ مرزی نزدیک یک دیوار جامد در جریان نوسانی یک سیال لزج است. هم چنین می تواند به لایهٔ مرزی ایجاد شده توسط حرکت نوسانی یک صفحه در سیال لزج ساکن اشاره کند. جرج استوکس یک حل تحلیلی را برای حالتی که جریان آرام و عدد رینولدز پایین باشد، استخراج کرد. این رابطه جزء معدود حل های دقیق معادلات ناویه-استوکس است. لایهٔ مرزی استوکس در جریان آشفته نیز وجود دارد، ولی برای محاسبهٔ مشخصات جریان باید از اندازه گیری آزمایشگاهی، شبیه سازی عددی یا روش های تقریبی استفاده شود.
Lamb, H. (1994). Hydrodynamics (6th ed.). Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-45868-9. Originally published in 1879, the 6th extended edition appeared first in 1932.
Landau, L.D.; Lifshitz, E.M. (1987). Fluid Mechanics. Course of theoretical physics. 6 (2nd ed.). Pergamon Press. ISBN 0-08-033932-8.
Phillips, O.M. (1977). The dynamics of the upper ocean (2nd ed.). Cambridge University Press. ISBN 0-521-29801-6.
یک مشاهدهٔ مهم از حل استکوس برای جریان نوسانی استوکس این است که نوسانات گردابه ای به یک لایهٔ مرزی نازک و با میرایی نمایی (با دور شدن از دیواره) محدود می شود. این مشاهده در مورد لایهٔ مرزی آشفته نیز معتبر است. بیرون از لایهٔ مرزی استوکس (که معمولاً بیشتر حجم سیال را شامل می شود) می توان از نوسانات گردابه ای چشم پوشی کرد. با یک تقریب مناسب، نوسانات سرعت جریان در بیرون لایهٔ مرزی، غیرچرخشی هستند و می توان نظریهٔ جریان پتانسیل را برای بخش نوسانی حرکت به کار برد. این عمل، حل این مسائل را بسیار ساده می کند و برای ناحیه های جریان غیرچرخشی در امواج صوتی و امواج آب به کار می رود.
چنین فرض می شود که جریان نوسانی یک بعدی و موازی با دیوارهٔ مسطح باشد. تنها مؤلفهٔ غیر صفر سرعت، u نامیده می شود و در راستای x موازی با جهت نوسان است. افزون بر این، با فرض تراکم ناپذیری سیال، مؤلفهٔ سرعت u تنها وابسته به زمان t و فاصله از دیواره z است. هم چنین فرض می شود که عدد رینولدز به اندازهٔ کافی کوچک باشد تا جریان آرام باشد. در چنین شرایطی معادلات ناویه-استوکس بدون نیروی خارجی به صورت زیر ساده می شوند:
∂ u ∂ t = − 1 ρ ∂ p ∂ x + ν ∂ 2 u ∂ z 2 {\displaystyle {\frac {\partial u}{\partial t}}=-{\frac {1}{\rho }}{\frac {\partial p}{\partial x}}+\nu {\frac {\partial ^{2}u}{\partial z^{2}}}}چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استوکس در دانشنامه آزاد پارسی

اِستوکْس (stokes)
یکای سی جی اِس گران روی سینماتیکی (جنبشی) یا مقاومت سیال در برابر جاری شدن. آشفتگی سیال هایی با گران روی سینماتیکی بیشتر نسبت به سیال هایی با گران روی سینماتیکی کم، بیشتر است. استوکس از تقسیم گران روی دینامیکی برحسب پوآز بر چگالی سیال به دست می آید.

ارتباط محتوایی با استوکس

استوکس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ١٦:٠٩ - ١٣٩٨/٠٤/٢٣
استوکس یا استیکس در اسطوره‌های یونان، الهه بزرگ‌ترین رود هادس و فرزند اوکئانوس و تتوس بود.
وی با پالاس ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند به نام‌های زلوس، نیکه، کراتوس و بیا شد. در جنگ تیتان‌ها با زئوس، فرزندان خود را به یاری زئوس فرستاد.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استوکس   • مفهوم استوکس   • تعریف استوکس   • معرفی استوکس   • استوکس چیست   • استوکس یعنی چی   • استوکس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استوکس
کلمه : استوکس
اشتباه تایپی : hsj,;s
عکس استوکس : در گوگل


آیا معنی استوکس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )