انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1062 100 1

استیل کولین

استیل کولین در دانشنامه ویکی پدیا

استیل کولین
استیل کولین(به انگلیسی: Acetylcholine) پیامرسان عصبی در رشته های عصبی پاراسمپاتیک تراوش شونده از رشته های پیش گره ای و پس گره ای است.CC(=O)OCC(C)(C)C
2-Acetoxy-N'N'N-trimethylethanaminium
CC(=O)OCC(C)(C)C
InChI=1S/C7H16NO2/c1-7(9)10-6-5-8(2,3)4/h5-6H2,1-4H3/q+1 YKey: OIPILFWXSMYKGL-UHFFFAOYSA-N Y
استیل کولین استراز یا کولین استراز آنزیمی است که استیل کولین را که برای تحریک اعصاب لازم است در محل سیناپس آبکافت می کند.
ویکی پدیای انگلیسی
داروشناسی کاربردی
به عنوان مثال در مردمک چشم پس از تحریک پاراسمپاتیک و آزاد شدن استیل کولین از انتهای عصب اتونوم با تحریک گیرنده موسکارینی عضله حلقوی عنبیه و انقباض آن ما میوز داریم . کولین استراز با تخریب استیل کولین موجود مانع از آن می شود که این میوز طولانی باشد و لذا پس از مدت کوتاهی در صورت عدم تداوم تحریک، میوز برطرف می شود .
برخی داروها مانند نئوستیگمین، فیزوستیگمین و ریواستیگمین و با مهار آنزیم کولین استراز در درمان میاستنی گراو و آلزایمر استفاده می شوند .
برخی مواد مانند سموم حشره کش ارگانوفسفره ( از جمله پاراتیون ) و گازهای جنگ شیمیایی مانند "دی ایزوپروپیل فلوئور فسفات" نیز با مهار کولین استراز حتی موجب مرگ می شوند .
گیرنده استیل کولین (به اختصار AChR) پروتئین غشائی درونی است که نسبت به اتصال ترارسان عصبی استیل کولین واکنش نشان می دهد.
گیرنده های استیل کولین نیکوتینی (nAChR، هم چنین معروف به ...) به طور مشخص به نیکوتین واکنش نشان می دهند.
گیرنده های استیل کولین موسکارینی (mAChR، هم چنین معروف به ...) به طور مشخص به موسکارین واکنش نشان می دهند.
مانند سایر گیرنده های تراغشائی، گیرنده های استیل کولین بسته به خواص دارویی شان، یا بنا بر حساسیت و میل ترکیبی شان با مولکول های دیگر طبقه بندی می شوند. گرچه همه گیرنده های استیل کولین بنا بر تعریف به استیل کولین واکنش نشان می دهند، این گیرنده ها می توانند به سایر مولکول ها هم پاسخ دهند.
برای استیل کولین گیرنده های موسکارینی M۱ تا M۳ و به ندرت گیرنده های نیکوتینی وجود دارند .
سامانه عصبی خودگردان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

استیل کولین در دانشنامه آزاد پارسی

اَسِتیل کولین (acetylcholine)
یا به اختصار ACh، ماده ای شیمیایی در بدن. وظیفۀ ارسال پیام عصبیرا برعهده دارد و تکانه های عصبی را بین یاخته های دستگاه عصبی منتقل می کند. این امر عمدتاً با عبور تکانه ها در عرض سیناپس(محل اتصال) بین یاخته های عصبی و ماهیچه ای صورت می گیرد و سبب انقباض ماهیچه می شود. استیل کولین در گره های سیناپسی(تورم انتهای یاختۀ عصبی) تولید، و در غده ها انباشته می شود تا جریان عصبی سبب تخلیۀ آن در عرض سیناپس شود. وقتی که استیل کولین به غشای یاختۀ گیرنده می رسد، به مکان های خاصی می پیوندد و موجب واقطبیدگی (وارونگی بار برقی) در هر طرف غشاء می شود. این امر تکانۀ تازه ای در یاخته های عصبی یا انقباضی در یاخته های ماهیچه ای ایجاد می کند. مدت عمل این ماده کوتاه است، زیرا سریعاً براثر حضور آنزیم کولین استرازازبین می رود. در پزشکی، گاهی از داروهای ضد لولینرژیکبرای جلوگیری از عمل کولین استفاده می کنند. مثلاً، در داروهای تجویزشدۀ پیش از عمل جراحی از این ماده استفاده می کنند تا عبور تکانۀ عصبی دچار اختلال و ماهیچه های خاصی شل شود. با کالبدشکافی مبتلایان به آلزایمربه کمبود اَسِتیل کولین در بدن آن ها پی برده اند. این امر منجربه طرح فرضیه ای شده است که بنابر آن کمبود اَسِتیل کولین در کم حافظگی دخیل است.

ارتباط محتوایی با استیل کولین

استیل کولین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی استیل کولین   • مفهوم استیل کولین   • تعریف استیل کولین   • معرفی استیل کولین   • استیل کولین چیست   • استیل کولین یعنی چی   • استیل کولین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی استیل کولین
کلمه : استیل کولین
اشتباه تایپی : hsjdg ;,gdk
عکس استیل کولین : در گوگل


آیا معنی استیل کولین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )